Svētdiena, 28. jūlijs
Vārda dienas: Cecīlija, Cilda

Būs “zibensnovedējs” slimnīcā

Druva
23:00
18.04.2008
2
200804182252468061

Profesiju klasifikatorā esot tūkstošiem amatu. Jurists un kontrolārsts teorētiski nav nekas jauns, bet Cēsu rajona slimnīcā šāda amata izpildītāja, turklāt vienā personā, nav bijis. Kopš februāra Ernests Jāvalds izvērtē medicīniskos procesus slimnīcā un rauga, lai tie notiek atbilstoši likumdošanai. Viņš pats saka, ka strādā kolēģu – mediķu – interesēs, lai dotu padomu, kā pareizi un precīzi sakārtot medicīnisko dokumentāciju, kas uzlabos arī medicīnas aprūpes kvalitāti pacientiem. Tajā pašā laikā viņš ir partneris arī pacientam, sarunājoties un skaidrojot veselības aprūpes iespējas tieši mūsu rajona slimnīcā.

– Nevaru iejaukties diagnostikas un ārstēšanas gaitā, cik esmu iepazinis, speciālisti mūsu slimnīcā ir zinoši, diagnostikas iespējas plašas, bet varu būt padomdevējs, lai pareizi noformētu medicīniskos dokumentus. Tas nenozīmē, ka izdosies izskaust visas domstarpības, kādas var rasties medicīniskā personāla un pacientu starpā, bet skaidrot un izvērtēt, saprast situācijas nekad nav lieki.

– Vai jurists un kontrolārsts slimnīcā sāk strādāt tāpēc, ka aizvien plašāk dzirdētas runas par pacientu neapmierinātību ar mediķu darbu?

– Šis jautājums būtu jāuzdod slimnīcas vadībai, bet jūsu minētais varētu būt viens no apsvērumiem, kāpēc šādu amata vietu ievieš. Ja ir domstarpības, tad biežākais to iemesls – mediķis laika trūkuma dēļ stresa situācijā nav sakārtojis pacienta papīrus. Ārsts izdara visu vajadzīgo, bet var gadīties, ka komplikācijas rodas neatkarīgu apstākļu rezultātā. Pacients neapmierināts, sūdzas. Kad veic ārstniecības iestādes iekšējās vai veselības inspekcijas iniciētās pārbaudes, apstiprinās, ka darbs darīts profesionāli, to kolēģi apstiprina. Bet darbības, secinājumi, turpmākā ārstēšanas taktika nav ierakstīta dokumentos. Un var rasties problēmas.

– Bet ārsti jau tagad saka, ka slīgst papīru kalnos, ka nav laika tiešajam, medicīniskajam darbam. Birokrātijas esot par daudz.

– Netiek prasīts vairāk papīru, bet esošos aizpildīt loģiskāk, lai, lasot pacienta slimības vēsturi, varam pierādīt, ka strādāts profesionāli, ka ārstēta diagnosticētā slimība. Bet ir tā – strādā stundām, ieraksta divas rindiņas.

– Kāds jums veidojas dialogs ar kolēģiem?

– Strādāju tikai divus mēnešus, tāpēc vēl ir duāla situācija – jebkuru kontroli cilvēki uztver kā kaut ko negatīvu. Slimnīcā strādā medicīniskais personāls. Un situācijas ir dažādas. Ārsts nevar strādāt bez māsām, māsu palīgiem, bet tieši viņu jau tagad trūkst. Arī medicīnas māsu vidējais vecums ir tuvu pensijas gadiem. Te mani pienākumi dalās. Man jābūt arī vidutājam starp mediķi un pacientu.

– Jūs pildīsiet mediatora funkcijas. Vai pacients jūsu lomu sapratīs? Viņa pārdzīvojumi, ciešanas būs bijušas reālas, viņam šķitis, ka mediķis nav bijis uzdevumu augstumos.

– Mums jāapzinās, ka pacientiem dominē pārliecība – ja nonāku slimnīcā, tad mani jāizmeklē no galvas līdz kājām. Bet ir citādi. Uz plānveida veselības aprūpi stacionārā ir jāierodas izmeklētam. Nav runa par akūtu gadījumu, bet situācijā, kad noteikta diagnoze, slimnīcā speciālisti veiks vajadzīgos izmeklējumus konkrētajai slimībai, ko apmaksā Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūra. Pārējie izmeklējumi būs jāsedz no pacienta kabatas. Un šeit visbiežāk rodas domstarpības, kā cilvēks izdzird vārdu nauda, tā viņam liekas, ka mediķis kaut ko pieprasa sev. Un pieļauju, ka man nāksies noskaidrot, vai pacients nosūtīšanu uz maksas pakalpojumu nav uztvēris kā kukuļa pieprasījumu. Ģimenes ārsts atbild par pacientu kompleksi, bet stacionārs ir domāts konkrētas patoloģijas ārstēšanai. Primāro veselības aprūpi ar stacionāra ārstēšanu nevajag dublēt. Pacienta turpmākā izmeklēšana ir ģimenes ārsta kompetencē, ja sasirgušo no galvas līdz kājām izmeklēs slimnīcā, tad tā vienkārši var bankrotēt.

– Vai pacients nav ķīlnieks, jo tā ir viņa veselība, par kuru pats nespēj samaksāt? Cik loģiski Latvijā sadalīts – valsts apmaksāto pakalpojumu grozs un maksa, kas gulstas uz pacienta pleciem?

– Medicīna ir cieši saistīta ar vispārējo ekonomisko situāciju. Cilvēks izvēlas sev nepieciešamo dzīvei. Ja valsts budžetā ir finanšu deficīts, tad jāmeklē izeja. Viss atkarīgs no iedzīvotāju ekonomiskās aktivitātes, iekasētās nodokļu summas un cik no tā saņem medicīna. Valstī pamatoti vērtē, kā pārdalīt riskus. Būtu jāaug kopējam labklājības līmenim un būtiski jāpārskata patēriņa grozs. Jāsaprot, ka neviens budžets nav bezizmēra – ne ģimenes, ne valsts. Bet valsts apmaksāto medicīnisko pakalpojumu klāsts sašaurinās. Valsts vērtē, kā pārdalīt riskus. Ne velti ilgi diskutē par iedzīvotāju obligāto veselības apdrošināšanu, līdzīgi kā civiltiesiski apdrošinām mašīnas, lai iesaistītos satiksmes kustībā. Ja pieņemtu lēmumu par veselības obligāto apdrošināšanu, tad izdotos samazināt valsts budžeta slogu. Jā, uz iedzīvotāju rēķina. Bet to nedarīs ātrāk kā gadu pirms nākamajām Saeimas vēlēšanām. Tas ir sprādzienbīstams moments politikā.

– Pirms gada politiķi cilāja arī kukuļu un pateicību tradīciju veselības aprūpes sistēmā.

– Kukuļa pieprasīšana ir nepieļaujama, bet pateicības ir visā pasaulē- ziedi, konfektes, labs alkohols, delikateses. Tā nav nekāda mūsu tradīcija. Tas darbojas arī Amerikā, neievērojot turienes medicīnas dārdzību. Mēs ejam pie friziera un samaksājam, ja ir ļoti skaista frizūra, mums neviens netraucē iedot frizierim šokolādi. Kafejnīcā samaksājam par ēdienu, ja apkalpošana bijusi ļoti laba, varam atstāt dzeramnaudu. Taču dzeramnaudas pieprasīšana ir cita runa.

– Pēdējā laikā gan pat paziņu lokā dzird sakām – labāk nesaslimt, jo bez naudas vesels netiksi! Īstenībā jau skarbi, ka medicīniskā palīdzība tik cieši sapīta ar naudu.

– Daudzi jaunie mediķi domā par aizbraukšanu no valsts. Ir speciālisti, kuriem par rezidenta algu ārvalstīs izdevies samaksāt visus Latvijā atstātos parādus. Speciālists ir novērtēts, un viņš te neatgriezīsies. Ķirurģiskajā profilā ārstam ir jāmācās 10 – 12 gadi. Seko stress, atbildība, un ir jābūt atbilstošam atalgojumam. Veselības aprūpes sistēmā strādājošo atalgojuma jautājums mazliet sakārtojas, bet tajā pašā laikā ir daudzi solījumi. Kā zināms, Latvijā solījumus visbiežāk nepilda. Mēs varam cerēt uz lokālpatriotismu. Varbūt jaunie mediķi, kas dzīvojuši Cēsīs, vēlēsies atgriezties dzimtajā pilsētā. Lai gan dzīve ievieš korekcijas. Pašlaik medicīnu mācās tie, kas cer uz kaut ko labāku. Pasaulē medicīna ir bizness, kurā labi maksā, un mediķi labi dzīvo. Un arī pie mums mediķiem ir jāpelna . Ārstam jāsaņem vismaz tūkstoš latu uz rokas par vienu slodzi. Medicīnas māsai procentuāli mazāk, bet krietni vairāk nekā šobrīd. Par to ir jādomā, ja nevēlamies palikt bez medicīniskās palīdzības.

– Kāpēc jūs savulaik ārsta profesiju mainījāt pret jurista darbu?

– Ārsta profesija ir prestiža un interesanta, bet darba samaksa lika vērtēt, analizēt un izvēlēties citu ceļu. Biju akupunktūras un manuālās terapijas speciālists. Tās bija un ir specialitātes, kuras neapmaksāja valsts. Par šo ārstēšanu jāmaksā pacientam, un metodes ir samērā dārgas. Tās organismu ietekmē mazāk negatīvi, bet cilvēkam ir vieglāk iedzert tableti, ne maksāt desmit, divdesmit reižu vairāk un regulāri apmeklēt ārstu. Jau deviņdesmito gadu vidū pārgāju strādāt valsts institūcijā, risinot medicīnisko jautājumu uzraudzību, kontroli, vēlāk privāti praktizēju kā jurists. Pirms nepilna gada mainījās dzīves apstākļi, kopā ar ģimeni dzīvoju Cēsīs, izvērtējot visus par un pret, sapratu, ka šeit nav jēgas atvērt jurista praksi. Izvēlējos darbu slimnīcā. Kāpēc tā nedarīt, ja materiālās nodrošinātības jautājumus iespējams risināt kā darba ņēmējam?

– Jūs Cēsīs esat ienācējs. Kā jūtaties?

– Darba būs daudz. Un dzīve visu noliek savās vietās. Nekur dzīvošana nav bez garozas. Ne velti taču ir labi visur tur, kur mūsu nav. Tas mani nesatrauc. Vairāk vēroju, kā attīstās valsts, kādas ir tendences. Un pagaidām izskatās, ka procesi virzās uz konglomerāta attīstību centrā un tukšiem Latvijas novadiem. Valdībā nevērtē, ko, piemēram, Pasaules banka vai kāda cita padomus dodoša institūcija tikai rekomendē, un to, kas ieteikumos teikts imperatīva formā. Un vienu gadu plānojam reģionālu slimnīcu ar nodaļām blakus pilsētā, citu gadu piekritīsim pirkt helikopterus un pacientus vest uz Rīgu. Tas nav nopietni. Nav arī nopietni, ka novadu reforma ilgst gadiem un joprojām nezinām Cēsu vietu Latvijas kartē. Nav loģikas. Šādas nekonsekvences negatīvi iespaido iedzīvotājus, dažādu nozaru speciālistus, arī mediķus.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Diskutē, kā uzlabot bērnu zobu veselību

07:10
28.07.2024
6

Kamēr citviet Eiropā ir pašsaprotami, ka bērniem un pieaugušajiem ir veseli zobi, Latvijā ir pašsaprotami, ka zobus mazākā vai lielākā mērā ir skāris kariess. Lai diskutētu par situāciju zobu veselībā un zobārstniecībā, Vispasaules cēsnieku dienās Cēsīs notika paneļdiskusija “Zobārstniecības aprūpes izaicinājumi Latvijā – Vai Cēsis būs pārmaiņu sākums?”. Cēsniece, Rīgas Stradiņa univer­sitātes (RSU) Zobārstnie­cī­bas fakultātes […]

Dzied un stāsta par dzīvi un darbu Norvēģijā

00:00
28.07.2024
25

Vispasaules cēsnieku dienās Cēsu pilsētas pansionātā ar stāstu par dzīvi Norvēģijā un darbu viesojās Ina Vīne. Ina ir dzimusi nītauriete, bet desmit gadus pirms došanās uz ārzemēm nodzīvoja Cēsīs. Tagad jau septiņpadsmit gadi aizvadīti Norvēģijā. Tur, ilgojoties pēc latviskā, viņa spēlē ģitāru un dzied latviešiem tuvās dziesmas, arī tautas dziesmas. Ar tām I.Vīne iepriecināja arī […]

Kā sev nenodarīt pāri, ēdot dārza veltes

07:54
27.07.2024
11

Kurš gan vasarā necenšas iespējami vairāk pamieloties ar vietējo dārzu labumiem. Ogas, augļi, svaigi dārzeņi, to vai nu katrs izaudzē pats, vai nopērk tirgū. Šie labumi ir bagāti ar vitamīniem, antioksidantiem un šķiedrvielām, taču ne katrs tos var ēst, cik vēlas. Šīs dabas veltes var radīt kairinājumu kuņģī, izraisot dedzināšanu un citas nepatīkamas sajūtas. Kādos […]

Izrāda senču mantojuma pūra lādes

00:00
27.07.2024
21

Pie Stalbes Tautas nama otro gadu tika rādīts, kas glabājas pagasta dzimtu pūra lādēs. Ikviens bija aicināts neturēt sveci zem pūra un muzikālās noskaņās dalīties ar senču atstāto mantojumu un arī ar paša darināto. Pasākumā bija skatāmi daudzi krāšņi zeķu un cimdu pāri, tamborētas endzetes spilvendrānām, izšūti dekoratīvie spilveni, grīdceliņi un citi rokdarbi. Par katru […]

Turpinās sadarbība Vācu kapu kopšanā

00:00
26.07.2024
32
1

Cēsīs viesojās Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas pārstāvis atvaļinātais feldfēbelis Marcels Herbsts. Pirms desmit gadiem Latvijas Brāļu kapu komitejas un vācu Karavīru kapu kopšanas apvienības “Volksbund” kopā ar Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas biedriem rīkoja Latvijas Zemessardzes un vācu karavīru kapu sakopšanas talku Cēsu Vācu kapos, šajos gados par kapu kopšanu […]

Vakar Gulbenes novadā divas automašīnu zādzības

09:39
25.07.2024
287

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 66 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 14 ceļu satiksmes negadījumi, kur divos gadījumos kopumā cietušas divas personas. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 116 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 60 par ātruma pārsniegšanu. NODARĪJUMI PRET ĪPAŠUMU […]

Tautas balss

Zālēm jābūt lētākām

12:07
28.07.2024
10
Seniore raksta:

“Man izklausās jocīgi, ka pensionāru organizācija ir pret zāļu cenu samazināšanu. Tieši vecākajai paaudzei jālieto dažādi medikamenti, lai justos labāk, lai nebūtu jāiet ārstēties slimnīcā, kas gan pašam, gan valstij izmaksā vairāk. Varbūt Veselības ministrija sabiedrībai pārāk maz skaidrojusi, kā notiks pārmaiņas, kā nodrošinās, ka strādā mazās lauku aptiekas,” pauda seniore no Cēsīm.

Varbūt jāalgo ārzemnieki

11:11
25.07.2024
70
Seniors raksta:

“Kad beidzot būs skaidrība par nodokļiem, tos cels vai ne! Darba grupa strādāja divus gadus, visi taču saņēma darba samaksu, vai tiešām nav nekāda saprotama rezultāta? Ja jau paši netiekam galā, tad lai labāk maksā citu valstu ekspertiem,” bija neapmierināts seniors.

Vajadzīgs veloceliņš uz Ninieri

11:10
25.07.2024
31
Riteņbraucēja raksta:

“No Cēsīm uz Līviem uzbūvēts labs veloceliņš. Tāds ir arī uz Priekuļiem. Taču daudzi cēsnieki vasarā ar divriteņiem brauc uz Niniera ezeru. Arī uz turieni vajadzētu veloceliņu, cilvēki to tiešām bieži izmantotu. Ninierī peldas ne tikai vasarās, daudzi to dara visu gadu. Protams, ziemā jau ar velosipēdu nebrauksi, bet pavasarī var sākt diezgan agri, un […]

Tīrumam apkārt ziedošs žogs

11:09
24.07.2024
21
Anda raksta:

“Zemnieki nav apmierināti un uzskata, ka ir muļķīgi apkārt laukiem atstāt neapstrādātu joslu. Viņiem taisnība, ka tā ir nezāļu audzēšanai. Nesen ceļmalā upes krastā redzēju dzeltenu labības lauku, un ap to visapkārt platā joslā zied puķu spriganes. Tās kā dzīvžogs apņēmis tīrumu. Vai tā ir prātīga saimniekošana! Puķu spriganes jau tā izplatās kā neapturama sērga. […]

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
37
1
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Sludinājumi