Trešdiena, 24. jūlijs
Vārda dienas: Kristīne, Kristīna, Krista, Kristiāna, Kristiāns

Ceriņi pie katras mājas un ainavā

Sarmīte Feldmane
23:00
11.05.2020
43
Zosenu Cerini 1

Teju pie katras lauku mājas, tāpat pilsētās aug ceriņi. Ziedēšanas laikā tie priecē saimniekus, garāmbraucējus. “Latviešiem patīk ceriņi,” saka stādaudzētavas “Vidzemes ceriņi” saimnieks Uģis Pīrs. Viņa zemnieku saimniecībā “Zosēnu zeme” aug ap desmit tūkstoši dažāda vecuma ap 70 šķirņu ceriņi.

Uģis Pīrs ir rīdzinieks, ne lauksaimnieks vai dārznieks, pēc profesijas interjera dizainers. “Zosēnos bija ap 30 hektāri zemes. Braucām, bija garlaicīgi, kaut ko vajadzēja darīt. Sākām stādīt kokus,” stāsta Uģis. Tas bija pirms 30 gadiem. Nejaušību nav, zosēnietis iepazinās ar pazīstamo dendroloģi Aiju Kaškuri, viņa pamudināja audzēt ceriņus. Iesā­kumam uzdāvināja dažus tūkstošus ceriņu sējeņu.

Pa šiem gadiem ceriņu audzētājs iepazinis un izzinājis gan šo košumkrūmu prasības, gan šķirnes. Padomu neliedza bioloģijas doktore, Dobeles dārzkopības institūta vadošā pētniece Sarmīte Strautiņa. “Zosēni tiek uzskatīti par aukstāko vietu Latvijā, te ir arī meteostacija. Jā, pie mums pavasaris atnāk vismaz divas nedēļas vēlāk nekā Kurzemē. Te ir mālaina zeme. Bet ceriņiem patīk, tie pamatā ir salcietīgi un sliktāk jūtas siltumā, nevis aukstumā,” pārliecināts Uģis.

Katrā kas īpašs

Stāstu par ceriņiem Uģis sāk ar skaidrojumu, ka ir septiņas krāsu grupas: baltie, violetie, zilie vai zilganie, ceriņkrāsas, sārtie, fuksīna jeb sarkanīgie un purpura. Katrā grupā nianses ir ļoti dažādas, piemēram, baltajā krāsu grupā ir koši balti un krēmkrāsas. “Šķiet,  balts ir balts, violets ir violets, bet, kad tie blakus, labi redzami dažādie toņi,” bilst Uģis.

Viņš atgādina, ka padomju laikā gadu desmitiem bija pieejamas tikai vecās vācu šķirnes, kā `An­den­ken an Ludwig Spath` vai `Madmazel Lemuar`, vēl kāda krievu selekcionāra šķirne. Pro­tams, lepns bija katrs, kam pavasarī ziedēja `Krasavica Moskvi` vai kāds latviešu selekcionāru Pētera Upīša un Laimoņa Kārkli­ņa selekcionētais ceriņš.

“L.Kārkliņam un P. Upītim ir ap 50 šķirņu. Ir dažas patiešām    skaistas, kaut vai P.Upīša `Mazais princis`, `Gaiziņkalns`, L. Kārk­liņa `Vita`, `Pērle`, `Jaunkalsna­vas nakts`, `TTT`, `Uzticīgais Dun­kers`,” stāsta U.Pīrs un atklāj, ka pašam skaistākais šķiet `Ma­zais Princis`.

Ko audzēt, U. Pīrs izvēlas pēc ziediem un ziedēšanas laika. “Kat­rai šķirnei ir kas īpašs. Ziedi pildīti un nepildīti, krūmi liela un maza auguma. `Rochester` aug lē­ni, bet ziedi kā margrietiņai. `Bicolor` ir smalkiem ziediem, `Mis Kim` rudenī lapas iekrāsojas kaparsarkanas, bet ziedi smaržo kā narcises. `Palibin` – maza auguma, bet zied divreiz gadā, arī siltā septembrī. Interesants ir liektais ceriņš `Syringa reflexa`.` Red pixie` – viens no augumā mazākajiem. Daudz ir hiacintziedu ceriņa šķirņu, Prestones ceriņu    un citu, kas uzzied agrāk par mūsējiem, savukārt Ungārijas un citu ģinšu ceriņi uzzied vēlāk,” ceriņu daudzveidības pasaulē ieved audzētājs, uzsverot: “Zilajiem ceriņiem ir tikai piecas šķirnes, pazīstamākās ir`Sumerki`, `Carpe diem`.”

Būs ceriņu dārzs

Zosēnu pagasta “Gaujas Mur­dēnos” U.Pīrs veido ceriņu dārzu. Pērn stādījumiem apkārt nācās ierīkot žogu, jo dārzu prata novērtēt arī stirnas un zaķi. Katra viņu ciemošanās nesa zaudējumus. Ik gadu tiek iestādīta kāda jauna šķirne. Var vērot, kā ceriņš aug, kas tam patīk, kas ne. Kartē sazīmēts, kas kur aug. Vairāki jau trešo ceturto pavasari ziedēs. “Ceriņu košums ir nosacīts, ja tas ir viens. Kad zaļš apkārt, visskaistākie izskatās baltie. Ja stāda dažādas krāsas ceriņus, tad trešdaļai jābūt balto,”    padomu dod audzētājs.

Ar laiku Zosēnos būs ceriņu dārzs, kurp varēs braukt raudzīties ceriņu daudzveidību.

No sēkliņas līdz ziedam

Lielāko daļu stādu “Vidzemes ceriņos” audzē no meristēmām. Daļa iegūta Latvijā, bet lielākā daļa iepirkta ārzemēs. Audzētavā stādiņi nonāk    centimetrus piecus    gari. Gadus trīs tos audzē, pārstādot aizvien lielākā podiņā.    “Me­ristēmas  palīdz izvairīties no ceriņu slimībām un nodrošina šķirni. Sadarbojamies ar meristēmu laboratorijām vairākās valstīs, bet sēklas pasūtām specializētiem uzņēmumiem,” atklāj “Vidzemes ceriņu” saimnieks un piebilst, ka pēdējos gados Krievijā ir selekci­onētas skaistas šķirnes, bet diemžēl tās nav viegli iegūt. Vai­rāku sugu, piemēram, Amūras, Volfa, Persi­jas, platlapu ceriņus    audzē no sēk­lām, no sēkliņas līdz ziedēšanai paiet vismaz pieci gadi.

“Ceriņiem patīk labi drenēta, sārmaina augsne, labāk pacieš sau­sumu, nevis mitrumu. Ne­drīkst iestādīt par dziļu. Slapjajā vasarā ne vienam vien ceriņi noslīka, kaut bija labi auguši. No pieredzes zinu – nevajag mēslot ar zirgu mēsliem, tie ir par stipriem. Smilšainā augsnē auga skaisti ceriņi, samēsloja, vasara iegadījās mitra, silta, tie nonīka. Iestādot pat nevajag mēslot, komposts ar granti, lai augsne ventilējas un sak­nes pašas meklē barības vielas,” stāsta ceriņu pazinējs un uzsver, ka daudzi iekrīt, izmantojot ilgas iedarbības mēslojumu. Ja lapas sāk čokuroties, tātad pārmēslots,” padomus neliedz U. Pīrs.

Internets dod iespējas

Par Zosēnu pusē audzētajiem ceriņiem zina visā Latvijā. Daudzi mēro ceļu uz stādaudzētavu. Aizvien populārāka jau pērnpavasar kļuva iespēja pasūtīt stādus internetā. Braukšana uz tirdziņiem prasa lielus resursus. “Uz Stādu parādi Siguldā braucu regulāri, bet tā nav tikai tirgošana, stāstu par ceriņiem, par šķirnēm. Ir daudz maldīgu priekšstatu, kas neatbilst patiesībai. Daudzi aizvien jauc, kas ir potēts ceriņš, kas pildīts, jo uzskata pildīto par potēto. Kādreiz tā arī bija, jo ceriņus pārsvarā pavairoja potējot,” pastāsta U. Pīrs.

Ceriņu audzētājs atklāj, ka visvairāk pircēju ir Latgalē -    Rē­zek­nē, Daugavpilī, Gulbenē-, arī Alūksnē. Pēdējos gados zosēnietis sācis audzēt arī lazdas. Tās ir ļoti pieprasītas – gan krāsainas lapas, gan gardi rieksti. Pagaidām gan aug    vien četras šķirnes.

Latvijā ceriņi nekad nav izgājuši no modes. Tie ir ne tikai skaisti, kad zied, arī labi noder zaļiem nožogojumiem, jo aizsargā no vēja un putekļiem. “Latvijā jaunas šķirnes neviens neveido, ar laiku gribētos kaut ko pamēģināt,” teic ceriņu audzētājs.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Dzimtas likteņstāsts grāmatā

06:06
24.07.2024
22

Diena mākslai “Vieta, kur pagātnes satiekas ar šodienu” Zosēnu pagasta Skrāģu krogā veltīta divdesmit pieciem gadiem kopš sestajiem Piebalgas kultūras svētkiem Zosēnos un operas “Baņuta” libreta autora Artura Krūmiņa un komponista Alfrēda Kalniņa 145. dzimšanas dienai. Mākslas dienā tika atvērta arī Ilzes Būmanes grāmata “Piebal­dzēns ar pasaules apvārsni” par Artura Krūmiņa dzimtas likteņstāstu. Gan pats […]

Vai dzima tradīcija? Cēsu jubilejai Svētku koris, kurā ap simts dziedātāju

00:00
24.07.2024
61

Latvietim svētki bez dziedāšanas nav svētki. Kur nu vēl cēsniekiem Cēsu 818.dzimšanas dienā. Bija skaidrs, ka bez koriem neiztikt, bet koris var būt daudz plašāks. Un tika aicināts ikviens, kurš grib dziedāt. Diriģente Marika Slotina-Brante kopā ar instrumentālā ansambļa vadītāju Emīlu Zilbertu izraudzījās pazīstamas dziesmas: tautasdziesmas, dziesmas teātra izrādēm un kino, šlāgerus un citu no […]

Cēsu svētki - atskats

12:31
23.07.2024
99

Gājienā lepni par sevi un Cēsīm Trijās dienās pilsēta nenogura. Savu ceļu tuvāk zvaigznēm, lai cik augstu kuram tās būtu, ja vien vēlējās, ieraudzīja Cēsu 818. dzimšanas dienas svinību katrs dalībnieks. No vēstures līdz šodienai, no nopietnībai līdz nebēdnīgai jautrībai un spēku pārbaudei sportiskās sacensībās. Un, protams, satikšanās prieks ik uz soļa senajās un aizvien […]

Mērķis zināms – Zaļais kurss

10:58
23.07.2024
52

Festivālā “Rodam Raunā”, kura tēma šovasar bija “Pļava. Ko sēsi, to pļausi”, kā ik gadu notika arī uzņēmēju diskusija. Šoreiz par ikvienam aktuālo Eiropas zaļo kursu. Tajā piedalījās Raunas SIA “Firma “Pasāža”” valdes priekšsēdētāja Dace Neiberga, Zemkopības ministrijas Lauksai­mnie­cības departamenta Lauksai­mniecības ilgtspējīgas attīstības nodaļas vadītāja Kristīne Sirmā, Latvijas Lauku konsultāciju centra Cēsu nodaļas vadītāja Dace […]

Sniega kupenas vasarā. Hortenzijas

00:00
23.07.2024
120

Iebraucot Stalbes pagasta “Ozolkalnos”, pie norādes zīmes zied hortenzijas. “Man patīk visas puķes,” saka Baiba Svīķe un uzreiz atklāj, ka daudziem šķiet, hortenzijas ir vecu māju puķe, bet tā nav, mūsdienās tā ir tik moderna un dažāda. “Ziedi kupli, to krāsa mainās, cēla, liels krūms ar vieglumu,” tā Baiba raksturo hortenziju un uzsver: “Ja tās […]

Mazajam liepēnietim Kārlim īpaša uzmanība

00:00
22.07.2024
59

Vidzemes slimnīcā sagaidīts šī gada 400. bērniņš – puisītis Kārlis, kurš piedzimis liepēniešu ģimenei, informēja Vidzemes slimnīcā. Pasauli satikt Kārlis ieradās 10. jūlijā plkst. 11:52, mazulis dzimšanas brīdī svēra 3020 g un bija 51 cm garš. Tā kā arī abiem vecākiem – Kristiānai un Kristiānam – vārds sākas ar K, arī jaundzimušajam dots vārds, kas […]

Tautas balss

Tīrumam apkārt ziedošs žogs

11:09
24.07.2024
13
Anda raksta:

“Zemnieki nav apmierināti un uzskata, ka ir muļķīgi apkārt laukiem atstāt neapstrādātu joslu. Viņiem taisnība, ka tā ir nezāļu audzēšanai. Nesen ceļmalā upes krastā redzēju dzeltenu labības lauku, un ap to visapkārt platā joslā zied puķu spriganes. Tās kā dzīvžogs apņēmis tīrumu. Vai tā ir prātīga saimniekošana! Puķu spriganes jau tā izplatās kā neapturama sērga. […]

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
28
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
16
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Skujenes pazīšanās zīme - neasfaltēti ceļi

10:54
23.07.2024
14
Autobraucēja raksta:

“Mūsu pagastu, Skujeni, viegli atrast. Šeit nekādas ceļazīmes nav vajadzīgas. Ja sākas neasfaltēts ceļš (Krustakrogs- Skujene), dodieties tik tālāk un būsit Skujenē. Ceļmalās, kur krūmi, samaziniet ātrumu, aiz tiem sekos līkums. Mierīgi braucot, nepārsniedzot ātrumu, nokļūsiet uz asfaltētiem ceļiem un droši varēsiet turpināt ceļu – Skujene beigusies!” ar ironiju saka autobraucēja ar stāžu.

Laiks pļaut zeltslotiņas

10:54
23.07.2024
14
1
Lasītāja G. raksta:

“Gar ceļu no pašām Cēsīm, caur Dukuriem un pamazām līdz Valmierai izplatās invazīvās Kanādas zeltslotiņas. Tagad tās sāk ziedēt, drīz izplatīs pūkainas sēklas, kas nākamgad jau veidos biežākas audzes. Cēsu novada pašvaldība un Latvijas Valsts ceļi ir informēti par situāciju, bet pagaidām invazīvos augus nepļauj, taču gar ceļu ir arī Eiropa nozīmes aizsargājamie biotopi,” uzsver […]

Sludinājumi