Piektdiena, 26. aprīlis
Vārda dienas: Alīna, Sandris, Rūsiņš

Zelta un Dimanta pāru laulātāja

Mairita Kaņepe
09:40
26.11.2019
19
Goda Gada Valmierietis 3 1

Valmierā ik gadu rīko Zelta kāzas, līdz pienācis laiks arī Dimanta kāzām. Tradīciju uzturējusi pašvaldības Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Rita Viļumsone. Valsts svētkos viņu iecēla par Goda valmierieti.

-Kad sāku strādāt, Tieslietu ministrijai bija tāda nostāja – Latvijas valstī būs jaunas tradīcijas, tāpēc nekādas padomju paliekas! Būsim tikai juridiska iestāde, kas reģistrēs miršanu un dzimšanu. Nu visi reģistrēs laulības baznīcā.

– Tātad dzimtsaraksti – juridiska iestāde un bez tradīcijām?

– Tomēr pāri nāca uz Dzimt­sarakstu nodaļu, vaicāja vai nevaram viņiem sarīkot ceremoniju apaļā gadadienā. Tie, kuri nebija laulību slēguši baznīcā, vēlējās, lai dzimta var satikties sarīkojumā mūsu zālē. Ko cilvēki prasīja, to arī atbalstījām. Kā paš­valdības nodaļa izstrādājām jaunu nolikumu – kā rīkosim ceremonijas Zelta kāzām. Uzru­nājām šādus pārus Valmierā, aicinājām, lai svin. Kāzu ceremonijai beidzoties, vēlēju, lai nākamo reizi Dzimtsarakstu nodaļā satiekamies Dimanta kāzās. Ticiet vai ne, bet cilvēkiem gados radās motivācija tikt līdz tam dimantam dzīvē!

– Tagad nolikums par kāzu jubileju ceremonijām ir papildināts?

– Jā! Dzimtsarakstu nodaļa rīko kāzas Valmieras pāriem, kuri nodzīvojuši laulībā 60 gadus. Nolikumu pieņēmuši Valmieras domes deputāti, tam ir juridisks spēks. Un paredz arī finansējumu šādai kāzu reģistrācijai.

– Tātad laulību zālē sveicat arī pilsētniekus, kuriem nu jau 80 vai vairāk gadu ilgs mūžs?

– Ik pa brīdim aizbraucu ciemos pie viena Dimanta pāra. Abiem nu jau ir pāri par 80. Viņiem viss mūžs nodzīvots Valmierā. Arī Zelta kāzu svinētāji pārsvarā ir īsteni valmierieši, sen te iesakņojušies. Vienās kāzās puse viesu bija stikla šķiedras rūpnīcas strādnieki, pat tagadējā rūpnīcas administrācija nāca sveikt. Pāris precējies drīz pēc tam, kad Valmierā atvēra šo rūpnīcu.

-Toreiz taču pilsētā ieplūda daudz jaunu cilvēku.

– Un viņi iepazinās, precējās. Pirms gadiem trim pati rūpnīca atzīmēja 50 gadus. Citi Zelta pāri, noskatījušies, kā var svinēt kāzas, gaida arī savējās.

Man tiešām bija labs darbs – pagodināt cilvēkus, kuriem ir izdevies kopā nodzīvot tik ilgus gadus. Esmu gājusi ceremoniju noturēt arī uz mājām, ja pāris nevar atnākt uz nodaļu. Pilsētas domes priekšsēdētājs arī brauc līdzi, jo Dzimtsarakstu nodaļa taču ir Valmieras pašvaldības iestāde.

– Padomju laikā Valmierā meiteņu bijis vairāk. Visas netikušas pie līgavaiņiem. Kā ir tagad?

– Stikla šķiedras rūpnīcā kādreiz strādāja daudz vairāk sieviešu. Pieļauju, sieviešu un vīriešu skaits pilsētā jau kādu laiku izlīdzinājies, jo uzcēla arī tā saukto bleķa rūpnīcu, kur ražo ugunsdzēšamās iekārtas. Tur pārsvarā strādā vīrieši. Padomju gados labības produktu kombinātā, gaļas un piena kombinātos vajadzēja daudz jauno speciālistu.

– Daudz jaunu cilvēku, daudz kāzu. Toreiz jau precēšanās bija modē. Tagad mazāk.

– Valmierieši, kuri ir Zelta pāri, viens otru pazīst. Viņu jaunībā pilsētā daudz vairāk notika publiskas balles, zaļumballes. Toreiz jaunieši ballēs sadejojās. Ja partneris trāpījās gana labs, apprecējās un dzīvoja laimīgi. Kā tagad iepazīstas, nezinu. Laikam internetā, caur čatu.

– Stāsta, ka šoruden pilsētas domi pamatīgi pārsteidzāt – iesniedzāt atlūgumu. Kā pieņēmāt šo lēmumu?

– Atlūgumu iesniedzu precīzi 30. augustā – tajā pašā datumā, kad atnācu. Esmu reģistrējusi daudz dzimšanu, laulību un arī mirušos. Nu šim darbam pavilkta svītra. Cerēju – nu būs klusums un miers no aktīvas darbības, bet tad jauns pavērsiens!

– Tātad negaidījāt? 18. novembrī tikāt pagodināta ar paš­valdības piešķirtu titulu “Go­da valmierietis”.

– Paldies par izrādīto godu! Dzimtsarakstu nodaļā strādāju ceturtdaļgadsimtu, un tas jau izklausās briesmīgi. Jau kādu laiku jutu brīdinājumus – nu pietiek! Vispirms salauzu kāju, tas mani nobremzēja skrējienā. Nonācu rehabilitācijā, bet tur 24 gadus veca darbiniece, kura man saka: “Kāda laime satikt jūs, cilvēku, kurš parakstījis manu dzimšanas apliecību!” Padomājiet, kā es tobrīd jutos? Vēl viens gadījums. Esmu lidostā, un kosmētikas veikala darbiniece saka – kaut kur esot mani redzējusi. “Kur tu, meitenīt, varēji mani redzēt, ja esmu no laukiem – Valmieras -, bet tu no Rīgas.” Viņa saka: “Es esmu no Valmieras un tagad zinu, kur jūs redzēju! Jūs bijāt pie mums 12. klasē ciemos.”

– Tātad vedāt sarunas arī ar vidusskolēniem?

– Jā, Valmierā ieviesu tādu tradīciju, gāju runāt ar 12. klašu skolēniem. Stāstīju jauniešiem, lūk, ko – lai kur viņi pasaulē būs, lai atceras, ka mūsu valstī ir 111 dzimtsarakstu iestādes. Tām var piezvanīt vienalga no kurienes, un tajās palīdzēs atrisināt civilstāvokļa jautājumus: gribi reģistrēt laulību, gaidi bērniņu, viņš būs jāreģistrē. Man bija svarīgi, lai cilvēkbērns, aizejot no skolas, ir drošs, kur interesēties vajadzības gadījumā. Jauniešiem parādīju, kā viņi paši var ieraudzīt sevi Valmieras reģistrā.

– Ko meitene lidostā no jūsu sacītā atcerējās?

– Viņa sāka mani citēt, sakot: “Te ir bloks, kas visu zina!” Jauniete parāda, kā esmu vērsusies pie klases meitenēm un sacījusi: “Viņas zina, kas katram jāvelk mugurā, cik katram jābūt platam. Bet pretī sēž bloks, kuri nobijušies, jo nezina nekā, un tie ir mūsu jaunie vīrieši.” Tādu teikumu jaunā meitene bija atcerējusies. To dzirdēt no viņas bija tik interesanti!

– Tas taču jauki. Tādēļ taču nav jāpamet darbavieta!

– Bija vēl viens atgādinājums, ka laiks mainīties. Telefona zvans uz darbu. “Kā jūs godāt?” – man jautā vīrietis, es saku, ka Rita Viļumsone. Zvanītājs izbrīnā: “Vai tad jūs vēl strādājat? Man ar jums bija darīšana jau pirms 16 gadiem!” Tādas zīmes pēdējos gados bija, vai tad nejūti, ka nu jau pietiek! Un atkal – jaunietis, kurš nāk dziedāt kāzu ceremonijās, uzzinājis, ka vienā darba vietā esmu bijusi tik ilgu laiku, izbrīnījās: “Es vēl nebiju dzimis, kad jūs šeit jau strādājāt!”

– To visu stāstot, jūs tik garšīgi smejaties. Kas tālāk interesantākais?

– Tas, ko citi saka par manu lēmumu. Ar aiziešanu no amata ir izveidojušās divas attieksmes. Vecākā, mana paaudze, šausmās: “Kur tu tagad skriesi?” Bet man vēl ir spēks mainīties! Es kaut ko atkal gribu mācīties. Lai tā notiktu, esmu tikpat kā izrāvusi zobenu.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Patīk darbi, kurus darot nav jāsteidzas

06:02
25.04.2024
32

Jānis Vagulis dienas piepilda ar darbu, rodot arī laiku paslinkošanai, nekā nedarīšanai. “Laukos vienmēr ir, ko darīt, vienmēr kādam vajag piepalīdzēšanu,” viņš saka un piebilst, ka māk visus laukos ikdienā nepieciešamos darbus. Savulaik strādājis dažādās zāģētavās, to sen vairs nav gluži tāpat kā daudzos citos mazos pagastos. Jānis Kaivē dzīvo jau 25 gadus. Pats ir […]

Bērnības vietai atdota sirds

05:45
24.04.2024
91

Daces Kārkliņas dzimtas saknes ir Kaivē. Pati dzīvo Cēsīs, strādā Rīgā, bet par savu vietu sauc Kaivi. Kad vien brīvs laiks, viņa mēro ceļu, lai būtu pie krustdēla, draugiem. “Man bērnība saistās tikai ar Kaivi. Vasaras pavadīju pie krustmātes. Te vienmēr bija, ko darīt un ik dienu notika kas interesants. Bija, protams, jāravē, jāvāc siens, […]

Iedzīvoties un būt savējai

05:34
23.04.2024
115

Evita Petrova ar ģimeni Kaivē nokļuva nejauši.  “Vasarā, braucot pa Piebalgu, ieraudzījām aizaugušu viensētu. Tā iepatikās, izdevās vienoties ar saimniekiem, un nopirkām “Lapsas”,” stāsta Evita. “Tas bija pirms 12 gadiem. Gadus trīs ģimene šurp brauca vien brīvdienās, tad pārcēlās pavisam. Tā rīdzinieki kļuva par kaivēniešiem. Evita piebilst, ka mājas ir tikai nepilnus divus kilometrus no pagasta centra. […]

Atrast burtus baltās rūtīs

15:25
22.04.2024
372

Krustvārdu mīklu risināšana ne vienam vien ir gan laika īsināšana un prāta asināšana, gan atmiņas trenēšana un savu zināšanu pārbaude. Cēsniece Vizma Kronīte rūtotajiem laukumiem pareizos burtu izvēlas, ne tikai meklējot atbildes, bet arī uzdodot jautājumus – sastādot krustvārdu mīklas. Ar viņu saruna par krustvārdu mīklām, seniora ikdienu un  ne tikai. -Kāpēc tik daudzi risina […]

Vai suns ir “tikai suns”

05:14
19.04.2024
115

Viņa pati par sevi teic, ka vēl cēsiskāka nemaz nevarētu būt, jo bērnība pagājusi pašā Cēsu sirdī, iepretim Sv.Jāņa baznīcai – Torņa ielā 1. Viņa teic, ka “sapņa par Ameriku” viņai nav bijis nekad. Kur cilvēks piedzimis, tur viņam arī jādzīvo, dzīvē nejaušības nenotiek. Pēc profesijas friziere, brīvajā laikā aizraujas ar sportošanu kopā ar suņiem. […]

Abstrakciju rada dvēseles harmonija

05:37
18.04.2024
22

Pārdomas par laiku, kurā dzīvojam, un notikumiem, lietām, kas ietekmē to, kā jūtamies, ko domājam, kā uz to visu reaģējam, tāds ir pamatvēstījums gleznotāja Kaspara Zariņa izstādei “Laika sajūtas”, ko sestdien (13.04.) atklāja Cēsu koncertzālē. “Laika sajūtas” ir piedāvājums iepazīties ar vienu no K.Zariņa radošajām šķautnēm – abstraktajām kompozīcijām, kas līdztekus figurālajai glezniecībai šobrīd saista […]

Tautas balss

Ģimnāzijas remonts ievelkas

09:23
23.04.2024
31
Druva raksta:

“Ļoti ievilcies Cēsu Valsts ģimnāzijas ēkas remonts. Esmu pensionēta skolotāja, mani interesē, vai jaunajā mācību gadā ģimnāzisti varēs atgriezties savā skolā vai mācības būs jāturpina pielāgotajās telpās Raunas ielā. Saprotu, ka tur nav slikti, taču ģimnāzijas tēla veidošanai gan tas par labu nenāk,” pārdomās dalījās seniore.

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
39
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
20
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
39
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
38
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Sludinājumi