Trešdiena, 24. jūlijs
Vārda dienas: Kristīne, Kristīna, Krista, Kristiāna, Kristiāns

Aprīlis – pērnā gada “karstākais” mēnesis

Jānis Gabrāns
00:00
16.02.2020
4
Kaspars Dravants 1

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) statistika vēsta, ka 2019.gadā valstī kopumā reģistrēti 8995 ugunsgrēki, vidēji 24 – 25 dienā.

Vidzemes reģiona brigādes Cēsu daļas pārziņas rajonā pērn reģistrēti 225 ugunsgrēki. Cēsu daļas ugunsdzēsēji glābēji uz ugunsgrēkiem izbrauca 148 reizes, no Jaunpiebalgas posteņa – 20, bet 57 reizes uz ugunsgrēkiem Cēsu daļas pārziņas rajonā ieradās ugunsdzēsēji no citām daļām – Limbažiem, Valmieras, Siguldas.

Cēsu daļas komandieris Kaspars Dravants stāsta, ka pēdējo trīs gadu statistika ir gandrīz nemainīga. Pērn – 225 ugunsgrēki, 2018. gadā – 213, 2017.gadā -215, nedaudz mazāk 2016. gadā – 190 ugunsgrēki. Iespējams, togad bija slapjš pavasaris, kas neļāva izvērsties kūlas dedzinātājiem, jo tieši pērnās zāles dzēšana jūtami ietekmē statistiku. To parāda arī aizvadītais gads. Ja skatās pa mēnešiem, ļoti izceļas aprīlis. Šajā mēnesī reģistrēta puse no gada ugunsgrēkiem – 114. Salīdzinā­jumam iepriekšējos gados aprīlī – 46, 39, 65. Pērn par kūlas degšanu arī “Druvā” daudz rakstījām. Kopumā 2019.gadā reģistrēti 110 kūlas ugunsgrēki, lielais vairums tieši aprīlī.

Cēsu daļas kopējais izbraukumu skaits (ietilpst ugunsgrēki, glābšanas darbi, kā arī maldinājumi) 2019. gadā – 379 reizes, Jaunpiebalgas postenim – 86.

Uz glābšanas darbiem Cēsu daļa izbrauca 146 reizes, Jaun­piebalgas postenis – 16, no citām daļām – 14 reizes.

No Cēsu daļas uz citiem pārziņas rajoniem ugunsdzēsēji glābēji devās 42 reizes, bet Jaun­piebalgas postenis – 46 reizes.
K. Dravants skaidro, ka Jaunpiebalgas ugunsdzēsēju glābēju daudzos izbraukumus uz kaimiņiem nosaka tas, ka postenis atrodas tuvu Gulbenes, Ma­donas un Valkas pārziņas rajoniem.

Runājot par iespējamiem ugunsgrēku iemesliem, K. Dra­vants uzsver vārdu – iespējamie: “Galīgo lēmumu tiesīga pieņemt Valsts policija. Pēc mūsu domām, elektroinstalācijas bojājumi izraisījuši ugunsgrēkus 41 reizi, neuzmanīga rīcība ar uguni, tai skaitā smēķēšana – 57 reizes. Uguns­drošības noteikumu pārkāpšana, ekspluatējot apkures ierīces, dūmeņus – 12. Gadu iepriekš šajā ailītē bija 54 gadījumi, bet lielā atšķirība saistīta ar to, ka ar pagājušo gadu pie šiem vairs netika skaitīta dūmeņu degšana. Ļaun­prātīgu dedzināšanu kā iespējamo iemeslu esam norādījuši 20 reizes.”

Diemžēl uguns katru gadu paņem arī kādu dzīvību, un pēdējos gados Cēsu daļas pārziņas rajonā šo gadījumu skaits ir ar augšupejošu līkni. 2017.gadā – viens, 2018.gadā – trīs, bet pērn jau četri uguns upuri: pa vienam Cēsu un Līgatnes novadā, bet Priekuļu novadā divi. Kā iespējamais ugunsgrēku iemesls minēts ugunsdrošības noteikumu neievērošana. Valstī kopumā pērn ugunsgrēkos dzīvību zaudēja 76 cilvēki, Vidzemes reģiona brigādes teritorijā – 11.

“Saprotu, ka par to daudz tiek runāts. Kāds teiks, ka mēs to katrā brīdī sakām, bet pilnīgi iespējams: ja šajos mājokļos būtu bijuši dūmu detektori, cilvēku upuru nebūtu. Mājokli detektors varbūt neizglābtu, bet dzīvības gan,” norāda K. Dravants. “27 reizes braucām uz izsaukumiem, kad dega dūmeņi. Arī šo izbraukumu skaitu ietekmē laika apstākļi. Dūmeņi biežāk aizdegas aukstās ziemās, kad nākas vairāk kurināt. Šādā siltā ziemā tas notiek ļoti reti.”

Stāstot par glābšanas darbiem, komandieris informē, ka pērn 11 reizes izbraukts, lai palīdzētu risināt situācijas ceļu satiksmes negadījumos.
VUGD ikdienas neatņemama sastāvdaļa ir arī ugunsdrošības uzraudzība. Pērn Cēsu daļas inspektori veikuši 154 plānotās pārbaudes, 62 neplānotās, mācību iestādēs un citviet viesojušies ar 24 lekcijām.

“Gada otrajā pusē īpaši aktīvi tika veikta iedzīvotāju informēšana par ugunsdrošības jautājumiem, galvenokārt sakarā ar dūmu detektoriem,” stāsta K. Dravants. “Protams, cilvēki ir dažādi, bija tādi, kuri nevēlējās ielaisties nekādās sarunās par dūmu detektoriem, jo uzskata, ka tie vajadzīgi ugunsdzēsējiem, nevis viņiem pašiem. Bet šo skaidrošanu turpināsim, jo saprotam, ka dūmu detektoru joprojām nav katrā mājā.
Bijušas dažādas sarunas. Teiksim, kāds dalījās viedoklī, kāpēc dūmu detektors nav vajadzīgs. Viņaprāt, labuma no tiem nav, un, ja degšana sāksies, kad viņš būs darbā, neviens nedzirdēs un māja nodegs. Tad piedāvāju iedomāties šādu situāciju: ģimene naktī guļ, iedarbojas dūmu detektors, ģimenes četri cilvēki izglābjas. Jā, māja gan nodega, bet vai detektors sevi nepierādīja? Tad parasti nav ko iebilst.”
Cēsu daļas ugunsdzēsēji glābēji jaunajā depo darbojas jau piecus gadus, arvien uzlabojas tehniskais nodrošinājums. Pērn saņemta vēl viena moderna autocisterna, kurā var iepildīt līdz septiņām tonnām ūdens, kamēr citās – tikai trīs tonnas.

Cēsu depo joprojām ierodas ekskursijas, galvenokārt no skolām, bērnudārziem. Pērn ieradās 20 grupas, kopā 745 apmeklētāji. Par skaistu tradīciju kļuvuši Tēvu dienas pasākumi Cēsu depo, kuros apmeklētāju skaits palielinās gadu no gada, un pērn šajā dienā depo apmeklēja vairāk nekā tūkstotis cēsnieku.

Šis gads ugunsdzēsējiem glābējiem būs īpašs, jo maijā tiks svinēta 155 gadu jubileja ugunsdzēsībai Latvijā. Kā jau ierasts, svētku reizē (17.maijā) VUGD daļas būs atvērtas apmeklētājiem, dažādi pasākumi ieplānoti visa gada laikā.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Dzimtas likteņstāsts grāmatā

06:06
24.07.2024
22

Diena mākslai “Vieta, kur pagātnes satiekas ar šodienu” Zosēnu pagasta Skrāģu krogā veltīta divdesmit pieciem gadiem kopš sestajiem Piebalgas kultūras svētkiem Zosēnos un operas “Baņuta” libreta autora Artura Krūmiņa un komponista Alfrēda Kalniņa 145. dzimšanas dienai. Mākslas dienā tika atvērta arī Ilzes Būmanes grāmata “Piebal­dzēns ar pasaules apvārsni” par Artura Krūmiņa dzimtas likteņstāstu. Gan pats […]

Vai dzima tradīcija? Cēsu jubilejai Svētku koris, kurā ap simts dziedātāju

00:00
24.07.2024
62

Latvietim svētki bez dziedāšanas nav svētki. Kur nu vēl cēsniekiem Cēsu 818.dzimšanas dienā. Bija skaidrs, ka bez koriem neiztikt, bet koris var būt daudz plašāks. Un tika aicināts ikviens, kurš grib dziedāt. Diriģente Marika Slotina-Brante kopā ar instrumentālā ansambļa vadītāju Emīlu Zilbertu izraudzījās pazīstamas dziesmas: tautasdziesmas, dziesmas teātra izrādēm un kino, šlāgerus un citu no […]

Cēsu svētki - atskats

12:31
23.07.2024
101

Gājienā lepni par sevi un Cēsīm Trijās dienās pilsēta nenogura. Savu ceļu tuvāk zvaigznēm, lai cik augstu kuram tās būtu, ja vien vēlējās, ieraudzīja Cēsu 818. dzimšanas dienas svinību katrs dalībnieks. No vēstures līdz šodienai, no nopietnībai līdz nebēdnīgai jautrībai un spēku pārbaudei sportiskās sacensībās. Un, protams, satikšanās prieks ik uz soļa senajās un aizvien […]

Mērķis zināms – Zaļais kurss

10:58
23.07.2024
54

Festivālā “Rodam Raunā”, kura tēma šovasar bija “Pļava. Ko sēsi, to pļausi”, kā ik gadu notika arī uzņēmēju diskusija. Šoreiz par ikvienam aktuālo Eiropas zaļo kursu. Tajā piedalījās Raunas SIA “Firma “Pasāža”” valdes priekšsēdētāja Dace Neiberga, Zemkopības ministrijas Lauksai­mnie­cības departamenta Lauksai­mniecības ilgtspējīgas attīstības nodaļas vadītāja Kristīne Sirmā, Latvijas Lauku konsultāciju centra Cēsu nodaļas vadītāja Dace […]

Sniega kupenas vasarā. Hortenzijas

00:00
23.07.2024
124

Iebraucot Stalbes pagasta “Ozolkalnos”, pie norādes zīmes zied hortenzijas. “Man patīk visas puķes,” saka Baiba Svīķe un uzreiz atklāj, ka daudziem šķiet, hortenzijas ir vecu māju puķe, bet tā nav, mūsdienās tā ir tik moderna un dažāda. “Ziedi kupli, to krāsa mainās, cēla, liels krūms ar vieglumu,” tā Baiba raksturo hortenziju un uzsver: “Ja tās […]

Mazajam liepēnietim Kārlim īpaša uzmanība

00:00
22.07.2024
59

Vidzemes slimnīcā sagaidīts šī gada 400. bērniņš – puisītis Kārlis, kurš piedzimis liepēniešu ģimenei, informēja Vidzemes slimnīcā. Pasauli satikt Kārlis ieradās 10. jūlijā plkst. 11:52, mazulis dzimšanas brīdī svēra 3020 g un bija 51 cm garš. Tā kā arī abiem vecākiem – Kristiānai un Kristiānam – vārds sākas ar K, arī jaundzimušajam dots vārds, kas […]

Tautas balss

Tīrumam apkārt ziedošs žogs

11:09
24.07.2024
13
Anda raksta:

“Zemnieki nav apmierināti un uzskata, ka ir muļķīgi apkārt laukiem atstāt neapstrādātu joslu. Viņiem taisnība, ka tā ir nezāļu audzēšanai. Nesen ceļmalā upes krastā redzēju dzeltenu labības lauku, un ap to visapkārt platā joslā zied puķu spriganes. Tās kā dzīvžogs apņēmis tīrumu. Vai tā ir prātīga saimniekošana! Puķu spriganes jau tā izplatās kā neapturama sērga. […]

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
28
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
16
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Skujenes pazīšanās zīme - neasfaltēti ceļi

10:54
23.07.2024
14
Autobraucēja raksta:

“Mūsu pagastu, Skujeni, viegli atrast. Šeit nekādas ceļazīmes nav vajadzīgas. Ja sākas neasfaltēts ceļš (Krustakrogs- Skujene), dodieties tik tālāk un būsit Skujenē. Ceļmalās, kur krūmi, samaziniet ātrumu, aiz tiem sekos līkums. Mierīgi braucot, nepārsniedzot ātrumu, nokļūsiet uz asfaltētiem ceļiem un droši varēsiet turpināt ceļu – Skujene beigusies!” ar ironiju saka autobraucēja ar stāžu.

Laiks pļaut zeltslotiņas

10:54
23.07.2024
14
1
Lasītāja G. raksta:

“Gar ceļu no pašām Cēsīm, caur Dukuriem un pamazām līdz Valmierai izplatās invazīvās Kanādas zeltslotiņas. Tagad tās sāk ziedēt, drīz izplatīs pūkainas sēklas, kas nākamgad jau veidos biežākas audzes. Cēsu novada pašvaldība un Latvijas Valsts ceļi ir informēti par situāciju, bet pagaidām invazīvos augus nepļauj, taču gar ceļu ir arī Eiropa nozīmes aizsargājamie biotopi,” uzsver […]

Sludinājumi