Pirmdiena, 6. maijs
Vārda dienas: Gaidis, Didzis

Jāprot izaudzēt, pārstrādāt un pārdot

Druva
14:26
25.11.2022
50
Kaposti Briedis 2 1

Stalbes pagasta “Purmaļos” arī ziema ir darba pilna.  Kad raža novākta un lauki atpūšas, saimniekiem ir kāpostu skābēšanas, šķovēšanas un marinēšanas laiks. Dārzeņus Briežu ģimene audzēja arī agrāk, bet kāpostu pārstrādei šis ir pirmais nopietnais gads.

“Nedēļā tiek ieskābēts ap četrām tonnām kāpostu, 17 grādu temperatūrā tie nedēļu skābst lielās tvertnēs,” Briežu ģimenes saim­niecības “Purmaļi” saimnieks Kristers rāda, kur skābst kāposti, blakus top telpa, kurā atradīsies lielā ēvele, glabāsies gatavā produkcija, būs arī vieta, kur sautēt kāpostus.

Kāpostus skābēt lielākos apjomos Kristers un mamma Anita sāka pērn. Telpā bija neliela plīts, kas jākurina arī naktīs, lai nodrošinātu vajadzīgo temperatūru.

“Skābējot pievienojam tikai sāli, cukuru ne, jo ar cukuru kāposti rūgst. Ķimenes pievienojam nobriedinātas, lai kāpostos nav cietas. Vislabāk kāposti ieskābst tikai ar sāli,” atklāj Kristers un piebilst, ka problēmas sagādā sāls, kas mēdz būt smalkāka un rupjāka.

Kristeram ir savas receptes, pēc tām tiek skābēti kāposti gan ar ķimenēm, gan ķimenēm un burkāniem, gan dzērvenēm. Viņš atzīst, ka Mēness fāzes, protams, ietekmē garšu, bet saimniecībā kāposti jāskābē, kad ir pieprasījums. Skābēšana ir Kristera ziņā, mamma marinē kāpostus ar dillēm, pap­riku, bet sautē abi.

“Iecienītākie ir šķovētie kāposti    ar žāvētu gaļu,    karamelizētiem sīpoliem un medu. Sau­tējot nelietojam eļļu,    tāpēc viss notiek ļoti lēni, paiet sešas stundas,” stāsta saimnieks un piebilst, ka vienā reizē var sagatavot simts kilogramus šķovētu kāpostu, bet ir iegādāts jauns katls, kad uzreiz varēs izsautēt uz pusi vairāk.

Pērn pirms Ziemassvētkiem Kristers izdomāja sautētu kāpostu recepti īpaši Ziemassvētkiem. Īsto garšu nodrošina    mandarīni, kanēlis, krustnagliņas, āboli, cidonijas, upenes.    Kristers pastāsta, ka sākumā pircēji tirdziņos brīnījušies, bet drīz vien šie kāposti bijuši pieprasīti.

“Neizprotami ir, cik skābus kāpostus kurš vēlas.    Parasti jaunajiem cilvēkiem visi ir par maigiem, gados vecākiem par skābiem. Mēģinām skābēt, lai garšotu abiem, bet tas ir gana sarežģīti,” atklāj Kristers.

Par skābēto kāpostu pieprasījumu viņš nesūdzas, jāspēj tikai saražot un piegādāt. Tie tiek tirgoti gan tirdziņos, gan veikalos, pārdoti bāzēs Valmierā un Cēsīs, piegādāti skolām.

“Skābēti un sau­tēti kāposti saistās ar auksto laiku, kad organismam vajadzīgs C vitamīns. Domāju, līdz janvārim būs, ko piedāvāt,” stāsta Kristers un vērtē, ka kāposti nav dārgi, ja parēķina, cik darba ieguldīts, cik reižu kāpostgalviņa pārcilāta.

Kāpostu stādus saimniecībā audzē paši. Katra sēkliņa tiek ielikta kasetē un izaudzēta siltumnīcā, kas ir vairākos stāvos. Pavasarī izaudzēja stādus vairāk nekā diviem hektāriem, katrā iestādīti ap 30 tūkstošiem dēstu.    Ja galviņa izaug kaut divi kilogrami, tās jau ir    60 tonnas kāpostu no hektāra.

“Ir iegādāta stādāmā tehnika, šajā pavasarī vismaz tas nebija jādara ar rokām. Taču lauks jāpārstaigā, vai kāds stāds nav par dziļu, kāds par seklu. Tad kaplēšana, miglošana, galviņu griešana, aptīrīšana, kraušana piekabē, nešana pagrabā, tad no pagraba ārā, atkal jāaptīra, un tikai tad kāposti tiek ēvelēti. Daudzi to nesaprot,” pārdomās dalās K.Briedis. Saim­niecībā audzē 16 šķirņu kāpostus. Nākamgad plānots kāpostus stādīt vismaz    trīs hektāros.

Kristers nešaubās par kultūras izvēli. Pēc agronoma mācībām Priekuļu tehnikumā vairākus gadus ieguvis pieredzi “Dimdiņos”, kuru kāposti ir labi pazīstami Latvijā.

Stabilitātei jāaudzē vairākas kultūras

Kristers stāsta, ka jau ceturtajā paaudzē gan no tēva, gan mammas puses visi bijuši saistīti ar lauksaimniecību. Tiesa, vecākiem tā nav bijusi pie sirds, bet tagad Kristers arī viņus iesaistījis.

Kartupeļi šoruden novākti    no gandrīz diviem hektāriem. “Kar­tupeļu vairs nav, ko tirgot, tā nav bijis, ka septembrī jau visi bija pārdoti, nespējām piegādāt. Izaudzējām 40 tonnas, labi, ka paguvām atstāt sev. Iepriekšējos gados izmantojām kartupeļu šķirojamo mašīnu, bet tā tomēr nevar nodrošināt kvalitāti. Šķirotāju pārdevu, vietā nopirku kāpostu stādāmo,” saimniekošanas pieredzē dalās Kristers.

Vēl    izaudzēts hektārs burkānu, pushektārs gurķu, ap 0,3 hekt­āri diļļu un tikpat sīpolu. “Nākamgad sīpolu būs hektārs, bet burkānu mazāk, jo tie prasa lielu darbu. Dilles vedu uz Rīgas nakts tirgu. Gurķus    gan uz tirdziņiem, gan paši skābējām. Skābētiem gurķiem ir pieprasījums. Diemžēl  pushektāru ķirbju nācās ieart. Uznāca salna. Daļa tika zvēriņiem Līgatnē,” pastāsta Kristers un atgādina: “Lauksaim­niecībā tā ir, vienu gadu izaug kāposti, citu kartupeļi, bet jābūt arī dārzeņiem, ko tirgot vasarā.”
Klimatiskie apstākļi “Pur­maļos” nav tie labvēlīgākie dārzeņu audzēšanai. Turpat pēc    pārsimt metriem ir ezers, purvs, jārēķinās  ar pavasara pēdējām salnām, tāpat kā rudens pirmajām.

“Bez pesticīdiem var izaudzēt visus dārzeņus, bet ne kāpostus un kartupeļus. Vecmāmiņa ir agronome, arī viņa atzīst, ka tik daudz kaitēkļu kā pēdējos gados iepriekš nav bijis,” stāsta Kris­ters.

Viss ieguldīts attīstībā

Līdztekus darbam savā saimniecībā viņš ir agronoms vēl vairākās saimniecībās, kurās audzē dārzeņus. Darbojas Latvijas Agro­nomu biedrībā, studē Lat­vijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātē. “Jaunajā plānošanas periodā prasības būs augstākas, un tās biedē. Saprotu, ka daudz vairāk laika būs jāpavada pie datora, sūtot atskaites par katru saim­niecībā veikto soli,” pastāsta K.Briedis un uzsver, ka, domājot par saimniecības attīstību, svarīgākais ir samazināt roku darbu.

Saņemot atbalstu mazajām saim­niecībām, iegādāts traktors, apstrādes diski, kāpostu uzglabāšanas konteineri, smidzinātājs un kartupeļu mizotājs. Nākamruden iecerēts nelielos kartupeļus nomizotus piedāvāt kafejnīcām.    “Strā­dājam bez kredītiem, cik nopelnām, tik ieguldām. Tā ir drošāk. Skābētavu    silda ar elektrību, arī jaunā ēvele darbosies ar elektrību, rēķini, protams, kā katru biedē. Cik pērn maksāja sāls, cukurs un cik šogad?    Lielie ražotāji izmanto elektroenerģiju un gāzi, mēs izmantojam malku. Ir savs mežs, malku arī piepērkam,” saka Kristers.

Viņš ir strādīgs optimists. Tāpat kā visa Briežu ģimene. Katram saimniecībā savs darāmais, lai zīmols “Briežu ģimenes saimniecība “Purmaļi”” skanētu ar labu vārdu.

Laiks arī atslodzei

Līdztekus darbam Kristers prot izbrīvēt laiku muzicēšanai. Viņš spēlē Valkas kultūras nama kapelā “Nāburgi”, kas pagājušajā svētdienā priecēja Straupes tirdziņa apmeklētājus. Kristers ir koncertmeistars Smiltenes korim, arī pats labprāt spēlē klavieres dažādos pasākumos.

“Darbā jau vajag kādu brīdi paņemt brīvu,” saka Kristers un piebilst, ka svētku dienas paies, gan spēlējot valsts himnu, gan muzicējot kapelā un dziedot.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Diena skolā ar vecvecākiem

05:05
03.05.2024
63

Priekuļu vidusskolas sākumskolas audzēkņiem bija iespēja aizvadīt skaistu aprīļa nogales dienu kopā ar saviem vecvecākiem. 19.aprīlī pirmajā stundā skolēni bija uzaicinājuši vecmāmiņas un vectētiņus uz klases stundu, mazbērni kopā ar viņiem gatavoja krūzītes paliktnīšus, kas būs mīļa piemiņa no dienas pasākuma, parādīja savu klasi, sarunājās. “Visi bērni no rīta bija saposušies, priecīgi un satraukti, sagaidot […]

Rūpēs par vidi – stādīt kokus

05:11
01.05.2024
52

“Ir idejas, kas briest gadiem, bet zvaigznes “nesastājas” tā, lai tās realizētos. Un tad vienā jaukā dienā viss notiek, jo kāds tomēr tās zvaigznes sabīda, kā vajag,” tā par aizvadīto koku stādīšanas akciju Cēsu Jaunās skolas 4. un 5.klašu skolēniem un viņu vecākiem teic klašu audzinātāja Jolanta Briša. Viņa kopā ar kolēģi, dabas zinību skolotāju […]

Dejotāji atver Laimas dārzu

05:11
01.05.2024
186

Priecīgi un reizē satraukti Cēsu novada dejotāji no pirmās līdz 12. klasei Priekuļos, Vecpiebalgā un Jaunpiebalgā tautas deju kolektīvu koprepertuāra pārbaudē – skatē rādīja, kas apgūts, gatavojoties XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem un lielkoncertam “Es atvēru Laimas dārzu”. Cēsu novadā kolektīvus vērtēja Dagmāra Bārbale – horeogrāfe, XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un […]

Topošajiem mūziķiem iespēja apgūt jaunas un papildināt esošās prasmes

05:12
25.04.2024
55

“Šīs meistarklases ir daļa no pasākumu sērijas, ko veicam kā metodiskais centrs. Šajā reizē tā bija jauno dziedātāju vokālās un skatuves prasmju attīstīšana un koncertmeistaru profesionālā pilnveide,” tā par 15.aprīlī aizvadīto notikumu Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolā pastāsta iestādes metodiķe Ija Groza. “Šajā reizē mēģinājām jaunu formātu – vienā telpā, vienā vietā norisinājās gan vokālo […]

Kultūras apmaiņa un ielu māksla. Jaunieši mācās sadarbību un toleranci

10:26
23.04.2024
87

12 jaunieši no Nīderlandes un tikpat Cēsu novada pārstāvju pagājušajā nedēļā darbojās Cēsīs. Viņi tikās projektā “Ielu mākslas spēks 2.0”, kura mērķis ir veicināt izpratni par līdzdalību, sadarbību, toleranci. Kopējā darbā tapa arī kas jauns – ar ielu mākslai raksturīgajiem paņēmieniem apgleznota telpa Jauniešu mājā. “Sākotnējais plāns projektā bija piešķirt jaunas krāsas Jauniešu mājas iekšpagalmam, […]

CVĢ fiziķu komanda iegūst 3.vietu valsts mērogā

05:12
19.04.2024
99

“Pats komandu olimpiādē piedalījos jau trešo reizi, bet šajā gadā veicās vislabāk. Bija ļoti interesanti, sadalījām uzdevumus starp mums pieciem,” par dalību Latvijas Fizikas komandu olimpiādē pastāsta Cēsu Valsts ģimnāzijas (CVĢ) 12.a klases skolnieks Kārlis Driba. “Šoreiz bija daudz komandu, vairāk nekā abās iepriekšējās olimpiādēs, tāpēc tas bija arī zināms izaicinājums. Bija patīkami redzēt starp […]

Tautas balss

Krūmi aizsedz krustojumus

12:21
05.05.2024
20
Druva raksta:

“Viss sazaļojis, saplaukuši arī krūmi. Tāpēc gribētos lūgt dažos Cēsu ielu krustojumos tos pavērtēt, vai nevajag apcirpt, lai netraucē autovadītājiem pārskatīt ceļu. Nezinu, kuram dienestam vajadzētu apsekot pilsētu, bet gan jau tāds ir. Īpaši jau bažas par to, ka no krustojuma pa ietvi var izbraukt velosipēdists vai skrejriteņa vadītājs. Tie pārvietojas ātrāk nekā gājēji, un […]

Lielisks pakalpojums

12:20
05.05.2024
15
Druva raksta:

“Izlasīju avīzē par Cēsu Veselības istabu. Arī es gribu teikt paldies, ka ir vieta , kur var uzzināt to, ko par savu veselību nesaproti, jo nereti ģimenes ārstam tādas it kā vienkāršas lietas neērti prasīt. Māsiņa pastāsta, izskaidro, pasaka, kad tiešām jāmeklē dakteris, kad pietiek ar to, ko pats ikdienā vari uzlabot,” sacīja seniore.

Rezultātu gaidām pārāk ātri

12:20
05.05.2024
19
Druva raksta:

“Daži Saeimas deputāti rosina pārskatīt administratīvi teritoriālo reformu, jo neesot gaidīto ieguvumu. Ļoti dīvains arguments. Ko gan nepilnos trīs gados var tādu paveikt, lai jau būtu redzams būtisks rezultāts? Saprotams, ka pirmajos divos gados apvienotie novadi cits citu tikai iepazina, tapa un dažās vietās vēl top jaunā pārvaldības struktūra, veidojas padziļināta izpratne par kopējo attīstību. […]

Daudznozīmīgās zīmes

12:11
05.05.2024
19
Druva raksta:

“Otrdienas “Druvā” redzamā zīme “70”, kuras stabiņš ir gandrīz horizontāls pret zemi un rāda uz lauka, ne ceļa pusi, varētu būt norāde, ka tur uz tīruma vai tuvīnā mežā strādā 70 cilvēki,” atsaucoties uz aicinājumu vērtēt, ko izsaka neparasti novietotā norāde, versiju pauda lasītājs A.

Labāk uzraksts, ne karogs

16:57
26.04.2024
28
Druva raksta:

“No rudens pārtikas precēm būs redzami jānorāda valsts, kur tā ražota. Saprotu, ka to varēs parādīt ar karodziņu vai uzrakstu. Es domāju, ka vislabāk būs pietiekami lieliem burtiem rakstīts uzraksts, jo vai gan daudzi uzreiz atšķirs, piemēram, Slovākijas un Slovēnijas karogus. Arī tagad jau uz produktiem norāda izcelsmes valsti, tikai nereti uzraksts ir tik maziem […]

Sludinājumi