Ceturtdiena, 2. maijs
Vārda dienas: Zigmunds, Sigmunds, Zigismunds

Dzīve bez datora un e-pasta

Mairita Kaņepe
10:43
13.05.2019
1
Informē Par Starptautisko Džeza Mākslinieku Konkursu

"Riga Jazz Stage" konkursa žūrijas loceklis maestro Raimonds Pauls piedalās preses konferencē mūzikas klubā "Kaļķu vārti", kurā informē par starptautisko džeza mākslinieku konkursu "Riga Jazz Stage".

Raimonds Pauls šopavasar pie klausītājiem Cēsīs atkal bija ar jaunu programmu. Šoreiz tā bija gatavota kopā ar solistu Daumantu Kalniņu, mūziķu trio un arī stīgu orķestri diriģenta Kaspara Ādamsona vadībā.

Komponists bija iedvesmojies no dzejnieces Ineses Zan­deres, izraudzījies divpa­dsmit dzejoļus. Skanēja “Putnu dziesmas”. Katras centrā kāds cits putns. Vidzemes koncertzālē katram klausītājam skaidrs, kas tie par putniem. Tie esam mēs paši.

Ineses Zanderes dzejoļos ir tādas rindas: “Cīrulis pārnācis tēva mājās”, “Es sliņķis esmu, kas ir, tas ir, bet sliņķim vislabāk dzīvot: čir”, vai arī “Atlido sapnī baltvaigu zosis, un tu notici tam, kas nav noticis.” Meistarīgi savītās izjūtas, domas un darbi, kas piedēvēti putniem, Raimonds Pauls bagātinājis ar mūzikas valodu.

-Tas nav jaunums, ka sekojat putniem. Ne viena vien dziesma tiem veltīta. Vai jūs īpaši sekojat līdzi arī kādiem putniem dabā?

-Putni ir apskaužami. Viņi jebkurā laikā var aizlidot, kur grib. Esmu sekojis līdzi, kas notiek ar Latvijas melnajiem stārķiem, kurp tie lido. Diemžēl apgredzenotie putni laikam gājuši bojā. Esmu skatījies televīzijā, kur palika šie putni, jo Latvijā to ir arvien mazāk, un vai vispār kāds te vairs ir. Divreiz esmu mežā redzējis, kā pārlido melnais stārķis. Ļoti skaists, sarkanām kājām.

– Cilvēkiem putnu vērošana iepatikusies, to dara ar televīzijas vai interneta starpniecību. Vai jums arī zināma interneta vietne, kur sekot līdzi putnu ligzdām?

– Man mājās nav interneta, esmu kategoriski pret to, kas saistīts ar visām tām tehnoloģijām. Man ir lētākais mobilais telefons. Un pilnīgi pietiek manam darbam. Es negribu lūkoties tajā internetā. To telefonā skatās manas mazmeitas, un tur ir viņu dzīve. Bet man un sievai no tā absolūti nekā nav, pat e-pasta mājās nav. Jā, jā, jūs teiksiet, īpatnēji, bet man tas viss nav vajadzīgs. Manam darbam tagad ir tā – pats varu atļauties darīt, kā gribas. Spēlēju, ko gribu un kā gribu.

– Bez televīzijas skatīšanās gan nevar iedomāties dzīvi.

– Jā, bez tā gan nevaru. Vakar pat es savu filmu skatījos.

– Jūs domājat 4. maijā televīzijas pirmizrādi filmai “Homo Novus” par kultūras dzīvi 30. gadu Latvijā?

– Jā gan, man bija interesanti, kas kopā būs sanācis.

– Par mūziku šai filmai gribu izteikt jums komplimentu. Tā bija aizraujoša, sevišķi fināla dziesma.

– Teikšu tā. Man šķiet, ka filma “Homo Novus” pa ilgiem laikiem ir kino darbs, kas labi izdevies. Arī jau tāpat kritizēts, bet, ko mēs varējām, to izdarījām tās uzņemšanā. Lai nu kā, bet filmā ir lieliski aktieri un lieliskas epizodes. Man ir, ko runāt, jo esmu piedalījies. Dievs dod, lai mums biežāk ir tādas filmas, kuras vērts paskatīties. Visu tagad noēd standart­veida seriāli, bet cilvēki tos skatās.

– Jūs ne reizi vien esat atgriezies pie putnu tēmas, lai pastāstītu nevis par lidoņiem, bet cilvēkiem. Arī jaunajā programmā. Kā tas veidojas? Laikam tas sākās ar bērnu dziesmām?

-Vai, pat saskaitīt tās nevaru. Bērniem laikam esmu uzrakstījis kādas 400 dziesmas. Es pats savas dziesmas vairs neskaitu. Gan jau kāds cits skaita.

– Dziesma par zīlīti ar jūsu rakstīto pagaidām nesaistās, bet varbūt tā būs nākotnē. Jaunā dziesma “Ko maza, zila zīlīte” Daumanta Kalniņa izpildījumā klausītājus Cēsīs aizkustināja līdz sirds dziļumiem. Jūs paredzat, ka to tauta iemīļos?

– Pagaidām jau zīlīte tautai saistās ar citu dziesmu. Ar savu dziesmu centīšos zīlīti “glābt”. Man šis putnu dziesmu cikls radās pavisam nejauši. Ineses Zanderes dzejoļus man iedeva Jelgavas izcilā meiteņu ansambļa diriģente Līga Celma. Esmu tās dziesmas iedevis Daumantam Kalniņam, bet pēc tam tās skanēs ar šo Jelgavas slaveno kori.

– Kā vērtējat savu jauno programmu, kurai tā uzgavilēja šeit, Vidzemē, un, kā saprotu, pirms tam Kurzemē, bet drīz būsiet ar to Latgalē.

– Šī programma it nemaz nav vienkārša. Mums ar solistu Dau­mantu Kalniņu pirmā daļa ir tikai divatā un otrā kopā ar orķestri. Viena lieta ir rakstīt, un otra izpildīt. Nākotnē esmu paredzējis rakstīt solistei Elīnai Garančai. Tā ir citas skolas un mēroga dziedātāja.

– Dažkārt no dziedātāja prasāt daudz.

– Es ļauju dziedātājam rīkoties brīvi. Viņš ir tas, kurš pasniedz dziesmu.

– Vai, braucot uz Cēsīm, jums bija asociācijas no iepriekšējiem koncertiem?

– Tik daudz esmu te, Cēsīs, bijis. Mans uzdevums ir nospēlēt tā, lai cilvēki neteiktu – viņš jau vairs nevar nospēlēt tā kā kādreiz. Man svarīgi, lai cilvēkiem pēc koncerta ir, ko padomāt. Ja es vēlreiz uz Cēsīm atbraukšu, lai gan tam vairs neticu. Man svarīgi, lai cilvēkiem aizvien būtu patīkami interesēties, kādā formā esmu un ko daru mūzikā. Negribu, lai par mani teiktu – viņš ir vecs un slims, viņš vairs nevar.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Vērtīgākais – kulturāli kvalitatīva, veselīga vide ģimenei un bērnam tuvu pie dabas

05:15
30.04.2024
258

“Man ļoti patīk, ka Skujene nav pārāk tālu no pilsētas. Gabaliņš ir, tomēr nav pārlieku sarežģīti aizbraukt līdz Cēsīm. Skujene ir diezgan mierīga vieta, sakopta un skaista. Te ir skaisti lauku ceļi, lielāki un mazāki. Tuvu ezeri un upes. Priecē sakoptais pagasta centrs. Cik nu pašvaldība iespēju robežās mēģina organizēt pasākumus un uzturēt teritoriju, tik […]

Par Lielo talku un ne tikai

17:02
28.04.2024
79
1

27.aprīlī norisināsies ikgadējais vides sakopšanas notikums – Lielā talka, kas notiks jau septiņpa­dsmito reizi. Šī gada moto ir “Tīri – zaļi – ilgi!”. Sarunājos ar Cēsu pašvaldības Centrālās administrācijas Īpašumu apsaimniekošanas pārvaldes teritorijas apsaimniekošanas speciālisti SIGNI ĶERPI. Viņa kopš 2021.gada Cēsu novadā ir Lielās talkas koordinatore. -Kā vērtējat Cēsu novadā padarīto? -Katru gadu cilvēki aktīvi […]

Filma par cilvēku, viņa izvēli un laiku

06:15
27.04.2024
77

Antras Cilinskas un Annas Vidulejas filma “Podnieks par Podnieku. Laika liecinieks” skatāma visā Latvijā. Ar filmas režisori un producenti Antru Cilinsku tikšanās notika pēc viena no kino seansiem Cēsīs. Juris Podnieks (1950. gada 5. decembris – 1992. gada 23. jūnijs) ir tā dēvētās latviešu poētiskās kinodokumentālistu skolas jaunās paaudzes spilgtākais un talantīgākais kinooperators, režisors un […]

Patīk darbi, kurus darot nav jāsteidzas

06:02
25.04.2024
47

Jānis Vagulis dienas piepilda ar darbu, rodot arī laiku paslinkošanai, nekā nedarīšanai. “Laukos vienmēr ir, ko darīt, vienmēr kādam vajag piepalīdzēšanu,” viņš saka un piebilst, ka māk visus laukos ikdienā nepieciešamos darbus. Savulaik strādājis dažādās zāģētavās, to sen vairs nav gluži tāpat kā daudzos citos mazos pagastos. Jānis Kaivē dzīvo jau 25 gadus. Pats ir […]

Bērnības vietai atdota sirds

05:45
24.04.2024
140

Daces Kārkliņas dzimtas saknes ir Kaivē. Pati dzīvo Cēsīs, strādā Rīgā, bet par savu vietu sauc Kaivi. Kad vien brīvs laiks, viņa mēro ceļu, lai būtu pie krustdēla, draugiem. “Man bērnība saistās tikai ar Kaivi. Vasaras pavadīju pie krustmātes. Te vienmēr bija, ko darīt un ik dienu notika kas interesants. Bija, protams, jāravē, jāvāc siens, […]

Iedzīvoties un būt savējai

05:34
23.04.2024
129

Evita Petrova ar ģimeni Kaivē nokļuva nejauši.  “Vasarā, braucot pa Piebalgu, ieraudzījām aizaugušu viensētu. Tā iepatikās, izdevās vienoties ar saimniekiem, un nopirkām “Lapsas”,” stāsta Evita. “Tas bija pirms 12 gadiem. Gadus trīs ģimene šurp brauca vien brīvdienās, tad pārcēlās pavisam. Tā rīdzinieki kļuva par kaivēniešiem. Evita piebilst, ka mājas ir tikai nepilnus divus kilometrus no pagasta centra. […]

Tautas balss

Labāk uzraksts, ne karogs

16:57
26.04.2024
25
Druva raksta:

“No rudens pārtikas precēm būs redzami jānorāda valsts, kur tā ražota. Saprotu, ka to varēs parādīt ar karodziņu vai uzrakstu. Es domāju, ka vislabāk būs pietiekami lieliem burtiem rakstīts uzraksts, jo vai gan daudzi uzreiz atšķirs, piemēram, Slovākijas un Slovēnijas karogus. Arī tagad jau uz produktiem norāda izcelsmes valsti, tikai nereti uzraksts ir tik maziem […]

Uzšļāc ūdeni un dubļus

16:57
26.04.2024
35
Druva raksta:

“Regulāri nākas iet Cēsīs zem dzelzceļa tilta. Kad līst lietus, dubļains, gan to nevienam neiesaku. Uz galvas pilēs ūdens un mašīnas nošķiedīs. Ietve tur tik šaura, grūti izmainīties ar pretimnācēju, kur nu vēl pamukt kaut kur, kad brauc mašīna. Vai kāds saskaitījis, cik cilvēku kājām ik dienu iziet pa šo vietu? Žēl ģimnāzistu, kuri dosies […]

Operatīvi, atsaucīgi un laipni

16:56
26.04.2024
24
Druva raksta:

“Sirsnīgs paldies ārstes Sprindules prakses medicīnas māsai Irīnai, viņa bija ļoti atsaucīga un ātri nokārtoja, lai tieku pie vajadzīgajiem medikamentiem, kad man pasliktinājās pašsajūta. Un milzīgs paldies arī māsiņai Lindai, kas nāca pie manis mājās, vēnā ievadīja zāles, katru reizi mērīja asinsspiedienu, vienmēr izjautāja, kā jūtos, bija ļoti laipna, atsaucīga. Domāju, tā darbu vajadzētu darīt […]

Ģimnāzijas remonts ievelkas

09:23
23.04.2024
57
Druva raksta:

“Ļoti ievilcies Cēsu Valsts ģimnāzijas ēkas remonts. Esmu pensionēta skolotāja, mani interesē, vai jaunajā mācību gadā ģimnāzisti varēs atgriezties savā skolā vai mācības būs jāturpina pielāgotajās telpās Raunas ielā. Saprotu, ka tur nav slikti, taču ģimnāzijas tēla veidošanai gan tas par labu nenāk,” pārdomās dalījās seniore.

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
50
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Sludinājumi