Pirmdiena, 20. maijs
Vārda dienas: Venta, Salvis, Selva

Izaudzēt var visu. Tikai jāiemācās

Sarmīte Feldmane
09:56
20.07.2022
54
Java Priekuui 1

Dārzos, mazdārziņos briest augļi un ogas. Daža raža jau novākta, citu saimnieks cītīgi uzmana, lai nenoposta kaitēkļi vai kāda slimība.

Priekulieši Irēna un Jānis Javas savā dārzā audzē ogulājus un augļu kokus, arī stādus. Gadiem krātā pieredze, arī eksperimentēšana dod rezultātus.

Var samierināties, var cīnīties

“Katru gadu parādās aizvien jauni kaitēkļi un slimības. Laputis jau lien krūmmellenēs,” saka J.Java un piebilst, ka tie, kuri drīkst, cīņā izmanto augu aizsardzības līdzekļus, kuri ne, cenšas kaitēkļus nolasīt, bojātās lapas izraut.

Dārznieks rāda skaistu bumbieri. Lapas klātas dzelteniem plankumiem. Tā ir bumbieru – kadiķu rūsa. “Tā parādījās 2000.gadu vidū, ieveda ar skujeņiem. Ja grib audzēt bumbieres, tad sešu kilometru rādiusā nedrīkst būt neviens kadiķis. Rūsa ceļo no kadiķa uz bumbierēm. Tik traki kā šovasar manā dārzā nav bijis. Cīnīties nav jēgas, vienu gadu vairāk, otru mazāk. Ko darīt kaut vai ar upenēm, jāņogām! Lapas sačokurojas, bet ogas gatavojas, nekādu aizsarglīdzekli taču nelietosi. Kam pāris krūmu, cenšas slimās lapas noraut. Pavasarī vajadzēja miglot, tiklīdz krūmi sāka plaukt. Upenēm kaitē lapbire, miltrasa, tas atkarīgs no vietas, kur aug. Desmit gadu slimība var nebūt, tad parādās, nākamajos gados atkal vairs nav.

Tīklērces un augļu koku tīklkodes parasti bojā vecās ābeles, plūmes, bumbieres un rožu dzimtas augus. Augļu kokus gan pilnībā tās nespēj iznīcināt, tomēr liela daļa ražas būs pagalam, jo šie kaitēkļi ēd pumpurus un jaunās lapas. Agrāk ķiršos tārpu nebija, tāpat plūmēs, tagad ir.

Plūmēm raksturīga kauleņkoku sausplankumainība jeb kā tauta saka – cauršautās lapas. Ražai un kokam tas netraucē. Daudz lielāku postu nodara    zāģlapsenes. Avenēm ir mizas plaisāšana, to ierosina sēne. Ābolu ražu    pēdējos gados sabojā    pīlādžu tīkl­kode. Mazi tārpiņi izalo augli,” nelielu ieskatu dārza kaitēkļu    nodarījumos ieskicē J.Java un uzsver, ka cīņa ir laikietilpīga un rezultāts nav garantēts.

Pēdējos gados dārzos ir aizvien vairāk skudru, tās iznēsā laputis. Dārznieks pastāsta, kā redzējis, ka mārīte ēd laputis, bet atnāk skudru karavīri un grūž to nost, tām barībai vajag laputu saldos izdalījumus.

“Pret skudrām var iegādāties speciālo pulveri, tas palīdz. Var salikt kaut vai plastmasas podiņus, nolikt kādu dēli, zem tiem skudras drīz vien ierīkos ligzdu. Tad atliek izbērt pulveri. Lai no skudrām pasargātu augļu kokus, noder speciāla līmlente,” pieredzē dalās dārznieks.

Šovasar sausais un karstais laiks pasargājis dārzus no gliemežiem. Pēc lietiem situācija var mainīties. “Taču ir parādījušies mazi gliemezīši, ļoti daudz. Tāpat pirmoreiz mūsu dārzā redzami tumši gliemeži ar baltu spirāli gliemežvākā. To ir aizvien vairāk,” novērojumos dalās saimniece.    Visticamāk, tas ir    raibais vīngliemezis.

“Cik daudz posta ir nodarījuši maijvaboļu kāpuri!” uzsver I.Ja­va un pastāsta, ka savulaik aicinājuši talkā speciālistus, jo upenāju rinda nīkuļojusi. Arī viņi nevarēja atklāt, kāda slimība. Kad saimnieki nolēma stādījumus izrakt, nebija jāpūlas, ogulājiem saknes bija noēstas. “Ar šiem kāpuriem cīnīties nav iespējams, tie dzīvo pat divu metru dziļumā. Savulaik ceriņus iznīcināja. Par maijvaboļu kāpuru postījumiem daudziem ir, ko pastāstīt,” bilst I.Java.

Apzāģēt ne tikai pavasarī

Jānis Java praksē pārliecinājies, ka sentēvu metodes augļkopībā vairs neder. Mainās klimats, tiek radītas aizvien jaunas šķirnes.

Par to, kad augļu koki jāapzāģē, pēdējā laikā izskan aizvien atšķirīgāki viedokļi. J.Java izmēģinājis un atzīst, ka pretēji pieņemtajam vasarā to nedarīt, siltais laiks ir piemērots. “Ķirši jāapgriež ogu laikā. Kad apgriež pavasarī, brūce aizaug lēni, ja vasarā, rudenī tā jau vairāk aizaugusi nekā kokam, kuram zarus izgrieza pavasarī.    Kokam pavasarī ir lielāks stress, pēc izgriešanas zari paliek kaili, tas sasparojas un laiž ūdenszarus. Ja apgriež vasarā, kad ir lapas, kokam nav tāda stresa, ka kaut kas nozāģēts, tas nesteidz dzīt    jaunos dzinumus,” pieredzē dalās dārznieks un pauž pārliecību, ka kaut vai nepareizi, bet zari ir jāapgriež, turklāt nevis mazie, bet lielie, lai vainagā tiek gaisma. Tas attiecas uz visiem augļu kokiem.

J.Java pārliecinājies, ka arī potēt kociņus var ne tikai pavasarī, arī jūlijā, un iznākums ir labs. Viņš rāda pēc Jāņiem uzpotētas ābeles. Zari zaļo, aug.

Vērts izvēlēties jaunas šķirnes

Irēna un Jānis Javas pārliecinājušies, ka svarīgākais nav iegūtās ražas daudzums, bet gan tās kvalitāte. “Visu laiku mainām šķirnes, ja negaršo, nav vērts audzēt. Piemēram, jāņogas ir saldas, skābas, saldskābas un ir asi skābas, kā `Holandes sarkanā`, ražīga, bet domāta pārstrādei. Daudzi iestādījuši, cik daudzi tagad mājās gatavo sulas? Ir  ‘Vīksnes Tum­ši Sarkanā’    – salda. Baltās jāņogas    `Bajana` – vēla šķirne, ļoti gariem ķekariem, ogas lielas, saldas. Jāaudzē tas, kas garšo! Un jaunu šķirņu piedāvājums ir ļoti plašs,” saka J.Java un piebilst, ka, piemēram, upeņkrūmu ilgāk par desmit, piecpadsmit gadiem audzēt nevajadzētu. Viņš arī atzīst, ka pēdējos gados lieltirgotavās ne visiem augļu kokiem un krūmiem ir norādīta šķirne. Ir viegli vilties, jo lielās stādu audzētavas aizvien piedāvā veco šķirņu stādus.

Arī kas eksotiskāks

Priekuliešu dārzā gandrīz beigusies sausseržu ogu sezona. Irēna un Jānis smej, ka tagad jau daudzi zina, kas ir sausserdis, viņu dārzā ir vairākas šķirnes. Pirmie iestādīti vēl padomju gados, iegādāti Kārļu audzētavā. Jānis pastāsta, ka tie var augt 50 un vairāk gadu un ražot.

“Vērtējot pēc sausseržiem, šis ir pēdējo gadu vēlākais pavasaris.    Parasti pirmās ogas ir ēdamas maija vidū. Šogad jūnija sākumā. Līdz zemeņu laikam sausserži bija novākti, vēlās šķirnes tikai    gatavojas,” stāsta Irēna.

Vareni saauguši valrieksti.    Jānis pastāsta, ka 50.gadu vidū Kurzemē bija iestādīti pieci hekt­āri valriekstu. Gandrīz visi izsala, palika pieci, seši, tie tad arī ir pamats šiem riekstkokiem Lat­vi­jā.    “Kad runā par valriekstiem, ko daudzi mēģina audzēt, tiek domāts par valriekstiem no Vācijas. Šie ir no Grieķijas. Ziemās kāds zara galiņš apsalst, bet kopumā ir ziemcietīgi. Ja saulains rudens, rieksti, krītot zemē, paši atveras,” stāsta priekulietis.

Pieredzējušais dārznieks atzīst, ka pircējs diemžēl, iegādājoties kādu stādu, neinteresējas par kociņa vai krūma    ziemcietību, bet lielāku uzmanību pievērš tam, kur tas audzēts. Tas ir vēl viens stereotips, kas šķiet tik saprotams.
Viņu dārzā labi iedzīvojies arī zīdkoks. Pērn ogas bijušas kā kazenes.    Ir arī Eiropas ciedrs, tas nav vecāks par 15 gadiem, bet pērn bija pirmā raža.    Sibīrijas ciedrs sāk ražot pēc gadiem 50.

Irēnai un Jānim dārzs ir vaļasprieks. Izmācījies par dārznieku, Jānis tam velta, cik vien iespējams daudz laika. Arī Irēnai darbošanās dārzā kļuvusi par piepildītu aicinājumu. “Gribas ko jaunu, vairāk puķu,” saka Irēna, bet Jānis atklāj, ka ļoti nopietni pievērsies vīnogu audzēšanai. Sil­tumnīcā aug arī persiki, dažā- di citrusaugļi. Tas jau ir cits stāsts.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Strādāt no mājām un baudīt dabu

05:11
17.05.2024
86

Sanita Kalniņa Priekuļos ir ienācēja, bet te dzīvo jau desmit gadu. Pirmais, ar ko Sanitai saistās Priekuļi, ir zaļums: “Izej ārā un dodies uz jebkuru pusi, visur zaļš – tepat Kazu grava, biatlona trase, veloceliņš, kur var gan staigāt, gan skrituļot, braukt ar velosipēdu. Ar meitu bieži tur pastaigājamies.” Sanita ir audēja, strādā no mājām. […]

Dzīvesprieks cauri gadiem

21:39
16.05.2024
58

Velta Jēkabjāne dzīvoklī Ģikšos sagaida smaidīga, dzīvesprieka pilna. Viņas dzīves gudrību un optimismu ikdienā apbrīno meita, mazbērni un saņem mazmazbērni. Par allaž priecīgo prātu Velta atsmej: “Es tāda esmu!” Un piebilst, ka tāpat jau savu reizi paraud, kad atceras aizgājušos gadus. 90 gados atmiņu sakrājies daudz. Uz skolu kājām pa dubļiem, sniegu Veltas dzimtā vieta […]

Kā atbrīvoties no muskuļu sāpēm?

19:53
13.05.2024
446

Vai tevi moka muskuļu sāpes? Lasi un uzzini piecas metodes, kas palīdzēs izvairīties un atbrīvoties no tām! Sāpes muskuļos, kas pazīstamas arī kā mialģija, ir bieži sastopama problēma, ko izjūt dažāda vecuma cilvēki. Tās var rasties dažādu iemeslu dēļ, piemēram, no fiziskajām aktivitātēm, nepareizas stājas vai kādas traumas. No atslodzes līdz masāžas palīglīdzekļiem, kā https://www.notino.lv/fitnesa-piedrumi/maszas-palgldzeki/. […]

“Esmu teātrī, lai dotu cilvēkiem prieku”

05:08
13.05.2024
57

Dzimusi Rīgā, šobrīd valmieriete un nu redzama arī uz Cēsu Mazā teātra skatuves izrādē “Garā nedēļas nogale”. “Aktrise Māra Mennika ir brīnums, gan tāpēc, ka tik nemanāmi mērķtiecīgi viņa tomēr sasniegusi savu sapni un jūtas laimīga tajā, gan tāpēc, ka tik fantastiski brīvi spēj redzēt pasauli un pieņemt ārēji it kā nepopulārus brīnumus, kas viņas […]

Mammas padoms dzīvei

00:00
12.05.2024
182

Irēna Bindemane – līgatniete, māksliniece, misijas “Pakāpieni”, jauno māmiņu aprūpes centra, bijusī vadītāja, kustības “Ģimenes šūpulis” viena no dibinātājām un vienkārši mamma. Maijā, kad atzīmējam Mātes un Ģimenes dienu, Vasarsvētkus, saruna par vērtībām, dzīves skolu, sapņiem. -Kad jau vairāk skaties atpakaļ, ne tik daudz uz priekšu, daudz ko izvērtē. Nāk prātā, ko esi darījis pāri […]

Kā izvēlēties piemērotu iebūvējamo ledusskapi

22:18
10.05.2024
42

Iebūvējamie ledusskapji ir kļuvuši par populāru izvēli daudzās mājsaimniecībās, piedāvājot gan lielisku funkcionalitāti, gan vienmēr iekļaujoties virtuves stilā. Labākie iebūvējamie ledusskapji – https://220.lv/lv/g/labakie-iebuvejamie-ledusskapji Integrācija virtuvē Iebūvējamais ledusskapis ir sadzīves tehnika, kas tiek ievietota virtuves mēbelēs, radot vienotu un harmonisku dizainu. Tas palīdz saglabāt telpas estētisko vienotību un stilu. Izmantojot šo ledusskapjka tipu, ir iespēja izveidot […]

Tautas balss

Runā pilnīgus melus

21:00
16.05.2024
20
Seniore raksta:

“Kad klausies, ko saka dažu prokrievisko partiju politiķi, ir ne tikai dusmas, bet arī ļoti bēdīgi. Cilvēki bauda visus labumus, ko dod Latvijas valsts un sabiedrība un tajā pašā reizē tā nomelno notiekošo. Kā var teikt, ka skolēniem skolā nedod ēst, ja līdz ceturtajai klasei visiem bērniem pusdienas apmaksā valsts! Tad kā tu vari vispār […]

Jābūt modriem

10:21
13.05.2024
24
"Druva" lasītājs raksta:

“Raksta, ka “Balticom” ka­nālos Maskavas 9.maija parādi varēja redzēt kiberuzbrukuma rezultātā. Es gan domāju, ka vajag kārtīgi pārbaudīt arī pašu televīzijas pakalpojumu sniedzēju, cilvēkus, kas tajā brīdī bija atbildīgi. Lai nu ko kurš saka, aizdomu ēna tomēr paliek, ka viss var nebūt tik vienkārši,” pārdomās dalījās lasītājs.

Svinēsim svētkus kopā

10:21
13.05.2024
21
Seniore Z. raksta:

“Priecājos par 4.maija svētkiem Cēsīs. Bija ļoti sirsnīgs un patriotisks pasākums. Protams, palīdzēja arī tas, ka bija skaists laiks. Ir jauki, ka svētkos varam sanākt kopā, kopā priecāties un svinēt. Tādus pasākumus vajadzētu rīkot biežāk. Piemēram, arī Jāņu vakarā pilsētniekiem varētu būt skaista kopā sanākšana. Nav jau visiem lauku, kur aizbraukt. Tad Zāļu vakarā varētu […]

Krūmi aizsedz krustojumus

12:21
05.05.2024
48
Druva raksta:

“Viss sazaļojis, saplaukuši arī krūmi. Tāpēc gribētos lūgt dažos Cēsu ielu krustojumos tos pavērtēt, vai nevajag apcirpt, lai netraucē autovadītājiem pārskatīt ceļu. Nezinu, kuram dienestam vajadzētu apsekot pilsētu, bet gan jau tāds ir. Īpaši jau bažas par to, ka no krustojuma pa ietvi var izbraukt velosipēdists vai skrejriteņa vadītājs. Tie pārvietojas ātrāk nekā gājēji, un […]

Lielisks pakalpojums

12:20
05.05.2024
36
Druva raksta:

“Izlasīju avīzē par Cēsu Veselības istabu. Arī es gribu teikt paldies, ka ir vieta , kur var uzzināt to, ko par savu veselību nesaproti, jo nereti ģimenes ārstam tādas it kā vienkāršas lietas neērti prasīt. Māsiņa pastāsta, izskaidro, pasaka, kad tiešām jāmeklē dakteris, kad pietiek ar to, ko pats ikdienā vari uzlabot,” sacīja seniore.

Sludinājumi