Piektdiena, 3. maijs
Vārda dienas: Gints, Uvis

Maluzvejniecības vilinājumu iznīdēt nevar

Linda Kilevica
08:25
23.10.2020
17
Straubis Saka 1

Rudens mēnešos spēkā ir lašveidīgo loma paturēšanas liegums. Taču zivju nārsta laikā ir tik kārdinoši ar mazu piepūli tikt pie treknas zivs uz pannas. To zina arī Valsts vides dienestā, tāpēc pašlaik pastiprināti kontrolē zveju iekšzemes un Baltijas jūras piekrastes ūdeņos, stāsta Liepājas Reģionālās vides pārvaldes Kontroles daļas Resursu kontroles sektora galvenais inspektors Valērijs Štraubis.

Noteikumu un priekšnieka nav

“Maluzvejnieki neievēro nekādus noteikumus. Viņi uzskata, ka var darīt, ko vēlas. Viņiem nav ne priekšniecības, ne arī izstrādātu regulējumu,” zina pieredzējušais inspektors. Cīņā ar maluzvejniekiem efektivitāti, viņaprāt, var panākt, palielinot pārbaudēm atvēlētos resursus un kontroli veicot regulāri un plānveidīgi. “Manā izpratnē resursi būtu labāki, ja būtu vairāk cilvēku,” viņš atzīst.

Atklāto pārkāpumu skaits pa gadiem neesot vienmērīgs. Ir reizes, kad pati daba iejaucas zivju nārstošanas procesā. Paaugstinoties ūdens līmenim upēs, lašiem un taimiņiem vieglāk nokļūt līdz nārstošanas vietai, kur zivis ir lielākā drošībā. Kad ūdens līmenis ir augsts, maluzvejnieki negrib likt tīklus, jo ir liela iespējamība, ka laši aizies garām. Pie zemāka ūdens līmeņa pārkāpēji agrākos laikos pat stāvējuši upmalā ar dakšām.

Nārstošanas vietās lielāka drošība ir tāpēc, ka tās ir zināmas ne tikai valsts vides inspektoriem, bet arī sabiedriskajiem inspektoriem un Pašvaldības policijas pārstāvjiem, saka V. Štraubis. “Piemēram, Kuldīgā ir labi zināma nārstošanas vieta Ventā, kur seklāks, un tur uzraugi dežurē visu diennakti. Taču līdz šai vietai lašiem vēl jānonāk.” Tikai neliela lašu populācijas daļa – mazāk nekā 10% no paaudzes – ir spējīga izdzīvot jūrā un spēj atgriezties dzimtajos ūdeņos nārstot. Dabisko ienaidnieku tiem ir ļoti daudz. Turklāt vairs neesot tā, kā vecajos laikos, kad laši nākuši tūkstošiem un pat bijis atļauts tos zvejot. “Valsts vides dienesta inspektoru darba mērķis un uzdevums ir saglabāt lašu un taimiņu populāciju. Maluzvejnieki zina, ka nav iespējams nosargāt visus upju posmus, un viņi to izmanto savā labā. Mēs nevaram katrā nārsta vietā nolikt pa inspektoram,” viņš norāda.

Inspektoru uzietais nelikumīgais loms Durbes upē.

Braucot ar laivu, inspektori Tebrā atrada tīklu, kas bija nostiepts pāri visai upei, lai laši netiktu tam garām.

Pārdod zivi, nopērk alkoholu

Maluzvejnieki rosās visu gadu, taču visvairāk aktivizējas zivju migrācijas laikā. Viņi parasti izmanto zvejas tīklus un murdus. Tīkli upē vispār nedrīkst būt, tāpēc zvejas rīkus likumpārkāpēji paslēpj zem ūdens. “Nārsta laikā viņi sagaida tumšo diennakts laiku, pārbauda apkārtni, pārliecinās, ka neviens aizdomīgs nebraukā, un pāri visai upei pārvelk zvejas tīklu. Agri no rīta, kamēr ir tumšs, tīklu ar iegūto lomu izņem,” maluzvejnieku rīcību apraksta V. Štraubis. Maluzvejnieki nodara lielu postu zivju resursiem, jo vienai lašu mātītei ir aptuveni 7000 ikru.

Inspektors secinājis, ka maluzvejnieku skaits nepieaug. “Vieni ķer tikai sev, citiem mērķis ir iegūto lomu pārdot un iegādāties alkoholu. Ir cilvēki, kurus mēs jau zinām, pastāvīgi pieķeram, bet viņi samaksā sodu un turpina to darīt. Viņi piekopj šo nodarbošanos arī tad, ja nevar samaksāt. Taču ir cilvēki, kuriem maluzvejniecība ir nelegāla uzņēmējdarbība. Mūsu pusē šāds rūpals neattiecas uz lašiem, bet ezeru zivīm, īpaši Kuldīgas pusē. Viņi zina, kam zivis piegādāt, un tās nonāk tirgū ar viltotiem dokumentiem. Cilvēkam ir kaut kādi papīri, ka viņam ir zivju audzētava. Arī šādus gadījumus pastiprināti kontrolējam,” viņš stāsta.

Upju krastos ir daudz māju, un inspektori nezina, vai kaut kur nedzīvo arī maluzvejnieki. Vecā paaudze, kas sen iesitusi roku, turpina to darīt. Tomēr agrāk, braucot pa upi, inspektori izņēmuši vairāk tīklu. “Tā notiek, jo vecie maluzvejnieki izmirst. Daļa jauno cilvēku, kam patīk spaidīt telefonus, ir par slinku. Maluzvejnieku kļūs mazāk,” prognozē V. Štraubis. Tomēr kārdinājums palikšot, ja reiz cilvēks pieradis, ka tēvs vai vectēvs lašu nārsta laikā nesis mājās zivis.

Inspektoru ļoti apbēdina gadījumi, kad vecāki nelikumīgās nodarbēs ņem līdzi mazus bērnus. “Jūras krastā stāv ģimenīte, makšķerē. Braucu ar laivu, pamāju viņiem ar roku, jo cilvēki parasti par to ir priecīgi un pamāj pretī. Šie nemāj. Pēc mirkļa redzu – ūdenī ir nelikumīgs tīkls. Kad piebraucu pie tā, ģimene skriešus metas uz mašīnu. Uzreiz skaidrs, ka viņiem ir saistība ar šo tīklu. Kurioza situācija. Kur jūs skrienat? Es taču nevaru pierādīt, ka tas ir jūsu tīkls. Taču cilvēki paši sevi nodod,” viņš pastāsta. Daudziem maluzvejniekiem mašīnā līdzi esot sieviete un bērniņš. Kad mazais izaugs, viņš, iespējams, nomainīs vecāko paaudzi nelikumīgajā rūpalā.

Jaunie saudzē dabu

V. Štraubi kopumā iepriecina jaunā paaudze, kurai daudz vairāk rūp daba. Viņi internetā iegādājas makšķerēšanas karti, tā samaksājot valstij nodokli, ievēro noteikumus un bauda dabu. Bieži esot gadījumi, kad inspektors veic pārbaudi, makšķerniekam viss ir kārtībā, bet viņš saka: “Es zivis neņemu. Noķeru, nofotografēju, parādu draugiem un laižu atpakaļ.” “Man kā vecākas paaudzes cilvēkam liekas – ja noķēri, liec taču uz pannas!” smejas inspektors. Šādi cilvēki mudinot ķert maluzvejniekus, jo viņi stāvot ar makšķeri un gribot kaut ko noķert, bet pārkāpēji saliek tīklus un atņem citiem lomu.

Zivju inspektoriem esot sarežģīti pierādīt, kam pieder nelikumīgie tīkli. “Ir situācijas, kad cilvēks mierīgi makšķerē, taču turpat blakus ir iemetis tīklu un to vaktē, lai kāds nenozagtu. Varam noskaidrot personību, aprunāties. Iespējams, situācija atkārtosies. Pierādīt tiešām nevaram, varam tikai gaidīt slēpnī. Taču maluzvejnieki ļoti baidās. Tiklīdz kaut kas šķiet aizdomīgs, tā nenāks. Gadās, izņemam tīklus, kuros ir jau sapuvuši laši. Kaut kas ir pārkāpēju sabiedējis, un viņš nolēmis netuvoties, lai gan patiesībā neviens viņu nevaktē,” stāsta V. Štraubis.

No šī gada vasaras Valsts vides dienestam talkā drīkst nākt Valsts robežsardze. Pēc tās iniciatīvas septembra beigās notika seminārs par zvejas kontroli iekšējos ūdeņos un Baltijas jūras piekrastē. Semināra tēma – ūdeņu dzīvo resursu saglabāšana un aizsardzība. “Skaidrojām viņiem, kā pareizi pārbaudīt zvejas kuģus, piekrastes zvejnieku darbību, kam pievērst uzmanību un kādi varētu būt likumpārkāpumi. No 1. jūlija robežsargi, atrodot nelikumīgus zvejas tīklus, ir tiesīgi tos izņemt. Agrāk to nedrīkstēja, jo katrs, kas pieskārās tīkliem, jau bija uzskatāms par maluzvejnieku,” skaidro inspektors.

Drons redzēs tumsā

Tā kā no šā gada 1. novembra Liepājas un Ventspils pārvaldes apvienos Kurzemes Reģionālajā pārvaldē, zudīs iepriekšējās teritoriālās robežas. “Liepājas inspektori varēs veikt pārbaudes Ventspils teritorijā un Ventspils inspektori – Liepājas teritorijā. Tas vērtējams pozitīvi, mēs varēsim apvienot spēkus cīņā pret nelikumīgu zvejniecību. Līdz šim viens ar otru tikai sadarbojāmies, tagad varēsim strādāt kopā ikdienā,” priecājas V. Štraubis.

Sadarbību ar sabiedriskajiem inspektoriem viņš vērtē kā ļoti labu. Šie cilvēki esot tik atsaucīgi, ka nesen pirms reida gadījies, ka automašīnā visiem pat nepietiek vietas.

Viņš uzskata, ka inspektori nevar sūdzēties par tehnisko nodrošinājumu. “Tehnika ir dažāda. Ir trīs, tā teikt, stacionāras laivas un divas lielas piepūšamās laivas, kuras varam iemest mašīnā un piebraukt tur, kur vajadzīgs. Ir pasūtīts kvadricikls. Bezpilota lidaparāts, kas šobrīd ir mūsu rīcībā, ir jau morāli novecojis. To var izmantot tikai dienas laikā. Maluzvejnieks to zina, tāpēc iet likt un pārbaudīt tīklus pa nakti, kad neko nevar redzēt. Ir pieteikts jauns un moderns drons ar termokameru, tas varēs lidot naktī un darbosies jebkuros laika apstākļos,” brīdina V. Štraubis, kurš strādā ar dronu un ļoti gaida jauno tehniku.

Sodus pieķertajiem maluzvejniekiem viņš uzskata par ļoti bargiem: “Tie nozīmē ne tikai kaitējuma atlīdzināšanu zivju resursiem, bet arī reālu sodu par rīcību, dažreiz var nonākt pat līdz mantas konfiskācijai. Tā var būt izmantotā laiva vai automašīna, ar kuru atbraukts līdz ūdeņiem. Kad lēmums ir pieņemts, vainīgais var lūgt, lai naudas soda summu sadala, un viņš to maksā pa daļām. Tagad likumdošana ir mainījusies – ja mēneša laikā nesamaksā administratīvo sodu, klāt ir tiesu izpildītājs.”

UZZIŅAI

#Lašu lieguma laikā oktobrī jau veikti braucieni ar laivām pa Bārtu, Rīvu un Ventu, kā arī pārbaudīts Lielais Nabas ezers. Ventā atrasti trīs nelikumīgi ievietoti zvejas tīkli, kuru kopējais garums – 240 metri. Septembra beigās Užavas upē atrasti un izņemti četri zvejas tīkli.

#Zivju ieguves liegumi

01.01–31.12. – lašu un taimiņu ieguves liegums iekšējos ūdeņos.

01.10.–15.11. – lašu un taimiņu ieguves liegums Baltijas jūras piekrastē.

01.09.–30.11. – aizliegts lomā paturēt strauta foreles.

01.10.–30.11. – aizliegts lomā paturēt sīgas un repšus.

#Sods par nelikumīgi iegūtu vienu lasi vai taimiņu ir 143 eiro. Ja zivju ieguve notikusi aizliegtā laikā un vietā, zaudējumi jāatlīdzina pieckāršā apmērā, tātad par vienu lasi vai taimiņu – 715 eiro.

Avots: VVD

Materiāls tapis ar Latvijas vides aizsardzības fonda atbalstu.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Vērtīgākais – kulturāli kvalitatīva, veselīga vide ģimenei un bērnam tuvu pie dabas

05:15
30.04.2024
267

“Man ļoti patīk, ka Skujene nav pārāk tālu no pilsētas. Gabaliņš ir, tomēr nav pārlieku sarežģīti aizbraukt līdz Cēsīm. Skujene ir diezgan mierīga vieta, sakopta un skaista. Te ir skaisti lauku ceļi, lielāki un mazāki. Tuvu ezeri un upes. Priecē sakoptais pagasta centrs. Cik nu pašvaldība iespēju robežās mēģina organizēt pasākumus un uzturēt teritoriju, tik […]

Par Lielo talku un ne tikai

17:02
28.04.2024
79
1

27.aprīlī norisināsies ikgadējais vides sakopšanas notikums – Lielā talka, kas notiks jau septiņpa­dsmito reizi. Šī gada moto ir “Tīri – zaļi – ilgi!”. Sarunājos ar Cēsu pašvaldības Centrālās administrācijas Īpašumu apsaimniekošanas pārvaldes teritorijas apsaimniekošanas speciālisti SIGNI ĶERPI. Viņa kopš 2021.gada Cēsu novadā ir Lielās talkas koordinatore. -Kā vērtējat Cēsu novadā padarīto? -Katru gadu cilvēki aktīvi […]

Filma par cilvēku, viņa izvēli un laiku

06:15
27.04.2024
94

Antras Cilinskas un Annas Vidulejas filma “Podnieks par Podnieku. Laika liecinieks” skatāma visā Latvijā. Ar filmas režisori un producenti Antru Cilinsku tikšanās notika pēc viena no kino seansiem Cēsīs. Juris Podnieks (1950. gada 5. decembris – 1992. gada 23. jūnijs) ir tā dēvētās latviešu poētiskās kinodokumentālistu skolas jaunās paaudzes spilgtākais un talantīgākais kinooperators, režisors un […]

Patīk darbi, kurus darot nav jāsteidzas

06:02
25.04.2024
47

Jānis Vagulis dienas piepilda ar darbu, rodot arī laiku paslinkošanai, nekā nedarīšanai. “Laukos vienmēr ir, ko darīt, vienmēr kādam vajag piepalīdzēšanu,” viņš saka un piebilst, ka māk visus laukos ikdienā nepieciešamos darbus. Savulaik strādājis dažādās zāģētavās, to sen vairs nav gluži tāpat kā daudzos citos mazos pagastos. Jānis Kaivē dzīvo jau 25 gadus. Pats ir […]

Bērnības vietai atdota sirds

05:45
24.04.2024
141

Daces Kārkliņas dzimtas saknes ir Kaivē. Pati dzīvo Cēsīs, strādā Rīgā, bet par savu vietu sauc Kaivi. Kad vien brīvs laiks, viņa mēro ceļu, lai būtu pie krustdēla, draugiem. “Man bērnība saistās tikai ar Kaivi. Vasaras pavadīju pie krustmātes. Te vienmēr bija, ko darīt un ik dienu notika kas interesants. Bija, protams, jāravē, jāvāc siens, […]

Iedzīvoties un būt savējai

05:34
23.04.2024
129

Evita Petrova ar ģimeni Kaivē nokļuva nejauši.  “Vasarā, braucot pa Piebalgu, ieraudzījām aizaugušu viensētu. Tā iepatikās, izdevās vienoties ar saimniekiem, un nopirkām “Lapsas”,” stāsta Evita. “Tas bija pirms 12 gadiem. Gadus trīs ģimene šurp brauca vien brīvdienās, tad pārcēlās pavisam. Tā rīdzinieki kļuva par kaivēniešiem. Evita piebilst, ka mājas ir tikai nepilnus divus kilometrus no pagasta centra. […]

Tautas balss

Labāk uzraksts, ne karogs

16:57
26.04.2024
27
Druva raksta:

“No rudens pārtikas precēm būs redzami jānorāda valsts, kur tā ražota. Saprotu, ka to varēs parādīt ar karodziņu vai uzrakstu. Es domāju, ka vislabāk būs pietiekami lieliem burtiem rakstīts uzraksts, jo vai gan daudzi uzreiz atšķirs, piemēram, Slovākijas un Slovēnijas karogus. Arī tagad jau uz produktiem norāda izcelsmes valsti, tikai nereti uzraksts ir tik maziem […]

Uzšļāc ūdeni un dubļus

16:57
26.04.2024
38
Druva raksta:

“Regulāri nākas iet Cēsīs zem dzelzceļa tilta. Kad līst lietus, dubļains, gan to nevienam neiesaku. Uz galvas pilēs ūdens un mašīnas nošķiedīs. Ietve tur tik šaura, grūti izmainīties ar pretimnācēju, kur nu vēl pamukt kaut kur, kad brauc mašīna. Vai kāds saskaitījis, cik cilvēku kājām ik dienu iziet pa šo vietu? Žēl ģimnāzistu, kuri dosies […]

Operatīvi, atsaucīgi un laipni

16:56
26.04.2024
26
Druva raksta:

“Sirsnīgs paldies ārstes Sprindules prakses medicīnas māsai Irīnai, viņa bija ļoti atsaucīga un ātri nokārtoja, lai tieku pie vajadzīgajiem medikamentiem, kad man pasliktinājās pašsajūta. Un milzīgs paldies arī māsiņai Lindai, kas nāca pie manis mājās, vēnā ievadīja zāles, katru reizi mērīja asinsspiedienu, vienmēr izjautāja, kā jūtos, bija ļoti laipna, atsaucīga. Domāju, tā darbu vajadzētu darīt […]

Ģimnāzijas remonts ievelkas

09:23
23.04.2024
63
Druva raksta:

“Ļoti ievilcies Cēsu Valsts ģimnāzijas ēkas remonts. Esmu pensionēta skolotāja, mani interesē, vai jaunajā mācību gadā ģimnāzisti varēs atgriezties savā skolā vai mācības būs jāturpina pielāgotajās telpās Raunas ielā. Saprotu, ka tur nav slikti, taču ģimnāzijas tēla veidošanai gan tas par labu nenāk,” pārdomās dalījās seniore.

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
53
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Sludinājumi