Svētdiena, 8. septembris
Vārda dienas: Ilga

Jāprot izaudzēt, pārstrādāt un pārdot

Druva
14:26
25.11.2022
92
Kaposti Briedis 2 1

Stalbes pagasta “Purmaļos” arī ziema ir darba pilna.  Kad raža novākta un lauki atpūšas, saimniekiem ir kāpostu skābēšanas, šķovēšanas un marinēšanas laiks. Dārzeņus Briežu ģimene audzēja arī agrāk, bet kāpostu pārstrādei šis ir pirmais nopietnais gads.

“Nedēļā tiek ieskābēts ap četrām tonnām kāpostu, 17 grādu temperatūrā tie nedēļu skābst lielās tvertnēs,” Briežu ģimenes saim­niecības “Purmaļi” saimnieks Kristers rāda, kur skābst kāposti, blakus top telpa, kurā atradīsies lielā ēvele, glabāsies gatavā produkcija, būs arī vieta, kur sautēt kāpostus.

Kāpostus skābēt lielākos apjomos Kristers un mamma Anita sāka pērn. Telpā bija neliela plīts, kas jākurina arī naktīs, lai nodrošinātu vajadzīgo temperatūru.

“Skābējot pievienojam tikai sāli, cukuru ne, jo ar cukuru kāposti rūgst. Ķimenes pievienojam nobriedinātas, lai kāpostos nav cietas. Vislabāk kāposti ieskābst tikai ar sāli,” atklāj Kristers un piebilst, ka problēmas sagādā sāls, kas mēdz būt smalkāka un rupjāka.

Kristeram ir savas receptes, pēc tām tiek skābēti kāposti gan ar ķimenēm, gan ķimenēm un burkāniem, gan dzērvenēm. Viņš atzīst, ka Mēness fāzes, protams, ietekmē garšu, bet saimniecībā kāposti jāskābē, kad ir pieprasījums. Skābēšana ir Kristera ziņā, mamma marinē kāpostus ar dillēm, pap­riku, bet sautē abi.

“Iecienītākie ir šķovētie kāposti    ar žāvētu gaļu,    karamelizētiem sīpoliem un medu. Sau­tējot nelietojam eļļu,    tāpēc viss notiek ļoti lēni, paiet sešas stundas,” stāsta saimnieks un piebilst, ka vienā reizē var sagatavot simts kilogramus šķovētu kāpostu, bet ir iegādāts jauns katls, kad uzreiz varēs izsautēt uz pusi vairāk.

Pērn pirms Ziemassvētkiem Kristers izdomāja sautētu kāpostu recepti īpaši Ziemassvētkiem. Īsto garšu nodrošina    mandarīni, kanēlis, krustnagliņas, āboli, cidonijas, upenes.    Kristers pastāsta, ka sākumā pircēji tirdziņos brīnījušies, bet drīz vien šie kāposti bijuši pieprasīti.

“Neizprotami ir, cik skābus kāpostus kurš vēlas.    Parasti jaunajiem cilvēkiem visi ir par maigiem, gados vecākiem par skābiem. Mēģinām skābēt, lai garšotu abiem, bet tas ir gana sarežģīti,” atklāj Kristers.

Par skābēto kāpostu pieprasījumu viņš nesūdzas, jāspēj tikai saražot un piegādāt. Tie tiek tirgoti gan tirdziņos, gan veikalos, pārdoti bāzēs Valmierā un Cēsīs, piegādāti skolām.

“Skābēti un sau­tēti kāposti saistās ar auksto laiku, kad organismam vajadzīgs C vitamīns. Domāju, līdz janvārim būs, ko piedāvāt,” stāsta Kristers un vērtē, ka kāposti nav dārgi, ja parēķina, cik darba ieguldīts, cik reižu kāpostgalviņa pārcilāta.

Kāpostu stādus saimniecībā audzē paši. Katra sēkliņa tiek ielikta kasetē un izaudzēta siltumnīcā, kas ir vairākos stāvos. Pavasarī izaudzēja stādus vairāk nekā diviem hektāriem, katrā iestādīti ap 30 tūkstošiem dēstu.    Ja galviņa izaug kaut divi kilogrami, tās jau ir    60 tonnas kāpostu no hektāra.

“Ir iegādāta stādāmā tehnika, šajā pavasarī vismaz tas nebija jādara ar rokām. Taču lauks jāpārstaigā, vai kāds stāds nav par dziļu, kāds par seklu. Tad kaplēšana, miglošana, galviņu griešana, aptīrīšana, kraušana piekabē, nešana pagrabā, tad no pagraba ārā, atkal jāaptīra, un tikai tad kāposti tiek ēvelēti. Daudzi to nesaprot,” pārdomās dalās K.Briedis. Saim­niecībā audzē 16 šķirņu kāpostus. Nākamgad plānots kāpostus stādīt vismaz    trīs hektāros.

Kristers nešaubās par kultūras izvēli. Pēc agronoma mācībām Priekuļu tehnikumā vairākus gadus ieguvis pieredzi “Dimdiņos”, kuru kāposti ir labi pazīstami Latvijā.

Stabilitātei jāaudzē vairākas kultūras

Kristers stāsta, ka jau ceturtajā paaudzē gan no tēva, gan mammas puses visi bijuši saistīti ar lauksaimniecību. Tiesa, vecākiem tā nav bijusi pie sirds, bet tagad Kristers arī viņus iesaistījis.

Kartupeļi šoruden novākti    no gandrīz diviem hektāriem. “Kar­tupeļu vairs nav, ko tirgot, tā nav bijis, ka septembrī jau visi bija pārdoti, nespējām piegādāt. Izaudzējām 40 tonnas, labi, ka paguvām atstāt sev. Iepriekšējos gados izmantojām kartupeļu šķirojamo mašīnu, bet tā tomēr nevar nodrošināt kvalitāti. Šķirotāju pārdevu, vietā nopirku kāpostu stādāmo,” saimniekošanas pieredzē dalās Kristers.

Vēl    izaudzēts hektārs burkānu, pushektārs gurķu, ap 0,3 hekt­āri diļļu un tikpat sīpolu. “Nākamgad sīpolu būs hektārs, bet burkānu mazāk, jo tie prasa lielu darbu. Dilles vedu uz Rīgas nakts tirgu. Gurķus    gan uz tirdziņiem, gan paši skābējām. Skābētiem gurķiem ir pieprasījums. Diemžēl  pushektāru ķirbju nācās ieart. Uznāca salna. Daļa tika zvēriņiem Līgatnē,” pastāsta Kristers un atgādina: “Lauksaim­niecībā tā ir, vienu gadu izaug kāposti, citu kartupeļi, bet jābūt arī dārzeņiem, ko tirgot vasarā.”
Klimatiskie apstākļi “Pur­maļos” nav tie labvēlīgākie dārzeņu audzēšanai. Turpat pēc    pārsimt metriem ir ezers, purvs, jārēķinās  ar pavasara pēdējām salnām, tāpat kā rudens pirmajām.

“Bez pesticīdiem var izaudzēt visus dārzeņus, bet ne kāpostus un kartupeļus. Vecmāmiņa ir agronome, arī viņa atzīst, ka tik daudz kaitēkļu kā pēdējos gados iepriekš nav bijis,” stāsta Kris­ters.

Viss ieguldīts attīstībā

Līdztekus darbam savā saimniecībā viņš ir agronoms vēl vairākās saimniecībās, kurās audzē dārzeņus. Darbojas Latvijas Agro­nomu biedrībā, studē Lat­vijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātē. “Jaunajā plānošanas periodā prasības būs augstākas, un tās biedē. Saprotu, ka daudz vairāk laika būs jāpavada pie datora, sūtot atskaites par katru saim­niecībā veikto soli,” pastāsta K.Briedis un uzsver, ka, domājot par saimniecības attīstību, svarīgākais ir samazināt roku darbu.

Saņemot atbalstu mazajām saim­niecībām, iegādāts traktors, apstrādes diski, kāpostu uzglabāšanas konteineri, smidzinātājs un kartupeļu mizotājs. Nākamruden iecerēts nelielos kartupeļus nomizotus piedāvāt kafejnīcām.    “Strā­dājam bez kredītiem, cik nopelnām, tik ieguldām. Tā ir drošāk. Skābētavu    silda ar elektrību, arī jaunā ēvele darbosies ar elektrību, rēķini, protams, kā katru biedē. Cik pērn maksāja sāls, cukurs un cik šogad?    Lielie ražotāji izmanto elektroenerģiju un gāzi, mēs izmantojam malku. Ir savs mežs, malku arī piepērkam,” saka Kristers.

Viņš ir strādīgs optimists. Tāpat kā visa Briežu ģimene. Katram saimniecībā savs darāmais, lai zīmols “Briežu ģimenes saimniecība “Purmaļi”” skanētu ar labu vārdu.

Laiks arī atslodzei

Līdztekus darbam Kristers prot izbrīvēt laiku muzicēšanai. Viņš spēlē Valkas kultūras nama kapelā “Nāburgi”, kas pagājušajā svētdienā priecēja Straupes tirdziņa apmeklētājus. Kristers ir koncertmeistars Smiltenes korim, arī pats labprāt spēlē klavieres dažādos pasākumos.

“Darbā jau vajag kādu brīdi paņemt brīvu,” saka Kristers un piebilst, ka svētku dienas paies, gan spēlējot valsts himnu, gan muzicējot kapelā un dziedot.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Taurenē svin Zinību dienu

07:50
07.09.2024
10

“Pirmā skolas diena ir svētki, un svētki ir jāsvin,” saka Taurenes kultūras nama vadītāja Ginta Babre. Pirmdien pēc skolēnu atkaltikšanās skolās lieli un mazi taurenieši satikās muižas parkā, lai kopā pavadītu pēcpusdienu, darbotos un priecātos par aizvadīto vasaru un skolas gada sākumu. Dažādas sportiskas nodarbes, radošās meistarklases ieinteresēja visu vecumu bērnudārzniekus un skolēnus. Par to, […]

Uzzināt par kosmosu un izbaudīt šovu

07:20
04.09.2024
54

Kosmosa izziņas centrs skolēniem un viņu ģimenēm bija sagādājis 1.septembra pārsteigumus. Te varēja piedzīvot dažādus ar kosmosa zinātni saistītus eksperimentus, arī īstus gāzes sprādzienus, uguns šovus, gaisa plūsmu atveides procesus un pat nogaršot kukurūzas nūjiņas, kas saldētas šķidrajā slāpeklī. Lieliskie edunauti, pasākumu vadītāji, ikvienam saprotami un aizraujoši izskaidroja sarežģītos eksperimentus, iesaistot sarunās arī apmeklētājus. Tika […]

Priekuļu pamatskolas pirmais septembris

00:00
03.09.2024
119

Vēl pirms desmitiem rītā cits pēc cita uz balto Priekuļu pamatskolu steidzas ap 330 skolēniem. Ir pirmā skolas diena, un ikviens ir satraukts un priecīgs vienalga, vai pirmoreiz vērs klases durvis vai uzsāks 9.klasi.Devītklasnieki Ivo Klei­manis un Edžus Kubuliņš atzīst, ka satraukums par to, ka būs skolā jāieved pirmklas-nieki. “Citādi nekas, atkal satiksimies,” bilst Edžus […]

Nometnē bērnus rosina darboties un sapņot

06:17
10.08.2024
55

Katru dienu piedzīvoja ko jaunu, kas mudināja gan darboties, gan sapņot. 30 Cēsu novada bērni vecumā no 8 līdz 12 gadiem pavadīja diennakts nedēļas nometnē “Sapņu zvaigznājos”. To rīkoja  Latvijas Sar­kanā Krusta Vidzemes komitejas Cēsu birojs. Kad “Druva” viesojās nometnē, olimpiskās noskaņās notika sporta diena, bērni spēlēja basketbolu, tautas bumbu, futbolu. Daļa uzrunāto nometnē bija […]

Meistarklasē bērni mācās grafiti mākslu

05:56
01.08.2024
64

Sestdien Cēsīs, Gaujaslīčos, bērni vecumā no deviņiem līdz 16 gadiem bija radošu ideju pārņemti. Pārvietojoties no vietas uz vietu, viņi mēģināja saprast, kur labāk radoši izpausties un kā papildināt kopīgos grafiti mākslas darbus. Tie tapa Latvijas Evaņģēlis­ki luteriskās Baznīcas Diakonijas centra kopienas centra “Gau­jaslīči” rīkotajā meistarklasē kopā ar grafiti mākslinieku Viesturu Holenderu. Kopienas centra “Gaujaslīči” […]

Runā par līdzdalību un saliedējas

07:05
16.07.2024
55

Cēsu novada jauniešu saliedēšanās pasākums “Lauzt Robežas” nemainīgi jau trešo gadu divu dienu garumā aicināja visa novada jauniešus. Pirms septiņiem gadiem to aizsāka toreizējā Pārgaujas novada jaunieši, arī šoreiz, jau septīto reizi, pasākums notika Straupes pagasta atpūtas bāzē “Mārkulīči”, šogad īpaši pievēršot uzmanību tēmai – līdzdalība. Projekta koordinatore Iluta Balode teic, ka pasākums “Mārkulīčos” ir  […]

Tautas balss

Dalās ar āboliem

10:36
06.09.2024
17
O. raksta:

“Cēsīs, Rīgas ielā, pie vienas mājas katru dienu izlikta kastīte ar āboliem, lai cienājas, kas grib. Paldies dāsnajiem saimniekiem,” pateicās O.

Izglītība ir pats svarīgākais

10:36
06.09.2024
18
Mudīte Bērziņa no Drabešiem raksta:

“Esmu redzes invalīde, tāpēc dzīvē daudz ko nevarēju darīt. Taču tagad visiem bērniem tiek dotas iespējas, par visiem rūpējas un gādā. Vēlu, lai katrs bērns un jaunietis, sākot jauno skolas gadu, atceras, cik svarīgi ir mācīties. Jābūt neatlaidīgiem un cītīgiem, jo nekas nav tik nozīmīgs kā izglītība! Tikai tā paver ceļus,” sacīja Mudīte Bērziņa no […]

Gājēju pāreju krāsojums drošībai

11:35
03.09.2024
25
Lasītāja raksta:

“Labi, ka Cēsīs pirms mācību gada ielās atjauno gājēju pāreju apzīmējumus. Vietējiem autobraucējiem gan vajadzētu zināt, kur gājējiem priekšroka, bet ne visi to ievēro. Izskatās, dažs nepamana vai negrib pamanīt, ka gājējs jau gandrīz ir uz pārejas, auto neaptur, turpina braukt. Nākamajā pirmdienā ielas būs pilnas skolēniem, jācer, koši baltie apzīmējumi šoferiem atgādinās, kur jābremzē […]

Svētki viduslaiku noskaņā

11:34
03.09.2024
16
Cēsniece raksta:

“Paldies par skaistajiem Lielstraupes pils svētkiem, kur netrūka ne kvalitatīvas mūzikas, ne mākslas meistarklašu. Interesants bija restauratoru stāstījums par darbiem pils atjaunošanā. Bija arī jauks tirdziņš, kur varēja gan nopirkt dārza veltes, gan pamieloties ar gardiem kārumiem. Rīkotāji bija parūpējušies, lai visiem būtu interesanti baudīt viduslaiku noskaņu,” par pagājušās nedēļas pasākumu priecājās cēsniece.

Vēsturi zināt svarīgi

11:34
03.09.2024
22
Vecmāmiņa O. raksta:

“Labi, ka tagad skolās vēs­turi mācīs kā atsevišķu priekšmetu, citādi tāds juceklis vien bija. Tā spriedu, skatoties, ko mācās mazmeita. Taču nevajadzētu iekrist otrā bedrē, kad bērniem liek zināt datumu katram notikumam, kas risinājies pirms simtiem gadu, un iesaistīto personu vārdus. Man liekas, tā bērnu var pavisam aizbaidīt no vēstures. Vai tiešām jāzina katrs bīskaps, […]

Sludinājumi