Sestdiena, 23. novembris
Vārda dienas: Zigrīda, Zigfrīda, Zigrīds

Ciemojoties acteku un inku zemē

Agita Liepiņa
12:20
05.01.2016
37
Pingvini 1

Dienvidamerika latvietim parasti asociējas ar tango dzimteni Argentīnu vai futbolista Peles mītnes vietu Brazīliju. Tad vēl acteku un inku impēriju traģiskais gals, kafija, kakao, kukurūza, tabaka un vēl citi priekšstati par tālo kontinentu. Bet, kā patiesībā dzīvo cilvēki un kāda dzīvnieku un augu valsts raksturīga šim reģionam, to devās iepazīt cēsniece Selga Goldmane. “Gribēju apceļot Jaunzēlandi, bet “Impro” ceļojumu katalogā ieraudzīju vilinošu ceļojumu ar nosaukumu “Pa Magelāna pēdām”. Tā kā maršruts ietvēra daudzveidīgu Dienvidamerikas dabas iepazīšanu, tad izlēmu par labu vēl neiepazītai zemei.”

Ceļojums sākās Buenosairesā un ilga trīs nedēļas, iepazīstot Argentīnas, Čīles, Urugvajas un Folklendu salu ostas pilsētas un piekrastes teritorijas. Turklāt ceļošanu jo patīkamāku darīja kuģošana greznā kruīza kuģī gar Dienvidamerikas krastiem apkārt visai Patagonijai.

“Uz kuģa pavērās vesela pasaule: spēļu zāles, teātra un koncertzāles, baseini un pirtis, veikali un restorāni. Grezni, skaisti un izsmalcināti. Apmeklējām mākslas izstādes, lekcijas par ostu pilsētām, tango nodarbības un spāņu valodas stundas, šovus un izrādes.Uz kuģa bijām ap divtūkstoš pasažieru. Skanēja dažādas valodas. Visvairāk gan angļu. Bija dienas, ko pavadījām, baudot izklaides uz kuģa, kā arī bija tā saucamās krasta dienas, kad uz kuģa tikai nakšņojām,” tā Selga.

Ceļojuma maršruts ietvēra tālā kontinenta atšķirīgo augu un dzīvnieku valsts apskati. “Nepierasti bija tas, ka, dodoties uz dienvidiem, klimats kļuva vēsāks un augu valsts nabadzīgāka. Atšķirībā no Ziemeļeiropas iedzīvotāju priekšstatiem, ka dienvidos ir silts, aug palmas un tajās laiskojas pērtiķi, Dienvidamerikas dienvidos vasarā ir vēsi, jo pēc nieka simts kilometriem ir Antarktīda,” skaidro Selga.

Par redzēto ceļotāja neslēpj sajūsmu: “Pingvīni bija fantastiski. Redzējām Džentū, Magelāna un karaliskos pingvīnus.Droši, nāca klāt, lai pārliecinātos, vai saujā neslēpju kādu zivtiņu. Pingvīnu kopienas dzīvi varētu vērot stundām. Bija arī citas putnu sugas: pelikāni, kondori, jūras kraukļi. Pirmo reizi aplūkoju melnkakla gulbjus.Dzīvniekus, ko cēsnieki pieraduši redzēt “Rakšu” saimniecības aplokos, redzējām savvaļā – lamas, alpakas, guanakas. “

Krāšņu un acīm baudāmu skatu sniedza daudzveidīgie košumkrūmu stādījumi dažādo Dienvidamerikas valstu pilsētās. Buenosairesas parkos burvīgi rozā ziedi plauka kokvilnas kokos.

“Redzējām arī izdzisušo Osorno vulkānu, tikpat skaistu un varenu kā Japānas Fudzi. Vulkāna virsotni klāj ledus un sniegs, bet pakājē zaļo dārzi, kurus iekopuši kārtību mīlošie vācu ieceļotāju pēcteči, tāpēc šis zemes stūrītis tiek dēvēts par Dienvidamerikas Švarcvaldi,” tā Selga.

Neaizmirstams bijis kuģojums gar Horna ragu. Civilizētās pasaules vistālākais dienvidu punkts un Dienvidamerikas kontinenta galējais dienvidu rags atrodas vietā, kur tiekas Atlantijas un Klusais okeāns. Vēl iespaidīgāku šo pasākumu darīja fakts, ka mainīgo laikapstākļu dēļ ne visiem iespējams piekļūt šim zemes stūrim. “Bet mums paveicās, laiks bija samērā labs, un kuģis droši apbrauca Horna ragu,” palepojas cēsniece un turpina: “Pie Ušuaijas, kas ir vistālākā dienvidu pilsēta, devāmies uz Ugunszemes dabas parku, kura teritorijā atrodas vistālāk uz dienvidiem esošā pasta nodaļa, no kurienes, ar Argentīnas valsts pasta zīmogiem apstiprinātas, izsūtījām pastkartes. Tā teikt, patiešām no pasaules malas.”

Iepazīto valstu arhitektūru veido vēsturiski radusies kultūrvide. Spāņu un portugāļu pēcteči gadsimtiem veidojuši savu pilsētvidi Argentīnā, Urugvajā. Buenosairesā ieklīdām itāļu kvartālā, kur ar minimāliem līdzekļiem radīta koša un daudzkrāsaina krodziņu un veikaliņu pasaule. Savdabīgais vides šarms un tango soļi ielās pārsteidza un apbūra. Šeit noteikti vērts atgriezties vēlreiz. Izkāpjot Folklendu salās, pārņem sajūta, ka esi nokļuvis Lielbritānijā, un kā nu ne? Te taču angļu pārvaldīta teritorija,”smaida Selga. Visur daudz ziedu un košumkrūmu, īpaši krāšņas rozes un lupīnas. Ziedus mīlošajam latvietim tā tīkama aina.

Selga kā vienu no iespaidiem bagātākajām dienām min brīdi, kad zirga mugurā devās apskatīt Andu kalnus. Sešu stundu ilgais jājiens izvērtās par nopietnu pārbaudījumu, un nākamajā dienā apsēsties varēja tikai ar grūtībām.

Ceļojums, nenoliedzami, bija baudījums arī garšas kārpiņām. “Čīlē dzēru labāko kafiju savā līdzšinējā mūžā – aromātisku un stipru. Jūras veltes, ko dāsni piedāvāja vietējos krodziņos, bija fantastiski garšīgas.Un steiks – īstens gardums gaļas cienītājiem. Arī kuģa pavāri rūpējās, lai apmierinātu visizsmalcinātāko gaumi, un gastronomiskie svētki sākās jau pussešos no rīta, lai turpinātos līdz vēlai naktij,” tā ceļotāja.

Tālais brauciens izkristalizējis atziņu: “Ir jāmācās spāņu valoda, tad ceļošana šajā pasaules daļā būs tīkamāka.”
Katra ceļojuma diena bija tik piesātināta, ka ir atsevišķa stāsta vērta, un tajā būtu neaizmirstami iespaidi.” Evas Peronas kapavieta, Karlosa Gardela tango, Maipo ielejas vīni, pasaulē vējainākā Magdalēnas sala, jūras lauvas Valdes pussalā un, protams, grupas vadītāja Kaiva, ar kuru kopā varētu iet caur uguni un ūdeni,” bagātīgo iespaidu gūzmu neslēpj S. Goldmane.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Cienīt laika nospiedumus

06:44
22.11.2024
19

Atjaunotais Uzvaras piemineklis Cēsu centrā    ir līdz šim arhitekta Imanta Timermaņa vērienīgākais darbs. Par Atmodas gadu notikumiem un šodienu saruna ar SIA “Arhitekta Imanta Timermaņa birojs” vadītāju. -Par pieminekļiem runā, diskutē, ceļ un nojauc arī šodien. -Šķiet, virziens aizgājis ne īstajās dimensijās. Andreja Upīša    pieminekļa zāģēšana ir muļķība. Ja ir kādi izteikti ideoloģiski […]

Viens bez otra nevaram nekādi

10:41
21.11.2024
315

Straupes pagasta bioloģisko zemnieku saimniecību “Eicēni” divi skoloti dārznieki Elita un Jānis Reinhardi nodibināja pagājušā gadsimta deviņdesmitajos, drīz pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Sāka tā romantiski – ar mazu siltumnīcu pie Elitas dzimtas mājām, kurā koši izauga izjukušās kopsaimniecības pamesti rožu stādi. Veidojot saimniecību, piedzīvota gan ziedēšana, gan ērkšķu dūrieni, un nu jau abi dārznieki ar […]

Katrā augā ir kas vērtīgs. Jāprot to izmantot

11:32
20.11.2024
34

Pastāv uzskats, ka kaut kur tālās zemēs ir tie vērtīgie augi, kas veselību var ļoti pozitīvi ietekmēt. Patiesībā viss, kas ir vajadzīgs mums, aug tepat tuvumā, atzīst dabas velšu vācēja, aktīva ārstniecības augu pētniece un augu valsts izzinātāja ELITA MELNE. “Savs jaukums ir būt dabā arī šajā nosacīti drūmajā laikā, tas ļauj izjust zināmu pirmatnību. […]

Militārā tehnika – stāsts par Latvijas vēsturi

11:04
18.11.2024
21

Cēsniekam Lūkasam Matutim bija pieci gadi, kad televīzijā redzēja, kā brauc tanki. “Tas šķita kas tik liels un interesants,” ar smaidu atceras Lūkass. Jau padsmitnieka gados viņš sāka izgatavot dažādas tehnikas modeļus. Un, protams, arī tanku. Līdztekus arī izzināja Latvijas militārās tehnikas vēsturi. Cēsu muzejā šomēnes apskatāma viņa veidoto modeļu    izstāde “Latvijas militārās tehnikas […]

Kā ikdienas paradumi var uzlabot zobu veselību

19:03
16.11.2024
30

Ikdienas paradumi spēlē būtisku lomu zobu veselības uzturēšanā un var novērst daudzas mutes dobuma problēmas. Regulāra un pareiza zobu kopšana palīdz ne vien uzturēt skaistu smaidu, bet arī izvairīties no biežām zobārsta vizītēm saistībā ar infekcijām, kariesu un smaganu iekaisumu. Aplūkosim trīs vienkāršus ieradumus, kas var ievērojami uzlabot zobu veselību. Regulāra un pareiza zobu tīrīšana […]

Vai plastiskā ķirurģija patiesi ir ceļš uz pārliecinošāku ārieni?

19:00
16.11.2024
26

Šis jautājums, kas sākotnēji var šķist vienkāršs, patiesībā slēpj sevī vairākus aspektus, kas saistīti gan ar fiziskajām, gan psiholoģiskajām izmaiņām. Plastiskā ķirurģija ne vienmēr nozīmē tikai ārējas pārmaiņas – tā bieži ietekmē arī cilvēka pašpārliecību un kopējo dzīves kvalitāti. Daudziem pacientiem šīs izmaiņas ir ceļš uz harmoniskāku dzīvi, kurā viņi izjūt gan iekšēju, gan ārēju […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
46
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
14
13
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
31
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
65
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi