Svētdiena, 1. septembris
Vārda dienas: Ilmārs, Iluta, Austrums

Dieva stūrītim piederīgie

Druva
00:00
06.01.2009
35
200901052316378999

“Būt līgatnietim – tas ir dzīvesveids,” saka pilsētas domes priekšsēdētājs Ainārs Šteins. Viņš pats ir līgatnietis trešajā paaudzē un ir pārliecināts, ja pilsētas iedzīvotāji noticēs, tad Līgatne kļūst par ne tikai Eiropā, arī pasaulē pazīstamu kultūrvēstures tūristu apmeklējumu vietu.

Pirms trim gadiem, kad Ainārs tika ievēlēts mēra amatā, viņš konstruktīvi sāka domāt par pilsētas nākotni. Rīkoja seminārus kopā ar vides un kultūrvēstures speciālistiem, sāka apzināt to, ar ko bagāta pilsēta.

Tagad jau ir gatava Līgatnes papīrfabrikas vēsturiskā centra attīstības koncepcija. To augstu novērtējuši Gaujas NP speciālisti, Valsts kultūras inspekcija. Uz koncepcijas pamata izveidots tehniskais projekts.

Jau 80.gados nopietni domāts par Līgatnes attīstību. Bijis daudz diskusiju par to, ka vecā koka apbūve jānojauc un vietā jābūvē divstāvu mājas. “No pašreizējā skatījuma – paldies Dievam, ka neizdarīja. Piekrītu, tad tas šķita pareizi. Diemžēl daudz kas izdarīts neatgriezeniski. Nevienam līgatnietim dvēseliski nebija pieņemama bānīša sliežu nojaukšana, kas notika 90.gados. Papīra ražošanas vārdā aizbēra kanālus, izjauca ūdens apgādes sistēmu. Tika pieļautas kļūdas, kuru labošana prasīs ļoti daudz,” domās dalās Ainārs un uzsver, ka šodien līgatnieši var pateikties liktenim, ka 15 gadus pilsētā bijis sastingums. Viss saglabājies. “Ja mēs būtu bijuši ļoti aktīvi, pilsēta būtu tāda pati kā daudzas citas. Ja strauji attīstītos, kas zina, kā būtu. Sagandēt dabas ainavu, kultūrvēsturiskās vērtības var ar pāris neapdomīgiem lēmumiem. Līgatne ir piemērs Latvijā, kā privatizācija sagrāva sistēmu. Ciemata atdalīšana no fabrikas, dzīvokļu privatizācija radījusi daudzas problēmas. Tagad ir mudžeklis, kas jāatšķetina. Būs jāpanāk kompromisi ar iedzīvotājiem,” saka priekšsēdētājs.

Lai izstrādātu attīstības koncepciju, tika vētīti dzimtu albumi un vērtas vaļā vēstures lappuses, pierakstīti stāsti. Un ik uz soļa atklājas tas unikālais, ar ko pilsēta var lepoties. “Varam paņemt idejas, kuras pierādījušas, ka ir derīgas, un mēs tās vēl varam papildināt. Nevajag izdomāt ko jaunu, vajag izvērtēt citu veiksmes stāstus un iet uz priekšu,” pārliecināts Ainārs Šteins. Līgatnieši pērnvasar pabija Somijā Verlā. Pilsēta būvēta 19.gadsimtā. Tā ir kā miniatūra Līgatne. “Fabrikas īpašnieki ir uzfilmējuši visu ražošanas procesu, tad apturēja rūpnīcu – ar rītdienu te būs muzejs. Ir būtiski – ar rītdienu te nekas nemainīsies,” uzsver domes priekšsēdētājs un piebilst: ” Bet mēs eksponātus nevis noliekam muzejā, bet iznīcinām. Ļoti daudz veco fabrikas mašīnu iznīcināja ne jau padomju laikā, tad tās saudzēja, bet 90. gados.”

Līgatnieši ir pārliecināti, viņu bagātība ir papīrfabrikas vēsturiskais centrs, pati fabrika, dabas veltes, seno līgatniešu būvētās inženierkomunikācijas. “Savākts daudz vēsturisku liecību, kas parāda, ka 20. gadsimta sākumā pilsēta bija paradīzes stūrītis zemes virsū, kur dzīvoja laimīgi cilvēki, kam bijis augstākā līmeņa sociālais nodrošinājums. Visas grāvmalas, celiņi bija sakopti. Arī mēs varam savu pilsētu tādu izveidot, ja vispirms sapratīsim, kur dzīvojam,” saka Ainārs Šteins.

Kultūrvēsturiskā centra koncepcijas izstrāde ir sirdsdarbs, kuru veic Līgatnei piederīgie. Palīgos iesaistījies Guntis Gailītis – rīdzinieks un zosēnietis ar saknēm Līgatnē. Arhitekte Ināra Kārkliņa bērnībā kopā ar vecākiem, fabrikas speciālistiem, dzīvojusi Līgatnē. Viņa plānā rāda ēku izvietojumu, parku, to, kā dabas ainava izmantota, lai cilvēki te labi justos. Ko pašvaldības ieceres dos iedzīvotājiem? Izveidojot tūristu taku, sakārtojot tiltiņus, kāpnes, tās vispirms jau ikdienas gaitās varēs izmantot līgatnieši. Un arī tūristi.

“Nezinu nevienu citu vietu, kur tiltiem būtu vārdi – Fricis, Arnolds, Hugo, Gustavs, Aleksandrs, Vilhemīne un vēl citi. Tilti tapuši kā jaunākie sasniegumi inženierijā 19. gadsimta beigās. Līgatnē taču tajā laikā dzīvoja daudz inženieru,” domās dalās arhitekte un piebilst, ka sakārtojot to, kas gadiem atstāts novārtā, jau būs ļoti daudz izdarīts. Aizvien vairāk līgatniešu novērtē mantojumu. Nekur citur tādu koka ēku nav, tās labi saglabājušās, vien pēdējais laiks uzlikt jaunus jumtus.

“Gribas cerēt, ka Līgatne ir laimīgā zeme, kuru Dievs ar vienu acs kaktiņu visu laiku vēro,” saka Ainārs Šteins un pastāsta, ka nesen domē ienākusi kāda pilsētniece un pateikusi, ka Līgatne ir liels Sūnu ciems. Viņa, rīdziniece, pārcēlusies uz Līgatni, un te, izrādās, dārgāki komunālie maksājumi, te nav teātra, kino, kaimiņi nesaprot, neuzklausa. Kā līgatnietis viņš ar lepnumu raksturo savējos: “Nevienam, kurš atnāks uz Līgatni, neizdosies neko radikālu šeit mainīt, jo te cilvēki dzīvo paaudzēs. Līgatne ir saausta radurakstos. Te nevar neko sliktu par otru pateikt. Tas arī uzliek lielu pienākumu. Ir daudz stāstu, cik Līgatnē kādreiz draudzīgi dzīvojuši. Svešiniekam no malas grūti iesaistīties, kļūt par savējo. Nav jāmaina ne vietējie, ne atnācēji. Ir jābūt prasmei pieslīpēties intrigām, valodām un nevalodām, kādas ir jebkurā mazpilsētā. Šādā vidē mēs dzīvojām un dzīvojam.

Mēs atšķiramies no lauciniekiem. Jau paaudzēs esam strādnieki. Ne labāki, ne sliktāki par zemniekiem, bet citādāki.” Ainārs arī atgādina, ka pilsētā agrāk bijuši strikti noteikumi, kādam jābūt cilvēkam, lai viņš varētu dzīvot Līgatnē. Vēl 1965. gadā biedru tiesa izskatījusi jautājumu par vienas ģimenes nepiedienīgu uzvedību – dzer, trokšņo. Nolemts vīru nosūtīt piespiedu ārstēšanā pret dzeršanu, bet, ja sieva tā turpinās, viņu izraidīt no Līgatnes. Visticamāk, agrākos gados noteikumi bija vēl stingrāki. Ne jau kurš katrs tolaik varēja kļūt par līgatnieti.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Niniera ezers vairāk peldētājiem, ne makšķerniekiem

00:00
31.08.2024
114

Ninieris ir viens no sešiem Cēsu novada ezeriem, kurš iekļauts padziļinātai izpētei, to dara, veicot zinātnisko zveju un hidrobioloģisko izpēti. Ninieris ir īpašs ar to, ka atrodas tuvu Cēsīm un cilvēki ezeru intensīvi izmanto atpūtai, turklāt visos gadalaikos.  Pētījums ļaus izstrādāt koncepciju, kā turpmāk rūpēties par ezeru. Pagājušajā nedēļā ikviens interesents bija aicināts  tikties ar […]

Simtiem dzērvju uz lauka

00:00
30.08.2024
47

Raiskuma pagastā Auciema un Raiskuma ciema apkārtnē barojas lieli dzērvju bari. Par redzēto “Druvai” pastāstīja Gunta Puriņa no Rais­kuma. Viņa sacīja, ka katru rudeni dzērves te pulcējas, pa kādai manāmas arī vasarā, bet tik daudz vienuviet kā piektdien,23.augustā, gan skatījusi pirmo reizi: “Braucām gar lauku ap deviņiem no rīta un skatāmies – simtiem dzērvju un […]

Baltijas ceļu atceras, skatoties kino

00:00
29.08.2024
70

Spītējot lietum un sliktiem laika apstākļiem, cēsnieki piektdienas, 23.augusta, vakarā noskatījās kinofilmu “Paradīze 89”. Baltijas ceļa 35. gadadienā Cēsīs ikviens tika aicināts uz Rožu laukumu, lai noskatītos režisores    Madaras Dišleres filmu, kurā atainoti 1989. gada notikumi, kad divi miljoni cilvēku sadevās rokās no Vilļņas līdz Rīgai un tālāk līdz Tallinai. Šajā visvērienīgākajā vienotības demonstrācijā, […]

Astoņu parlamentu spīkeri apmeklē Cēsis

00:00
28.08.2024
44
1

Baltijas valstu un Ziemeļvalstu (NB8) parlamentu spīkeri pagājušajā ceturtdienā tikās Cēsīs, kur runāja par reģiona drošības jautājumiem, sankciju pret Krieviju nodrošināšanu, cīņu ar hibrīduzbrukumiem, kā arī par parlamentu lomu atbalstam Ukrainai. Augstie viesi arī iepazina pilsētu un viduslaiku pili. Latvijas Saeimas priekšsēdētāja Daiga Mieriņa “Druvai” pastāstīja, ka galvenais tikšanās mērķis ir stiprināt valstu sadarbību. D.Mieriņa […]

Iedvesmas konference pedagogiem

00:00
27.08.2024
189

Ikgadējā Cēsu novadu pedagogu konference šogad notika jaunā formātā, svinīgā pasākuma vietā bija iedvesmojošas sarunas. Vairāk nekā 150 novada pedagogus jaunajam darba cēlienam iedvesmoja ar izglītību, kultūru un uzņēmējdarbību saistīti profesionāļi, kas dalījās redzējumā par radošuma un kultūras nozīmi izglītībā un bērnu nākotnē. “Kultūra vijas cauri ikvienam mācību priekšmetam un ir ļoti nozīmīga, ikviens, esot […]

Skrējienā atgādina par Baltijas ceļu

00:00
26.08.2024
443

Vairāki cēsnieki, skriešanas entuziasti, otrdienas (20.08.) pievakarē Cēsīs sagaidīja Rūdolfu Birnbaumu. Siguldietis izskrien 678 kilometrus garo Baltijas ceļu tādu, kāds tas bija pirms 35 gadiem. Sāka Viļņā un šodien sasniegs Tallinu. Daži, nevarēdami skrējēju sagaidīt, aizsteidzās pretī līdz Melturiem un ieskrēja Cēsīs kopā ar Rūdolfu. Pieturvietā viņu sagaidīja atbalsta    komanda un tie, kuri arī […]

Tautas balss

Tualete par dārgu

21:39
27.08.2024
28
Cēsniece raksta:

“Cēsīs par publiskās tualetes apmeklējumu būšot jāmaksā 50 centi. Manuprāt, tas ir pārāk dārgi. Tualete taču ir nepieciešamība, ne luksus pakalpojums. Jau tagad krūmos, kas aug aiz sliedēm pretī dzelz­ceļa stacijai, itin bieži kāds nokārto dabiskās vajadzības. Kā būs vēlāk?” bija neapmierināta cēsniece.

Kas par traku, tas par traku

21:38
27.08.2024
20
J. raksta:

“Kad lasu, ka rupjmaizes popularizēšanai izdos 300 tūkstošus eiro, gribas kliegt! Vai tiešām kādam sajucis prāts? Ja tie būtu 30 tūkstoši, vēl varētu saprast, ka grib palīdzēt rudzu audzētājiem un maizniekiem. Taču trešdaļa miljona jau pārsniedz saprāta robežas. Un kāpēc paredzēts maizi dalīt skolās? Ja bērniem tā negaršos, šķēlītes nokļūs miskastēs. Nevar taču piespiest kaut […]

Vēlētos tikties ar pašvaldības pārstāvjiem

21:38
27.08.2024
19
Seniore raksta:

“Lasu “Druvā”, ka Vecpiebalgas apvienības pārvaldes vadība tiekas ar pagastu iedzīvotājiem. Gribētu, lai arī citās novada apvienībās ieviestu tādu tradīciju. Ikdienā sakrājas dažādi sīkumi, ko gribas noskaidrot, bet īsti nesaproti, kam jautāt, vienmēr taču neskriesi uz pagastmāju. Tad nu vienā reizē varētu izrunāt katram svarīgo,” rosināja seniore, nevēloties nosaukt dzīvesvietu.

Vai sapratīs? Gribētos cerēt

13:38
23.08.2024
20
K. raksta:

“Par karu vispār nedrīkst priecāties, arī par citu cilvēku nelaimēm, bet tomēr esmu patiesi priecīga, ka Ukraina Krievijas iedzīvotājiem reāli parāda, ko nozīmē karš un uzbrukums. Varbūt tas kaut mazliet liks aizdomāties, kādas ir sajūtas, ka tavā zemē ielaužas sveša armija, ka iznīcina ēkas un infra­struktūru. Protams, ukraiņi uzvedas pavisam citādi kā rīkojas Krievijas armija, […]

Jaunajiem riteņbraucējiem jāmācās noteikumi

13:38
23.08.2024
17
Cēsniece raksta:

“Drīz klāt pirmā skolas diena. Septembrī, kamēr labs laiks, pusaudži bieži uz skolu brauc ar velosipēdiem. Tas ir labi, tikai bērniem vajadzētu vairāk mācīt satiksmes noteikumus un braukšanas kultūru. Tagad ik pa reizei ziņās ieraugu, ka, braucot ar divriteni, kāds kritis un guvis traumas. Bet ne jau satiksmes negadījumā, vienkārši neveiksmīga situācija. No septembra ielās […]

Sludinājumi