Piektdiena, 22. novembris
Vārda dienas: Aldis, Alfons, Aldris

Par darbu saņem novērtējumus

Madara Ozoliņa
09:44
21.01.2019
16
Kafijas Tase Paula 1

Izrādi “Jubileja 89” Daugavpils teātrī iestudējusi jaunā režisore Paula Pļavniece, kas dzīvo un strādā Rīgā. “Jubileja 89” jau 2017.gadā ieguva Spēlmaņu nakts teātra balvu kategorijā “Gada mazās formas izrāde”. Drīz to būs iespēja redzēt arī Cēsīs. Ar režisori Paulu Pļavnieci runājam par laiku, kas attēlots izrādē, un to, vai viegli būt jaunam režisoram.

– Paula, jūs režisējat izrādes gan Rīgā, gan Daugavpilī. Kā visu pagūstat?

– Daudziem šķiet, ka tas ir grūti, bet tā nav. Dzīvoju Rīgā, tur arī paiet lielākā daļa laika. Uz Daugavpili dodos vien reizi gadā – pavasarī, kad tur divos mēnešos iestudējam kādu jaunu izrādi. Tas ir tikai tāds periods.

– Ko skatītāji sagaidīs no izrādes “Jubileja 89”?
– Šis būs ceļojums laikā – 90. gados. Skatītāji varēs ielūkoties skaudrā, bet tajā pašā laikā komiskā stāstā par vienu vakaru, kas maina kādas ģimenes dzīvi.

– Par ko izrāde liek aizdomāties?
– Tas noteikti ir katra paša skatītāja ziņā. Katra izrāde raisa citas pārdomas, tā tam arī jābūt. Pēc šī iestudējuma kāds, iespējams, aizdomāsies, ko mums katram nozīmē sanākt kopā ar saviem vistuvākajiem un mīļākajiem cilvēkiem. Citi, iespējams, aizdomāsies, cik traki bija 90. gadi!

– Ar ko pašai saistās tas laiks?
– Noteikti ar košo, vizuālo pasauli, ko varēs pamanīt arī izrādē. Man personīgi izpratne par 90.gadiem saistās arī ar reketieriem, haosu, bet tajā pašā laikā – ar pirmajiem labumiem, kas pie mums atceļoja no Rietumiem. Tās bija sajūtas, ka nu sāksies skaista, jauna dzīve.

– 2013. gadā absolvējāt augst­skolu, bet jau 2017. gadā par izrādi “Jubileja 89” ieguvāt Spēlmaņu nakts teātra balvu kategorijā “Gada mazās formas izrāde”. Tikāt arī nominācijā “Gada režisors”. Kādas ir sajūtas, tiekot novērtētai tik drīz pēc diploma iegūšanas?
– Tas bija ļoti negaidīti. Uztveru to kā augstu novērtējumu un atzinību. Tas bija arī nedaudz biedējoši tālākā darba kontekstā, jo nu sev esmu pacēlusi augstu latiņu. Tomēr uzskatu, ka cilvēki, kas darbojas mākslas jomā, nevar ikdienā domāt par novērtējumiem un par tiem satraukties, tas traucē darbam. Jāmāk atbrīvoties, jo tikai tad būs iespējams radīt kaut ko jaunu.

– Kā izvēlaties izrādes, kuras iestudēt?
– Konkrētas lugas vai citus materiālus, pēc kuriem veidot izrādes, izvēlos ļoti reti. Viss sākas ar tēmas izvēli. Kopā ar dramaturgu domājam, kādi procesi sabiedrībā ir aktuāli. Tam, ko radām, ir jābūt skatītājiem saprotamam un interesējošam. Skatītāju uztveru kā sevi pašu, izvērtēju, par ko pašai gribētos padomāt, kas mani interesē.

– Cik ilgu laiku prasa darbs pie izrādes?
– Pats iestudēšanas process parasti ilgst aptuveni divus mēnešus. Pārējais atkarīgs no pašas izrādes. Piemēram, par izrādi “Ju­bileja 89” sākām domāt jau pusgadu pirms iestudēšanas. Ideju nostiprināšana, tekstuālā materiāla radīšana – tas viss aizņem gana daudz laika.

– Arī pati esat spēlējusi lomas dažādās izrādēs. Vai tas palīdz režisora darbā?
– Gan palīdz, gan traucē. Man ir vieglāk izprast aktierus darbības procesā. Vieglāk ir nodot savu vēstījumu viņiem. Bet citreiz, kad aktieri mani nesaprot, sadusmojos un domāju, ka pati varu vajadzīgās darbības izdarīt.

– Esat prasīga režisore?
– Prasīga esmu, bet dusmojos tikai tad, kad mani ļoti nokaitina, tas ir reti. Esmu demokrātiska un ticu mūsdienīgam teātra izrāžu radīšanas procesam, to uztveru kā kopīgu darbu. Diktatūras pieejām neticu. Arī praksē pierādījies, ka vislabākie rezultāti rodas tad, kad katram ir iespēja iesaistīties izrādes radīšanas procesā, nevis tad, kad režisors visu stingri nosaka un ar pirkstu rāda, kas jādara. Skaidrs, ka vairākas galvas ir gudrākas par vienu. Ja aktieri investē tajā, ko dara, tad, protams, rezultātam būs cita pievienotā vērtība.

– Kā atšķiras darbs ar pieredzējušiem aktieriem un ar tiem, kas aktiera mākslu tikko apguvuši?
– Vecāka gada gājuma aktieri visām lietām pieiet prātīgi un liek lietā pieredzi. Turpretim jaunie aktieri ir gatavi mesties iekšā izaicinājumos un liek lietā jaunības enerģiju un azartu.

– Jūs aktīvi darbojaties arī dažādu uzvedumu un izrāžu veidošanā bērnu auditorijai. Kā­pēc bērnus nepieciešams vest uz kultūras pasākumiem?
– Svarīgi bērnus vest uz pasākumiem, kuri ir atbilstoši viņu vecumam. Būtiski bērnos jau laikus veidot izpratni par dažādiem mākslas virzieniem. Ja cilvēks 40 gadu vecumā pirmo reizi aizies uz simfoniskās mūzikas koncertu, viņam, protams, būs garlaicīgi. Ja pie tā pieradina, bērns uz koncertiem vai teātra izrādēm tiks vests laiku pa laikam, tad tas pieaugušā vecumā būs pavisam ikdienišķs process. Bērns izaugs un pats gribēs apmeklēt mākslas pasākumus. Kā zinām, bērni vēro savus vecākus, tādēļ šos pasākumus būtu jāapmeklē kopā. Vecāku ziņā ir iepazīstināt bērnus ar mākslas pasauli, bet pašu bērnu ziņā ar laiku izlemt, vai šī pasaule viņus saista un viņi no tās ko gūst.

– Esat gados jauna režisore. Vai arī no pieredzējušajiem aktieriem izjūtat respektu un cieņu?
– Man ar vecāka gada gājuma aktieriem ļoti paveicies – viņi ar cieņu izturas pret mani. Domāju, strādāšanas process mums ir veiksmīgs tādēļ, ka izrādes veidojam visi kopā. Es daru savu darbu, ja kāds nevēlas ar mani strādāt, to var arī nedarīt. Zinu, ka tikšu galā tāpat – ar aktieriem neauklējos, sev uz galvas kāpt neļauju. Strādāju ar cilvēkiem, kuri patiešām grib strādāt.

– Vai bieži iznāk būt Cēsīs?
– Pēdējā laikā jā. Tūliņ būsim ar viesizrādi, bet pagājušajā gadā Cēsu koncertzālē veidoju vairākus bērnu auditorijai paredzētus koncertus.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Cienīt laika nospiedumus

06:44
22.11.2024
10

Atjaunotais Uzvaras piemineklis Cēsu centrā    ir līdz šim arhitekta Imanta Timermaņa vērienīgākais darbs. Par Atmodas gadu notikumiem un šodienu saruna ar SIA “Arhitekta Imanta Timermaņa birojs” vadītāju. -Par pieminekļiem runā, diskutē, ceļ un nojauc arī šodien. -Šķiet, virziens aizgājis ne īstajās dimensijās. Andreja Upīša    pieminekļa zāģēšana ir muļķība. Ja ir kādi izteikti ideoloģiski […]

Viens bez otra nevaram nekādi

10:41
21.11.2024
285

Straupes pagasta bioloģisko zemnieku saimniecību “Eicēni” divi skoloti dārznieki Elita un Jānis Reinhardi nodibināja pagājušā gadsimta deviņdesmitajos, drīz pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Sāka tā romantiski – ar mazu siltumnīcu pie Elitas dzimtas mājām, kurā koši izauga izjukušās kopsaimniecības pamesti rožu stādi. Veidojot saimniecību, piedzīvota gan ziedēšana, gan ērkšķu dūrieni, un nu jau abi dārznieki ar […]

Katrā augā ir kas vērtīgs. Jāprot to izmantot

11:32
20.11.2024
20

Pastāv uzskats, ka kaut kur tālās zemēs ir tie vērtīgie augi, kas veselību var ļoti pozitīvi ietekmēt. Patiesībā viss, kas ir vajadzīgs mums, aug tepat tuvumā, atzīst dabas velšu vācēja, aktīva ārstniecības augu pētniece un augu valsts izzinātāja ELITA MELNE. “Savs jaukums ir būt dabā arī šajā nosacīti drūmajā laikā, tas ļauj izjust zināmu pirmatnību. […]

Militārā tehnika – stāsts par Latvijas vēsturi

11:04
18.11.2024
19

Cēsniekam Lūkasam Matutim bija pieci gadi, kad televīzijā redzēja, kā brauc tanki. “Tas šķita kas tik liels un interesants,” ar smaidu atceras Lūkass. Jau padsmitnieka gados viņš sāka izgatavot dažādas tehnikas modeļus. Un, protams, arī tanku. Līdztekus arī izzināja Latvijas militārās tehnikas vēsturi. Cēsu muzejā šomēnes apskatāma viņa veidoto modeļu    izstāde “Latvijas militārās tehnikas […]

Kā ikdienas paradumi var uzlabot zobu veselību

19:03
16.11.2024
30

Ikdienas paradumi spēlē būtisku lomu zobu veselības uzturēšanā un var novērst daudzas mutes dobuma problēmas. Regulāra un pareiza zobu kopšana palīdz ne vien uzturēt skaistu smaidu, bet arī izvairīties no biežām zobārsta vizītēm saistībā ar infekcijām, kariesu un smaganu iekaisumu. Aplūkosim trīs vienkāršus ieradumus, kas var ievērojami uzlabot zobu veselību. Regulāra un pareiza zobu tīrīšana […]

Vai plastiskā ķirurģija patiesi ir ceļš uz pārliecinošāku ārieni?

19:00
16.11.2024
26

Šis jautājums, kas sākotnēji var šķist vienkāršs, patiesībā slēpj sevī vairākus aspektus, kas saistīti gan ar fiziskajām, gan psiholoģiskajām izmaiņām. Plastiskā ķirurģija ne vienmēr nozīmē tikai ārējas pārmaiņas – tā bieži ietekmē arī cilvēka pašpārliecību un kopējo dzīves kvalitāti. Daudziem pacientiem šīs izmaiņas ir ceļš uz harmoniskāku dzīvi, kurā viņi izjūt gan iekšēju, gan ārēju […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
35
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
12
7
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
28
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
25
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
65
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi