Trešdiena, 24. jūlijs
Vārda dienas: Kristīne, Kristīna, Krista, Kristiāna, Kristiāns

Attīstībai jābūt racionālai

Sarmīte Feldmane
23:00
21.07.2020
6
Galas Lopi 1 1

“Barība lopiem tiek gatavota. Zāle saaugusi lekna,” saka Mārsnēnu pagasta zemnieku saimniecības “Vecpenguri” saimnieks Rolands Kļaviņš un piebilst, ka arī auzu un griķu lauki lietū un vējā nav apskādēti.

“Vecpenguru” ganāmpulkā ir 75 gaļas lopi. Pirmo vasaru tie pārvesti uz ganībām Vecpie­balgas “Ragaiņos”. “Lai mainītu augu seku, tas jādara, jo ganības noplicinātas, jāatjauno. Bija jāizlemj- vai nu pērku sēklu un atjaunoju zālājus, vai tos aparu, mēslotā augsnē iesēju labību un pārvedu lopus, kur tie atkal mēslos laukus ,” stāsta zemnieks un uzsver, ka Vecpiebalgas pusē tīrumi kalnaināki. Vietās, kur grūtāk nopļaut, izdevīgi, ka ganās lopi. Ap 40 hektāros dažāda lieluma aplokos tiem barības pietiek. Reizi nedēļā abi bari tiek pārdzīti uz citu aploku. “Tie te jūtas labi. Abām barvedēm ir GPS kakla siksna, man telefonā ir lietotne, varu sekot, kur kura bijusi, kad devusies padzerties. Man sirds mierīga, strādājot Mārsnēnos,” pastāsta saimnieks un atklāj, ka, visticamāk, rudenī ganāmpulks tiks vests atpakaļ uz Mārsnēniem. Tur viss piemērots, lai lopiem ziemā būtu ērti: ir nojume, siltās dzirdnes, barības laukums. Ro­lands atzīst, ka arī “Ragaiņos” ir tādas iespējas, bet ģimene dzīvo Mārsnēnos, saimniekot vienā vietā ērtāk.

“Dzirdot, ka pa vasaru vedīšu lopus no Mārsnēniem uz Vecpie­balgu, ne viens vien saķēra galvu, bet tas ir variants, kā attīstīties, “ uzsver R.Kļaviņš.

Ganāmpulkā ir ne tikai šķirnes gaļas lopi, bet arī krustojumi. “Sākām ar piena un gaļas šķirņu krustojumiem. Pirmo vaislas bulli iegādājos no “Ragaiņu” saimnieces, no kuras tagad ar izpirkumu nomāju saimniecību. Pēc šarolē un limuzīniem ir pieprasījums izsoļu namā. Ganāmpulkā ir angusi, herefordi, limuzīni, šarolē,” stāsta saimnieks.

Saimniecībā teļi tiek audzēti sešus līdz astoņus mēnešus, bet nepārsniedzot 300 kilogramu dzīvsvaru. Pēc tādiem ir pieprasījums. Lopkopis atzīst, ka patlaban cena ir noslīdējusi, salīdzinot ar laiku pirms desmit gadiem, kad sāka saimniekot. Toreiz par jaunlopu varēja nopelnīt tūkstoš latu, tagad vidēji 800 eiro. “Savukārt visam, kas saimniekošanā nepieciešams, cenas palielinājušās. Tagad, pandēmijas laikā, vismaz degvielai cena samazinājās. Pērkot lielāku daudzumu agro dīzeļa, bija pat iespēja iegādāties zem puseiro litrā. Ja ir apstākļi, lai degvielu uzglabātu, un brīvi līdzekļi, tā bija laba iespēja,” pārdomās dalās R.Kļa­viņš. Viņš uzsver, ka tirgū iepirkuma cena svārstās, ar to jārēķinās. “Ar mazumiņu var eksistēt, mūsdienās svarīgs ir apjoms. Kāda pircējam interese, ja piedāvā piecus bullēnus gadā? Uz šādu saimniecību rēķina arī pārpircēji plaukst un zeļ. Vienuviet savedot lopus, varam izskaust ātrās peļņas tīkotājus. Interesējas dažādi pircēji ar skaistiem firmu nosaukumiem, piedāvā augstāku cenu. Es palieku pie tā, kam uzticos,” saka Rolands un piebilst, ka mazās saim­niecības cenu svārstības nespēj izturēt. Pamazām vien gaļas lopu audzētāju skaits saruks. Ja arī izaudzēto lopu skaits samazināsies, cena pieaugs.

“Vecpenguros” govju atnešanos plāno trīsreiz gadā un jaunlopus cenšas nepārdot tad, kad tirgū liels piedāvājums. Saimnieks vērtē- ja iepirkuma cena noslīdēs zem pagājušā gada vidējās, tad droši vien ganāmpulku samazinās, jo tas vairs nebūs rentabls. Pašiem nobarot arī neatmaksājas, Latvijā nav pieprasījuma pēc liellopa gaļas un nav arī pirktspējas. “Vienai gaļas govij ar teļu vajag vismaz divus hektārus tīruma. Ja šajos hektāros bioloģiski izaudzē auzas vai griķus, ienākumi būs krietni lielāki, nekā pārdodot bullēnu. Ja ir tīrumi, kur var, jāsēj graudi, un gaļas liellopi var palikt kā papildu nozare platībām, kuras nav piemērotas graudu audzēšanai,” pārliecināts zemnieks un uzsver, ka viena nozare pastāvēt nevar. “Kāpēc graudaugu audzētāji neaudzē tikai vienu kultūru? Katru gadu kādai ir labāka raža un cena,” viņš atgādina.

Saimniekot bioloģiski ir izdevīgi

To, ka no tēva pārņemtā saimniecība būs bioloģiskā, Rolands Kļaviņš nopietni izvērtēja. Pie mājas ir ap 70 hektāri zemes. “Lai saimniekotu konvencionāli, sākumā ir vairāk jāiegulda, jāiegādājas tehnika miglošanai, mēslojums, indes ir dārgas. Saimnie­kojot bioloģiski, ir iespēja augt, attīstīties, un vēl piemaksā par saim­niekošanu. Patlaban ir patīkami, ka bioloģiskās pārtikas cenas noteiktam cilvēku lokam nešķiet augstas. Vai es mainītu saim­niekošanas veidu? Viss atkarīgs no produktu cenām. Skaidrs ir viens– ar bioloģisko lauksaimniecību cilvēkus nepabaros, jo ražas ir mazākas. Taču ne vienmēr viss ir domāts visiem,” pārdomās dalās zemnieks.

Viņš audzē griķus un auzas. Griķi ir piemēroti arī, lai apkarotu nezāles. Griķiem izsējas norma mazāka nekā citiem graudaugiem, pieprasījums pēc tiem ir. Agrākos gados nokulto pārdeva uzreiz no kombaina. Tagad, piesaistot projekta finansējumu, iegādāta mobilā graudu kalte un piekabe. “Varu graudus pārdot, kad ir labāka cena,” uzsver zemnieks.

Laukus atbalsta vārdos

Par atbalstu zemniekiem tiek runāts daudz. Taču, kā atzīst “Vecpenguru” saimnieks, ikdienā daudz laika jāvelta gan biro­krātijai, gan nesakārtotībai lauku apsaimniekošanā. “Projekti ļauj attīstīties. Algoju cilvēku, kurš rakstīja projekta pieteikumu, tas bija ilgi un sarežģīti, jo nepārtraukti bija papildu jautājumi. Bija brīdis, kad gribējās atmest ar roku. Tagad man ir iespēja iegādāties zemi. Bankā iesniegti visi dokumenti, atkal papildu jautājumi, kaut bankai taču redzama visa naudas plūsma gadu garumā. Brīžam tie jautājumi šķiet neloģiski. Naudas plūsma ir laba, par saņemtajām subsīdijām es to zemi varētu nopirkt uzreiz, bet tā saimniekot nedrīkst,” pastāsta zemnieks.

“Vecpenguri” nomā zemi Prie­kuļu pagasta Jaunraunā, Raunas pagastā. R.Kļaviņš uzsver, ka zemes nomas cenas kļuvušas nesamērīgas. Dzirdēts, ka prasa pat ap simt eiro par hektāru. “Nopirkt simts hektārus un iznomāt ir labs bizness”, bilst zemnieks. Mār­snē­nietis ir pārliecināts, ka zemes nomas tirgu varētu sakārtot, vairāk kontrolējot tos, kuri saņem tiešmaksājumus. “Smalcināt zāli nedrīkst, bet cik daudzviet to dara? Vai pareizi, ka saimniecībā noteiktiem hektāriem platību jābūt sētajiem zālājiem? Ir pļavas, kuras nav vērts art, toties tur ir bioloģiskā daudzveidība, ar tehniku tikai izjauc to, kas nostabilizējies. Lauki ir ļoti dažādi, ar to jārēķinās. Zemju īpašnieki var pārtraukt nomas līgumu, jo pieteicies izdevīgāks nomnieks. Ja pirms tam saimniekots, ievērojot bioloģiskās prasības, arī turpmāk būtu jādara tāpat. Vajadzīgi gadi, lai šajā zemē atkal varētu audzēt bioloģiskus graudus,” viedokli pauž R.Kļaviņš un atgādina, ka, lai lauksaimnieks attīstītos, ir nepieciešama zeme.

Būt harmonijā

Rolands Kļaviņš atzīst, ka ikdienā mācās no citu grābekļiem. “Jo pats vairāk domāsi, plānosi, interesēsies, mācīsies no kolēģiem, jo mazāk problēmu būs ikdienas darbā,” pārliecināts zemnieks. Strādājot lauksaimniecībā, jāmāk nepazaudēt laiku sev un ģimenei. Rolands pastāsta, ka brīvdienās cenšas nestrādāt, un uzreiz piebilst, ka siena un labības kulšanas laikā gan jāķer stundas. “Laukos visu padarīt nekad nevar, un ir svarīgi, lai bērni redz tēvu, lai esam kopā, kad viņi aug,” uzsver Rolands.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Dzimtas likteņstāsts grāmatā

06:06
24.07.2024
18

Diena mākslai “Vieta, kur pagātnes satiekas ar šodienu” Zosēnu pagasta Skrāģu krogā veltīta divdesmit pieciem gadiem kopš sestajiem Piebalgas kultūras svētkiem Zosēnos un operas “Baņuta” libreta autora Artura Krūmiņa un komponista Alfrēda Kalniņa 145. dzimšanas dienai. Mākslas dienā tika atvērta arī Ilzes Būmanes grāmata “Piebal­dzēns ar pasaules apvārsni” par Artura Krūmiņa dzimtas likteņstāstu. Gan pats […]

Vai dzima tradīcija? Cēsu jubilejai Svētku koris, kurā ap simts dziedātāju

00:00
24.07.2024
54

Latvietim svētki bez dziedāšanas nav svētki. Kur nu vēl cēsniekiem Cēsu 818.dzimšanas dienā. Bija skaidrs, ka bez koriem neiztikt, bet koris var būt daudz plašāks. Un tika aicināts ikviens, kurš grib dziedāt. Diriģente Marika Slotina-Brante kopā ar instrumentālā ansambļa vadītāju Emīlu Zilbertu izraudzījās pazīstamas dziesmas: tautasdziesmas, dziesmas teātra izrādēm un kino, šlāgerus un citu no […]

Cēsu svētki - atskats

12:31
23.07.2024
94

Gājienā lepni par sevi un Cēsīm Trijās dienās pilsēta nenogura. Savu ceļu tuvāk zvaigznēm, lai cik augstu kuram tās būtu, ja vien vēlējās, ieraudzīja Cēsu 818. dzimšanas dienas svinību katrs dalībnieks. No vēstures līdz šodienai, no nopietnībai līdz nebēdnīgai jautrībai un spēku pārbaudei sportiskās sacensībās. Un, protams, satikšanās prieks ik uz soļa senajās un aizvien […]

Mērķis zināms – Zaļais kurss

10:58
23.07.2024
49

Festivālā “Rodam Raunā”, kura tēma šovasar bija “Pļava. Ko sēsi, to pļausi”, kā ik gadu notika arī uzņēmēju diskusija. Šoreiz par ikvienam aktuālo Eiropas zaļo kursu. Tajā piedalījās Raunas SIA “Firma “Pasāža”” valdes priekšsēdētāja Dace Neiberga, Zemkopības ministrijas Lauksai­mnie­cības departamenta Lauksai­mniecības ilgtspējīgas attīstības nodaļas vadītāja Kristīne Sirmā, Latvijas Lauku konsultāciju centra Cēsu nodaļas vadītāja Dace […]

Sniega kupenas vasarā. Hortenzijas

00:00
23.07.2024
110

Iebraucot Stalbes pagasta “Ozolkalnos”, pie norādes zīmes zied hortenzijas. “Man patīk visas puķes,” saka Baiba Svīķe un uzreiz atklāj, ka daudziem šķiet, hortenzijas ir vecu māju puķe, bet tā nav, mūsdienās tā ir tik moderna un dažāda. “Ziedi kupli, to krāsa mainās, cēla, liels krūms ar vieglumu,” tā Baiba raksturo hortenziju un uzsver: “Ja tās […]

Mazajam liepēnietim Kārlim īpaša uzmanība

00:00
22.07.2024
57

Vidzemes slimnīcā sagaidīts šī gada 400. bērniņš – puisītis Kārlis, kurš piedzimis liepēniešu ģimenei, informēja Vidzemes slimnīcā. Pasauli satikt Kārlis ieradās 10. jūlijā plkst. 11:52, mazulis dzimšanas brīdī svēra 3020 g un bija 51 cm garš. Tā kā arī abiem vecākiem – Kristiānai un Kristiānam – vārds sākas ar K, arī jaundzimušajam dots vārds, kas […]

Tautas balss

Tīrumam apkārt ziedošs žogs

11:09
24.07.2024
10
Anda raksta:

“Zemnieki nav apmierināti un uzskata, ka ir muļķīgi apkārt laukiem atstāt neapstrādātu joslu. Viņiem taisnība, ka tā ir nezāļu audzēšanai. Nesen ceļmalā upes krastā redzēju dzeltenu labības lauku, un ap to visapkārt platā joslā zied puķu spriganes. Tās kā dzīvžogs apņēmis tīrumu. Vai tā ir prātīga saimniekošana! Puķu spriganes jau tā izplatās kā neapturama sērga. […]

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
28
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
16
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Skujenes pazīšanās zīme - neasfaltēti ceļi

10:54
23.07.2024
14
Autobraucēja raksta:

“Mūsu pagastu, Skujeni, viegli atrast. Šeit nekādas ceļazīmes nav vajadzīgas. Ja sākas neasfaltēts ceļš (Krustakrogs- Skujene), dodieties tik tālāk un būsit Skujenē. Ceļmalās, kur krūmi, samaziniet ātrumu, aiz tiem sekos līkums. Mierīgi braucot, nepārsniedzot ātrumu, nokļūsiet uz asfaltētiem ceļiem un droši varēsiet turpināt ceļu – Skujene beigusies!” ar ironiju saka autobraucēja ar stāžu.

Laiks pļaut zeltslotiņas

10:54
23.07.2024
14
1
Lasītāja G. raksta:

“Gar ceļu no pašām Cēsīm, caur Dukuriem un pamazām līdz Valmierai izplatās invazīvās Kanādas zeltslotiņas. Tagad tās sāk ziedēt, drīz izplatīs pūkainas sēklas, kas nākamgad jau veidos biežākas audzes. Cēsu novada pašvaldība un Latvijas Valsts ceļi ir informēti par situāciju, bet pagaidām invazīvos augus nepļauj, taču gar ceļu ir arī Eiropa nozīmes aizsargājamie biotopi,” uzsver […]

Sludinājumi