Otrdiena, 7. maijs
Vārda dienas: Gaidis, Didzis

Meklēt kopīgo un apjaust atšķirīgo

Liene Lote Grizāne
09:33
09.10.2015
4
Jauniesu Samazinata 1

Cēsīs vairākas nedēļas dzīvoja divi spāņi – Fēliks Delgado Mozillo, Huans Manuels Durans Rivero un francūzis Abdelativs Hedars, kuri savās mājās ikdienā strādā ar bērniem un jauniešiem, kuri lielākoties nonākuši kādās grūtībās.

Jauniešus Cēsīs uzņēma biedrības “Jaunatne par” pārstāve Sarma Brauna, kura ikdienā īsteno dažādus projektus. Viņa ir arī tas cilvēks, kurš jauniešiem piedāvā brīvprātīgo darbu ārzemēs un arī citu tautu pārstāvjus aicina uz Latviju, Cēsīm gūt pieredzi un uzzināt ko jaunu.

Jau sarunas sākumā abi spāņi neslēpa sajūsmu par Latviju un Cēsīm. Teju jau trīs nedēļu laikā viņi bija ne tikai iepazinuši pilsētas kultūrmantojumu vai devušies izbraucienos ar laivu vai velosipēdiem, bet apmeklējuši vairākas iestādes, kas ikdienā strādā ar jauniešiem. To starpā Nodarbinātības valsts aģentūru, Probācijas dienestu, kā arī Raiskuma speciālo internātpamatskolu.

“Esmu absolūti sajūsmā par Latviju, taču, ja runājam par to, ko ikdienā daru Spānijā un kādēļ esmu Latvijā, jāteic, ka atšķirības ir manāmas. Turklāt patiesi par Latviju šajās nedēļās guvu ļoti pozitīvu iespaidu,” saka Fēliks un bilst, ka pirmā atšķirība, ko viņš pamanījis, – Latvijā pie pilsētām neveidojas nomales rajoni, kuros plaukst un zeļ nabadzība, kriminālas darbības vai narkotiku pasaule.

“Jāteic, ka Spānijā diemžēl tieši šāda aina nereti paveras pie lielajām pilsētām. Tur cilvēki izveidojuši tā kā savas komūnas, bet tās pavisam noteikti nav labvēlīgas ne ģimenēm, ne bērniem. Gadās, ka no sliktām ģimenēm bērnus uz laiku izņem, viņus ievieto speciālos centros, un mēs ar bērniem strādājam. Ir arī speciālisti, kuri strādā ar vecākiem, atbalsta viņus, jo pienāk diena, kad bērnam ģimenē ir jāatgriežas. Tie ir skaisti un emocionāli mirkļi,” saka Fēliks. Savukārt Huans vērtē, ka viena no lielākajām problēmām Spānijā ir jauniešu bezdarbs. Jaunietis stāsta, ka pats ir students un apgūst socioloģiju, taču daudz laika velta brīvprātīgā darbam. Huans par sevi ir pārliecināts un teic, ka viņš tic, ka darbu atradīs, taču redz tos jauniešus, kuri ir mazāk motivēti mācīties un vēlāk iekļauties darba tirgū.

Tam piekrīt un līdzīgu problēmu saskata Abdelativs no Francijas, kurš norāda, ka nereti viņa valstī jaunieši jau 14 vai 15 gadu vecumā pamet skolu, jo nevēlas mācīties. Viņus vilina tikai ideja par pirmo nopelnīto naudu.
“Tad arī sākas problēmas, jo neviens jau darbā neņems 14 gadu vecu jaunieti, turklāt vēl bez izglītības. Tad šie jaunieši sāk pārdot narkotikas, nokļūst pat kriminālā vidē – sāk zagt. Tieši motivācijas trūkums mācīties nākotnes mērķa vārdā ir visnopietnākā problēma,” saka sociālais darbinieks no Francijas.

Biedrības “Jaunatne par” vadītāja Sarma Brauna norāda, ka ir saprotamas Eiropas valstu problēmas. Runājot par Latviju, viņa bilst, ka mums lielākā neiecietība veidojas pret jauniešiem – invalīdiem. Ne katrs darba devējs vēlas vai spēj pieņemt darbā šādu jaunieti un nodrošināt viņam atbilstošus darba apstākļus.

“Pēc pieredzes varu sacīt, ka jaunietis, kuram ir kustību traucējumi, varbūt pat valodas defekti, darbā būs daudz atbildīgāks un motivētāks. Ar dažādu projektu palīdzību esam sarūpējuši pagaidu darba vietas daudziem jauniešiem. Jāatzīst, ka pilnīgi veseli un spējīgi jaunieši bieži vien nenovērtē neko. Problēma ir motivācijas trūkums,” saka Sarma.

Abdelativs stāsta, ka Francijā jauniešiem, kuri ātri beiguši mācības un kuri īsti nesaprot, ko nozīmē būt aktīvam darba tirgū, tiek piedāvāts brīvprātīgā darbs.

“Šādā veidā jaunieši tiek tuvināti idejai, ka no rīta ir jāceļas konkrētā laikā, jādodas uz darbu, un, galu galā, ir arī konkrēti pienākumi, kas pa dienu jāpaveic. Atbalstu brīvprātīgo darbu, jo jauniešiem tā ir liela iespēja apjaust, ko nozīmē strādāt. Turklāt vēl var izvēlēties konkrētu nozari, kas interesē,” saka Abdelativs, kuram arī dzīvē nav viegli nācies iegūt izglītību un pierādīt sevi darba tirgū.

Arī abi Spānijas pārstāvji piekrīt, ka brīvprātīgo darbs ir lielisks veids, kā radināt jaunieti pie kāda darba, pienākuma, atbildības un arī ļaut saprast, ko viņš dzīvē vēlas darīt. Ne velti mūsdienās ir arī daudz iespēju brīvprātīgo darbu veikt kādā citā valstī, iepazīstot arī citu tautu kultūru, valodu un tradīcijas.

“Tā ir milzīga pieredze. Taču ļoti bieži jauniešiem ir nepieciešama palīdzība neapmaldīties dzīvē. Ir dažādi riska faktori, kas ģimenēm būtu jānovērš. Domāju, ka daudzas problēmas ir līdzīgas katrā Eiropas valstī,” saka Fēliks no Spānijas.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Diena skolā ar vecvecākiem

05:05
03.05.2024
68

Priekuļu vidusskolas sākumskolas audzēkņiem bija iespēja aizvadīt skaistu aprīļa nogales dienu kopā ar saviem vecvecākiem. 19.aprīlī pirmajā stundā skolēni bija uzaicinājuši vecmāmiņas un vectētiņus uz klases stundu, mazbērni kopā ar viņiem gatavoja krūzītes paliktnīšus, kas būs mīļa piemiņa no dienas pasākuma, parādīja savu klasi, sarunājās. “Visi bērni no rīta bija saposušies, priecīgi un satraukti, sagaidot […]

Rūpēs par vidi – stādīt kokus

05:11
01.05.2024
54

“Ir idejas, kas briest gadiem, bet zvaigznes “nesastājas” tā, lai tās realizētos. Un tad vienā jaukā dienā viss notiek, jo kāds tomēr tās zvaigznes sabīda, kā vajag,” tā par aizvadīto koku stādīšanas akciju Cēsu Jaunās skolas 4. un 5.klašu skolēniem un viņu vecākiem teic klašu audzinātāja Jolanta Briša. Viņa kopā ar kolēģi, dabas zinību skolotāju […]

Dejotāji atver Laimas dārzu

05:11
01.05.2024
187

Priecīgi un reizē satraukti Cēsu novada dejotāji no pirmās līdz 12. klasei Priekuļos, Vecpiebalgā un Jaunpiebalgā tautas deju kolektīvu koprepertuāra pārbaudē – skatē rādīja, kas apgūts, gatavojoties XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem un lielkoncertam “Es atvēru Laimas dārzu”. Cēsu novadā kolektīvus vērtēja Dagmāra Bārbale – horeogrāfe, XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un […]

Topošajiem mūziķiem iespēja apgūt jaunas un papildināt esošās prasmes

05:12
25.04.2024
56

“Šīs meistarklases ir daļa no pasākumu sērijas, ko veicam kā metodiskais centrs. Šajā reizē tā bija jauno dziedātāju vokālās un skatuves prasmju attīstīšana un koncertmeistaru profesionālā pilnveide,” tā par 15.aprīlī aizvadīto notikumu Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolā pastāsta iestādes metodiķe Ija Groza. “Šajā reizē mēģinājām jaunu formātu – vienā telpā, vienā vietā norisinājās gan vokālo […]

Kultūras apmaiņa un ielu māksla. Jaunieši mācās sadarbību un toleranci

10:26
23.04.2024
87

12 jaunieši no Nīderlandes un tikpat Cēsu novada pārstāvju pagājušajā nedēļā darbojās Cēsīs. Viņi tikās projektā “Ielu mākslas spēks 2.0”, kura mērķis ir veicināt izpratni par līdzdalību, sadarbību, toleranci. Kopējā darbā tapa arī kas jauns – ar ielu mākslai raksturīgajiem paņēmieniem apgleznota telpa Jauniešu mājā. “Sākotnējais plāns projektā bija piešķirt jaunas krāsas Jauniešu mājas iekšpagalmam, […]

CVĢ fiziķu komanda iegūst 3.vietu valsts mērogā

05:12
19.04.2024
99

“Pats komandu olimpiādē piedalījos jau trešo reizi, bet šajā gadā veicās vislabāk. Bija ļoti interesanti, sadalījām uzdevumus starp mums pieciem,” par dalību Latvijas Fizikas komandu olimpiādē pastāsta Cēsu Valsts ģimnāzijas (CVĢ) 12.a klases skolnieks Kārlis Driba. “Šoreiz bija daudz komandu, vairāk nekā abās iepriekšējās olimpiādēs, tāpēc tas bija arī zināms izaicinājums. Bija patīkami redzēt starp […]

Tautas balss

Krūmi aizsedz krustojumus

12:21
05.05.2024
20
Druva raksta:

“Viss sazaļojis, saplaukuši arī krūmi. Tāpēc gribētos lūgt dažos Cēsu ielu krustojumos tos pavērtēt, vai nevajag apcirpt, lai netraucē autovadītājiem pārskatīt ceļu. Nezinu, kuram dienestam vajadzētu apsekot pilsētu, bet gan jau tāds ir. Īpaši jau bažas par to, ka no krustojuma pa ietvi var izbraukt velosipēdists vai skrejriteņa vadītājs. Tie pārvietojas ātrāk nekā gājēji, un […]

Lielisks pakalpojums

12:20
05.05.2024
15
Druva raksta:

“Izlasīju avīzē par Cēsu Veselības istabu. Arī es gribu teikt paldies, ka ir vieta , kur var uzzināt to, ko par savu veselību nesaproti, jo nereti ģimenes ārstam tādas it kā vienkāršas lietas neērti prasīt. Māsiņa pastāsta, izskaidro, pasaka, kad tiešām jāmeklē dakteris, kad pietiek ar to, ko pats ikdienā vari uzlabot,” sacīja seniore.

Rezultātu gaidām pārāk ātri

12:20
05.05.2024
19
Druva raksta:

“Daži Saeimas deputāti rosina pārskatīt administratīvi teritoriālo reformu, jo neesot gaidīto ieguvumu. Ļoti dīvains arguments. Ko gan nepilnos trīs gados var tādu paveikt, lai jau būtu redzams būtisks rezultāts? Saprotams, ka pirmajos divos gados apvienotie novadi cits citu tikai iepazina, tapa un dažās vietās vēl top jaunā pārvaldības struktūra, veidojas padziļināta izpratne par kopējo attīstību. […]

Daudznozīmīgās zīmes

12:11
05.05.2024
19
Druva raksta:

“Otrdienas “Druvā” redzamā zīme “70”, kuras stabiņš ir gandrīz horizontāls pret zemi un rāda uz lauka, ne ceļa pusi, varētu būt norāde, ka tur uz tīruma vai tuvīnā mežā strādā 70 cilvēki,” atsaucoties uz aicinājumu vērtēt, ko izsaka neparasti novietotā norāde, versiju pauda lasītājs A.

Labāk uzraksts, ne karogs

16:57
26.04.2024
28
Druva raksta:

“No rudens pārtikas precēm būs redzami jānorāda valsts, kur tā ražota. Saprotu, ka to varēs parādīt ar karodziņu vai uzrakstu. Es domāju, ka vislabāk būs pietiekami lieliem burtiem rakstīts uzraksts, jo vai gan daudzi uzreiz atšķirs, piemēram, Slovākijas un Slovēnijas karogus. Arī tagad jau uz produktiem norāda izcelsmes valsti, tikai nereti uzraksts ir tik maziem […]

Sludinājumi