Aizvien vairāk tiek novērtēti mazu uzņēmumu piedāvātie pakalpojumi. Arī galdniecību. Galdniekmeistari veic individuālus pasūtījumus, ko lielas ražotnes nedara.
“Darba pietiek. Ja atbrauc un saka, ka vajag tūlīt, nekas nesanāk. Nav galdnieku, kas dara ko mazu, lielākā daļa ieinteresēta uz lielākiem pasūtījumiem,” stāsta uzņēmuma “Andersons Industry” saimnieks Jānis Andersons.
Kopā ar tēvu Agri dzimtas mājas kūtī un šķūnī ierīkota galdniecība. Reizē arī saglābta vecā ēka. Te pēc individuāla pasūtījuma tiek izgatavotas durvis, logi, skapji, virtuves iekārtas, arī kādas koka detaļas un daudz kas cits. “Aizvien vairāk īpašnieki grib atjaunot veco. Kaut vai vecās durvis. To izdarīt ir pat dārgāk, nekā nopirkt jaunas, jo tas ir laikietilpīgs darbs, vairāki krāsu klājumi ieēdušies kokā, citreiz jānoņem laka,” pastāsta Agris un uzsver, ka daudzi klienti ir Cēsu vecpilsētas iedzīvotāji.
Uzņēmumā tēvs un dēls darbus sadalījuši. Jānis vairāk nodarbojas ar organizatoriskiem jautājumiem, sadarbojas ar klientiem, bet pamazām, cik vien laiks atļauj, ķeras klāt galdnieka darbiem. “Neesmu galdnieks. Izmācījos par mehāniķi, biju pārliecināts, ka galdnieka darbs nav man, kaut to darīja gan vectēvs, gan tēvs. Dzīvē notiek, kā notiek. Daudz esmu iemācījies no tēva,” stāsta Jānis un piebilst, ka, gan domājot par kvalitatīvu pakalpojumu nodrošināšanu, gan galdniecības attīstību, svarīgi ir roku darbu samazināt, izmantojot mūsdienu tehnoloģijas.
“Esam jauns uzņēmums, bankas tādiem vēl neuzticas. Laba iespēja ir “Leader” programma, kur var saņemt atbalstu ražošanas iekārtu iegādei,” stāsta uzņēmējs. “Andersons Industry” divos projektos saņēmis finansiālo atbalstu iekārtu iegādei. Kā jaunais uzņēmējs 9391 eiro, kas bija 70 procentu atbalsts, nesen 21 505 eiro, 65 procentu atbalstu iekārtu iegādei. “Būtiski, kad saņem atbalsta maksājumu, iegādājies kādu iekārtu un uzreiz vari to izmantot, tā palielinot apgrozījumu,” uzsver Jānis. Galdniecībai iegādāts formātzāģis, kompresors, malu līmējamā mašīna, pārvietojamais leņķzāģis un vēl citas vajadzīgas iekārtas. Tiesa gan, lai pie dažas tiktu, nācies pagaidīt, pandēmijas ierobežojumu dēļ piegāde kavējās pat vairākus mēnešus.
“Darbs sokas daudz ātrāk,” saka Agris un rāda, kā vēl nesen, izmatojot fēnu, mēbelēm līmēja malas. Tēvs un dēls atzīst, ja nesaņemtu projekta atbalstu, turpinātu darīt ar rokām. Pasūtītājiem būtu daudz ilgāk jāgaida. “Līdz šim arī pašu līdzfinansējumam neesam ņēmuši kredītu,” bilst Jānis.
Agris pastāsta, ka mēģinājis darbā arī piesaistīt jaunos galdniekus, bet diemžēl darāmais izrādījies par grūtu. Viņš atsmej, ka lielu naudu nopelnīt nevar, bet gandarījums ir ikreiz, kad klients ir apmierināts.
Kokmateriālus “Andersons Industry” pērk no vietējiem uzņēmējiem tepat Cēsu apkārtnē, furnitūru pasūta. “Kovida laikā visam cenas palielinājās, bet varēja dabūt, tagad krietni pieaugušas, bet nevar nopirkt. Stikls kļuvis krietni dārgāks. Gumijas kādreiz varēja nopirkt tepat Cēsīs būvmateriālu veikalā, tagad jāmeklē Rīgā,” stāsta Jānis un piebilst, ka daudz laika jātērē sagādes lietām.
““Andersons Industry” nu jau zina daudzi, nedrīkstam kaut ko izdarīt pavirši,” uzsver uzņēmējs.
Jānim Andersonam jau galvā nākamais projekts. “Andersons Industry” būs bezatkritumu uzņēmums. No skaidām, kas rodas, gatavot vai nu briketes, vai granulas un izmantot galdniecības apsildei. Pa vasaru skaidu sakrājas daudz. Tagad tās kaimiņi izmanto kā pakaišus. “Patlaban ir ļoti svarīgi samazināt elektroenerģijas patēriņu,” atgādina Jānis Andersons.
Komentāri