Raksti

Skolās

Bērni attēlo vēstures notikumus

Cēsu rota. Starp kaujām atpūtā pie ugunskura sapulcējušies cīnītāji: virsleitnants Grīns (tēlo Daniels Dadzītis); skolēnu - kareivju lomās Ričards Stads, Rauls Grimze, Rūdofs Jāvalds, Dominiks Paltiņš.
Foto: Guna Rukšāne

Latvijas simtgadei Cēsu 2. pamatskolā gatavoto uzvedumu “Vēstures stunda Latvijas valsts proklamēšana” noskatījušies ap tūkstoš Cēsu skolēnu.

Uzvedumam līdzi dzīvojuši pilsētas trīs skolu audzēkņi. Teātra pulciņa “Mākoņspārnis” 7. a klases audzēkņu veikumu uz skatuves vispirms novērtēja skolas lielā saime. Par jauniešu patriotisma pilno noskaņojumu, kāds bijis Cēsīs pirms simts gadiem, skatītāji izjuta arī caur sarunām un dziesmām. Tās izdziedāja Cēsu 2. pamatskolas trīs kori.

Nākamie uz izrādi skolā bija gaidīti Bērzaines apkārtnes kaimiņi – internātpamatskolas audzēkņi -, bet trešā izrāde tika sniegta Cēsu pilsētas Pastariņa sākumskolas saimei. Tās audzēkņi uz vēstures stundu Bērzainē nāca no pilsētas centra, skolēnu gājiens cauri vecpilsētai un tālāk pa Gaujas ielu jau vien bija iespaidīgs.

Skatītājiem iztēloties simts gadu senus notikumus palīdzēja ēnu teātris, kas bija iekļauts uzvedumā. Pamatskolas jaunie aktieri iedzīvināja brīžus no valsts pagātnes, kurā sava loma bijusi skolēniem. Ar ēnu teātra starpniecību teātra pulciņa “Mā­koņspārnis” dalībnieki izspēlēja Cēsu Skolnieku rotas varonīgās gaitas. Puikas no Cēsīm un Valmieras 1919. gadā apvienojās, lai dotos karā jaundibinātās valsts aizstāvībai. Meitenes izrādē bija tērpušās kā tolaiku medmāsas. Uzvedums vēstīja arī, ka no Kurzemes plūst kara bēgļi.

Uzveduma tapšanā strādājusi pedagoģe Laila Meluškāne. Skolas kultūras projekts saņēmis Cēsu pašvaldības konkursa finansējumu. Scenārija un režijas autore Guna Rukšāne uzteic 7. a klases audzēkņus, jo viņi ar aizrautību veidojuši izrādi. Uzvedums pusaudžos vairojis patriotisma jūtas un arī teātra spēlēšanas gribu. Pulciņa dalībnieki jau izteikuši idejas par nākamo uzvedumu un tā saturu.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *