Trešdiena, 24. jūlijs
Vārda dienas: Kristīne, Kristīna, Krista, Kristiāna, Kristiāns

Saimniekošanā jāredz plašāk

Sarmīte Feldmane
23:00
01.04.2021
24
Limusins

Taurenes pakalnos ap 300 hektāru apsaimnieko SIA “Āboliņkalns”. Tā ir ģimenes bioloģiskā saimniecība, kurā tur 214 gaļas liellopus, tiek aprūpēta viena Latvijas brūnā genofonda govs, kopj vistas un audzē kartupeļus.

Laukos darbi neapstājas

“Laukos viss notiek. Darbs ārā, vēji visu slikto aizpūš garām, katru dienu jāstrādā, un to, kas notiek citur, nejūt,” saka SIA valdes locekle Inese Āboliņa un piebilst, ka par dīkstāves pabalstiem saimniecībā nedomā    un nav tik daudz darbinieku, lai kādam būtu bezdarbs. Viņa vērtē, ka pērn bijis ļoti nepieciešamais valsts atbalsts par no 1. aprīļa līdz 30.septembrim nokautajiem un pārdotajiem lopiem. “Tajā laikā gaļas lopu iepirkuma cenas bija ļoti zemas, ja pirms gada    par kilogramu maksāja 3.02 eiro, tad tajā laikā no    diviem līdz 2.12 eiro par kilogramu. 137 eiro par dzīvnieku bija ļoti liels atspaids. Diemžēl tie, kuri lopus pārdeva citā laikā, atbalstu nesaņēma. Tādu bija daudz,” pastāsta zemniece. Bio­loģiskā saim­niecība lopus pārdod SIA “Senlejas” un Cēsu gaļas kombinātam, kas, kā atzīst zemniece,    ir labi sadarbības partneri. Vienmēr desmit dienu laikā samaksā, daž­kārt pat agrāk.

Inese ir arī lopkopības pārraudze, labi zina situācijas citās saim­niecībās. Viņai ir vairāk nekā 70 klientu: gan vienas govs saimniecības, gan tādas, kurās vairāk nekā 800, gan kazu saimniecības. “Zemnieki ir sīksti. Tie, kuri dara, domā par attīstību. Šajā ierobežojumu laikā saimniecībai nepieciešamā piegāde notiek, ja nu vienīgi kādu dienu ilgāk jāgaida. Pro­tams, katrā saimniecībā situācija ir citāda. Ja ir kredīti, kā mums, visu laiku jādomā par naudas plūsmu. Ir saimniecības, kas prasījušas kredīta brīvdienas, mēs esam iztikuši bez tām,” pārdomās dalās I.Āboliņa.

Limuzīni Piebalgas pakalnos

Saimniecība audzē Limuzīnas šķirnes gaļas lopus. Šķirne izraudzīta, vērtējot augsnes, to, kādu barību var sagatavot. “Katrai šķirnei nepieciešama cita ēdināšana. Mums ir dabīgie zālāji, kalnaina apkārtne, tādēļ Limuzīnas ir piemērotākās. Šīs šķirnes govīm ir viegla atnešanās, teļiem labi dzīvsvara pieaugumi. Esam iemācījušies strādāt ar šo šķirni,” stāsta saim­niece.

2019.gada beigās tika modernizēta gaļas liellopu novietne “Kalna Miķeļi”. Tā bija veca kolhozu laiku cūku kūts, ko pārbūvēja. “Gaļas nozare nav tā, kur ir lieli ienākumi, retais    var atļauties būvēt jaunas kūtis. Govis atnesas visu gadu, mazie teliņi līdz četriem pieciem mēnešiem tagad dzīvo ar mammām kūtī. Ēdi­nāšana notiek kūtī, tad arī barības vajag mazāk. Ir dziļā kūts, nav problēmu ar pakaišiem, nav regulāri jāizved kūtsmēsli,” stāsta Inese un uzsver, ka šogad, kad    ir kārtīga ziema, strādāt ir vieglāk, ja lopus var turēt kūtī.   Ganām­pulkā ir arī četri vaislas buļļi. Divi, ja kādai saimniecībai vajadzība, tiek arī iznomāti.

Gadu gaitā saimniecībā, domājot par attīstību, īstenots vairāk nekā desmit dažādu projektu.    Pērn, izvērtējot, cik izmaksās jaudīgāks traktors, ja piesaistītu projekta finansējumu, saimnieki pārliecinājās, ka izdevīgāk pirkt, pašiem ņemot kredītu. “Svarīgi bija, lai traktoram priekšā var likt pļaujmašīnu, lai efektīvāk varētu strādāt,” uzsver saimniece.

Lai kaut ko sasniegtu, nepārtraukti jāiegulda. Lauksaimnie­cībā, lai saimniekotu, galvenā ir zeme. Novadā ir daudz lopkopības saimniecību, zeme tiek izmantota. Tās trūkums daudziem ierobežo attīstības iespējas.

 Atver durvis arī citām nozarēm

Audzējot gaļas liellopus, jāņem vērā, ka nauda ienāk    nevienmērīgi, bet saimniecībā jānodrošina apgrozījums. Kaut neliels atspaids ir pārdotie teļi un brāķētās govis, saimnieces nopelnītais par pārraudzību.

Vairākus gadus SIA “Āboliņ­kalns” audzē bioloģiskos kartupeļus. Bija izveidojusies sadarbība ar cietes pārstrādātājiem “Aloja Starkelsen”.  “Bija līgums, bet nesapratāmies. Izrādījās, ka informatīvajā dienā bijis runāts, ja piegādās vairāk, nekā paredzēts līgumā, tad par to maksās uz pusi mazāk. Uzņēmums uzskatīja, ka esam pārkāpuši nosacījumus. Par to uzzinājām, kad aizvedām kartupeļus. Vai tad nevarēja atsūtīt ziņu par izmaiņām?    Uz to nebijām gatavi. Aizvedām par daudz, jo raža bija ļoti laba. Savukārt bija zemnieki, kuri piegādāja mazāk,” pastāsta Inese un piebilst, ka rudenī iegādāta jauna tehnika, ieguldīta nauda, samaksātas algas un par transportu ražas aizvešanai.

“Vienas durvis aizveras, veram nākamās vaļā. Audzēsim kartupeļus pārtikai. Varbūt vēl sīpolus,” saka saimniece.

Patlaban saimniecībā vistas tiek turētas pašpatēriņam. Ir ēka, kuru iecerēts pārbūvēt, turpat blakus    piemērots āra laukums. “Vist­kopība noteikti būs tā, ar ko vēl nodarbosimies. Jaunvistiņas aug, domājam par sertifikāciju, lai varētu realizēt bioloģisku turētu vistu olas,” pastāsta I.Āboliņa un uzsver, ka viena nozare papildina citu.

Nepārtraukti jāmācās

Lai zemnieks veiksmīgi strādātu, nepārtraukti jāseko līdzi gan jaunākajam nozarē, gan likumdošanai. I.Āboliņa atzīst, ka    daudz laika velta, lai mācītos, papildinātu zināšanas. “Tagad zūmā ir tik dažādi semināri. Uz daudziem noteikti neaizbrauktu, bet tagad varu paklausīties. Arī tā var gūt idejas. Noderīgs bija seminārs par bio­drošību vistu novietnēs. Būs seminārs par emisijām, kā tās saimniecībā aprēķināt. Jaunajā atbalsta periodā projektos būs nosacījums, ka jābūt vidi saudzējošiem pasākumiem. Jau tagad jādomā, kā darīt, lai attīstītos, jāizvērtē situācija saimniecībā, jāsaprot, kas uzlabojams,” stāsta Inese un uzsver, ka, ikdienā strādājot, viss ir pierasts un bieži vien neiedomājamies, ka var arī citādi. “Jāmācās domāt plašāk,” pārliecināta zemniece.

Stabilitāte saraustīta

Strādājot kādā nozarē, ir svarīga tās nākotne, ne tikai pašas saimniecības iespējas. Vērtējot lauksaimniecību, kas ietver tik dažādas nozares, I.Āboliņa atzīst: “Visu laiku ir raustīšanās. Vienu gadu atbalsts vienam, nākamajā citam. Neesmu dzirdējusi, ka    ministrija paustu viedokli, kāda situācija, kas gaidāms, runā lauksaimnieku organizācijas. Graud­audzētājiem ir liels lobijs, nozarē ir liela peļņa un arī liels atbalsts. Kad nozare attīstījusies, tai vajadzētu strādāt un pilnveidoties bez atbalsta. Nākamajā plānošanas periodā graudaudzētājiem, ja 200 hektāros audzē labību,    paredzēts atbalsts augsnes uzlabošanai,    kaļķošanai. Mums ir sūnainas pļavas, bet nepienākas. Tāda attieksme vienmēr raisa pārdomas.

Katrā reģionā ir savas ģeogrāfiskās un klimata īpatnības. Mums pavasaris divas nedēļas vēlāks nekā Zemgalē, tīrumi mazi, pauguraini. Mazāk labvēlīgo apvidu atbalsta maksājumu nav.    Vietējais tirgus nav aizsargāts. Vai nebūtu pareizi, ja ievestu to, kā pašiem trūkst, ko nevaram izaudzēt, saražot. Igaunijā iegāju veikalā, tur no Latvijā ražotā tikai zefīrs, bet mums reti kā nav no kaimiņvalstīs audzētā, ražotā. Par iepirkumiem tik daudz runāts. Mākam izaudzēt, saražot, bet ne sevi aizstāvēt,” pārdomās dalās I.Āboliņa un piebilst, ka diemžēl lauksaimnieka profesijai ir mazs prestižs. Zemnieki noveco, jaunajiem izglītošanās iespējas tālu no mājām.

Būs saimnieki

SIA “Āboliņkalns” ir ģimenes uzņēmums.    Katram – Inesei, vīram Jānim un meitai Evelīnai – savi pienākumi un atbildība. Evelīna ir valdes priekšsēdētāja. Patlaban audzina dzimtas jaunāko atvasi. Inese un Jānis ir valdes locekļi. Ineses pārziņā ir dokumentu kārtošana un organizatoriskās lietas, arī projektu rakstīšana.  Jāņa atbildībā ikdienas saimniekošana.    Dēls Matīss Dāvids mācās tehnikumā Prie­kuļos un ikdienā ir iesaistīts visos darbos saimniecībā, vislabprātāk remontē tehniku. “Mācām bērniem, ka laimes zeme ir te, nevis kaut kur pasaulē. Atbalstām viņus. Matīsam Dā­vidam ir vaļasprieks– motokross. Viņš pārliecinās, ka arī lauksaimnieks tam var veltīt laiku. Ja strādā, var sasniegt mērķus. Tie, kuri turas pie zemes, ir sīksti,” saka taureniete Inese Āboliņa.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Dzimtas likteņstāsts grāmatā

06:06
24.07.2024
6

Diena mākslai “Vieta, kur pagātnes satiekas ar šodienu” Zosēnu pagasta Skrāģu krogā veltīta divdesmit pieciem gadiem kopš sestajiem Piebalgas kultūras svētkiem Zosēnos un operas “Baņuta” libreta autora Artura Krūmiņa un komponista Alfrēda Kalniņa 145. dzimšanas dienai. Mākslas dienā tika atvērta arī Ilzes Būmanes grāmata “Piebal­dzēns ar pasaules apvārsni” par Artura Krūmiņa dzimtas likteņstāstu. Gan pats […]

Vai dzima tradīcija? Cēsu jubilejai Svētku koris, kurā ap simts dziedātāju

00:00
24.07.2024
18

Latvietim svētki bez dziedāšanas nav svētki. Kur nu vēl cēsniekiem Cēsu 818.dzimšanas dienā. Bija skaidrs, ka bez koriem neiztikt, bet koris var būt daudz plašāks. Un tika aicināts ikviens, kurš grib dziedāt. Diriģente Marika Slotina-Brante kopā ar instrumentālā ansambļa vadītāju Emīlu Zilbertu izraudzījās pazīstamas dziesmas: tautasdziesmas, dziesmas teātra izrādēm un kino, šlāgerus un citu no […]

Cēsu svētki - atskats

12:31
23.07.2024
70

Gājienā lepni par sevi un Cēsīm Trijās dienās pilsēta nenogura. Savu ceļu tuvāk zvaigznēm, lai cik augstu kuram tās būtu, ja vien vēlējās, ieraudzīja Cēsu 818. dzimšanas dienas svinību katrs dalībnieks. No vēstures līdz šodienai, no nopietnībai līdz nebēdnīgai jautrībai un spēku pārbaudei sportiskās sacensībās. Un, protams, satikšanās prieks ik uz soļa senajās un aizvien […]

Mērķis zināms – Zaļais kurss

10:58
23.07.2024
44

Festivālā “Rodam Raunā”, kura tēma šovasar bija “Pļava. Ko sēsi, to pļausi”, kā ik gadu notika arī uzņēmēju diskusija. Šoreiz par ikvienam aktuālo Eiropas zaļo kursu. Tajā piedalījās Raunas SIA “Firma “Pasāža”” valdes priekšsēdētāja Dace Neiberga, Zemkopības ministrijas Lauksai­mnie­cības departamenta Lauksai­mniecības ilgtspējīgas attīstības nodaļas vadītāja Kristīne Sirmā, Latvijas Lauku konsultāciju centra Cēsu nodaļas vadītāja Dace […]

Sniega kupenas vasarā. Hortenzijas

00:00
23.07.2024
78

Iebraucot Stalbes pagasta “Ozolkalnos”, pie norādes zīmes zied hortenzijas. “Man patīk visas puķes,” saka Baiba Svīķe un uzreiz atklāj, ka daudziem šķiet, hortenzijas ir vecu māju puķe, bet tā nav, mūsdienās tā ir tik moderna un dažāda. “Ziedi kupli, to krāsa mainās, cēla, liels krūms ar vieglumu,” tā Baiba raksturo hortenziju un uzsver: “Ja tās […]

Mazajam liepēnietim Kārlim īpaša uzmanība

00:00
22.07.2024
54

Vidzemes slimnīcā sagaidīts šī gada 400. bērniņš – puisītis Kārlis, kurš piedzimis liepēniešu ģimenei, informēja Vidzemes slimnīcā. Pasauli satikt Kārlis ieradās 10. jūlijā plkst. 11:52, mazulis dzimšanas brīdī svēra 3020 g un bija 51 cm garš. Tā kā arī abiem vecākiem – Kristiānai un Kristiānam – vārds sākas ar K, arī jaundzimušajam dots vārds, kas […]

Tautas balss

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
21
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
15
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Skujenes pazīšanās zīme - neasfaltēti ceļi

10:54
23.07.2024
14
Autobraucēja raksta:

“Mūsu pagastu, Skujeni, viegli atrast. Šeit nekādas ceļazīmes nav vajadzīgas. Ja sākas neasfaltēts ceļš (Krustakrogs- Skujene), dodieties tik tālāk un būsit Skujenē. Ceļmalās, kur krūmi, samaziniet ātrumu, aiz tiem sekos līkums. Mierīgi braucot, nepārsniedzot ātrumu, nokļūsiet uz asfaltētiem ceļiem un droši varēsiet turpināt ceļu – Skujene beigusies!” ar ironiju saka autobraucēja ar stāžu.

Laiks pļaut zeltslotiņas

10:54
23.07.2024
13
1
Lasītāja G. raksta:

“Gar ceļu no pašām Cēsīm, caur Dukuriem un pamazām līdz Valmierai izplatās invazīvās Kanādas zeltslotiņas. Tagad tās sāk ziedēt, drīz izplatīs pūkainas sēklas, kas nākamgad jau veidos biežākas audzes. Cēsu novada pašvaldība un Latvijas Valsts ceļi ir informēti par situāciju, bet pagaidām invazīvos augus nepļauj, taču gar ceļu ir arī Eiropa nozīmes aizsargājamie biotopi,” uzsver […]

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
31
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Sludinājumi