Pirmdiena, 24. jūnijs
Vārda dienas: Jānis

Novada skolēni sadejo Cēsīs. Lietus svētkiem netraucē

Iveta Rozentāle
14:34
05.06.2024
99
Koncerts Sintija Cerpina

Koncertā. Cēsu novada Skolu jaunatnes deju svētki “Viņi to pa īstam prot” “Kazlēnu deju” dejo Zaubes kultūras nama bērnu deju kolektīvs “Ozoliņš”, vadītāja Inese Daugaviete. FOTO: Sintija Cērpiņa

Ap tūkstotim mazu un lielu dejotāju no visa plašā novada 1. jūnijā Cēsu Pils parka estrādē izdejoja Cēsu novada Skolu jaunatnes deju svētkus “Viņi to pa īstam prot”.

Svētki notika pēc astoņu gadu pārtraukuma, pulcējot dalībniekus no pašvaldības iestāžu kolektīviem – skolām, kultūras namiem un centriem – Cēsīm, Priekuļiem, Liepas, Straupes, Zaubes, Nī­taures, Drabešiem, Jaunpiebalgas un Vecpiebalgas. Svētkos dejoja arī Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikuma deju kolektīvs.

Cēsu novada deju svētki bija kā sagatavošanās posms nākamajā vasarā gaidāmajiem Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem, kas pēc 10 gadu pārtraukuma Rīgā pulcēs ap 35 000 dziedātāju, dejotāju un muzicētāju. Svētku mākslinieciskā vadītāja Inga Cipe Daugavas stadiona lielkoncerta pamatrepertuāru Cēsīs, simboliski atverot dažādus vārtus, bija savijusi deju spēlē un uzdevumos.

Gandarījums par kopīgajiem svētkiem

Koncerta viena no virsvadītājām un Cēsu pilsētas Pastariņa sākumskolas 1.-2.klašu deju kolektīva vadītāja Anna Annele Lazdiņa ir dejojusi pie tagadējiem kolēģiem Māra Brasliņa un Anda Kozaka, izmācījusies par deju pedagogu, tagad pati vada kolektīvus. Viņa bija pagodināta, ka bija arī viena no deju virsvadītājām, veidojot laukuma zīmējumus un deju kolektīvu izvietojumu. Pēc svētku koncerta viņa atzina: “Mēs radījām šos svētkus, lai bērni saprastu, kas viņus sagaida nākamgad Rīgā lielajos svētkos. Iepriekšējie skolēnu dziesmu un deju svētki notika attālināti, tādēļ reti kurš no šī gada dejotājiem ir paguvis izbaudīt lielu svētku noskaņu, kopā būšanu. Turklāt mazākajiem vispār šī ir pirmā koncertu pieredze. Bet jāteic, mazie bērni pārsteidza pat mūs, skolotājus, viņi ātri saprata, kas jādara. Bērni ļoti labi adaptējas jaunā vidē, to lieliski redzējām. Sirdi sildīja priecīgās sejas, sapratām, ka ejam pareizā virzienā. Svētkus radījām īsā laikā, dalībniekiem, vadītājiem un virsvadītājiem kopā izdevās skaists notikums, par ko ir liels gandarījums un pacilātības sajūta.”

Jaunpiebalgas vidusskolas deju kolektīva “Piebaldzēni” vadītāja un viena no deju koncerta virsvadītājām Lāsma Skutāne vērtēja: “Tā kā svētku dienā mēģinājums katrai dejai bija 20 minūtes, tas bija zināms izaicinājums. Jāņem vērā, ka vienam dejot Cēsīs ir būt mājās, bet otram – nepazīstamā vietā, Pils parkā, lielā laukumā. Bet tas nemazināja uzstāšanās prieku. Un galvenā vērtība bija iespēja pēc ilgiem laikiem visiem sanākt kopā, gūt pieredzi pirms lielajiem Dziesmu un deju svētkiem. Jāteic, arī laikapstākļi mums bija labvēlīgi. Piemēram, Valmierā lietusgāžu dēļ svētku pasākumu atcēla, bet mums, lai gan visas dienas garumā ducināja, uzlija tikai mēģinājuma pašās beigās, un koncertu aizvadījām pilnībā bez lietus.

Koncerts bija ļoti skaists, arī bērni apstiprināja, ka, lai gan bija noguruši, izbaudīja koncertu. Īpaši gribu uzteikt Ingu Cipi, kas ar savu profesionālo pieredzi, talantu un īpašo jušanu radīja neatkārtojamu emocionālo līniju,” teic L.Skutāne.

Inga Cipe svētku atklāšanā aicināja piedalīties visus kolektīvu vadītājus, Anna Annele Lazdiņa atzīst, ka tas bija īpašs brīdis gan vadītājiem, gan bērniem, kuri varēja ieraudzīt savu vadītāju svētku tērpā, turklāt katram tik atšķirīgā, ar savu raksturu. Savukārt finālā piedalījās mūsdienu deju kolektīvs “Viva”, kurā dejo arī Līga Laudiņa, dejotāja, kura šobrīd atrodas ratiņkrēslā. L.Skutāne teic: “Fināls bija ļoti emocionāls. Inga ar savu sirds dāsnumu koncerta izskaņai iedeva ļoti skaistu un reizē pārdomas raisošu noslēgumu ar īpašu pievienoto vērtību. Mēs arī ar bērniem mēģinājumā runājām par grūtībām, kas ir dzīvē un kas ir jāpārvar. Mēs vēlējāmies dejot tā, lai Līgai ir prieks un emocionāls pacēlums būt un dejot ar tik daudziem bērniem kopā.”

Līdz koncertam grūts ceļš

Anna Annele Lazdiņa pastāsta, ka Pastariņa sākumskolā šajā mācību gadā pirmo reizi deju nodarbībās jāpiedalās visiem skolēniem, bet koncertā piedalās astoņi pāri. Viņa pastāsta, ka daļa audzēkņu dejo tādos lielajos kolektīvos kā “Randiņā”, “Tūgadiņā”.

Lāsma Skutāne ir atklāta, ka koncerts tiešām rada prieku un pozitīvas emocijas, bet ikdiena nemaz nav tik rožaina: “Koncerts sniedz emocionālu piepildījumu gan bērniem, gan pedagogiem, tad ikdienas grūtums aizmirstas. Bet ikdiena nav rožu dārzs. Bērniem ir ļoti daudz dažādu iespēju, tādēļ darboties kolektīvā, kurā jāsaskaras ar grūtībām, ir izaicinājums, jo mūsdienu bērni nav tendēti uz grūtību pārvarēšanu. Tiklīdz ir grūti, viņi nevēlas piedalīties. Tādēļ pedagogiem nav vienkārši. Bet es gribētu teikt, ka ļoti liela nozīme ir ģimenei, vecāku atbalstam. Vecākiem ir jāprot ar bērnu runāt, motivēt, paskaidrot. Un vecākiem ir jābūt koncertā, jo bērns jau vēlas, lai uz viņu skatās viņa mamma, tētis, ome un opis un pēc tam paliela un novērtē. Mēs visi alkstam atzinību un vēlamies būt novērtēti.”

Deju kolektīvu vadītāji vasaras beigās saņems jauno papildu repertuāru deju svētkiem. Tad būs jāiestudē jaunās dejas un jāgatavojas atlases skatēm pavasarī, kas noteiks kolektīvus, kuri brauks uz skati un kuri    paliks mājās. Tomēr L.Skutāne aizdomājas: “Mēs dzīvojam laikā, kad ļoti daudz kas mainās, un, manuprāt, ir jāmaina arī vērtēšana. Nedomāju, ka amatiermākslai, īpaši bērniem, jābūt tik ļoti punktīgai un vērtējošai. Lielākā vērtība, ka bērni vispār to dara. Un uzskatu, ja šāda līmeņa svētkus organizē, tad tiem ir jābūt ikvienam bērnam, kas gatavojušies, jo ne visur apstākļi ir vienādi. Nedomāju, ka bez vērtēšanas mēs dejotu sliktāk, jo neviens jau negrib sevi slikti parādīt, bet dažkārt ar citām metodēm var panākt pat vairāk nekā ar vērtēšanu.”

Koncerta virsvadītāji:

Andis Kozaks
Uldis Blīgzna
Māris Brasliņš
Lāsma Skutāne
Mārtiņš Jurciņš
Rudīte Jurciņa
Sandra Bārtniece
Anna Annele Lazdiņa.

Vecpiebalga Slatavina

GAIDA. Vecpiebalgas kultūras nama 10.-12.klašu jauniešu deju kolektīva “Slātaviņa” (vadītāja Ligita Zemberga-Zeltiņa) jaunieši gaida savu uznācienu mēģinājumā.

Priekuli Ed

PUSDIENAS. Priekuļu vidusskolas 1.-4.klašu deju kolektīvs “Miķelēni” (vadītājs Māris Brasliņš) ietur pusdienas Pastariņa sākumskolā.

Pastarini Nak

RĪTA AGRUMĀ. Cēsu pilsētas Pastariņa sākumskolas 1.-2.klašu deju kolektīvs jau deviņos devās uz mēģinājumu Pils parkā.

Liepa

MĒĢINĀJUMĀ. Liepas kultūras nama deju kolektīvs “Dālderīši” (vadītāja Marita Rieksta-Krivjonoka) un Priekuļu kultūras nama deju kolektīvs “Tūgadiņš” izmēģina deju kopā ar citiem deju kolektīviem.

Straupe

PRIECĪGI. Straupes pamatskolas deju kolektīva (vadītāja Ginta Berķe) bērni ir priecīgi par koncertu, uz kuru dodas.

Surumburums

CEĻĀ UZ KONCERTU. Nītaures Mūzikas un mākslas skolas 1.-4.klašu bērnu deju kolektīvs “Šurumburums” (vadītāja Inese Daugaviete) no Pastariņa sākumskolas, kur pusdienoja un uzturējās no novada sabraukušie kolektīvi, dodas uz svētku koncertu.

Jaunpiebalga Atpusas

ATPŪTA. Jaunpiebalgas vidusskolas 3.klašu deju kolektīvs “Piebaldzēni” (vadītāja Lāsma Skutāne) pēc sava mēģinājuma brīdi atpūšas zālītē un enerģijai apēd līdzpaņemto.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Jauniešiem svarīga iekļaujoša sabiedrība

06:16
19.06.2024
51

Kā jauniešus ar ierobežotām iespējām iekļaut jaunatnes darbā un sabiedrībā kopumā un kādas metodes, strādājot ar šo iedzīvotāju grupu, būtu labākās, tāda bija galvenā tēma Vidzemes nevalstisko organizāciju forumā. Pasākums Liepas jauniešu centrā “Apelsīns” pulcēja 40 pārstāvjus no Cēsu, Valmieras, Lim­bažu, Smiltenes novada un Rīgas organizācijām. Tēma ir plaša, jaunieši ar ierobežotām iespējām nav tikai […]

Švīkas sirds rotaļpagalmā

00:00
18.06.2024
48

Bērni apgūst dažādas vizuālās mākslas tehnikas, bet galvenais ir katra īpašās izpausmes Ar izstādes “Švīkas sirds rotaļpagalmā” atklāšanu CATA kultūras namā vēl vienu māksliniecisko gadu noslēdz Daigas Jirgensones vadītā mākslas darb­nīca “9 kaķi”. Izstādes atklāšana ir kā svētki pēc padarītā darba, kur bērniem ir iespēja pabūt ar saviem vecākiem un vecvecākiem, kā arī gandarījums redzēt […]

Drosmīgi piedalās runas konkursā “Pūcīte”

06:08
03.06.2024
124

Uzdrošinoties, pilnveidojot publiskās uzstāšanās prasmes, runājot mikrofonā, parādot sevi plašākai auditorijai, pārliecinoties par savām spējām, kā arī sniedzot prieku paši sevi un skatītājiem, 27 pirmsskolas vecuma bērni no visa plašā Cēsu novada piedalījās izteiksmīgās runas konkursā “Pūcīte” Līgatnē, radošajā kvartālā “Zeit”. Konkursa dalībnieki pirms tam jau bija izturējuši atlasi savā pirmsskolas izglītības iestādē. Dalībniekus sagaidīja […]

Skolēnu komandas sacenšas informātikā un matemātikā

07:13
01.06.2024
96

Cēsu Valsts ģimnāzijas (CVĢ) rīkoto Informātikas un matemātikas sacensību “KSIM Cēsis 2024” finālā piedalījās 13 komandas, kas tiesības startēt bija izcīnījušas 83 komandu konkurencē. Mājinieki Cēsu Valsts ģimnā­zijas komanda “Plūktāj­mezglu kviešienvadītāji”, kuru pārstāvēja 12.a klases audzēkņi Kārlis Driba un Rūdolfs Jāvalds un 10.a klases skolnieks Andris Jānis Rozen­bergs, saņēma atzinības rakstu. Pirmo vietu ieguva RTU […]

Jaunas ierosmes gūst abas puses

05:01
30.05.2024
45

Latviešu un dāņu skolotāji cits citu bagātināja pieredzē, tiekoties Erasmus+ sadarbības projekta“Mācīt ikvienu” vizītē Kopenhāgenā. Draudzīgā Aicinājuma Cēsu Valsts ģimnāzijas (DACVĢ) astoņi pedagogi iepazina Dānijas pieredzi diferencēta mācību procesa īstenošanā Lundehusskole­nas pamatskolā Kopenhāgenā. Skolā pastiprinātu uzmanību pievērš individualizēta atbalsta sniegšanai skolēniem, kuri nāk no dažādām sociālajām grupām. Lundehusskolenas direktors Kims Stenholms Paulsens pastāstījis, ka mērķtiecīgi […]

Mazie novada vokālisti satiekas “Cālī”

06:56
26.05.2024
108

Skanīgu balsu piepildīts koncertzāles “Cēsis” kamerzālē pēc vairāku gadu pārtraukuma aizvadīts mazo vokālistu konkurss “Cēsu novada Cālis 2024”. Tajā paši jaunākie vokālisti plašākai auditorijai varēja parādīt savu talantu. Konkursu rīkoja Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolas atbalsta biedrība sadarbībā ar Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolu (AKCMV). Konkurss jau vairāk nekā 30 gadus notiek dažādos Latvijas novados, […]

Tautas balss

Zināšanas, kas vajadzīgas katram

17:05
18.06.2024
18
Lasītāja G raksta:

“Pagājušajā nedēļā Valmierā ikviens varēja uzzināt un arī praktiski pamācīties, kas tieši darāms krīzes situācijās. Aizsardzības ministrija rīkoja dienu “Bruņojies ar zināšanām”, kur speciālisti tikās ar iedzīvotājiem. Tāds pasākums bija pavisam 14 pilsētās Latvijā, bet mūsu valstī taču ir daudz vairāk pilsētu un visās dzīvo cilvēki, visur vajadzīgas šādas zināšanas, īpaši jau šajā situācijā, kurā […]

Svētkus sarīko pati kopiena

23:01
13.06.2024
22
Svētku apmeklētāja raksta:

“Skujenē bija ļoti skaisti pašu pagasta iedzīvotāju rīkoti svētki. Tur varēja baudīt gan koncertus, gan pamieloties ar vietējo gatavotiem gardumiem, gan redzēt daudz ko citu. Lieliski, ka ir uzņēmīgi, rosīgi cilvēki, kas darbojas savā un citu labā,” ar gandarījumu sacīja svētku apmeklētāja.

Prieks par atjaunoto ielu

23:00
13.06.2024
33
Bērzaines iedzīvotāja raksta:

“Braucu Cēsīs pa jauno Bērzaines ielu un priecājos, cik tā skaista! Tiešām gandarījums, ka atrasta nauda un veikta tik vērienīga pārbūve. Tagad sakārtos Emīla Dārziņa ielu, tad vēl vajadzētu sakārtot to Bērzaines ielas atlikušo daļu, kas ved līdz Gaujas ielai, tad šī apkaime būtu vienkārši fantastiska. Bet laikam jau jāsaprot, ka visu tūlīt nevar gribēt,” […]

Kas par maksu, kas bez maksas

22:59
13.06.2024
26
Lasītājs J. raksta:

“Lasu un domāju, kā tā, uz Cēsu kauju jubilejas koncertu, kur uzstājas vietējie dejotāji, jāpērk biļete, bet Igaunijas mūziķu koncertu varēs klausīties bez maksas. Vai tā ir mūsu paš­valdības godīga attieksme pret iedzīvotājiem,” neapmierinātību pauda lasītājs J.

Senioriem grūti izstaigāt lielus attālumus

22:58
13.06.2024
41
Cēsniece raksta:

“Cēsīs, Palasta un Gaujas iekas krustojumā pie muzeja krātuves, bija soliņš, kur bija ērti mirkli atpūsties, sakārtot pirkumus pēc iznākšanas no “Maxima” veikala un doties kājām mājās. Tagad soliņa vairs nav. Žēl, ka tas noņemts, nepadomājot par vecajiem cilvēkiem, kuriem grūti izstaigāt lielus attālumus, turklāt ar pirkumu maisiņiem rokās. Kopumā pilsētā ir pārāk maz soliņu. […]

Sludinājumi