Trešdiena, 24. jūlijs
Vārda dienas: Kristīne, Kristīna, Krista, Kristiāna, Kristiāns

Pārcelties uz dzīvi aiz Ziemeļu polārā loka

Kristīne Lāce
00:00
25.03.2021
11
Daba 1

Teju pirms trīs gadiem taureniete Elīna Žēpere (29) kopā ar tuviniekiem atzīmēja pavasara svētkus – Lieldienas, bet pēc tam sapakoja mantas un kopā ar vīru un divām meitām devās Ziemeļu virzienā – uz Norvēģiju.

Elīna atzīst, ka viens no iemesliem pārcelties labākas dzīves meklējumos ir bijis finansiālais stāvoklis, kā arī sajūta, ka medmāsas profesija Latvijā netiek pienācīgi novērtēta. Tolaik viņa strādāja Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā.

Darbu dabūja trīs dienās

Par to, kā nonāca pie izvēles par dzīvi Norvēģijas pilsētā Narvikā aiz polārā loka, Elīna stāsta: “2017. gada augustā vīrs ievietoja darba meklēšanas sludinājumu kādā norvēģu mājaslapā. Nā­kamajā dienā viņam jau zvanīja no kāda uzņēmuma, un jau pēc trim dienām viņš sāka strādāt Norvēģijā.” Elīna stāsta, ka tajā laikā arī viņas kolēģes slimnīcā interesējušās par darbu ārzemēs. “Mēs atradām norvēģu firmu, kas nodrošina bezmaksas mācības un dokumentu kārtošanu. Nepagāja ne pusgads no mācību sākuma, kad es ar ģimeni pārcēlos uz Narviku, lai kaut ko mainītu savā dzīvē.”

Lai strādātu Norvēģijā, Elīnai bija jānokārto valodas tests, ko viņa veiksmīgi izdarījusi. Firma, kas nodrošināja mācības, diemžēl konkrētajā pilsētā darbu piedāvāt nevarēja. Bet vīra darbavietas vadītājs sazinājās ar apkaimes pansionātu un sarunāja Elīnai darba interviju. “Nākamajā dienā pēc intervijas jau devos uz darbu. Pavasara beigās un vasarā Nor­vēģijā trūkst darbinieku, jo pastāvīgajiem darbiniekiem sākas atvaļinājumu laiks, tad bieži piedāvā pagaidu darbu. Arī es nedaudz vairāk kā gadu nostrādāju kā pagaidu darbiniece, līdz mani pansionātā pieņēma pastāvīgā darbā par māsiņu,” atklāj Elīna.

Redzēt pozitīvu rezultātu

Ar darba apstākļiem Elīna ir apmierināta. “Mācoties medicīnas nozarē Latvijā, biju praksē pansionātā. Abu valstu pansionātus grūti salīdzināt, bet varu pastāstīt, ka Norvēģijā katram iemītniekam ir atsevišķa istaba ar tualeti un dušu, ir multifunkcionālas gultas ar elektriskajiem pacēlājiem, kas ļoti atvieglo personāla darbu,” par pozitīvo darbā ziemeļvalstī teic Elīna.

Vēlme mācīties un strādāt medicīnas nozarē Elīnai neatnāca uzreiz. Mācoties Cēsu Valsts ģimnāzijā, par savu nākotnes profesiju viņai bijušas dažādas domas. “Vienu brīdi bija vēlme mācīties toreizējā Latvijas Policijas akadēmijā, tad gribējās kļūt par arhitekti. Kaut gan mācījos eksakto zinību klasē, ar matemātiku nebijām labākās draudzenes, tā aizgāju mācīties par mediķi. Varbūt tas sais­tīts arī ar to, ka mana mamma ir mediķe un manī jau kopš bērnu dienām ir vēlme palīdzēt cilvēkiem un redzēt pozitīvu rezultātu tam, ko esmu paveikusi,” atklāj Elīna.

Valoda sarežģīta, bet cilvēki iejūtīgi

Divu meiteņu mamma atzīst, ka pārcelšanās uz dzīvi aiz polārā loka nav bijis emocionāli viegls lēmums. “Kad pārvācāmies, vecākajai meitai bija seši gadi, mazākajai – divi. Sākumā bija grūti, jo meitenes nezināja valodu. Esot Latvijā, centos ar viņām nerunāt norvēģiski, jo nevēlējos, lai iemācās nepareizu izrunu. Norvēģu valoda ir sarežģīta, ir daudz dažādu dialektu. Vecākajai meitai ļoti palaimējās, jo bērnudārzā, kuru viņa apmeklēja, strādāja audzinātāja no Rīgas. Mazākajai tolaik bija divi gadi, ja audzinātājas ko pajautāja, viņa saprata, bet atbildēja latviski. Taču bērni Norvēģijā ļoti ātri apguva valodu,” stāsta Elīna.

“Ja sākumā bija doma, ka aizbrauksim uz pāris gadiem, tagad varu teikt, ka esam iedzīvojušies un pagaidām neesam ne runājuši, ne plānojuši pārcelties atpakaļ uz Latviju. Situācija Norvēģijā, manuprāt, ir daudz mierīgāka un stabilāka. Cilvēki ir smaidīgi, labvēlīgi, pat svešinieki viens otru sveicina. Jūtamies nodrošināti un zinām, kas mūs ilgtermiņā uz priekšu varētu sagaidīt,” lēmumu skaidro Elīna, pibilstot: “Sākoties pandēmijai, arī šeit skolas tika slēgtas un bērniem bija mājmācības. Skola katram bērnam iegādājās personāldatoru, kas tika izsniegts uz mājām, lai varētu mācīties. Vecākajai meitai skolā nav jāpērk pat zīmulis. Diemžēl bērnudārzs ir par maksu, tajā viss tiek apgūts caur rotaļām un lielu daļu laika bērni pavada svaigā gaisā. Līdz -10 grādu salam bērni pusdienlaiku guļ ārā ratiņos (privātajos). Jaunākajai meitai bērnudārzā reizi nedēļā ir sagatavošanās skolai.”

Arī Norvēģijā izplatās vīruss

Par dzīvi pandēmijas apstākļos Norvēģijā Elīna stāsta: “Visās jomās ir epidemioloģiskie ierobežojumi. Plānotais ziemas festivāls mūsu pilsētā diemžēl atcelts, jo pēdējo nedēļu laikā konstatēti vairāki pozitīvi Covid-19 testi un tuvākajās pilsētās palielinās saslimušo skaits. Situācija un ierobežojumi var atšķirties dažādos reģionos, bet citādi šeit ir mierīgi.”

Stāstā par vakcinēšanās gaitu Norvēģijā saklausāma līdzība ar kārtību Latvijā. “Vakcīnas saņem tie, kuri vēlas. Viss ir brīvprātīgi. Ja izlem nevakcinēties, tas nav jādara. Šeit ir stingra kārtība, kādā notiek vakcinācija. Prioritāte ir mediķi un cilvēki vispirms vecāki par 80 gadiem, pēc tam 70 gadiem, 60 gadiem, cilvēki, kuriem ir pamatsaslimšanas un hroniskas kaites. Piemēram, ja potēties vēlētos mans 32 gadus vecais vīrs, vesels un bez hroniskām saslimšanām, viņš to izdarīt nevarētu. Kad varēs, tas nav pat zināms. Šeit cilvēki ļoti uztraucas par vecāka gadagājuma ļaudīm.”

Elīna atklāj, ka ne viss ir rožu dārzs un dzīvošanai aiz polārā loka ir arī savas negatīvās puses, piemēram, vasarā pietrūkst nakts tumsas, ziemā – saules staru. “Man pietrūkst tēta žāvētās gaļiņas un Ādažu čipšu ar tomātu garšu, ” smejoties teic Elīna.

Saglabāt pozitīvu attieksmi

Pēdējā reize, kad Elīna ar ģimeni viesojās Latvijā pie saviem mīļajiem, bija tieši pirms gada. Viņiem palaimējies, jo, atgriežoties Nor­vēģijā, jau sākās pandēmijas ierobežojumi. Kaut patlaban, kad nav iespējams atbraukt ciemos pie saviem tuviniekiem un tādēļ reizēm ir skumji, Elīna sev un savai ģimenei novēl: “Skatīties uz dzīvi pozitīvi ar realitātes piesitienu, neļaut mazajiem ikdienas melnumiem dominēt pār skaisto apkārt.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Dzimtas likteņstāsts grāmatā

06:06
24.07.2024
6

Diena mākslai “Vieta, kur pagātnes satiekas ar šodienu” Zosēnu pagasta Skrāģu krogā veltīta divdesmit pieciem gadiem kopš sestajiem Piebalgas kultūras svētkiem Zosēnos un operas “Baņuta” libreta autora Artura Krūmiņa un komponista Alfrēda Kalniņa 145. dzimšanas dienai. Mākslas dienā tika atvērta arī Ilzes Būmanes grāmata “Piebal­dzēns ar pasaules apvārsni” par Artura Krūmiņa dzimtas likteņstāstu. Gan pats […]

Vai dzima tradīcija? Cēsu jubilejai Svētku koris, kurā ap simts dziedātāju

00:00
24.07.2024
18

Latvietim svētki bez dziedāšanas nav svētki. Kur nu vēl cēsniekiem Cēsu 818.dzimšanas dienā. Bija skaidrs, ka bez koriem neiztikt, bet koris var būt daudz plašāks. Un tika aicināts ikviens, kurš grib dziedāt. Diriģente Marika Slotina-Brante kopā ar instrumentālā ansambļa vadītāju Emīlu Zilbertu izraudzījās pazīstamas dziesmas: tautasdziesmas, dziesmas teātra izrādēm un kino, šlāgerus un citu no […]

Cēsu svētki - atskats

12:31
23.07.2024
70

Gājienā lepni par sevi un Cēsīm Trijās dienās pilsēta nenogura. Savu ceļu tuvāk zvaigznēm, lai cik augstu kuram tās būtu, ja vien vēlējās, ieraudzīja Cēsu 818. dzimšanas dienas svinību katrs dalībnieks. No vēstures līdz šodienai, no nopietnībai līdz nebēdnīgai jautrībai un spēku pārbaudei sportiskās sacensībās. Un, protams, satikšanās prieks ik uz soļa senajās un aizvien […]

Mērķis zināms – Zaļais kurss

10:58
23.07.2024
44

Festivālā “Rodam Raunā”, kura tēma šovasar bija “Pļava. Ko sēsi, to pļausi”, kā ik gadu notika arī uzņēmēju diskusija. Šoreiz par ikvienam aktuālo Eiropas zaļo kursu. Tajā piedalījās Raunas SIA “Firma “Pasāža”” valdes priekšsēdētāja Dace Neiberga, Zemkopības ministrijas Lauksai­mnie­cības departamenta Lauksai­mniecības ilgtspējīgas attīstības nodaļas vadītāja Kristīne Sirmā, Latvijas Lauku konsultāciju centra Cēsu nodaļas vadītāja Dace […]

Sniega kupenas vasarā. Hortenzijas

00:00
23.07.2024
78

Iebraucot Stalbes pagasta “Ozolkalnos”, pie norādes zīmes zied hortenzijas. “Man patīk visas puķes,” saka Baiba Svīķe un uzreiz atklāj, ka daudziem šķiet, hortenzijas ir vecu māju puķe, bet tā nav, mūsdienās tā ir tik moderna un dažāda. “Ziedi kupli, to krāsa mainās, cēla, liels krūms ar vieglumu,” tā Baiba raksturo hortenziju un uzsver: “Ja tās […]

Mazajam liepēnietim Kārlim īpaša uzmanība

00:00
22.07.2024
54

Vidzemes slimnīcā sagaidīts šī gada 400. bērniņš – puisītis Kārlis, kurš piedzimis liepēniešu ģimenei, informēja Vidzemes slimnīcā. Pasauli satikt Kārlis ieradās 10. jūlijā plkst. 11:52, mazulis dzimšanas brīdī svēra 3020 g un bija 51 cm garš. Tā kā arī abiem vecākiem – Kristiānai un Kristiānam – vārds sākas ar K, arī jaundzimušajam dots vārds, kas […]

Tautas balss

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
21
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
15
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Skujenes pazīšanās zīme - neasfaltēti ceļi

10:54
23.07.2024
14
Autobraucēja raksta:

“Mūsu pagastu, Skujeni, viegli atrast. Šeit nekādas ceļazīmes nav vajadzīgas. Ja sākas neasfaltēts ceļš (Krustakrogs- Skujene), dodieties tik tālāk un būsit Skujenē. Ceļmalās, kur krūmi, samaziniet ātrumu, aiz tiem sekos līkums. Mierīgi braucot, nepārsniedzot ātrumu, nokļūsiet uz asfaltētiem ceļiem un droši varēsiet turpināt ceļu – Skujene beigusies!” ar ironiju saka autobraucēja ar stāžu.

Laiks pļaut zeltslotiņas

10:54
23.07.2024
13
1
Lasītāja G. raksta:

“Gar ceļu no pašām Cēsīm, caur Dukuriem un pamazām līdz Valmierai izplatās invazīvās Kanādas zeltslotiņas. Tagad tās sāk ziedēt, drīz izplatīs pūkainas sēklas, kas nākamgad jau veidos biežākas audzes. Cēsu novada pašvaldība un Latvijas Valsts ceļi ir informēti par situāciju, bet pagaidām invazīvos augus nepļauj, taču gar ceļu ir arī Eiropa nozīmes aizsargājamie biotopi,” uzsver […]

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
31
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Sludinājumi