Sestdiena, 27. jūlijs
Vārda dienas: Marta, Dita, Dite

Atkritumu daudzums kā labklājības rādītājs

Druva
00:00
17.01.2009
2
200901162231198507

Pērn uz pastāvēšanas desmit gadiem atskatījās Vidzemes pašvaldību dibinātā un pārvaldīta SIA “Ziemeļvidzemes atkritumu apsaimniekošanas organizācija” (“ZAAO”). Ar šo gadu uzņēmums kļuvis par vienīgo atkritumu apsaimniekotāju Cēsīs. Visus šos gadus uzņēmumu vadījis Aivars Sirmais, kļūstot par īstu nozares speciālistu.

– Desmit gadus vadīt uzņēmumu – tas ir ilgs vai īss laiks?

– Man tas pagājis ātri, bet jāteic, ka par šo biznesu esmu domājis gadus divdesmit. Jau no tehnikuma laikiem šī joma man šķitusi interesanta. Savulaik, strādājot Sanktpēterburgā, par to interesējos un labi zināju šīs pilsētas atkritumu savākšanas sistēmu. Kad strādāju Valmieras domē, atbildēju par komunālajiem jautājumiem. Tā ka nonākšanu šajā amatā nevar uzskatīt par nejaušu.

Lai arī nozares attīstība Latvijā notikusi strauji, domāju, ka tajos treknajos gados varēja izdarīt vairāk. Attīstība nav notikusi visā valstī vienmērīgi, tāpēc problēmas, kas tagad ir “ZAAO”, citiem šajā jomā strādājošajiem parādīsies tikai pēc gada, diviem. Mēs esam aizgājuši krietni tālāk.

Šajos desmit gados stratēģiskas kļūdas neesam pieļāvuši. Kā sākām? Patiesībā tukšā vietā. Bija pašvaldību piešķirts finansējums, ja nemaldos, 200 tūkstoši latu, četras mašīnas, konteineru parks. Tas viss. Tad Valmiera atdeva mums šo pakalpojumu, parādījās ieņēmumu daļa. Šajos gados neviena pašvaldība neko nav piemaksājusi, paši, izmantojot kredītus un līzingus, esam attīstījušies.

– Kāpēc neveidojāt privāto atkritumu apsaimniekošanas biznesu?

– Jāteic, pirms gadiem divdesmit bija tādas domas, bet nebija starta kapitāla. Tad nāca šī iespēja, un atzīšos, esmu apmierināts ar savu izvēli. Galu galā arī strādāt par algu ir interesanti.

– Krīze skar arī šo nozari. Vai varbūt ne, jo atkritumi taču rodas arī krīzes laikā?

– Protams, skar. Cilvēki iepērkas mazāk, līdz ar to samazinās atkritumu apjoms. Esam sarēķinājuši, ka tas samazinājies par aptuveni desmit procentiem. Ja samazinās atkritumi, tas ir reāls krīzes rādītājs.

Nākas konstatēt vēl kādu nepatīkamu niansi. Proti, šobrīd gandrīz apstājies otrreizējo izejvielu – makulatūras, PET pudeļu – tirgus, cenas katastrofāli kritušās. Līdz ar to vākt un šķirot atkritumus kļuvis neizdevīgi. Tagad domājam, ko darīt, lai segtu vismaz degvielas izmaksas šķiroto atkritumu savākšanai. Līdz šim to sedza pārdošanas cena un „Zaļā punkta” piemaksa. Tagad pārdošanas cena pielīdzināma nullei, bet ar piemaksu ir par maz. Gan risinājumu atradīsim, bet kādam būs jāmaksā.

– Itālijā atkritumu apsaimniekošanas biznesu kontrolē mafija, arī Rīgā ik pa laikam dzirdam par vēlmi pārdalīt ietekmes sfēras šajā nozarē. Kas tik pievilcīgs šajā uzņēmējdarbībā?

– Tā ir stabila nauda, jo atkritumi būs vienmēr. Kāpēc mafijai tie vilinoši? Vienkārši! Var paņemt lielu naudu par noglabāšanu, bet atkritumus aizvest uz kādu nelegālu izgāztuvi. Un noglabāšanas nauda paliek atkritumu savācējam. Par tonnu atkritumu, ko noglabā poligonā “Daibe”, jāmaksā 15 latu. Taču – ja atkritumus izgāž kur citur… Var parēķināt, cik iespējams iebāzt kabatā.

Rīgā ir samērā liels tirgus, uzņēmējus vilina iespējas, ko dod lielais atkritumu apjoms, tostarp iespēja

no tiem ražot enerģiju.

– Būvējot atkritumu dedzinātavas?

– Daudzi domā, ka tas ir reāls peļņas avots, bet tā nav. Ja tā būtu, to taču darītu visā pasaulē. Ja gribam atkritumus dedzināt, būs lielas izmaksas, jo tie paši nedeg, atkritumi jāuzsilda, jāizžāvē. Bet no saražotās pārdotās enerģijas ieņēmumus ar plus zīmi iegūt nevar. Atkritumu dedzināšana maksā aptuveni 100 eiro par tonnu. Noglabāšana Daibes poligonā maksā 15 lati tonnā, apmēram 25 eiro. Tātad dedzināšana ir četras reizes dārgāka. Kurš maksās starpību?

Latvijā tas ir nerentabls pasākums. Lai būtu pozitīva ieņēmumu – izdevumu plūsma, Latvijā par maz atkritumu. Nevedīs taču tos vienviet pāri visai valstij, tas šo procesu sadārdzinātu vēl vairāk. Poligons vienmēr būs lētāks par atkritumu dedzināšanu. Protams, vislētāk ir nedarīt ar atkritumiem neko, tiklīdz kaut ko sāk, izmaksas pieaug ļoti.

– Pērn Cēsīs strādājāt konkurences apstākļos, bija vēl divi atkritumu apsaimniekotāji. Kādas atziņas?

– Par tādu īstu konkurenci gan grūti runāt, jo Cēsīs apsaimniekojām 70 procentus atkritumu. Turklāt abi pārējie apsaimniekotāji arī atkritumus veda uz Daibi, maksājot mums par to. Tagad, kad pilsētā esam vienīgie atkritumu apsaimniekotāji, nekas daudz nemainās, ja nu vieglāk veidot loģistikas sistēmu.

Limbažos gan strādājām konkurences apstākļos, tur mums tikai 20 procenti tirgus, bet cena zemāka nekā konkurentiem, mums apjoms pieaug. Turklāt “ZAAO” pakalpojumu klāsts ir ļoti liels. Tas ir mūsu trumpis.

– Desmit gados „ZAAO” izveidojies par veiksmīgu zīmolu.

– Jā, arī kolēģi no citiem Latvijas novadiem tā uzskata. Arī šīs attiecības mainījušās. Kādreiz uz mums skatījās ar naidu, jo domāja, ka ņemam nost privātajiem darbu, bet ar savu darbību pierādījām, ka mūsu modelis ir pareizs. Spējam piedāvāt kvalitatīvu pakalpojumu, kas visiem nepieciešams, tāpēc esam izpelnījušies atzinību no klientiem.

– Uzņēmums lielu vērību pievērš vides izglītībai, citi apsaimniekotāji šajā jomā nestrādā.

– Privātajiem tas nav vajadzīgs, tie tikai lieki izdevumi. Un tas jau arī ir pašvaldību uzdevums, jo pēc likuma atkritumu apsaimniekošanu organizē pašvaldība. Ziemeļvidzemes pašvaldības nodibināja „ZAAO”, lai mēs organizējam šo procesu. Tādēļ jāpilda visas funkcijas, arī izglītošana. Tajā esam paveikuši tiešām daudz, tas dod pazīstamību.

– Vai, uzņēmumam sekmīgi darbojoties, mežā nonāk mazāk atkritumu?

– Daudz braucu pa mežu, jāteic, ka tie kļūst tīrāki. Vienmēr būs indivīdi, kas metīs atkritumus zemē pat tad, ja blakus konteiners. Bet jo sakārtotāka vieta, jo mazāk gribēs to piesārņot.

Lielākā problēma ir mazie pseidouzņēmumi, kuru īpašnieki iedomājas, ka ir uzņēmēji. Izmaksas cenšas maksimāli ietaupīt, algas maksājot aploksnēs, nemaksā nodokļus. Nemaksā arī par atkritumu izvešanu, bet meklē, kur tos izgāzt, kaut vai mežā. Postu dabai ne tik daudz nodara mājsaimniecības, cik šādas firmiņas.

Varam sniegt pakalpojumu, ja cilvēki to grib. Ja ne, tur neko nevaram izdarīt. Pašvaldības kompetencē ir pateikt, ka tā jādara. Ar to, ka saistošajos noteikumos tas ierakstīts, par maz. Jākontrolē. Cēsīs pašvaldības policija šajā jomā strādā labi.

– Nevaru nepajautāt par šīs nedēļas notikumiem Rīgā.

– Otrdienas notikumi jāsadala divās daļās. Pirmā daļa, mītiņš, apliecināja, ka cilvēki novesti diezgan tālu. Protams, ne visi tur bija tādi, kam tiešām grūti, daļa tur bija tusiņa pēc. Bet nevar noliegt, ka ekonomiskā situācija pasliktinās, bezdarbs pieaug, un kur neapmierinātiem cilvēkiem doties? Tikai protestēt! Uzskatu, ka izmisums tikai pieaugs, jo pagaidām nav neviena objektīva iemesla, lai situācija uzlabotos. Un tādus treknos gadus, kādi bija pērn un aizpērn, es, visticamāk, vairs nepiedzīvošu. Tagad esam iekšā īstā kapitālismā pie sasistas siles. Tie, kuri spēs izrāpties, arī pastāvēs.

Runājot par otro daļu – huligāni vienmēr bijuši. Uzskatu, ka policija strādāja par vāju. To procesu nobremzēt varēja krietni ātrāk, un nekas tur nebūtu noticis. Bet sajūtas pēc šī notikuma nebija patīkamākās. Nebiju domājis, ka tā var notikt.

– Nedaudz par ko citu. Daudziem nav svešs atraktīvā televīzijas pavāra Mārtiņa Sirmā vārds. No kā dēlam šis talants?

– No manis ne, man vislabāk padodas sviestmaizes (nosmejas). Tas nedaudz no Mārtiņa vecmammas, bet galvenokārt viņa paša izvēle un vide, kurā nokļuva. Mārtiņš izvēlējās šo profesiju, tiesa, nedaudz ar manu palīdzību. Nokļuva labās prakses vietās. Savs nopelns arī viņa draugiem. Un, lūk, rezultāts.

– Kad vecāki brauc ciemos, dēls sagaida ar klātu galdu?

– Kā kuru reizi, bet viņam gatavot patīk, viņš labprāt mūs iepriecina. Man garšo Mārtiņa zupas, īpaši gaļas zupas. Tādas vienkāršas lietas. Viņš prot interesanti pagatavot. Nezinu, ko viņš tur liek klāt, bet

man garšo!

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kā sev nenodarīt pāri, ēdot dārza veltes

07:54
27.07.2024
6

Kurš gan vasarā necenšas iespējami vairāk pamieloties ar vietējo dārzu labumiem. Ogas, augļi, svaigi dārzeņi, to vai nu katrs izaudzē pats, vai nopērk tirgū. Šie labumi ir bagāti ar vitamīniem, antioksidantiem un šķiedrvielām, taču ne katrs tos var ēst, cik vēlas. Šīs dabas veltes var radīt kairinājumu kuņģī, izraisot dedzināšanu un citas nepatīkamas sajūtas. Kādos […]

Izrāda senču mantojuma pūra lādes

00:00
27.07.2024
16

Pie Stalbes Tautas nama otro gadu tika rādīts, kas glabājas pagasta dzimtu pūra lādēs. Ikviens bija aicināts neturēt sveci zem pūra un muzikālās noskaņās dalīties ar senču atstāto mantojumu un arī ar paša darināto. Pasākumā bija skatāmi daudzi krāšņi zeķu un cimdu pāri, tamborētas endzetes spilvendrānām, izšūti dekoratīvie spilveni, grīdceliņi un citi rokdarbi. Par katru […]

Turpinās sadarbība Vācu kapu kopšanā

00:00
26.07.2024
28
1

Cēsīs viesojās Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas pārstāvis atvaļinātais feldfēbelis Marcels Herbsts. Pirms desmit gadiem Latvijas Brāļu kapu komitejas un vācu Karavīru kapu kopšanas apvienības “Volksbund” kopā ar Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas biedriem rīkoja Latvijas Zemessardzes un vācu karavīru kapu sakopšanas talku Cēsu Vācu kapos, šajos gados par kapu kopšanu […]

Vakar Gulbenes novadā divas automašīnu zādzības

09:39
25.07.2024
248

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 66 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 14 ceļu satiksmes negadījumi, kur divos gadījumos kopumā cietušas divas personas. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 116 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 60 par ātruma pārsniegšanu. NODARĪJUMI PRET ĪPAŠUMU […]

Kas mežā, tas tirgū

00:00
25.07.2024
60

Darba dienās Cēsu tirgū rimta dzīvība. Āra teritorijā dārzeņi, ogas, meža veltes. Pāris tirgotāju piedāvā gailenes. Cena no četriem eiro par litra trauciņu, ir arī mellenes, lācenes par astoņiem eiro. Jānis no Pārgaujas mežiem atvedis gailenes un mellenes. “Iegāju mežā un iznesu trīs spaiņus gaileņu,” pasmej Jānis un uzsver, ka īsts sēņotājs atradīs sēnes arī […]

Dzimtas likteņstāsts grāmatā

06:06
24.07.2024
36

Diena mākslai “Vieta, kur pagātnes satiekas ar šodienu” Zosēnu pagasta Skrāģu krogā veltīta divdesmit pieciem gadiem kopš sestajiem Piebalgas kultūras svētkiem Zosēnos un operas “Baņuta” libreta autora Artura Krūmiņa un komponista Alfrēda Kalniņa 145. dzimšanas dienai. Mākslas dienā tika atvērta arī Ilzes Būmanes grāmata “Piebal­dzēns ar pasaules apvārsni” par Artura Krūmiņa dzimtas likteņstāstu. Gan pats […]

Tautas balss

Varbūt jāalgo ārzemnieki

11:11
25.07.2024
65
Seniors raksta:

“Kad beidzot būs skaidrība par nodokļiem, tos cels vai ne! Darba grupa strādāja divus gadus, visi taču saņēma darba samaksu, vai tiešām nav nekāda saprotama rezultāta? Ja jau paši netiekam galā, tad lai labāk maksā citu valstu ekspertiem,” bija neapmierināts seniors.

Vajadzīgs veloceliņš uz Ninieri

11:10
25.07.2024
30
Riteņbraucēja raksta:

“No Cēsīm uz Līviem uzbūvēts labs veloceliņš. Tāds ir arī uz Priekuļiem. Taču daudzi cēsnieki vasarā ar divriteņiem brauc uz Niniera ezeru. Arī uz turieni vajadzētu veloceliņu, cilvēki to tiešām bieži izmantotu. Ninierī peldas ne tikai vasarās, daudzi to dara visu gadu. Protams, ziemā jau ar velosipēdu nebrauksi, bet pavasarī var sākt diezgan agri, un […]

Tīrumam apkārt ziedošs žogs

11:09
24.07.2024
21
Anda raksta:

“Zemnieki nav apmierināti un uzskata, ka ir muļķīgi apkārt laukiem atstāt neapstrādātu joslu. Viņiem taisnība, ka tā ir nezāļu audzēšanai. Nesen ceļmalā upes krastā redzēju dzeltenu labības lauku, un ap to visapkārt platā joslā zied puķu spriganes. Tās kā dzīvžogs apņēmis tīrumu. Vai tā ir prātīga saimniekošana! Puķu spriganes jau tā izplatās kā neapturama sērga. […]

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
34
1
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
16
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Sludinājumi