Divpadsmit Amatas novada jaunās māmiņas uzsākušas mācības projektā „„Es daru, tātad esmu” vecāku motivēšana iesaistīties darba tirgū”.
Projektu īsteno rajona padomes pieaugušo izglītības centrs, un tā mērķis ir paaugstināt pašcieņu, zināšanas un kompetenci sociālās atstumtības riska grupas vecākiem, lai veicinātu motivāciju atgriezties un konkurēt darba tirgū. Pieaugušo izglītības centra direktore Daiga Rubene skaidro, ka visas jaunās māmiņas savā veidā ir riska grupa, jo: „Viņas ir ārpus darba tirgus. Ja gadu, divus esi mājās ar bērnu, mainās intereses, hobiji, arī kvalifikācija.”
Amatas novadā projektā iesaistījušās dažāda vecuma māmiņas, lielākoties ar vairāk nekā vienu bērnu. Projekts tiek īstenots arī Cēsīs, un tajā darbojas vairāk tieši gados jaunās māmiņas no Cēsīm un tuvākās apkārtnes. D. Rubene atzīmē, ka māmiņas, kuras vēlas papildināt savas zināšanas, vēl aizvien projektos var iesaistīties.
Projektā nav uzsvars uz kādas specifiskas, jaunas kvalifikācijas iegūšanu, drīzāk tas palīdzēs paplašināt jauno māmiņu redzesloku. D. Rubene pastāstīja: „Viņām būs iespēja pamācīties arī to, kas sirdij varbūt nav tik tuvs, piemēram, latviešu valodu un lietišķos rakstus, jo Latvijas Darba devēju konfederācija atzinusi, ka šo zināšanu lielai daļai trūkst.” D.Rubene stāsta, ka nereti cilvēkiem ir ļoti slikta prasme rakstīt un izteikties korektā latviešu valodā, arī pareizi uzrakstīt iesniegumus un citus dokumentus, kas ir svarīgi darba tirgū.
Projektā būs iespējams apgūt arī datorprasmes, saskarsmes mākslu, darba likumdošanu un ģimenes budžeta plānošanu. Būs nodarbības arī par sevis pilnveides un karjeras attīstības iespējām, kā arī sabiedrības veselību un darba jautājumiem.
Izglītības centra speciāliste darbā ar neformālām izglītības programmām, reģiona koordinatore programmai “Jaunatne darbībā” Baiba Krišjāne vērtē, ka šīs zināšanas nepieciešamas, lai mammas pēc bērna piedzimšanas var konkurēt darba tirgū: „Arī Amatas novada māmiņas atzinušas, ka tas ir nepieciešams. Viņas arī uzskata, ka ļoti vajadzīgs apgūt angļu valodu.”
B.Krišjāne atzīst, ka izglītība māmiņām nereti ir ļoti dažāda. Viņa skaidro, ka ir jaunās māmiņas, arī Cēsīs un rajonā, kurām ir tikai 17, 20 gadu, bet nav pat pamatskolas izglītības: „Ar diviem bērniem nosēdēts mājās, un izglītības nav, vai nu nav intereses, vai iespēju mācīties. Taču vairākām ir interese un spēks mācīties vakara vidusskolā, kur ir arī bērnistaba, taču nav, kas bērnus tur pieskatītu.”
Arī jaunās māmiņas, Amatas novada iedzīvotājas, piekrīt, ka jaunu zināšanu iegūšana ir nepieciešama. Inese Ikauniece, kurai ir trīs bērni, skaidro: „Ļoti svarīgi, ka ir iespējams izrauties no mājām. Sēžot mājās, neko daudz nav iespējams uzzināt, tikai tik, cik no TV, laikrakstiem. Taču šeit ir iespēja iepazīties arī ar citiem un uzzināt ko jaunu.”
Tam piekrīt arī Luīze Kikvīdze, Anita Skuja un Ilze Kupča. A.Skuja skaidro, ka paplašināt zināšanas nepieciešams, lai būtu iespēja atgriezties darba tirgū. Projekta dalībnieces vērtē, ka, iespējams, arī pēc nodarbību noslēgšanās viņas varētu saglabāt kontaktus. I.Ikauniece plāno: „Sieviešu klubiņš arī būtu noderīgs. Līdz šim nav bijis daudz tādu iespēju, cik tikai ar kaimiņiem kontaktēties.” Viņa pieļauj, ka šāda sieviešu apvienība varētu arī palīdzēt citiem novada iedzīvotājiem organizēt sanākšanas.
D.Rubene atzīst, ka šādi projekti varētu tikt īstenoti arī citos pagastos, taču tam nepieciešams atbalsts. Amatas novadā projekts guvis atsaucību, un novada domes priekšsēdētāja Elita Eglīte izpratusi tā nozīmību.
E.Eglīte vērtē, ka projekts ir svarīgs, jo līdz ar bērna piedzimšanu cilvēka dzīvē notiek izmaiņas, taču tad, kad mammas varētu atgriezties darba tirgū, daudzām tomēr tas ilgstoši neizdodas: „Tādēļ ir labi, ka viņām ir iespēja apgūt zināšanas šādā projektā. Novadā cenšamies arī nodrošināt, lai būtu bērnudārzi, kur atstāt bērnus, lai varētu strādāt.” E.Eglīte turklāt arī atzīst, ka kursi ļaus dalībniecēm izvērtēt sevi un savas iespējas.
Amatas novadā tiek realizēts vēl viens Sabiedrības integrācijas fonda un Eiropas Sociālā fonda finansēts projekts „Pirmspensijas vecuma cilvēku integrācija darba tirgū”. D.Rubene skaidro, ka šim projektam mērķis ir veicināt pirmspensijas vecuma cilvēku zināšanu un prasmju pilnveidošanu, kā arī iesaistīšanos darba tirgū. Šajā projektā iesaistījušies 20 cilvēki. D.Rubene atzīmē, ka būtiski motivēt cilvēkus nebaidīties īstenot idejas, tādēļ arī nodarbībās tiek sniegtas zināšanas, kā darboties ar datoru, apgūta tiek saskarsmes kultūra, sevis apzināšanās un pilnveidošana, kā arī iespējas darba tirgū.
Komentāri