Pirmdiena, 20. janvāris
Vārda dienas: Oļģerts, Orests, Aļģirds, Aļģis

Desmit mīti par alkoholu

Druva
21:57
24.06.2009
38

Sabiedrībā ir iesakņojušies daudzi maldi un pat mīti par alkoholisko dzērienu noderīgumu. Cik no tiem ir patiesi?

1. mīts. Ar alkohola palīdzību var ātrāk sasildīties Alkoholiskos dzērienus bieži mēdz uzskatīt par sildošiem. Kādēļ? Cilvēki ir pārliecināti, ka spirtam ir siltuma efekts, un nosalušam cilvēkam pašas labākās zāles ir malks stipra dzēriena.

Šajā apgalvojumā ir pavisam nedaudz patiesības. Ķermeņa atdzišanas gadījumā palīdz apmēram 50 grami degvīna vai konjaka — šāda alkohola deva paplašina asinsvadus un normalizē iekšējo orgānu apasiņošanu. Turpmākās alkohola devas palielina asinsriti ādā — tā kļūst sārta un rodas patīkama siltuma sajūta. Tomēr šis mirklis ir mānīgs — vienlaicīgi pastiprinās arī siltuma atdeve un organisms sāk atdzist vēl vairāk. Turklāt cilvēks to nemaz nemana, jo viņam ir mānīga sajūta, ka viss ir kārtībā. Secinājumi? Alkoholisko dzērienu sildošais efekts ir krietni pārspīlēts.

2. mīts. Alkohols palielina apetīti Alkohols patiešām rosina apetīti. Tomēr vieglu izsalkuma sajūtu provocē tikai stiprie dzērieni, turklāt mazos daudzumos. Runa ir par 20-25 gramiem degvīna, kas iedarbojas uz sāta sajūtu un uz mirkli „iemidzina” to. Viss process notiek ne mazāk kā 15-20 minūtes, tādēļ nav pareizi iedzert „apetītes veicināšanai” tieši pirms ēšanas — apetīte taču neparādīsies pāris sekunžu laikā!

Turklāt alkohols pirms ēšanas arī nav pareizā izeja. Tas pārāk agresīvi iedarbosies uz tukšā kuņģa gļotādu, kā rezultātā pastiprināti izdalīsies kuņģa sula. Vai gastrīta veidošanās nav pārāk augsta cena, lai paēstu ar apetīti?

3. mīts. Alkohols noņem stresu Ļoti bieži noguruši cilvēki mēģina sev uzlabot garastāvokli ar alkohola palīdzību, kaut arī tas nav īsti pareizi. Lai mazinātu iekšējo saspringumu un atslābinātos, var iedzert pavisam nedaudz — 20-30 ml degvīna vai konjaka, vai 40 ml vīna vai martiņi.

Diemžēl visbiežāk šim mērķim tiek patērēti daudz lielāki alkohola daudzumi un šajā gadījumā scenārijs var attīstīties divējādi. Viens variants — palielinās nogurums, pasliktinās garastāvoklis un parādās savdabīga depresija, kas liek justies vēl sliktāk. Otrs variants — alkohola izraisīta eiforija, kas neizbēgami beidzas ar depresiju. Nevienā no variantiem stress nemazinās.

Tāpēc — ja vēlies mazināt stresu ar alkohola palīdzību, dari to ar prātu.

4. mīts. Alkohols paaugstina darba spējas Daudzi ir pārliecināti, ka alkohola ietekmē ir vieglāk strādāt. Runa nav par vidēju vai augstu reibuma pakāpi, kad notrulinās visas jūtas un reakcijas, bet gan par nelielu alkohola devu, kas aktivizē domāšanas procesu.

Tomēr šī sajūta ir pilnīgi subjektīva, kā pavisam nesen pierādīja kāds austrāliešu zinātnieks, kas veica dažādus pētījumus. Izrādās, viegli iereibušiem cilvēkiem domāšana un reakcijas var paātrināties, tomēr tās bieži mēdz būt kļūdainas. Turklāt pat nelielas alkohola devas pazemina koncentrēšanās un spriestspējas kvalitāti.

Secinājums viens — strādāt „zem grādiem” ir dārgāk. Varbūt arī darbs tiks paveikts ātrāk, taču tiks pieļautas kļūdas.

5. mīts. Alkohols pazemina asinsspiedienu. Daudzi hipertoniķi domā, ka var pazemināt spiedienu, iedzerot kādu glāzīti, jo alkohols taču paplašina asinsvadus… Jā, zināma taisnība šajā apgalvojumā ir — nelielas alkohola devas tik tiešām mazina asinsvadu sieniņu tonusu. Tomēr jāņem vērā arī tas, ka alkohols paātrina sirds darbību, savukārt arteriālais spiediens vistiešākajā veidā ir atkarīgs no asins apjoma, ko izpumpē sirds. Jo lielāks apjoms, jo augstāks spiediens. Tādēļ nekādā gadījumā alkoholu nedrīkst uzskatīt par zālēm hipertonijas ārstēšanai.

Situācija kļūst vēl nopietnāka tādēļ, ka daudzi alkoholiskie dzērieni satur bioloģiski aktīvas vielas, kas arī mēdz iedarboties uz arteriālo spiedienu — visbiežāk negatīvi.

6. mīts. Kvalitatīvs alkohols nav kaitīgs Nekvalitatīvs alkohols, protams, ir kaitīgāks par kvalitatīvu, tomēr zini, ka jebkurš alkoholiskais dzēriens indē organismu.

7. mīts. Alkohols ir labas zāles pret saaukstēšanos Neskaitāmi cilvēki ārstējas no saaukstēšanās ar degvīnu — pievienojot ābolus, medu, piparus un vēl daudz ko citu. Uzskata, ka šāds „kokteilis” gan pazemina temperatūru, gan ārstē iesnas un mazina kakla sāpes. Neviens gan nezina, kur radusies šāda ideja un uzskata ka senatnē visi ārstējās ar šo metodi. Mūsdienu medicīna gan šādu ārstēšanās veidu neatzīst. Pirmkārt, tādēļ, ka „uguns dzira” nekādā veidā neuzlabo imunitāti. Otrkārt, iekaisušam kaklam spirts nodara vairāk ļaunuma nekā labuma — pēc „ārstēšanās” kakls sūrstēs vēl vairāk. Tādēļ nevajag ticēt degvīna ārstnieciskajam spēkam. Taču var palīdzēt nedaudz uzsildīts sarkanvīns — tam piemīt spēja stimulēt organisma imūnsistēmu.

8. mīts. Alus nav alkohols Valda uzskats, ka tā kā alus ir vājš alkoholiskais dzēriens, tas nekaitē veselībai. Šim maldam var būt katastrofiskas sekas. Alū tik tiešām nav daudz alkohola, tomēr tas nenozīmē, ka šis dzēriens ir nekaitīgs. Tas, tāpat kā citi alkoholiskie dzērieni, izraisa nopietnu atkarību.

Ne velti pēdējā laikā aizvien biežāk tiek runāts par tā saukto alus alkoholismu — apiņu dzēriens ļoti nelabvēlīgi ietekmē aknas un sirdi. Ņemot vērā šo, nedrīkst alu uztvert kā limonādi un ik dienu patērēt vairākus litrus. Šāds neprāts ļoti ātri atspoguļosies uz tavu veselību.

9. mīts. Alkoholam nav kalorijas Daudzas sievietes veic visu apēsto kaloriju uzskaiti, taču aizmirst par izdzerto. Alkoholam ir ļoti augsta enerģētiskā vērtība, turklāt jo dzēriens ir stiprāks, jo vairāk kaloriju tam ir. Viens no kalorijām bagātākajiem dzērieniem ir degvīns, turklāt šīs kalorijas ir nevērtīgas, jo tās veido tikai spirts.

Nedaudz savādāka situācija ir ar vīnu. Šī dzēriena enerģētisko vērtību daļēji nodrošina ogļhidrāti, kas viegli šķeļas un pārstrādājas. Tādēļ vīns tik ļoti neietekmē cilvēka figūru.

Jebkurā gadījumā alkohols satur ļoti daudz kalorijas, tādēļ pirms iedzert padomā ne tikai par savu veselību, bet arī par figūru.

10. mīts. Jāuzkož, nevis jāuzdzer Lielākā daļa uzskata, ka, iedzerot stipru dzērienu, nekavējoties ir jāuzkož, jo uzdzerot alkohols tiek šķīdināts. Šis apgalvojums nav īsti pareizs, jo ir jānoskaidro, kādas uzkodas ir domātas — siltas vai aukstas. Aukstajām uzkodām ir ļoti zema spēja neitralizēt alkoholu un tas diezgan ātri uzsūcas asinīs. Tas pats notiek, ja tiek „uzdzerts”. Tādēļ, domājot šādi, sulas un limonādes var likt vienā plauktiņā ar augļiem un dārzeņu salātiem.

Citādāk ir ar karstiem un taukainiem ēdieniem — tie pazemina etanola uzsūkšanos, samazina reibumu un tādēļ tiek uzskatīti par pašām labākajām uzkodām, ar ko nevar sacensties neviens „uzdzeramais”.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Draugu nams – Cēsu telplaika simbols

00:00
20.01.2025
56

16.janvārī Cēsīs, Konrāda kvartālā, īsā, neformālā ceremonijā iemūrēja laika kapsulu topošā Draugu nama pamatos. Ēkas apjoms sliesies starp Mācītāju māju un Konrāda namu, būvdarbi šajā vietā bija jāiepauzē, jo vietas arheoloģiskajā izpētē atklājās unikāls, bagāts kultūrslānis, tostarp 14. gadsimta    Cēsu nama fragmenti. Kā jau esam informējuši, pirms vairāk nekā trim gadiem tehnoloģiju uzņēmums “Drau­giem […]

Pārsteidzošā sēņu pasaule

00:00
19.01.2025
60

Sēņu laboratorijas “Spora LAB” dibinātāji Šarlote Baškevica un Rihards Grāvis funkcionālo jeb medicīnisko sēņu pētniecībai un audzēšanai pievērsās pirms vairāk nekā pieciem gadiem. Sākotnēji tā bijusi interese un vēlme rast kādu dabisku preparātu, kas palīdz uzturēt labas    darba spējas un možu garu ilgstošos saspringta darba posmos. “Pēc profesijas esmu programmētājs, un iepriekš par sēnēm […]

Līgatnē pirts – vieta, kur satikties un gūt labsajūtu 

00:00
18.01.2025
76

Katras, kaut nelielas pārmaiņas, vienalga, ar ko tās saistītas, raisa satraukumu, neziņu, ja tās skar personīgi. Kopš rudens līgatniešu sarunās būtiska tēma bija Līgatnes pirts nākotne. Tā kādreizējās papīra fabrikas dzirnavās ir, kā saka līgatnieši, no neatminamiem laikiem, kad 19.gadsimtā veidojās strādnieku ciemats. Pašvaldība, kas pēdējās desmitgadēs pirti apsaimniekoja, ziņoja, ka tā nav vietvaras funkcija, […]

Priekuļi. Redzēt attīstību un uzlabot ikdienu

00:01
17.01.2025
83

Pagastam svarīgas attīstības lietas un ikdienas sarežģījumi – tik daudzveidīga bija Cēsu novada pašvaldības un Priekuļu apvienības vadības saruna kārtējā tikšanās reizē ar iedzīvotājiem. Uz priekuliešu jautājumiem atbildēja novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs, viņa vietnieki Inese Suija-Markova un Atis Egliņš-Eglītis, pašvaldības policijas priekšnieks Guntars Norbuts, Priekuļu apvienības pārvaldes vadītāja Evita Šīrante un viņas vietnieks saimnieciskajos […]

Lācenes Ilzītes jubileja atzīmēta savējo pulkā

00:00
17.01.2025
42

“Apskatīju iepriekšējo jubileju bildes, kāda izskatījusies torte. Tās gleznojumi ir    līdzīgi, jo kārumi jāsaliek tā, lai jubilāre dāvanu uzreiz    neizjauc, bet ēd lēnām un skaisti. Tortē ir lasis un citas zivis, krabju nūjiņas,    rieksti, ogas, kartupeļu biezputra, liellopu kuņģīši, medus. Cienastā bija arī āboli,” pastāsta zvērkope, par lācenes Ilzītes mammu dēvētā Velga […]

Dzērbenē Pateicības svētki darītājiem

00:00
16.01.2025
61

“Cik paši darīsim, tik būs, jo kurš gan nāks un darīs,” saka dzērbenietis Guntars Skripko. Viņš ir viens no tiem, kuri saņēma pagasta tautas nama Pateicību par brīvprātīgo darbu. “Ikdienā tie, kuri nav bijuši saistīti ar pasākumu rīkošanu vai pils, estrādes, pagasta centra noformēšanu svētkos, neiedomājas, cik daudz darba ir jāiegulda, sākot no idejas, materiāliem […]

Tautas balss

Kāpēc jāmaksā par receptes apkalpošanu

19:06
19.01.2025
14
Cēsniece raksta:

“Tagad, ja jāpērk vairākas recepšu zāles, nākas piemaksāt daudz. Turklāt maksā ne tikai medikamentu pircējs, bet piemaksā arī valsts. Un tā taču arī ir sabiedrības, iedzīvotāju samaksātā nauda, tikai aptiekās nonāk caur nodokļiem. Saka, būšot lētākas zāles, bet pagaidām to nevar just. Tad kāpēc medikamentu tirgotāji saņem piemaksu par katru recepti 1,5 eiro?” neizpratni pauda […]

Kur meklēt taksometru

19:06
19.01.2025
35
Seniore raksta:

“Iebraucu Cēsīs ar sabiedrisko transportu, tālāk bija jānokļūst uz Bērzaines pusi, kur gatavojos ciemoties. Iegāju vecajā universālveikalā, lai nopirktu vajadzīgo ciemakukulim, jāteic tur gan to neatradu. Taču šoreiz runa ne par to. Man bija līdzi nesamais, tāpēc gribēju līdz Bērzainei braukt ar taksometru. Agrāk taksometru stāvvieta bija netālu no autoostas, tagad tās vairs nav. Tā […]

Atļautais ātrums nav jāpārsniedz

19:05
19.01.2025
14
3
Lasītājs N. raksta:

“Nepiekrītu otrdienas “Dru­vas” numurā izteiktajam viedoklim, ka smagajiem kravas auto nevajadzēja atļauto braukšanas ātrumu palielināt līdz 90 km/h, bet atstāt iepriekšējo – 80 km/h. Domāju, tieši tagad atļautais ātrums ļauj nodrošināt vienmērīgu satiksmes plūsmu. Ja kravas mašīna brauc ar 90 kilometriem stundā, tā nevienam nebūtu jāapdzen, jo arī citiem transporta līdzekļiem uz divvirzienu ceļiem nav […]

Ar kādu ātrumu brauc kravas mašīnas

11:35
15.01.2025
72
1
J. raksta:

“Lasu par traģisko avāriju uz Ventspils šosejas, kurā bojā gāja skolotāja un mirusi arī viena skolniece, bet vēl dažām meitenēm nopietni jāārstējas slimnīcā. Laikam jau vainīgais būs mikroautobusa šoferis, kurš veda dziedātājas, jo, kā stāsta mediji, busiņš bijis braukšanai pretējā joslā un satriecies ar kravas mašīnu. Bet gribu gan teikt vienu lietu, vai bija pareizi […]

Jālabo pārbrauktuve

11:35
15.01.2025
28
Lasītāja raksta:

“Tā arī mēs, liepēneši, nevaram sagaidīt, kad “Latvijas Dzelzceļš” salabos pārbrauktuvi. No un uz būvmateriālu rūpnīcu sezonas laikā brauc daudz kravas mašīnu, pa Cēsu-Valmieras ceļu bieži pārvietojas kokvedēji, pārbrauktuves segums kļūst aizvien sliktāks,” pau­da lasītāja.

Sludinājumi