Turpināsim ielūkoties plašajā un bagātīgajā garšaugu pasaulē, kurā ceļot mums palīdz “Santa Maria”, un, kas zina, varbūt nedēļas nogale ir īstais laiks, lai pagatavotu kaut ko īpašu.
Baziliks jau guvis atzinību arī pie mums, un šis garšaugs tiešām vislabāk lietojams svaigā veidā. Tā vienreizējais aromāts vislabāk jūtams svaigās, tikko no dobes nākušās lapiņās. Klasiska vērtība – saulē nogatavojies tomāts ar mocarellas siera šķēlītēm, nedaudz olīveļļas, sāls, svaigi maltiem pipariem un sakapātu baziliku. Te vietā Mārtiņa Rītiņa klasiskā frāze – kas var būt labāks par šo. Ja svaigs baziliks nav pieejams, var izmantot kaltētu, to sajaucot ar olīveļļu, sāli un pipariem. Interesantu garšas niansi no bazilika iegūs arī griķu putra.
Pētersīļi ir viens no universālākajiem garšaugiem, jo labi sader gandrīz ar visiem ēdieniem. Ikdienā lietojams garšaugs, kas kaltēšanas procesā kļūst maigāks un iegūst izteiktāku raksturīgo garšu. Pētersīļus pievieno mērcēm, buljoniem, biezzupām un krēmzupām, pastas sacepumiem, salātiem un sautējumiem.
Raudenes jeb oregano viegli piparotā garša piestāv itāļu un grieķu virtuves ēdieniem. Raudeni izmanto ēdienos, kuru pamatā ir tomāti, piemēram, tomātu zupās un mērcēs, arī picu mērcēs. Šis garšaugs perfekti papildinās arī risoto, zivju un pastas ēdienus, piestāv baklažāniem, kabačiem, sieriem, īpaši – kazas sieram.
Rozmarīna smarža nedaudz atgādina skuju aromātu. Tas piemērots jēra gaļas ēdieniem, medījumam, sātīgiem sautējumiem. Taču to var izmantot arī krietni vienkāršākam piedāvājumam, piemēram, pievienot vārītiem un apceptiem kartupeļiem, bet kopā ar citronu rozmarīns veido lielisku garšas kombināciju krāsnī ceptai vistai. Ļoti labi rozmarīns sader ar sieriem, putotu sviestu, gaļas un dārzeņu marinādēm. Tikpat labi to var pievienot arī ievārījumiem, marmelādēm un atspirdzinošiem dzērieniem.
Pikantā, viegli rūgtenā salvijas garša labi sader ar cūkgaļas ēdieniem. Kaltētu salviju ēdienam pievieno jau gatavošanas sākumā, jo tieši karsējot tā pilnībā attīsta garšu un aromātu. Taču jāuzmanās – kaltēta salvija ir daudz spēcīgāka par svaigu, tāpēc tā ēdienam jāpievieno uzmanīgi. Salviju izmanto, piemēram, truša, jēra, teļa, medījuma, arī maltās gaļas ēdienos. Lai piešķirtu ēdienam Vidusjūras reģionam raksturīgas nianses, salviju pasautē olīveļļā vai sviestā.
Timiāna pikanti saldenā garša vislabāk attīstās tieši karsēšanas procesā. Timiāns sader ar trekniem, taukvielām bagātiem ēdieniem, jo palīdzot tos labāk sagremot. Kad nākamreiz vārīsiet zirņu vai pupiņu zupu, pievienojiet tai nedaudz kaltēta timiāna. Jo allaž esmu teicis, virtuvē pats galvenais ir eksperimentēšana ar garšām, garšvielām un sastāvdaļām. Timiānu pievieno zupām, marinādēm, cepešiem, truša gaļai, tomātu, paprikas un baklažānu ēdieniem. Tas labi sader ar rozmarīnu, lauru lapām, muskatriekstu un salviju, toties nevajadzētu kopā lietot timiānu un majorānu.
Lai nebūtu tikai teorija, piedāvāšu arī divas vienkāršas receptes par bazilika izmantošanu.
Bazilika un tomātu sviests. Ņemam 100 gramus mīksta sviesta, sāli, Santa Maria maltos melnos piparus, ¼ tējkarotes citronu sulas, nedaudz medus, piecas ēdamkarotes tomātu pastas, vienu saspiestu ķiploka daiviņu, šķipsniņu Santa Maria Kajennas piparu, divas tējkarotes Santa Maria bazilika.
Visas sastāvdaļas kārtīgi saputojam, no iegūtās masas izveidojam rullīti, ietinam pergamenta papīrā vai pārtikas plēvē un liekam ledusskapī kārtīgi atdzist. Bazilika – tomātu sviestu var pasniegt gan pie grilētas gaļas, gan vienkārši kopā ar svaigu, apgrauzdētu maizi. Ja nedēļas nogale būs saulaina un dosieties ārā cept gaļu, varat pārsteigt savus draugus ar jauno piedāvājumu.
Makaroni ar siera un bazilika mērci. Ņemam 250 gramus makaronu, vienu sīpolu, vienu iepakojumu kausētā siera, 150 ml saldā krējuma, sāli, Santa Maria maltos melnos piparus, Santa Maria baziliku.
Novārām makaronus, pa to laiku sakapājam sīpolu un apcepam eļļā. Pievienojam saldo krējumu un uzvārām. Pēc tam iemaisām kausēto sieru un maisot izkausējam uz nelielas liesmas. Mērcei dāsni pievienojam kaltēto baziliku, vienu, divas tējkarotes – pēc garšas, ļaujam nedaudz novārīties, pēc garšas pievienojam sāli un piparus.
Makaronus nokāšam, pārlejam ar mērci un izmaisām. Pasniedzot dekorējam ar sakapātām svaigām bazilika lapiņām.
Komentāri