Piektdiena, 27. septembris
Vārda dienas: Gundars, Kurts, Knuts
casibom bahsegel jojobet

Līdz Everesta pakājei

Līga Eglīte
09:58
03.12.2018
63
Himalaji 1 Foto Sigita Krumina

Ar Nepālas ceļojuma iespaidiem dalījās cēsniece Sigita Krūmiņa, kura pēc spēku pārbaudes Tatros un Alpos kopā ar draudzeni devās grūtā, bet emocijām bagātā trīs nedēļu pārgājienā līdz Everesta bāzes nometnei. Lūk, Sigitas Krūmiņas stāsts.

-Ar draudzeni meklējām idejas kalnu ceļojumam ārpus Eiropas. Iespējams, filmas “Eve­rests” iespaidā vai arī ietekmējoties no lasītā, prātā ienāca mazā un eksotiskā valstiņa Nepāla. Kad vēl, ja ne tagad?

Iesaku – iepriekš noteikti jātrenējas. Spējas jāpārbauda tepat, Eiropas kalnos, lai saprastu, kā organisms reaģē un vai visu dienu var izturēt dabā. Jābūt labai fiziskajai sagatavotībai, jo tas nav atpūtas brauciens.

Var doties vienatnē bez gida un var lielās grupās, taču iesaku nežēlot naudu un nolīgt mantu nesēju. Somas svars ir piecpadsmit kilogrami, katrs lieks grams ir jūtams, it īpaši, kad nopērk pārtikas krājumus. Tas ir liels izaicinājums – salikt nepieciešamo mēnesim. Pusi somas aizņēma siltais guļammaiss un ziemas jaka. Otru pusi profesionālie kalnu zābaki, iepriekš labi iestaigāti treniņos, ziemas zeķes, termoveļa, kā arī plānas drēbes, tērauda krūzīte, divi termosi, medikamenti, “Go-Pro” kamera un pārtika. Var paņemt līdzi rupjmaizi, žāvēto desu, kaut ko, kas nebojājas. Pārējo var nopirkt uz vietas, Katmandu.

Ceļš uz Everestu

Aizlidojot uz Katmandu, jāreģistrējas Nacionālajā tūrisma birojā, jāpērk atļaujas ieejai divos nacionālajos parkos. Ceļotājus reģistrē datu bāzē drošības dēļ. Nākamais posms – desmit stundu brauciens ar autobusu pa kalnu ceļiem. Mugursomas tiek saliktas uz jumta kopā ar kartupeļu maisiem un riepām. Kādu laiku sēdi un kraties, galva brīžiem sitas pret autobusa jumtu. Todien nodomāju: labi vien, ka neesmu paēdusi kārtīgas brokastis.

Sākām mazā ciematiņā Jiri 1900 metru augstumā virs jūras līmeņa, divas nedēļas gājām pa kalnu takām, lai sasniegtu Eve­resta bāzes nometni. Mūsu budžets bija ierobežots, katra nesām savu piecpadsmit kilogramu mugursomu, un citi ceļotāji brīnījās: “Trakās meitenes! Kur jūsu gids un porteris (nesējs- aut.)?”

Ceļš ved cauri plašiem rīsu un kukurūzas laukiem, džungļiem, garām banānkokiem, ciematiem, budistu mūku klosteriem un saim­niecībām, vērojām nepāliešu dzīvesveidu un kultūru. Ielejā sastopami eksotiski milzu taureņi, putnu, kukaiņu skaņas visapkārt kā dziesma. Tiek šķērsoti neskaitāmi tilti, dziļas ielejas, upes un ūdenskritumi. Himalajos oktobrī un novembrī ir vismazāk nokrišņu, piemērotākais laiks pārgājieniem. Mēneša laikā pieredzējām gan 30 grādu karstumu, gan sniegu un leduspuķes kalnu namiņa logu rūtīs.

Šādā ceļojumā apmaldīties nevar, uz takas visu laiku ir cilvēki. Izmantojām karti. Himalajos takas ir apzīmētas ar bultiņām, kā arī taku malās ir sakrautas akmeņu kaudzītes, norādot pareizo virzienu. Prasījām ceļu vietējiem, jo reizēm bija šaubas.

Katru rītu bija jāceļas sešos, starts septiņos, kad saule uzaususi. Jo augstāk kāpām, jo gājiena laiks tika saīsināts, ievērojot noteikumu, ka dienā augstuma izmaiņas nedrīkst būt vairāk kā 500 metru. Agrā pēcpusdienā tiek meklēta nakšņošanas vieta.

Ceļojuma kulminācija bija uzkāpšana virsotnē Nangar Cha­ng. Sajūtas neaprakstāmas, 360 grādu panorāma uz augstākajām Himalaju virsotnēm, brīvība un harmonija! Diemžēl līdz bāzes nometnei nenonācām, jo 13. pārgājiena dienā 5100 metru augstumā piemeklēja augstkalnu slimība. Pietrūka tikai divu dienu gājiena līdz galamērķim, taču izdarījām pareizo izvēli – doties atpakaļ, jo ar veselību riskēt nedrīkst. Gandarījums vienalga bija liels, ka tikts tik tālu.

Vienīgais ceļš turp un atpakaļ ir kājām. Ja veselības stāvoklis ļoti smags, tad var izsaukt glābēju helikopteru, bet tas izmaksā neiespējami dārgi. Augstkalnu slimība pāriet tikai un vienīgi, ejot uz leju.

Sigita un Rūta. Skats no Nangar Chang virsotnes 5100 m augstumā (netālu no Dingboche).

FOTO: no albuma

Ārpus komforta zonas

Himalajos nevar nakšņot brīvā dabā nekurienes vidū. Naktīs ir ļoti auksts, vietām temperatūra noslīd zem nulles. Mēs iepriekš naktsmājas nerezervējām, vienmēr kalnu ciematiņos bija kāda brīva istaba.

Arī vietējie aicina ceļotājus mājās, izmitina lēti. Var palikt turpat uz grīdas virtuvē pie pavarda, toties jumts virs galvas un silti. Kalnos jāaizmirst “ekstras” – silta duša un ērta gulta. Tas lieliski iemāca novērtēt to, kas mums ikdienā liekas pašsaprotams. Mājiņās silta ir tikai virtuve, istabiņas neapkurina. Ceļotāji sasildās pie pavarda, siltumā paēd un nakšņo aukstajās istabiņās, kur varbūt ir tikai piecus grādus siltāks nekā ārā. Arī labierīcības un duša pārsvarā atrodas ārā. Jo augstāk kalnos, jo mazāk domā par dušu, jo mīnus grādos nav vēlme to izmantot.

Šeit cilvēkiem ir pavisam cits dzīves ritms. Visiem darbiem jābūt padarītiem, pirms iestājas tumsa, jo nepālieši dzīvo saskaņā ar dabu. Elektrība tiek taupīta, namiņos to pieslēdz lielākoties uz vakariņu laiku. Par telefona vai kameras uzlādi jāmaksā papildus, tas pārsniedz maksu par istabiņu.

Katra diena kā piedzīvojums

Kalnos autoceļu nav, viss vajadzīgais tiek atnests uz muguras. Pa taku pretī nāca mantu nesēji ēzelīši, augstāk, virs 2000 metriem, lielie jaki. Arī iedzīvotāji nesa lielus smagumus: būvmateriālus, logu rāmjus, durvis, garus baļķus.

Iepazināmies ar brīvprātīgā darba veicēju šveicieti, kura strādā vietējā skolā. Viņa uzaicināja ciemos. Iepriekš nekas nebija norunāts, bet abas ar draudzeni attapāmies, mācot piektās klases bērniem angļu valodu. Skolotāja izgāja no klases, mēs pārņēmām iniciatīvu. Jauks piedzīvojums! Bērni bija tik zinoši, cēla roku, gāja pie tāfeles un pat strīdējās, kurš pirmais tiks atbildēt. Kalnos skolās trūkst darbinieku. Tur priecājas par jebkuru brīvprātīgo palīgu, kaut vai ceļotāju.

Mājās atgriezties ir tik labi! Pasaulē daudz skaistu vietu, tomēr svarīgas ir divas lietas – piemērots laiks un uzticams ceļabiedrs. Ceļojumā jābūt kopā 24 stundas, tādēļ gadās arī sadusmoties; galvenais atrasties uz viena viļņa, lai saskan viedokļi.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Izbrīvēt mirkli, lai ieklausītos mūzikā

06:51
26.09.2024
20

Uzrunāt ar mūziku, iedrošināt meklēt atbildes sev svarīgajam, uzmundrināt, pilnveidoties un atklāt pasauli, tā var raksturot Aleksandras Špicbergas pašas ceļu mūzikā un viņas muzikālo darbību. Viņa ir viena no spilgtākajiem un daudzpusīgākajiem jaunās paaudzes mūziķiem Latvijā, kurai vienlīdz tuva ir kā akadēmiskā, tā baznīcas un tautas mūzika. Šopavasar saņēmusi Latvijas Televīzijas un Latvijas Radio gada […]

Fun Flowers - labākie ziedi Rīgā

09:37
23.09.2024
49

Meklējot ideālus ziedus Rīgā, Fun Flowers ir viens no labākajiem ziedu veikaliem pilsētā. Fun Flowers, kas atrodas pašā Rīgas centrā, piedāvā plašu svaigu, augstas kvalitātes ziedu klāstu, kas ir rūpīgi atlasīti jebkuram gadījumam. Neatkarīgi no tā, vai jums nepieciešams satriecošs pušķis īpašām svinībām vai vienkārši vēlaties kādam sagādāt prieku, Fun Flowers ir ieguvis reputāciju kā […]

Aug piebaldzēni

07:54
23.09.2024
170

Inita Šimane ar dēliem Reini un Matīsu dzīvojas pa bērnu rotaļu laukumu. Puikas ne brīdi nav mierā, vienu aizraušanos ātri vien nomaina cita. Mamma vēro dēlus, abu spēles. “Matīss būšot aktieris, patīk un māk tēlot, Reinim patīk mācīties, rakstīt, varētu būt skolotājs. Abi saprotas labi, viņiem divatā vienmēr ir, ko darīt. Savu reizi sastrīdas, tad […]

Vecpiebalgā rod līdzsvaru

07:52
22.09.2024
96

“Daudz kur esmu pabijis un tagad atgriezies. Vecpiebalgā esmu mājās,” saka Jānis Roberts Krams. Pēc pamatskolas mācījās Valmierā, tad studēja un strādāja ārzemēs, bet pandēmijas laiks mudināja atgriezties. “Sakrita vairāki faktori, bet mājsēdē vienatnē nebija viegli. Atgriežoties te bija tas, ko man pēc straujā dzīves ritma, intensīvā darba, vajadzēja. Un vēl -  latviešu valoda ikdienā. […]

Aicinām uz koncertu LAIMES FLAUTA Cēsu Sv. Jāņa baznīcā 28. septembrī plkst. 19.30

16:05
19.09.2024
58

“Spēlē laimes flautu! Tu pats esi melodija.” /Rūmī/ “LAIMES FLAUTA” ir jau otrā programma koncertu ciklā “Laiks. Tu. Lūgšana”. Šoreiz programmas vadmotīvs – cilvēka iekšēju cīņu ceļš, visa mūža garumā meklējot Patiesību.Koncertuzvedumā piedalās dziedātāja Aleksandra ŠPICBERGA un VĪRU VOKĀLĀ GRUPA, flautists Andis KLUČNIEKS, ģitārists Vladimirs KUDRINS, un sitaminstrumentālists Elvijs ENDELIS un zēnu vokālā grupa “PUIKAS”. […]

Sajūtas aizķeras notīs

07:42
19.09.2024
182

Dzejas dienu noskaņās Cēsu Centrālajā bibliotēkā notika komponista Jura Krūzes autorvakars. Viņš sarakstījis vairāk nekā 300 dziesmas. Tās skan teātru izrādēs, dzied ansambļi, izpilda pats. -Kā ar jaunām dziesmām? -Nerakstās. Neesmu iemīlējies. Dziesma “Cēsīm” ar Laumas Daugišas vārdiem, ar ko sākās pasākums, ir pēdējā. Tā skanēja izrādē “Cēsnieku stāsti” kā fināla dziesma. -Kā dziesmas sāk […]

Tautas balss

Pilsētas vidū – ne šis, ne tas

11:00
25.09.2024
27
Lasītāja raksta:

“Biju Cēsu tirgū uz garšu festivālu. Bija jauks pasākums, tikai viss bija diezgan saspiesti, nav jau ap halli daudz vietas. Tad man atkal nāca prātā doma par veco tirgus laukumu, cik ilgi tas stāvēs neapsaimniekots, neizmantots. Tā taču ir pašvaldības zeme! Pilsētas parki, laukumi sakopti, tikai tā vieta tāda – ne šis, ne tas. Cik […]

Jālabo dzelzceļa pārbrauktuve

10:59
25.09.2024
18
8
Liepas pagasta iedzīvotājs raksta:

“Dzelzceļa pārbrauktuve Liepas pagastā kļūst arvien sliktāka, segums ir bedru bedrēs. Pārbrauktuve plata, ved ne tikai pār vienu sliežu ceļu, mašīnām aizvien bīstamāk braukt. Pārbrauktuvi šķērso arī kravas transports, kas no netālās rūpnīcas izved būvmateriālus. Nāks ziema, segums bojāsies vēl vairāk. Jāaicina “Latvijas Dzelz­ceļš”, lai taču beidzot pamana, ka te vajadzīgs remonts,” uzsvēra Liepas pagasta […]

Kā motosacīkstes gar māju

10:58
25.09.2024
23
Gaujas ielas iedzīvotāja S. raksta:

“Bieži vakaros, galvenokārt brīvdienās, Cēsīs pa Gaujas ielu viens aiz otra, tādā kā barā, brauc vairāki motobraucēji, radot lielu troksni. Nezinu, vai braucamajiem noņemti trokšņa slāpētāji vai motoru troksnis tik spalgs ir citu iemeslu dēļ, bet pat dzīvoklī sajūta tāda, ka esi mototrasē. Kad lūdzu palīdzību pašvaldības policijai, man saka, lai nosaucu kāda braucamā valsts […]

Suņu rejas baida garāmgājējus

10:58
25.09.2024
26
1
Cēsniece raksta:

“Cēsīs jārunā par suņu pieskatīšanu. Dažos privātmāju kvartālos dzīvniekus tur pagalmos, tie aprej gājējus tik nikni, ka cilvēkiem bail iet pa ietvi garām šīm vietām. Īpaši jau mazi bērni nobīstas, kad suns, bet dažā pagalmā divi un vairāk, rejot metas gar žogu, šķiet, ka tūlīt tiks laukā no sētas un uzbruks. Manuprāt, dzīvnieku saimniekiem jānodrošina, […]

Kāpēc vairs nekursē skolēnu busiņš

15:39
20.09.2024
28
Raiskumiete raksta:

“Kur pazudis skolēnu busiņš, kas savulaik, kad vēl bija Pārgaujas novads, Raiskuma pagasta bērnus veda uz skolu Cēsīs? Raiskumiešu ģimenēm tagad skolēni uz pilsētas mācību iestādēm jāaizved pašiem. Brauc sabiedriskais transports, bet tas no Cēsīm atiet ātrāk, nekā skolā beidzas stundas. Autobuss caur Raiskumu uz Jātnieku pusi nereti brauc gandrīz tukšs, savukārt vecākiem jāorganizē bērnu […]

Sludinājumi