Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Dejā pazūd laiks

Kristīne Lāce
17:29
27.09.2020
53
Ieva K1 1

Dejotāja un horeogrāfe Ieva Kemlere dzīvo Rīgā, mācījusies Cēsīs un Dzērbenē, tagad bieži uzturas ģimenes mājās Dzērbenē, kur pavadījusi bērnību. Plašāka sabiedrība Ievu iepazina TV3 šova “Dejo ar zvaigzni” laikā.

– Ar ko šobrīd nodarbojaties?

– Ja parasti krāšņais rudens nāk ar jauniestudējumiem, tad pašlaik ir liels klusums. To izmantoju radoši – strādāju pie sava oriģināldarba “2[Pa]Saules”. Tas ir mūzikas, dejas un latviešu dzejnieku dzejas sintēzes mākslas darbs. Publika, cerams, to varēs ieraudzīt pavasarī. Vēl viss ir izpētes un darba procesā, lai atklātu ko vairāk. Saistībā ar šo projektu veidoju video performances un komponēju mūziku. To daru Dzē­r­­­benē. Kā darba vietu iekārtoju šķūnīša augšu.

– Tas nozīmē, ka no Rīgas dzīves esat pārcēlusies uz Dzēr­beni?

– Darbadienās, visticamāk, būšu vēl sastopama lielpilsētā, jo man ir daži mīļi skolēni, kuriem mācu dejot. Nedēļas nogalēs gan plānoju būt Dzērbenē.
Jāatzīst, kad pavasarī sākās vīruss, nobijos, divus mēnešus dzīvoju tikai Dzērbenes mājās. Sapratu, ka radošums labāk atraisās laukos. Saasinās maņas, un ir lielāks miers pārdomām.

– Kur rodas iedvesma radīt ko jaunu?

– Esmu sapratusi, ka man jābūt balansā gan fiziski, gan garīgi. Kad sakārtoju sevi un vidi sev apkārt, viss pats atnāk. Man noteikti jābūt pie dabas, tad sazemējos ar apkārt esošo. Uzlieku mūziku, iedziļinos tajā, ko vēlos pateikt citiem, kas man ir ļoti būtiski un svarīgi, un viss pats no sevis atnāk.

– Kādas atmiņas glabā Dzēr­bene un Cēsis?

– Dzērbenē dzīvoju jau kopš dzimšanas, bet mīļajā bērnības dienu mājā no divu gadu vecuma, visspilgtākās ir tieši radošās atmiņas. Darbojāmies gar upīti, pa pļaviņu, vietējo mežu un gandrīz vienmēr kaut ko būvējām: dažādas sarežģītības būdas, plostus un pat kosmosa kuģus no malkas pagalēm. Arī pirmie profesionālie ceļi sākās tur, kad Dzērbenē atvēra mūzikas skolu, sāku tajā mācīties, līdztekus arī dejoju. Kāda mammas draudzene teica, lai ved mani kaut kur nopietnāk izpausties. Tā nonācu Cēsīs, kur dejoju sporta dejas pie skolotāja Daiņa Liepiņa. Pēcāk gadu mācījos arī Cēsu Mūzikas vidusskolā, lai stiprinātu sevi mūzikas lauciņā.

– Kā sākās dejas ceļš?

– Mazotnē, kad dzirdēju mūziku, kustējos, tirinājos, kā mācēju. Mamma pamanīja, kad televīzijā rādīja sporta deju sacensības, baletu vai kādu citu deju stilu, biju kā piekalta un apbrīnoju to visu.
Spilgta atmiņa ir palikusi par Cēsu Pils parku, kur vasarā rādīja baletu Gulbju ezers. Man bija gadi desmit, stāvēju un nekustējos. Man tas likās kā sapnis.
Pusaudžu vecumā vecāki mani veda visur, un es ņēmu to pretim. Rīgā mācījos Rīgas Centra daiļ­amatniecības pamatskolā, kur apguvu gleznošanu, zīmēšanu, keramiku, kompozīciju. Pēc stundām braucu uz Rīgas 1.Bērnu mūzikas skolu, vakarā vēl devos uz deju treniņiem. Tā pagāja mani tīņu gadi. Ballītes man tolaik prātā nebija (smejas). Vai tajā brīdī pati apzinājos, ka tas ir profesionāli? Nē, vienkārši darīju.

– Kad sapratāt, ka tomēr no tā visa tuvāka ir deja?

– Kad beidzu Rīgas 1.Bērnu mūzikas skolu, sapratu, ka apvienot deju un mūziku nevaru. Sirdij tuvāka ir kustība, mūzika nāk līdzi.
Pēc vidusskolas gan man bija krīze, teicu, ka dejošanu likšu malā. Iestājos arhitektos, jo tā šķita nopietna profesija, bet pēc gada mani uzaicināja mācīt dejot citus, arhitektūras studijas pametu. Tad nāca arī šova Dejot ar zvaigzni laiks, kas mani nopietnāk “ievilka atpakaļ” dejā.

Lai tas būtu profesionālāk un nopietnāk, sāku horeogrāfijas studijas Jāzepa Vītola Latvijas Mūzi­kas akadēmijā. Tur atkal pirmajā kursā bija jāspēlē klavieres (smejas). Pabeidzu akadēmiju, tad nāca mans radošais process, kad sāku saprast un iedziļināties dejā un kustībā.

– Kāpēc tieši deja, un ko tā nozīmē?

– Domāju, tas ir līdzīgi, kā otram teikt: “Es tevi mīlu.” Bet definēt to, kas ir mīlestība, mēs nevaram. Katram tā sajūta ir citāda. Un ar deju man ir kas līdzīgs – tā sajūta manī ir jau no bērnības, nespēju formulēt, kas tas ir. Kad dejoju, es jūtos pati pilnība. Dejā pazūd laiks.

– Vai atminaties pirmo uzstāšanos kā dejotājai?

– Tas varētu būt Dzērbenes skolā. Atminos, ka mēs, trīs meitenes, dejojām Trejmeitiņas. Man mamma no marles bija uzšuvusi zilu kleitiņu un auduma čībiņas. Tajā pašā kleitiņā rīkoju savus koncertus mājās, spēlēju klavieres, dejoju. Pat uztaisīju afišu, kur un cikos mans mājas koncerts notiks. Iekārtoju savu istabu tā, lai būtu gan tāda kā skatuve, gan skatītāju vietas.
Ja runājam par lielo skatuvi, tad spilgts moments bija 2019.gada pavasarī, kad radīju savu pirmo oriģināldarbu – koncertizrādi BūtNe. Kad kāpu uz skatuves, sasaucās bērnības atmiņas un tas viss izraisīja dziļas emocijas.

– Kādus deju stilus esat izmēģinājusi?

– Labāk būtu pajautāt, ko es neesmu izmēģinājusi (smejas). Vis­­svešākās man ir austrumu kultūras dejas, bet no populārajiem rietumu kultūras deju stiliem esmu izmēģinājusi gandrīz visu: klasisko un moderno baletu, laikmetīgo deju, hiphopu, stepu, flamenko un citus.

– Kurš ir sirdij vistuvākais?

– Savējais deju stils, kas tagad ir izveidojies. Ļaujos kustībai atbilstoši ķermenim un garam. Pēd­ē­jos gados uz skatuves mēdzu eksperimentēt, improvizēju līdzīgi kā džezā. Jāsagatavo ķermenis un jāpaļaujas uz to.

– Kur ikdienā gūstat mieru?

– Tas, visticamāk, ir iestrādāts režīms. Aiziet gulēt līdz pusnaktij un bez modināja pamosties. Savā rīta rituālā parasti uztaisu kafiju un lasu grāmatu. Nav jālasa daudz, pietiek ar rindkopu vai pat teikumu. Galvenais no izlasītā kaut ko saprast par sevi. Tālāk dodos dienas darbos.

– Nākotnē darbosieties dejas un mūzikas nozarē vai tomēr ir vēl kāds nepiepildīts sapnis kam citam?

– Domāju, ka visu mūžu mūzika un deja vīsies viena ar otru. Visu laiku sevī atklāju ko jaunu. Atklājumos, kurus rādu uz āru, ceru, arī citi ieraudzīs kādu savu šķautni. Mērķis ir cilvēkus vērst uz pozitīvo dzirksti. Tas, protams, nenozīmē, ka visu laiku būtu jā­smaida un jāpriecājas. Laik­metīgajā mākslā un teātrī šobrīd ir tendence izrādīt ciešanas vai caur skarbu dzīves pieredzes atainojumu audzināt. Manuprāt, cilvēki pārlieku daudz koncentrējas uz negatīvo. Ir tāds teiciens: “Pa­­­smaidi pasaulei, un viņa smaidīs tev pretī!” Domāju, šim teicienam ir dziļāka nozīme, ne tikai ārēji redzamais smaids. Un, iespējams, mans uzdevums kā dzīvespriecīgam cilvēkam ir iedvesmot sabiedrību uz gaišo.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Veido namiņu, kur vecļaudis jūtas labi

07:32
30.06.2024
68

Cēsu pilsētas pansionātam 12. jūlijā apritēs 30 gadi. Vairāk nekā pusi no šī laika sociālās aprūpes un rehabilitācijas iestādes direktore ir Inga Gunta Paegle. -Pansionātam ir 30 gadu jubileja. Kā tas šo gadu laikā mainījies? -Es kā šodien atceros 1994. gada 12. jūliju, kad pansionāts no Glūdas kalna Cēsīs ienāca šeit, Cīrulīšos. Glūdas kalnā istabiņās […]

Mērķis - cilvēkiem palīdzēt atgūt veselību, dzīvesprieku un enerģiju

10:24
27.06.2024
659

Saruna ar holistiskās medicīnas eksperti Ingrīdu Mergupi – Leitlandi -Jums ir interesants uzvārds. Tāds rets – Mergupe. -Manas saknes ir no Mālpils. Tur ir upe Mergupe, un šo uzvārdu nes arī mana dzimta. 1928. gadā vectētiņš Jānis Mergups lika pirmo akmeni dzimtas mājai. Un tā nu arī es izceļojos pa pasauli, apgūstot zināšanas, un vēlāk ar […]

Dzīve enerģētiski spēcīgā vietā – kalna galā

10:12
25.06.2024
275

“Jau četrdesmit gadus strādāju Krimuldas vidusskolā par skolotāju, esmu tur kopš skolas dibināšanas brīža. Man jau ir pensionāres statuss, bet darbu turpinu, pēc diviem gadiem gan došos pavisam pensijā,” tā par sevi stāsta Edīte Kanberga, saimniece Drabešu pagasta Kārļu “Eglainēs”. “Eglaines” ir arī viesu nams un atpūtas bāze, bet Jāņu laiku ģimene aizvada savā lokā. […]

Jāņuzāles klimata pārmaiņās

09:54
25.06.2024
52

Par ziedošām pirmsjāņu pļavām, par trejdeviņu ziedu vainadziņu un dabas norišu izpratni saruna ar zālāju biotopu eksperti Maiju Medni. -Jāņi klāt, brienam pļavās, lai no trejdeviņām puķītēm pītu vainadziņu. Vai to var izdarīt?    -Ar katru gadu to izdarīt ir aizvien grūtāk. Lielāka iespēja saplūkt trejdeviņas jāņuzāles ir bioloģiski vērtīgos zālājos, bet tādi Latvijā ir mazāk […]

Balto ceriņu smarža gadu desmitu garumā

06:30
19.06.2024
123

Dace un Alfrēds Jurciņi izstaigā dārzu. Puķes šopavasar steidzas ziedēt, arī rozes pie namdurvīm. Karstās dienās paēnu un spēku dod nelielā birzīte. “Dzīvojam šo dzīvi, kaut reizēm gadās dzelkšņi vai iekož asa nātre. Dzīvojam kopā jau 50 gadus. Visi saka, ka pamatā ir mīlestība, bet šis vārds tāds novalkājies, reizē dziļš un skan dvēselē. Visjaukāk […]

Maza vieta ar lielu sapni

06:13
17.06.2024
88

Pasaules latviešu mākslas centrs darbu Cēsīs sāka pirms desmit gadiem. To vada Čikāgā dzimušais Kārlis Kanderovskis, kurš jau vairākus gadus dzīvo Cēsīs. Mākslas centra galvenais mērķis ir veicināt mākslas vērtību saglabāšanu, ko radījuši Otrā pasaules kara laikā trimdā devušies latviešu mākslinieki, kā arī ārzemēs dzīvojošā jaunā paaudze. Centrs bez maksas ir atvērts ikvienam un darbojas, […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
19
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi