Trešdiena, 24. jūlijs
Vārda dienas: Kristīne, Kristīna, Krista, Kristiāna, Kristiāns

“Covid-19” ierobežošana “Mārsnēnos”

Iveta Rozentāle
23:00
24.05.2020
4
Marsnenu Pansionats Foto Dainis 1

Priekuļu novada sociālās aprūpes centrā “Mārsnēni” notikusi masveida inficēšanās ar “Covid – 19”, līdz pirmdienas rītam bija saslimuši 25 iemītnieki un četri darbinieki. Tādējādi Priekuļu novads kļuvis par trešo infekcijas skartāko pašvaldību aiz Rīgas un Jūrmalas. Centra telpās un teritorijā noteikta karantīna, un teritorija ir norobežota. Tomēr iestādē strādājošie darbinieki teritoriju drīkst atstāt.

Informācija par plašo inficēšanos piektdienas vakarā saņemta no Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC), kad tika apstiprināti jauni inficēšanās gadījumi 17 iemītniekiem un četriem darbiniekiem. Lai arī sociālās aprūpes centrs ir privāta iestāde, Priekuļu pašvaldība, ņemot vērā situācijas nopietnību, tūdaļ sasauca Civilās aizsardzības komisijas sēdi, lai informētu dienestus – policiju, zemessardzi, ugunsdzēsējus – un lemtu par nepieciešamajām darbībām infekcijas ierobežošanai, un situācija Mārsnēnos tiktu pilnība kontrolēta.

Priekuļu novada domes priekšsēdētāja Elīna Stapulone: “Lai arī šis sociālās aprūpes centrs nav pašvaldības iestāde, tajā ir iemītnieki arī no Priekuļu novada, un pansionāts atrodas paš­valdības teritorijā, tāpēc pandēmijas un ārkārtējās situācijas laikā svarīgi palīdzēt uzņēmumam, jo svarīgi ir pārtraukt infekcijas izplatīšanos. Palīdzam iestādi nodrošināt ar aizsarglīdzekļiem, esam aizveduši maskas, sejas aizsegus, kombinezonus, bahilas un darīsim to vēl, lai veidojas rezerves, jo nezinām, kā situācija attīstīsies, kā arī ierobežojām piekļūšanu iestādes teritorijai, to savā veidā iekapsulējot. Aktīvi strādā arī epidemiologi, lai noteiktu, cik ilgi karantīna būs nepieciešama, šonedēļ notiks atkārtota centra iemītnieku un darbinieku testēšana, tad redzēsim situācijas attīstību. Labi, ka slimība norit vieglā formā, tas mazina spriedzi.”
Stāstot par notikumu attīstību, Elīna Stapulone teic, ka piektdien, kad ap pussešiem tika saņemta informācija par slimības uzliesmojumu, tika pieņemts rīkojums par karantīnas zonu, notika saziņa ar uzņēmējiem, kas nodrošina dezinfekciju, jo blakus ēkā dzīvo arī daļa iestādes darbinieku, visu sirdsmieram regulāri tiek veikta kāpņutelpas, margu un durvju rokturu dezinfekcija. Naktī uz sestdienu notika aktīva rosība. Vienam saslimušajam darbiniekam, kuram nebija sava transporta, lai nokļūtu mājās, sarūpēja šādām situācijām piemērotu transportu, ar zemessargu iesaistīšanos ēkā tika iekārtota karantīnas zona, kur ievietoti “Covid-19” slimnieki. Novada domes priekšsēdētāja uzteic zemessargu operativitāti un drosmi, kas, ne mirkli nešauboties un ģērbjoties spectērpos, palīdzēja iemītnieku pārvietošanā.

Pašvaldība arī palīdz nodrošināt saslimušos ar vienreizlietojamiem traukiem, lai mazinātu iespējamo saskari ar vīrusu. “Strādājam ar divsimtprocentīgu atdevi, katrs dienests veic savu darbu. Mēs arī ar mājaslapas un sociālo tīklu starpniecību informējam iedzīvotājus, SPKC nodrošina epidemioloģiskos procesus, iestāde organizē darbu iekšienē, policija apseko karantīnas zonu, nodrošinot, ka maiņā ir divi cilvēki. Mēs nodrošinām viņiem pārtiku, jo tas ir nepārtraukts darbs,” pastāstīja E.Stapulone.

Valsts policija ir atbildīga, lai nepiederošas personas iestādi neapmeklētu, bet patrulēšana, ņemot vērā policijas kapacitāti, notiks kopā ar zemessargiem. Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Cēsu iecirkņa priekšnieks Aldis Pāže skaidro: “Esam norobežojuši teritoriju, lai no iestādes iznāktu vai tajā ieietu tikai cilvēki, kas to šobrīd drīkst. Rīkojums par karantīnu un nepieciešamajiem norobežošanas pasākumiem ir dots uz 21 dienu jeb trim nedēļām, bet atkarībā no tālākās situ­ācijas iespējams – uzraudzība būs nepieciešama ilgāk. Jāņem vērā, ka iestādē ir cilvēki gados, kuriem noteikti piespiedu pārvietošanās ierobežojumi, tādēļ iespējamas dažādas situācijas.”

Centrā ne tikai netiek uzņemti jauni klienti, bet arī nenotiek rehabilitācijas pasākumi, klientiem nodrošina pamatvajadzības: aprūpi, medicīnisko palīdzību un ēdināšanu. Teritorijā atļauts ieiet tikai darbiniekiem, kā arī neatliekamās medicīniskās palīdzības darbiniekiem, ja nepieciešama medicīniskā palīdzība, Valsts policijas un pašvaldības policijas darbiniekiem darba pienākumu veikšanai, pārtikas un pirmās nepieciešamības preču piegādātājiem. Katram, kas ienāk karantīnas zonā, jāvelk kombinezons un, izejot no tās, jānovelk, lai to dezinficētu, bet vienreizlietojamos pēc tam iznīcinātu.

Centra “Mārsnēni” vadītāja Evija Jēkabsone teic: “Šobrīd visiem “Covid-19” slimniekiem ir viegla saslimšanas gaita, bet nekad nevaram paredzēt, kas notiks rīt. Darbinieku ziņā iztiekam ar resursiem, kas mums ir, protams, pārslodze gan fiziska, gan emocionāla ir liela, tomēr nav citu variantu. Gan iepriekš, gan arī šobrīd ievērojam visus piesardzības pasākumus, darbinieki lieto maskas, cimdus un citus aizsardzības līdzekļus. Notiek sarunas ar pašvaldībām un citām institūcijām par individuālo aizsarglīdzekļu papildināšanu, lai tie būtu pietiekamā daudzumā. Iegādājāmies būvmateriālu veikalos kombinezonus, lai nodrošinātu aizsardzību. Turpinām meklēt iespējamos risinājumus.”

SPKC ar sociālās aprūpes centru strādā kopš 27. aprīļa. Aprūpes centra četri inficētie darbinieki atrodas izolācijā savās dzīvesvietās. Tie klienti, kuri bija tuvākās kontaktpersonas saslimušajiem, uzturas savās istabiņās, un centra darbinieki turpina viņu novērošanu. Darbinieki, kuri aprūpē saslimušos, pie viņiem dodas augstākā individuālo aizsardzības līdzekļu ekipējumā, tai skaitā kombinezonos. Kā norāda Ilze Arāja, ieviešot visus pasākumus – nodalot veselos no saslimušajiem, lietojot aizsargtērpus -, viss tiek darīts, lai mazinātu riskus un pārrautu infekcijas izplatības ķēdi. Tomēr, vai tas izdosies, pagaidām nevar pateikt, tāpat kā nevar pateikt, kad vispār beigsies pandēmija. Tāpēc katru dienu iestādi uzrauga epidemiologi.

Lai gan iestādē noteikta karantīna, cilvēkiem, kuri veic darba pienākumus, pēc darba nav jāpaliek centra telpās. Kā skaidro SPKC Komunikācijas nodaļas vadītāja Ilze Arāja, lai nodrošinātu iestādes darbību un pakalpojumus, bet novērstu riskus tālākai infekcijas izplatībai, katrs darbinieks ir izvērtēts, tāpat kā viņa nokļūšana mājās. Ilze Arāja vēlreiz atgādina, ka parasti cilvēki, kas ir kontaktējušies ar saslimušo, neiet uz darbu, lai neinficētu kolēģus, bet te situācija ir otrāda – inficētie cilvēki atrodas darbavietā. Kontaktpersonas nav slimas, viņām paejot garām kāpņutelpā vai ejot pa ielu, nevar inficēties ar “Covid-19”. Šie cilvēki papildus lieto individuālos aizsardzības līdzekļus un drīkst pārvietoties publiskā telpā. Joprojām arī Mārsnēnos ir spēkā nosacījumi – visiem iedzīvotājiem ir noteikta roku mazgāšana, divu metru distancēšanās, jācenšas izvairīties no publiskiem pasākumiem, vietām, kur pulcējas daudz cilvēku. Ilze Arāja uzsver, ka Mārsnēnu pansionāta apkārtējo māju iedzīvotājiem, ja viņi veic visus piesardzības pasākumus, nav riska saslimt ar “Covid-19”: “Infekcija tā vienkārši nelido pa gaisu, neizplatās starp dzīvokļiem vai ventilācijas sistēmām. Inficēšanās var notikt, ja ar slimnieku ir tuvāks kontakts par diviem metriem un ilgāks par piecpadsmit minūtēm. Saslimšana notiek tuva kontakta ceļā ar gaisa pilieniem, slimniekam klepojot, šķaudot, runājot. Jo cilvēkam ir izteiktāki simptomi, jo viņš ir infekciozāks, jo asimtomātiskāks, jo mazāka iespēja otru aplipināt.”

Lai arī aktuāls ir jautājums par infekcijas avotu, ņemot vērā ievērojamos piesardzības pasākumus sociālajos aprūpes centros, izskanējušas versijas, ka viens no “Mārsnēnu” centra iemītniekiem medicīnas iestādē saņēmis ārstniecisko palīdzību un pēc tam pansionātā atgriezies jau inficēts, tāpat centrā līdz šim uzņemti arī iemītnieki uz neilgu laiku, kas arī varētu būt bijuši inficēti, tomēr centra vadītāja no versiju paušanas atturas, ļaujot epidemiologiem darīt savu darbu.

Kā infekcija nokļuvusi sociālās aprūpes centrā, joprojām pēta SPKC, veicot epidemioloģisko izmeklēšanu. Ilze Arāja norāda, ka par inficēšanas avotu SPKC epidemiologiem ir vairākas versijas un tās šobrīd tiek analizētas: “Tomēr patlaban viens inficēšanās avots nav noteikts. Katrā sociālajā aprūpes centrā ir sava epidemioloģiskā infekcijas ķēde. Atsevišķos centros ir nosakāms infekcijas avots un izsekojama epidemioloģiskā ķēde, bet citos nav nosakāms, kā tieši notikusi inficēšanās. Šobrīd visos 12 sociālās aprūpes centros, kuros notikusi inficēšanās, epidemioloģiskā izmeklēšana turpinās.”

Priekuļu novada pašvaldība, domājot par pagasta iedzīvotāju veselību, pieņēmusi lēmumu slēgt apmeklētājiem Mārsnēnu pagasta pārvaldi, bibliotēku un kultūras namu, kā arī pārtraukt bērnu uzraudzības pakalpojuma sniegšanu klātienē Liepas pamatskolas Mārsnēnu pirmsskolas izglītības grupās.

Priekuļu novadā konstatētā masveida inficēšanās ir Latvijā trešā, pirms tam tik plaša mēroga inficēšanās jau notikusi vīriešu patversmē “Zilais krusts” Rīgā, kā arī mēbeļu uzņēmumā Salaspilī. Centrā “Mārsnēni” atrodas ap 60 iemītnieku pensijas vecumā, daļa ir guļoši, kā arī 1. vai 2. grupas invalīdi. Sociālo pakalpojumu centru “Mārsnēni” nodrošina Amatas novada Skujenes pagastā reģistrētā biedrība “Labāka rītdiena”.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Dzimtas likteņstāsts grāmatā

06:06
24.07.2024
22

Diena mākslai “Vieta, kur pagātnes satiekas ar šodienu” Zosēnu pagasta Skrāģu krogā veltīta divdesmit pieciem gadiem kopš sestajiem Piebalgas kultūras svētkiem Zosēnos un operas “Baņuta” libreta autora Artura Krūmiņa un komponista Alfrēda Kalniņa 145. dzimšanas dienai. Mākslas dienā tika atvērta arī Ilzes Būmanes grāmata “Piebal­dzēns ar pasaules apvārsni” par Artura Krūmiņa dzimtas likteņstāstu. Gan pats […]

Vai dzima tradīcija? Cēsu jubilejai Svētku koris, kurā ap simts dziedātāju

00:00
24.07.2024
61

Latvietim svētki bez dziedāšanas nav svētki. Kur nu vēl cēsniekiem Cēsu 818.dzimšanas dienā. Bija skaidrs, ka bez koriem neiztikt, bet koris var būt daudz plašāks. Un tika aicināts ikviens, kurš grib dziedāt. Diriģente Marika Slotina-Brante kopā ar instrumentālā ansambļa vadītāju Emīlu Zilbertu izraudzījās pazīstamas dziesmas: tautasdziesmas, dziesmas teātra izrādēm un kino, šlāgerus un citu no […]

Cēsu svētki - atskats

12:31
23.07.2024
99

Gājienā lepni par sevi un Cēsīm Trijās dienās pilsēta nenogura. Savu ceļu tuvāk zvaigznēm, lai cik augstu kuram tās būtu, ja vien vēlējās, ieraudzīja Cēsu 818. dzimšanas dienas svinību katrs dalībnieks. No vēstures līdz šodienai, no nopietnībai līdz nebēdnīgai jautrībai un spēku pārbaudei sportiskās sacensībās. Un, protams, satikšanās prieks ik uz soļa senajās un aizvien […]

Mērķis zināms – Zaļais kurss

10:58
23.07.2024
52

Festivālā “Rodam Raunā”, kura tēma šovasar bija “Pļava. Ko sēsi, to pļausi”, kā ik gadu notika arī uzņēmēju diskusija. Šoreiz par ikvienam aktuālo Eiropas zaļo kursu. Tajā piedalījās Raunas SIA “Firma “Pasāža”” valdes priekšsēdētāja Dace Neiberga, Zemkopības ministrijas Lauksai­mnie­cības departamenta Lauksai­mniecības ilgtspējīgas attīstības nodaļas vadītāja Kristīne Sirmā, Latvijas Lauku konsultāciju centra Cēsu nodaļas vadītāja Dace […]

Sniega kupenas vasarā. Hortenzijas

00:00
23.07.2024
117

Iebraucot Stalbes pagasta “Ozolkalnos”, pie norādes zīmes zied hortenzijas. “Man patīk visas puķes,” saka Baiba Svīķe un uzreiz atklāj, ka daudziem šķiet, hortenzijas ir vecu māju puķe, bet tā nav, mūsdienās tā ir tik moderna un dažāda. “Ziedi kupli, to krāsa mainās, cēla, liels krūms ar vieglumu,” tā Baiba raksturo hortenziju un uzsver: “Ja tās […]

Mazajam liepēnietim Kārlim īpaša uzmanība

00:00
22.07.2024
59

Vidzemes slimnīcā sagaidīts šī gada 400. bērniņš – puisītis Kārlis, kurš piedzimis liepēniešu ģimenei, informēja Vidzemes slimnīcā. Pasauli satikt Kārlis ieradās 10. jūlijā plkst. 11:52, mazulis dzimšanas brīdī svēra 3020 g un bija 51 cm garš. Tā kā arī abiem vecākiem – Kristiānai un Kristiānam – vārds sākas ar K, arī jaundzimušajam dots vārds, kas […]

Tautas balss

Tīrumam apkārt ziedošs žogs

11:09
24.07.2024
13
Anda raksta:

“Zemnieki nav apmierināti un uzskata, ka ir muļķīgi apkārt laukiem atstāt neapstrādātu joslu. Viņiem taisnība, ka tā ir nezāļu audzēšanai. Nesen ceļmalā upes krastā redzēju dzeltenu labības lauku, un ap to visapkārt platā joslā zied puķu spriganes. Tās kā dzīvžogs apņēmis tīrumu. Vai tā ir prātīga saimniekošana! Puķu spriganes jau tā izplatās kā neapturama sērga. […]

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
28
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
16
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Skujenes pazīšanās zīme - neasfaltēti ceļi

10:54
23.07.2024
14
Autobraucēja raksta:

“Mūsu pagastu, Skujeni, viegli atrast. Šeit nekādas ceļazīmes nav vajadzīgas. Ja sākas neasfaltēts ceļš (Krustakrogs- Skujene), dodieties tik tālāk un būsit Skujenē. Ceļmalās, kur krūmi, samaziniet ātrumu, aiz tiem sekos līkums. Mierīgi braucot, nepārsniedzot ātrumu, nokļūsiet uz asfaltētiem ceļiem un droši varēsiet turpināt ceļu – Skujene beigusies!” ar ironiju saka autobraucēja ar stāžu.

Laiks pļaut zeltslotiņas

10:54
23.07.2024
14
1
Lasītāja G. raksta:

“Gar ceļu no pašām Cēsīm, caur Dukuriem un pamazām līdz Valmierai izplatās invazīvās Kanādas zeltslotiņas. Tagad tās sāk ziedēt, drīz izplatīs pūkainas sēklas, kas nākamgad jau veidos biežākas audzes. Cēsu novada pašvaldība un Latvijas Valsts ceļi ir informēti par situāciju, bet pagaidām invazīvos augus nepļauj, taču gar ceļu ir arī Eiropa nozīmes aizsargājamie biotopi,” uzsver […]

Sludinājumi