Piektdiena, 3. maijs
Vārda dienas: Gints, Uvis

Dejā pazūd laiks

Kristīne Lāce
17:29
27.09.2020
17
Ieva K1 1

Dejotāja un horeogrāfe Ieva Kemlere dzīvo Rīgā, mācījusies Cēsīs un Dzērbenē, tagad bieži uzturas ģimenes mājās Dzērbenē, kur pavadījusi bērnību. Plašāka sabiedrība Ievu iepazina TV3 šova “Dejo ar zvaigzni” laikā.

– Ar ko šobrīd nodarbojaties?

– Ja parasti krāšņais rudens nāk ar jauniestudējumiem, tad pašlaik ir liels klusums. To izmantoju radoši – strādāju pie sava oriģināldarba “2[Pa]Saules”. Tas ir mūzikas, dejas un latviešu dzejnieku dzejas sintēzes mākslas darbs. Publika, cerams, to varēs ieraudzīt pavasarī. Vēl viss ir izpētes un darba procesā, lai atklātu ko vairāk. Saistībā ar šo projektu veidoju video performances un komponēju mūziku. To daru Dzē­r­­­benē. Kā darba vietu iekārtoju šķūnīša augšu.

– Tas nozīmē, ka no Rīgas dzīves esat pārcēlusies uz Dzēr­beni?

– Darbadienās, visticamāk, būšu vēl sastopama lielpilsētā, jo man ir daži mīļi skolēni, kuriem mācu dejot. Nedēļas nogalēs gan plānoju būt Dzērbenē.
Jāatzīst, kad pavasarī sākās vīruss, nobijos, divus mēnešus dzīvoju tikai Dzērbenes mājās. Sapratu, ka radošums labāk atraisās laukos. Saasinās maņas, un ir lielāks miers pārdomām.

– Kur rodas iedvesma radīt ko jaunu?

– Esmu sapratusi, ka man jābūt balansā gan fiziski, gan garīgi. Kad sakārtoju sevi un vidi sev apkārt, viss pats atnāk. Man noteikti jābūt pie dabas, tad sazemējos ar apkārt esošo. Uzlieku mūziku, iedziļinos tajā, ko vēlos pateikt citiem, kas man ir ļoti būtiski un svarīgi, un viss pats no sevis atnāk.

– Kādas atmiņas glabā Dzēr­bene un Cēsis?

– Dzērbenē dzīvoju jau kopš dzimšanas, bet mīļajā bērnības dienu mājā no divu gadu vecuma, visspilgtākās ir tieši radošās atmiņas. Darbojāmies gar upīti, pa pļaviņu, vietējo mežu un gandrīz vienmēr kaut ko būvējām: dažādas sarežģītības būdas, plostus un pat kosmosa kuģus no malkas pagalēm. Arī pirmie profesionālie ceļi sākās tur, kad Dzērbenē atvēra mūzikas skolu, sāku tajā mācīties, līdztekus arī dejoju. Kāda mammas draudzene teica, lai ved mani kaut kur nopietnāk izpausties. Tā nonācu Cēsīs, kur dejoju sporta dejas pie skolotāja Daiņa Liepiņa. Pēcāk gadu mācījos arī Cēsu Mūzikas vidusskolā, lai stiprinātu sevi mūzikas lauciņā.

– Kā sākās dejas ceļš?

– Mazotnē, kad dzirdēju mūziku, kustējos, tirinājos, kā mācēju. Mamma pamanīja, kad televīzijā rādīja sporta deju sacensības, baletu vai kādu citu deju stilu, biju kā piekalta un apbrīnoju to visu.
Spilgta atmiņa ir palikusi par Cēsu Pils parku, kur vasarā rādīja baletu Gulbju ezers. Man bija gadi desmit, stāvēju un nekustējos. Man tas likās kā sapnis.
Pusaudžu vecumā vecāki mani veda visur, un es ņēmu to pretim. Rīgā mācījos Rīgas Centra daiļ­amatniecības pamatskolā, kur apguvu gleznošanu, zīmēšanu, keramiku, kompozīciju. Pēc stundām braucu uz Rīgas 1.Bērnu mūzikas skolu, vakarā vēl devos uz deju treniņiem. Tā pagāja mani tīņu gadi. Ballītes man tolaik prātā nebija (smejas). Vai tajā brīdī pati apzinājos, ka tas ir profesionāli? Nē, vienkārši darīju.

– Kad sapratāt, ka tomēr no tā visa tuvāka ir deja?

– Kad beidzu Rīgas 1.Bērnu mūzikas skolu, sapratu, ka apvienot deju un mūziku nevaru. Sirdij tuvāka ir kustība, mūzika nāk līdzi.
Pēc vidusskolas gan man bija krīze, teicu, ka dejošanu likšu malā. Iestājos arhitektos, jo tā šķita nopietna profesija, bet pēc gada mani uzaicināja mācīt dejot citus, arhitektūras studijas pametu. Tad nāca arī šova Dejot ar zvaigzni laiks, kas mani nopietnāk “ievilka atpakaļ” dejā.

Lai tas būtu profesionālāk un nopietnāk, sāku horeogrāfijas studijas Jāzepa Vītola Latvijas Mūzi­kas akadēmijā. Tur atkal pirmajā kursā bija jāspēlē klavieres (smejas). Pabeidzu akadēmiju, tad nāca mans radošais process, kad sāku saprast un iedziļināties dejā un kustībā.

– Kāpēc tieši deja, un ko tā nozīmē?

– Domāju, tas ir līdzīgi, kā otram teikt: “Es tevi mīlu.” Bet definēt to, kas ir mīlestība, mēs nevaram. Katram tā sajūta ir citāda. Un ar deju man ir kas līdzīgs – tā sajūta manī ir jau no bērnības, nespēju formulēt, kas tas ir. Kad dejoju, es jūtos pati pilnība. Dejā pazūd laiks.

– Vai atminaties pirmo uzstāšanos kā dejotājai?

– Tas varētu būt Dzērbenes skolā. Atminos, ka mēs, trīs meitenes, dejojām Trejmeitiņas. Man mamma no marles bija uzšuvusi zilu kleitiņu un auduma čībiņas. Tajā pašā kleitiņā rīkoju savus koncertus mājās, spēlēju klavieres, dejoju. Pat uztaisīju afišu, kur un cikos mans mājas koncerts notiks. Iekārtoju savu istabu tā, lai būtu gan tāda kā skatuve, gan skatītāju vietas.
Ja runājam par lielo skatuvi, tad spilgts moments bija 2019.gada pavasarī, kad radīju savu pirmo oriģināldarbu – koncertizrādi BūtNe. Kad kāpu uz skatuves, sasaucās bērnības atmiņas un tas viss izraisīja dziļas emocijas.

– Kādus deju stilus esat izmēģinājusi?

– Labāk būtu pajautāt, ko es neesmu izmēģinājusi (smejas). Vis­­svešākās man ir austrumu kultūras dejas, bet no populārajiem rietumu kultūras deju stiliem esmu izmēģinājusi gandrīz visu: klasisko un moderno baletu, laikmetīgo deju, hiphopu, stepu, flamenko un citus.

– Kurš ir sirdij vistuvākais?

– Savējais deju stils, kas tagad ir izveidojies. Ļaujos kustībai atbilstoši ķermenim un garam. Pēd­ē­jos gados uz skatuves mēdzu eksperimentēt, improvizēju līdzīgi kā džezā. Jāsagatavo ķermenis un jāpaļaujas uz to.

– Kur ikdienā gūstat mieru?

– Tas, visticamāk, ir iestrādāts režīms. Aiziet gulēt līdz pusnaktij un bez modināja pamosties. Savā rīta rituālā parasti uztaisu kafiju un lasu grāmatu. Nav jālasa daudz, pietiek ar rindkopu vai pat teikumu. Galvenais no izlasītā kaut ko saprast par sevi. Tālāk dodos dienas darbos.

– Nākotnē darbosieties dejas un mūzikas nozarē vai tomēr ir vēl kāds nepiepildīts sapnis kam citam?

– Domāju, ka visu mūžu mūzika un deja vīsies viena ar otru. Visu laiku sevī atklāju ko jaunu. Atklājumos, kurus rādu uz āru, ceru, arī citi ieraudzīs kādu savu šķautni. Mērķis ir cilvēkus vērst uz pozitīvo dzirksti. Tas, protams, nenozīmē, ka visu laiku būtu jā­smaida un jāpriecājas. Laik­metīgajā mākslā un teātrī šobrīd ir tendence izrādīt ciešanas vai caur skarbu dzīves pieredzes atainojumu audzināt. Manuprāt, cilvēki pārlieku daudz koncentrējas uz negatīvo. Ir tāds teiciens: “Pa­­­smaidi pasaulei, un viņa smaidīs tev pretī!” Domāju, šim teicienam ir dziļāka nozīme, ne tikai ārēji redzamais smaids. Un, iespējams, mans uzdevums kā dzīvespriecīgam cilvēkam ir iedvesmot sabiedrību uz gaišo.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Vērtīgākais – kulturāli kvalitatīva, veselīga vide ģimenei un bērnam tuvu pie dabas

05:15
30.04.2024
267

“Man ļoti patīk, ka Skujene nav pārāk tālu no pilsētas. Gabaliņš ir, tomēr nav pārlieku sarežģīti aizbraukt līdz Cēsīm. Skujene ir diezgan mierīga vieta, sakopta un skaista. Te ir skaisti lauku ceļi, lielāki un mazāki. Tuvu ezeri un upes. Priecē sakoptais pagasta centrs. Cik nu pašvaldība iespēju robežās mēģina organizēt pasākumus un uzturēt teritoriju, tik […]

Par Lielo talku un ne tikai

17:02
28.04.2024
79
1

27.aprīlī norisināsies ikgadējais vides sakopšanas notikums – Lielā talka, kas notiks jau septiņpa­dsmito reizi. Šī gada moto ir “Tīri – zaļi – ilgi!”. Sarunājos ar Cēsu pašvaldības Centrālās administrācijas Īpašumu apsaimniekošanas pārvaldes teritorijas apsaimniekošanas speciālisti SIGNI ĶERPI. Viņa kopš 2021.gada Cēsu novadā ir Lielās talkas koordinatore. -Kā vērtējat Cēsu novadā padarīto? -Katru gadu cilvēki aktīvi […]

Filma par cilvēku, viņa izvēli un laiku

06:15
27.04.2024
94

Antras Cilinskas un Annas Vidulejas filma “Podnieks par Podnieku. Laika liecinieks” skatāma visā Latvijā. Ar filmas režisori un producenti Antru Cilinsku tikšanās notika pēc viena no kino seansiem Cēsīs. Juris Podnieks (1950. gada 5. decembris – 1992. gada 23. jūnijs) ir tā dēvētās latviešu poētiskās kinodokumentālistu skolas jaunās paaudzes spilgtākais un talantīgākais kinooperators, režisors un […]

Patīk darbi, kurus darot nav jāsteidzas

06:02
25.04.2024
47

Jānis Vagulis dienas piepilda ar darbu, rodot arī laiku paslinkošanai, nekā nedarīšanai. “Laukos vienmēr ir, ko darīt, vienmēr kādam vajag piepalīdzēšanu,” viņš saka un piebilst, ka māk visus laukos ikdienā nepieciešamos darbus. Savulaik strādājis dažādās zāģētavās, to sen vairs nav gluži tāpat kā daudzos citos mazos pagastos. Jānis Kaivē dzīvo jau 25 gadus. Pats ir […]

Bērnības vietai atdota sirds

05:45
24.04.2024
141

Daces Kārkliņas dzimtas saknes ir Kaivē. Pati dzīvo Cēsīs, strādā Rīgā, bet par savu vietu sauc Kaivi. Kad vien brīvs laiks, viņa mēro ceļu, lai būtu pie krustdēla, draugiem. “Man bērnība saistās tikai ar Kaivi. Vasaras pavadīju pie krustmātes. Te vienmēr bija, ko darīt un ik dienu notika kas interesants. Bija, protams, jāravē, jāvāc siens, […]

Iedzīvoties un būt savējai

05:34
23.04.2024
129

Evita Petrova ar ģimeni Kaivē nokļuva nejauši.  “Vasarā, braucot pa Piebalgu, ieraudzījām aizaugušu viensētu. Tā iepatikās, izdevās vienoties ar saimniekiem, un nopirkām “Lapsas”,” stāsta Evita. “Tas bija pirms 12 gadiem. Gadus trīs ģimene šurp brauca vien brīvdienās, tad pārcēlās pavisam. Tā rīdzinieki kļuva par kaivēniešiem. Evita piebilst, ka mājas ir tikai nepilnus divus kilometrus no pagasta centra. […]

Tautas balss

Labāk uzraksts, ne karogs

16:57
26.04.2024
27
Druva raksta:

“No rudens pārtikas precēm būs redzami jānorāda valsts, kur tā ražota. Saprotu, ka to varēs parādīt ar karodziņu vai uzrakstu. Es domāju, ka vislabāk būs pietiekami lieliem burtiem rakstīts uzraksts, jo vai gan daudzi uzreiz atšķirs, piemēram, Slovākijas un Slovēnijas karogus. Arī tagad jau uz produktiem norāda izcelsmes valsti, tikai nereti uzraksts ir tik maziem […]

Uzšļāc ūdeni un dubļus

16:57
26.04.2024
38
Druva raksta:

“Regulāri nākas iet Cēsīs zem dzelzceļa tilta. Kad līst lietus, dubļains, gan to nevienam neiesaku. Uz galvas pilēs ūdens un mašīnas nošķiedīs. Ietve tur tik šaura, grūti izmainīties ar pretimnācēju, kur nu vēl pamukt kaut kur, kad brauc mašīna. Vai kāds saskaitījis, cik cilvēku kājām ik dienu iziet pa šo vietu? Žēl ģimnāzistu, kuri dosies […]

Operatīvi, atsaucīgi un laipni

16:56
26.04.2024
26
Druva raksta:

“Sirsnīgs paldies ārstes Sprindules prakses medicīnas māsai Irīnai, viņa bija ļoti atsaucīga un ātri nokārtoja, lai tieku pie vajadzīgajiem medikamentiem, kad man pasliktinājās pašsajūta. Un milzīgs paldies arī māsiņai Lindai, kas nāca pie manis mājās, vēnā ievadīja zāles, katru reizi mērīja asinsspiedienu, vienmēr izjautāja, kā jūtos, bija ļoti laipna, atsaucīga. Domāju, tā darbu vajadzētu darīt […]

Ģimnāzijas remonts ievelkas

09:23
23.04.2024
63
Druva raksta:

“Ļoti ievilcies Cēsu Valsts ģimnāzijas ēkas remonts. Esmu pensionēta skolotāja, mani interesē, vai jaunajā mācību gadā ģimnāzisti varēs atgriezties savā skolā vai mācības būs jāturpina pielāgotajās telpās Raunas ielā. Saprotu, ka tur nav slikti, taču ģimnāzijas tēla veidošanai gan tas par labu nenāk,” pārdomās dalījās seniore.

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
53
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Sludinājumi