Ārlietu ministrs Māris Riekstiņš pirmajā vizītē ārpus Rīgas apmeklēja Cēsis.
Piektdien viņš tikās ar pilsētas domes vadību, pārrunājot, kā labāk Cēsis uzlikt uz pasaules kartes. Domes priekšsēdētājs Gints Šķenders norādīja, ka ministrija uz Cēsīm bieži vedusi ārvalstu delegācijas, tā apliecinot pilsētas kultūrvēsturisko nozīmīgumu: “Vienmēr esam gatavi uzņemt viesus, bet varbūt arī Ārlietu ministrija varētu palīdzēt sadarbības dibināšanā. Piemēram, pašvaldības pārstāvji varētu piedalīties kādā ministrijas rīkotajā Latvijas delegācijas ārvalstu vizītē, lai dibinātu ekonomiskos sakarus. Pašlaik šī privilēģija ir tikai lielajām pilsētām.”
M.Riekstiņš atzinīgi novērtēja cēsnieku vēlmi, solot, ka tā tiks īstenota un jau šogad pilsētas pārstāvji varētu piedalīties ārvalstu vizītēs. Ministrs arī norādīja, ka tā ir tikai viena no iespējām dibināt kontaktus. Atrast sadarbības partnerus iespējams arī reizēs, kad Cēsīs vai citviet valstī viesojas ārvalstu delegācijas. Šovasar Latvijā notiks tradicionālā mūsu valsts Goda konsulu ārvalstīs tikšanās un, iespējams, viņi varētu apmeklēt Cēsis.
“Ārējie sakari ir interesanti, var tikties ar desmitiem cilvēku. Tās gan ir tikai tādas pieklājības tikšanās, bet tikpat labi iespējams arī satikt konkrēta biznesa pārstāvjus, ar kuriem izveidosies veiksmīga sadarbība. Nekad nevar zināt, kā viss sakrīt, tāpēc kontaktu dibināšana jāpatur prātā visu laiku,” teica M.Riekstiņš.
Ministrs arī interesējās, cik cēsnieki aktīvi biznesa sācēji, jo Latvijā kopumā aktivitāte samērā zema. Lai dibinātu starptautiskus kontaktus un piesaistītu investīcijas, uzņēmējiem jābūt gataviem uzņemties atbildību. Pašvaldības pārstāvji norādīja, ka uzņēmēji Cēsīs kļūst arvien aktīvāki un ārvalstu investīcijas pilsētā piesaistītas 10 miljonu latu apmērā, visvairāk uzņēmumā “Cēsu alus”.
M.Riekstiņš tikās arī ar Cēsu uzņēmējiem, kur norādīja, ka pašvaldībai kopā ar uzņēmējiem jāsagatavo pilsētas attīstības redzē-jums, ar kuru iepazīstināt ārvalstu investorus. Ministrs aicināja uzņēmējus jaunu biznesa kontaktu veidošanā sadarboties ar Latvijas vēstniecībām, kā arī Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras pārstāvniecībām ārvalstīs.
Ministrs viesojās Cēsu Valsts ģimnāzijā, kur ar skolēniem pārrunāja ārpolitikas prioritātes.
“Jautāju, kurš dzirdējis par Lisabonas līgumu, pacēlās vien dažas rokas, lai arī, manuprāt, par to daudz runāts un rakstīts. Tas nozīmē, ka par šīm tēmām jārunā vēl un vēl. Tikšanās bija ļoti noderīga, audzēkņi uzdeva interesantus jautājumus par svarīgām ārpolitikas aktualitātēm, tostarp, par attiecībām ar Krieviju, arī robežlīguma kontekstā, pagājušā gadsimta vēsturisko notikumu kontekstā, par bezvīzu režīmu ar ASV,” pēc viesošanās skolā stāstīja M.Riekstiņš.
Vizītes noslēgumā ministrs apmeklēja Nacionālo bruņoto spēku Instruktoru skolu, kur iepazinās ar mācību programmām un starptautiskās sadarbības projektiem.
Pēc vizītes ministrs “Druvai” atzina, ka ārlietu ministri biežāk gan dodoties ārvalstu vizītēs, bet būtu nepieciešams ārpolitikas aktualitātes skaidrot arī Latvijas iedzīvotājiem.
“Man svarīgi uzzināt, kuras ārpolitiskās tēmas interesē pašvaldību vadītājus, uzņēmējus, skolēnus, skolotājus, kādi jautājumi satrauc iedzīvotājus. Jo līdztekus tam, ka esmu ārlietu ministrs, esmu arī Ministru kabineta loceklis. Tiekoties ar uzņēmējiem, dzirdēju vairākus priekšlikumus, kā vajadzētu koriģēt Latvijas likumdošanu un politiku, lai veicinātu uzņēmēju iespēju attīstīt biznesu, līdz ar to ekonomisko aktivitāti,” teica M.Riekstiņš.
Komentāri