Trešdiena, 15. janvāris
Vārda dienas: Fēlikss, Felicita

Kooperatīvi – glābiņš mazajiem piensaimniekiem

Druva
23:00
11.09.2007
2

Aizvien aktuālākas kļūst diskusijas par to, ka mazajām piena lopkopības zemnieku saimniecībām ir grūti pastāvēt. Viens no iemesliem arī tas, ka piena pārstrādes uzņēmumi nevēlas braukt uz attālākām saimniecībām, lai savāktu vien nelielu daudzumu piena. Nereti kā arguments tiek minēts apsvērums, ka mazajām saimniecībām ir grūtāk izpildīt piena kvalitātes prasības.

Cēsu rajonā tas ir aktuāli, jo pēc valsts aģentūras “Lauksaimniecības datu centrs” informācijas uz 11. septembri no rajonā reģistrētajiem 1739 liellopu ganāmpulkiem 1021 ganāmpulkā bija viens līdz pieci dzīvnieki, 296 ganāmpulkos pieci līdz desmit liellopi, 332 ganāmpulki, kuros ir desmit līdz piecdesmit liellopi, kā arī 90 ganāmpulki, kuros ir 51 un vairāk liellopu. Tātad rajonā dominē mazās piena saimniecības.

Veselavas pagasta zemnieku saimniecības „Caunītes” saimnieks Aldis Zilvers, kuram ir 65 govis, uzskata, ka ražotāji vairāk orientējas uz lielajām saimniecībām, tomēr: “Tas nav saistīts ar kvalitāti. Tagad ražotāji atsakās arī no saimniecībām, kurās ir 15 – 20 govis un kurām ir labas kvalitātes piens. Acīmredzot transporta izmaksas ir pietiekami lielas, lai nebūtu izdevīgi braukt pēc piena, ja saimniecība atrodas tālu no maršrutiem. Katrs ražotājs grib piesaistīt lielus klientus.”

Pats A.Zilvers atzīst, ka viņam problēmu nav, piens jau desmit gadus tiek nodots “Rīgas piensaimniekam”.

Nītaures zemnieku saimniecībā „Jautrīši” ir 12 govis. Tās saimniece Berta Ivanova atzīst, ka ar piena nodošanu problēmu nav, jo saimniecība ir kooperatīvās piensaimnieku sabiedrības „Drusti” dalībniece. Ar kooperatīva starpniecību pienu pārdot ir iespējams: “Valdībai mazās zemnieku saimniecības nav vajadzīgas, lai gan nekad jau mazajiem zemniekiem nav bijis slikts piens. Ja nebūs kooperatīvu, tad risinājums beigsies.”

Līdzīgās domās ir Dzērbenes pagasta zemnieku saimniecības „Līņi” saimnieks Arvīds Sproģis, kuram ir sešas govis. Viņš pienu pārdod „Smiltenes pienam” un atzīst, ka pagaidām problēmu nav. Šogad

gan, iespējams, neizdošoties izpildīt ražošanas kvotas, taču iepriekšējos gadus tās izpildītas 40 tonnu apmērā. Arī kvalitātes prasības pagaidām izdodas sasniegt.

Zosēnu pagasta zemnieku saimniecības „Kalna Ķīši” saimnieks Edvīns Šķēbelis, kuram ir astoņas govis, pienu nodod kooperatīvam “Drusti”. Viņš atzīst: „Kvalitāti, protams, prasa, un par to ir jārūpējas, bet pagaidām problēmu nav. Vienīgi samaksa varētu būt lielāka.”

Arī Nītaures pagasta zemnieku saimniecības „Oši” saimniece Biruta Kārkliņa, kurai ir 17 slaucamas govis, problēmu ar piena iepirkšanu neizjūt. Piens tiek pārdots “Rīgas piensaimniekam”. “Prasības ir stingras, bet līdz šim tās ir izdevies izpildīt,” stāsta B. Kārkliņa.

Gan zemnieku saimniecības, gan piensaimnieku kooperatīvi atzīst, ka kooperatīvi ir iespēja arī pašiem mazākajiem zemniekiem nodot pienu.

Piensaimnieku kooperatīvās sabiedrības „Straupe” valdes priekšsēdētājs Imants Balodis norāda: „Iepērkam pienu no visiem kooperatīva biedriem, pat no mazajām saimniecībām, kurām ir tikai viena govs. Tas ir mūsu pienākums no viņiem savākt pienu un palīdzēt, lai tas būtu kvalitatīvs, jo gadu gaitā esam saimniecībām palīdzējuši iegūt dzesējamās iekārtas un visu, kas nepieciešams, lai slaukums būtu kvalitatīvs.”

I. Balodis uzskata, ka arī pavisam mazās saimniecības spēj pārdot kvalitatīvu pienu: “Tas, ka saimniecība ir maza, nenozīmē, ka tā ražo sliktu pienu. Bet, protams, tiem, kuri vēlas ar to nodarboties, piena ražošanai ir jākļūst par biznesu.”

Tomēr I. Balodis atzīst, ka problēma pastāv, jo visi lielākie piena pircēji, tai skaitā arī jaunizveidotie kooperatīvi, ar mazajām saimniecībām nerēķinās: “Vai nu viņi pienu neiepērk vispār, vai maksā zemākas cenas.”

Arī piensaimnieku kooperatīvās sabiedrības „Drusti” grāmatvede Elita Brasava piekrīt, ka piena pārstrādātājiem nav izdevīgi braukt uz attālākām saimniecībām, lai savāktu pāris litru piena, jo transporta izdevumi ir kļuvuši ļoti lieli: “Tā-dēļ lielie pārstrādātāji uztic pienu savākt kooperatīviem. Mēs slaukumu savācam no visiem biedriem un nešķirojam, vai tas ir liels, vai mazs. Ir arī apmēram 150 mazās saimniecības, kurās ir no vienas līdz trim govīm.”

Tomēr arī a/s “Valmieras piens” sabiedrisko attiecību vadītāja Zane Peļņika apgalvo, ka uzņēmums pienu iepērk arī no mazajām zemnieku saimniecībām, kurās ir tikai dažas govis, tomēr lielākā daļa sadarbības partneru esot lielās saimniecības: “Izvēlamies lielās saimniecības, jo tās spēj labāk izpildīt kvalitātes prasības, veicot finansiālus ieguldījumus ražotnes modernizācijā, jaunu iekārtu uzstādīšanā. Var teikt, ka investīcijas saimniecību modernizēšanā paaugstina piena kvalitāti.”

A/s “Rīgas piena kombināts” sabiedrisko attiecību vadītāja Līga Rimšēviča skaidro, ka kombināts vienmēr ir iepircis un iepērk pienu no mazajām saimniecībām arī ar dažām govīm: “Esam pārliecinājušies, ka mazās saimniecības lieliski var izpildīt visas kvalitātes prasības. Piena kvalitāti nosaka nevis saimniecības lielums, bet gan saimnieka attieksme. Tā kā pēdējā laikā diezgan daudz mazo piena ražotāju no citiem piena pārstrādātājiem pārnāk pie mums, tad pārliecināmies, ka dažkārt problēmas ar piena kvalitāti ir no vienkāršu lietu nezināšanas vai nedomāšanas par tām. Tādēļ mēs saviem piegādātājiem regulāri organizējam seminārus, tiekamies individuāli – stāstām, rādām, piemēram, kā katra saimniece pati var pārbaudīt somatisko šūnu daudzumu pienā.”

A.Zilvers vērtē, ka mazajām saimniecībām ir divas alternatīvas, lai attīstītos: “Ja saimniecība iegūst pietiekami daudz piena, ir iespējams ražot ko specifisku. Otra iespēja ir bioloģiskā piena ražošana, jo, piemēram, Trikātas pienotava sāk iepirkt bioloģisko produktu. Vēl gan nav zināms, cik par to maksās. Tās varētu būt divas potenciālas nišas, tomēr piena lopkopībā ir ļoti lielas izmaksas. Ar mazu ganāmpulku ir grūti pastāvēt, un arī platībmaksājumi būtībā nedod iespēju attīstīties.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Jaunpiebalgas Kultūras centrā rosība ik vakaru

00:00
15.01.2025
17

“Lai gan varētu domāt, ka amatiermākslas kolektīvi pēc daudzajiem gadu mijas pasākumiem tagad kaut nedaudz atvelk elpu, tā nav. Katram savi mērķi, kurus grib sasniegt,” saka Jaunpiebalgas Kultūras centra vadītāja Egita Zariņa un uzsver, ka katru vakaru centrā kādam kolektīvam ir mēģinājums, tikšanās, lai apspriestu gaidāmos kultūras notikumus pagastā, novadā, Latvijā. Pagasta jauktais koris “Jaunpiebalga” […]

Skatītāji plūst uz “Straumi”

00:00
14.01.2025
57

Režisora Ginta Zilbaloža veidotās animācijas filmas “Straume” galvenais varonis kaķis vientuļnieks paceltu asti soļo pa pasaules nozīmīgāko kino festivālu sarkanajiem paklājiem un priecē ar aizvien jauniem panākumiem, balvām un atzinību Francijā, Kanādā, Meksikā, Austrālijā, Ķīnā, Polijā. “Straume” saņēmusi arī prestižo Ņujorkas kinokritiķu apvienības balvu kā gada labākā animācijas filma, un nu jau tās producents Matīss […]

Apciemo pagasta vientuļos seniorus

00:00
13.01.2025
48

Jau vairākus gadus Taurenes bērnudārza “Asniņš” bērni un vecāki    sadarbojas ar pagasta senioru klubu “Randiņš”. Jaunākā paaudze gatavo dāvanu pakas pagasta vientuļajiem senioriem, bet kluba biedri tās nogādā adresātiem. “Dāvanu kastē ir gan marinējumi, dažādi salāti no mājas krājumiem, gan pašu darinātas praktiskas lietas, veselīgi saldumi. Arī mēs vēl ko pieliekam klāt. Gandrīz katrā […]

“Rainis un Aspazija”, “Poruks” jau frontē, drīz sūtīs “Cēsis”

00:00
12.01.2025
74

Uzņēmuma “CATA” foajē izklāts paklājs, garāmgājēji noskatās, novērtē. Ne katrs saprot, ka tas ir 6×10 metru aizsargtīkls Ukrainas armijai. To sējušas cēsnieces. Todien, kad “Druva” apmeklēja aizsargtīklu darbnīcu, te strādāja septiņas sievietes. “Cik laika vajag, lai tādu sapītu, atkarīgs no brīvprātīgo skaita. Bija steidzams pasūtījums, tīklu vajadzēja pēc desmit dienām, mēs paguvām septiņās, nākamais tapa […]

Apbalvojumi liecina par paveikto

00:00
11.01.2025
88

Cēsu novadā drošību un sabiedrisko kārtību uzrauga Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Dienvidvidzemes iecirknis, tā pārziņā ir arī Madonas un Varakļānu novads. Aizvadītajā decembrī, atzīmējot Valsts policijas gadadienu, iecirkņa darbinieki saņēma apbalvojumus. Virsleitnantam Kal­vim Retko par priekšzī­mīgu dienesta pienākumu izpildi un sasniegtajiem augstajiem darba rezultātiem pirms termiņa piešķirta nākamā dienesta pakāpe “Kap­teinis”, Dienvidvidzemes iecirkņa priekšniece pulkvežleitnante Inga […]

Desmit gadi pilni brīnumiem

00:00
10.01.2025
81

Sabiedriskā labuma organizācija “Brīnummāja” Cēsu Izstāžu namā svinēja jubilejas pasākumu “Mums jau viens desmits”, sakot paldies ikkatram, kurš palīdzējis – uzņēmējiem, sadarbības partneriem no valsts un pašvaldības iestādēm, nevalstiskā sektora, ziedotājiem, brīvprātīgajiem un speciālistiem. “Brīnummājas” vadītāja Liena Graudule sacīja: “Jūs katrs esat daļa no brīnuma – daļa no bērna smaida par izdošanos, daļa no vecāku […]

Tautas balss

Pirts – ikdienai, ne atpūtai

10:44
13.01.2025
27
Lasītāja V. raksta:

“Līgatnē nav skaidrības par pirti. Tā iedota nomā uzņēmējam, bet vai viņš nepaaugstinās maksu par pēršanos? Tā nu ir, ka mazajā pilsētiņā ir daudz mājokļu, kuros nav vannas istabas, pirts ir ikdie­nas nepieciešamība, ne atpū­-tas procedūra. Saprotams, ka viss kļūst dārgāks, taču mazgāšanās ir ikdienas nepieciešamība, tāpēc pašvaldībai ir jāpadomā, lai tā ir pieejama arī […]

Vajag arī rīta pusē

10:43
13.01.2025
26
I. no Raunas. raksta:

“Raunā pasta nodaļa tagad atrodas pagasta centrā. Ir ērti ieiet, nav jākāpj pa kāpnēm, kā bija pasta mājā.Taču pasta darba laiks gan ir neizprotams – darba dienās no plkst. 13.30 līdz 16.30. Laucinieki taču uz pagasta cen­tru brauc no rīta, ne pēcpus­dienā. Arī centrā dzī­vojošie seniori lietas kārto rī­ta pusē. Bet, ja cilvēks strādā, kad […]

Kāpēc tāda netaisnība?

10:42
13.01.2025
41
27
Aigars raksta:

“Otrdienas “Druvā” lasīju, ka uzņēmums “Kom-Auto” šoziem rūpīgi tīra no sniega ielas un ietves Cēsīs un arī paš­valdības lauku ceļus Vaives pagastā. Par to, protams, prieks, bet gribētos zināt, vai pašvaldības finansējums šoziem paredzēts tikai Cēsīm? Pie mums Raisku­mā pašvaldības ceļi nav tīrīti ne decembra, ne janvāra sniegotajās dienās! Kāpēc tāds dalījums? Cik zinu, pašvaldības […]

Cik pieliek, tik atņem

16:03
10.01.2025
28
R. raksta:

“Valdība stāsta, kas šogad būs labāk, ka vairāk naudas paliks maciņā. Bet, ja paskatās otru pusi, to, cik nāksies izdot, skaidri saprotams, ka viss būs dārgāks. Degvielai nodoklis klāt, tas jau vien visu sadārdzinās, jo mūsdienās nekas nav iespējams bez pārvadājumiem. Kopumā jau nevar teikt, ka slikti dzīvojam, ja paskatāmies uz pirmssvētku rindām veikalos, tikai […]

Gribas zināt, vai palīdzēts

16:03
10.01.2025
19
L. raksta:

“Priecājos, ka akcijā “Dod pieci” savāca tik lielu ziedojumu summu un varēs palīdzēt daudziem slimniekiem. Taču gribētos, lai, atskaitoties, kā izlietots saziedotais, ne tikai pasaka, kam tas iedots, bet arī to, vai cilvēku dotais patiesi sniedzis palīdzību un vai slimnieku veselība uzlabojusies,” priekšlikumu izteica L.

Sludinājumi