Piektdiena, 22. novembris
Vārda dienas: Aldis, Alfons, Aldris

Dejā pazūd laiks

Kristīne Lāce
17:29
27.09.2020
96
Ieva K1 1

Dejotāja un horeogrāfe Ieva Kemlere dzīvo Rīgā, mācījusies Cēsīs un Dzērbenē, tagad bieži uzturas ģimenes mājās Dzērbenē, kur pavadījusi bērnību. Plašāka sabiedrība Ievu iepazina TV3 šova “Dejo ar zvaigzni” laikā.

– Ar ko šobrīd nodarbojaties?

– Ja parasti krāšņais rudens nāk ar jauniestudējumiem, tad pašlaik ir liels klusums. To izmantoju radoši – strādāju pie sava oriģināldarba “2[Pa]Saules”. Tas ir mūzikas, dejas un latviešu dzejnieku dzejas sintēzes mākslas darbs. Publika, cerams, to varēs ieraudzīt pavasarī. Vēl viss ir izpētes un darba procesā, lai atklātu ko vairāk. Saistībā ar šo projektu veidoju video performances un komponēju mūziku. To daru Dzē­r­­­benē. Kā darba vietu iekārtoju šķūnīša augšu.

– Tas nozīmē, ka no Rīgas dzīves esat pārcēlusies uz Dzēr­beni?

– Darbadienās, visticamāk, būšu vēl sastopama lielpilsētā, jo man ir daži mīļi skolēni, kuriem mācu dejot. Nedēļas nogalēs gan plānoju būt Dzērbenē.
Jāatzīst, kad pavasarī sākās vīruss, nobijos, divus mēnešus dzīvoju tikai Dzērbenes mājās. Sapratu, ka radošums labāk atraisās laukos. Saasinās maņas, un ir lielāks miers pārdomām.

– Kur rodas iedvesma radīt ko jaunu?

– Esmu sapratusi, ka man jābūt balansā gan fiziski, gan garīgi. Kad sakārtoju sevi un vidi sev apkārt, viss pats atnāk. Man noteikti jābūt pie dabas, tad sazemējos ar apkārt esošo. Uzlieku mūziku, iedziļinos tajā, ko vēlos pateikt citiem, kas man ir ļoti būtiski un svarīgi, un viss pats no sevis atnāk.

– Kādas atmiņas glabā Dzēr­bene un Cēsis?

– Dzērbenē dzīvoju jau kopš dzimšanas, bet mīļajā bērnības dienu mājā no divu gadu vecuma, visspilgtākās ir tieši radošās atmiņas. Darbojāmies gar upīti, pa pļaviņu, vietējo mežu un gandrīz vienmēr kaut ko būvējām: dažādas sarežģītības būdas, plostus un pat kosmosa kuģus no malkas pagalēm. Arī pirmie profesionālie ceļi sākās tur, kad Dzērbenē atvēra mūzikas skolu, sāku tajā mācīties, līdztekus arī dejoju. Kāda mammas draudzene teica, lai ved mani kaut kur nopietnāk izpausties. Tā nonācu Cēsīs, kur dejoju sporta dejas pie skolotāja Daiņa Liepiņa. Pēcāk gadu mācījos arī Cēsu Mūzikas vidusskolā, lai stiprinātu sevi mūzikas lauciņā.

– Kā sākās dejas ceļš?

– Mazotnē, kad dzirdēju mūziku, kustējos, tirinājos, kā mācēju. Mamma pamanīja, kad televīzijā rādīja sporta deju sacensības, baletu vai kādu citu deju stilu, biju kā piekalta un apbrīnoju to visu.
Spilgta atmiņa ir palikusi par Cēsu Pils parku, kur vasarā rādīja baletu Gulbju ezers. Man bija gadi desmit, stāvēju un nekustējos. Man tas likās kā sapnis.
Pusaudžu vecumā vecāki mani veda visur, un es ņēmu to pretim. Rīgā mācījos Rīgas Centra daiļ­amatniecības pamatskolā, kur apguvu gleznošanu, zīmēšanu, keramiku, kompozīciju. Pēc stundām braucu uz Rīgas 1.Bērnu mūzikas skolu, vakarā vēl devos uz deju treniņiem. Tā pagāja mani tīņu gadi. Ballītes man tolaik prātā nebija (smejas). Vai tajā brīdī pati apzinājos, ka tas ir profesionāli? Nē, vienkārši darīju.

– Kad sapratāt, ka tomēr no tā visa tuvāka ir deja?

– Kad beidzu Rīgas 1.Bērnu mūzikas skolu, sapratu, ka apvienot deju un mūziku nevaru. Sirdij tuvāka ir kustība, mūzika nāk līdzi.
Pēc vidusskolas gan man bija krīze, teicu, ka dejošanu likšu malā. Iestājos arhitektos, jo tā šķita nopietna profesija, bet pēc gada mani uzaicināja mācīt dejot citus, arhitektūras studijas pametu. Tad nāca arī šova Dejot ar zvaigzni laiks, kas mani nopietnāk “ievilka atpakaļ” dejā.

Lai tas būtu profesionālāk un nopietnāk, sāku horeogrāfijas studijas Jāzepa Vītola Latvijas Mūzi­kas akadēmijā. Tur atkal pirmajā kursā bija jāspēlē klavieres (smejas). Pabeidzu akadēmiju, tad nāca mans radošais process, kad sāku saprast un iedziļināties dejā un kustībā.

– Kāpēc tieši deja, un ko tā nozīmē?

– Domāju, tas ir līdzīgi, kā otram teikt: “Es tevi mīlu.” Bet definēt to, kas ir mīlestība, mēs nevaram. Katram tā sajūta ir citāda. Un ar deju man ir kas līdzīgs – tā sajūta manī ir jau no bērnības, nespēju formulēt, kas tas ir. Kad dejoju, es jūtos pati pilnība. Dejā pazūd laiks.

– Vai atminaties pirmo uzstāšanos kā dejotājai?

– Tas varētu būt Dzērbenes skolā. Atminos, ka mēs, trīs meitenes, dejojām Trejmeitiņas. Man mamma no marles bija uzšuvusi zilu kleitiņu un auduma čībiņas. Tajā pašā kleitiņā rīkoju savus koncertus mājās, spēlēju klavieres, dejoju. Pat uztaisīju afišu, kur un cikos mans mājas koncerts notiks. Iekārtoju savu istabu tā, lai būtu gan tāda kā skatuve, gan skatītāju vietas.
Ja runājam par lielo skatuvi, tad spilgts moments bija 2019.gada pavasarī, kad radīju savu pirmo oriģināldarbu – koncertizrādi BūtNe. Kad kāpu uz skatuves, sasaucās bērnības atmiņas un tas viss izraisīja dziļas emocijas.

– Kādus deju stilus esat izmēģinājusi?

– Labāk būtu pajautāt, ko es neesmu izmēģinājusi (smejas). Vis­­svešākās man ir austrumu kultūras dejas, bet no populārajiem rietumu kultūras deju stiliem esmu izmēģinājusi gandrīz visu: klasisko un moderno baletu, laikmetīgo deju, hiphopu, stepu, flamenko un citus.

– Kurš ir sirdij vistuvākais?

– Savējais deju stils, kas tagad ir izveidojies. Ļaujos kustībai atbilstoši ķermenim un garam. Pēd­ē­jos gados uz skatuves mēdzu eksperimentēt, improvizēju līdzīgi kā džezā. Jāsagatavo ķermenis un jāpaļaujas uz to.

– Kur ikdienā gūstat mieru?

– Tas, visticamāk, ir iestrādāts režīms. Aiziet gulēt līdz pusnaktij un bez modināja pamosties. Savā rīta rituālā parasti uztaisu kafiju un lasu grāmatu. Nav jālasa daudz, pietiek ar rindkopu vai pat teikumu. Galvenais no izlasītā kaut ko saprast par sevi. Tālāk dodos dienas darbos.

– Nākotnē darbosieties dejas un mūzikas nozarē vai tomēr ir vēl kāds nepiepildīts sapnis kam citam?

– Domāju, ka visu mūžu mūzika un deja vīsies viena ar otru. Visu laiku sevī atklāju ko jaunu. Atklājumos, kurus rādu uz āru, ceru, arī citi ieraudzīs kādu savu šķautni. Mērķis ir cilvēkus vērst uz pozitīvo dzirksti. Tas, protams, nenozīmē, ka visu laiku būtu jā­smaida un jāpriecājas. Laik­metīgajā mākslā un teātrī šobrīd ir tendence izrādīt ciešanas vai caur skarbu dzīves pieredzes atainojumu audzināt. Manuprāt, cilvēki pārlieku daudz koncentrējas uz negatīvo. Ir tāds teiciens: “Pa­­­smaidi pasaulei, un viņa smaidīs tev pretī!” Domāju, šim teicienam ir dziļāka nozīme, ne tikai ārēji redzamais smaids. Un, iespējams, mans uzdevums kā dzīvespriecīgam cilvēkam ir iedvesmot sabiedrību uz gaišo.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Cienīt laika nospiedumus

06:44
22.11.2024
5

Atjaunotais Uzvaras piemineklis Cēsu centrā    ir līdz šim arhitekta Imanta Timermaņa vērienīgākais darbs. Par Atmodas gadu notikumiem un šodienu saruna ar SIA “Arhitekta Imanta Timermaņa birojs” vadītāju. -Par pieminekļiem runā, diskutē, ceļ un nojauc arī šodien. -Šķiet, virziens aizgājis ne īstajās dimensijās. Andreja Upīša    pieminekļa zāģēšana ir muļķība. Ja ir kādi izteikti ideoloģiski […]

Viens bez otra nevaram nekādi

10:41
21.11.2024
265

Straupes pagasta bioloģisko zemnieku saimniecību “Eicēni” divi skoloti dārznieki Elita un Jānis Reinhardi nodibināja pagājušā gadsimta deviņdesmitajos, drīz pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Sāka tā romantiski – ar mazu siltumnīcu pie Elitas dzimtas mājām, kurā koši izauga izjukušās kopsaimniecības pamesti rožu stādi. Veidojot saimniecību, piedzīvota gan ziedēšana, gan ērkšķu dūrieni, un nu jau abi dārznieki ar […]

Katrā augā ir kas vērtīgs. Jāprot to izmantot

11:32
20.11.2024
20

Pastāv uzskats, ka kaut kur tālās zemēs ir tie vērtīgie augi, kas veselību var ļoti pozitīvi ietekmēt. Patiesībā viss, kas ir vajadzīgs mums, aug tepat tuvumā, atzīst dabas velšu vācēja, aktīva ārstniecības augu pētniece un augu valsts izzinātāja ELITA MELNE. “Savs jaukums ir būt dabā arī šajā nosacīti drūmajā laikā, tas ļauj izjust zināmu pirmatnību. […]

Militārā tehnika – stāsts par Latvijas vēsturi

11:04
18.11.2024
19

Cēsniekam Lūkasam Matutim bija pieci gadi, kad televīzijā redzēja, kā brauc tanki. “Tas šķita kas tik liels un interesants,” ar smaidu atceras Lūkass. Jau padsmitnieka gados viņš sāka izgatavot dažādas tehnikas modeļus. Un, protams, arī tanku. Līdztekus arī izzināja Latvijas militārās tehnikas vēsturi. Cēsu muzejā šomēnes apskatāma viņa veidoto modeļu    izstāde “Latvijas militārās tehnikas […]

Kā ikdienas paradumi var uzlabot zobu veselību

19:03
16.11.2024
30

Ikdienas paradumi spēlē būtisku lomu zobu veselības uzturēšanā un var novērst daudzas mutes dobuma problēmas. Regulāra un pareiza zobu kopšana palīdz ne vien uzturēt skaistu smaidu, bet arī izvairīties no biežām zobārsta vizītēm saistībā ar infekcijām, kariesu un smaganu iekaisumu. Aplūkosim trīs vienkāršus ieradumus, kas var ievērojami uzlabot zobu veselību. Regulāra un pareiza zobu tīrīšana […]

Vai plastiskā ķirurģija patiesi ir ceļš uz pārliecinošāku ārieni?

19:00
16.11.2024
26

Šis jautājums, kas sākotnēji var šķist vienkāršs, patiesībā slēpj sevī vairākus aspektus, kas saistīti gan ar fiziskajām, gan psiholoģiskajām izmaiņām. Plastiskā ķirurģija ne vienmēr nozīmē tikai ārējas pārmaiņas – tā bieži ietekmē arī cilvēka pašpārliecību un kopējo dzīves kvalitāti. Daudziem pacientiem šīs izmaiņas ir ceļš uz harmoniskāku dzīvi, kurā viņi izjūt gan iekšēju, gan ārēju […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
22
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
8
5
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
26
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
24
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
64
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi