Raksti

Dzīves stils

“Vidzeme” izdzied jubileju

Jubilārs. Ar skanīgu koncertu koris “Vidzeme” nosvinēja jubileju.
Foto: No albuma

Ar priecīgu un reizē apcerīgu koncertu, kā jubilejā un gadu mijas noskaņā piedien, Cēsu Kultūras centra koris “Vidzeme” izdziedāja 75. jubileju.

Programmu veidoja gan pazīstama kora klasika, gan populāras mūsdienu un skanīgas Ziemassvētku dziesmas. Svētku koncertstāstu “Nāc svētku kamanās!” korim palīdzēja izstāstīt solists Artūrs Biķernieks un instrumentālā grupa Klāva Ābola vadībā. Un svētku kamanas veda cauri gadiem, tik mirkli piestājot un spēku smeļot vēsturē un atmiņās.

“Vidzeme” Cēsīs ir īpašs koris, ne tikai visvecākais, bet arī gadu desmitos stabilākais. Tā mājvieta vienmēr bijusi Raunas ielā 12. Mainījušies dziedātāji un diriģenti, kora repertuārs, bet koristiem kā nemainīga vērtība vienmēr bijusi dziesma.

Kora dziedāšanas tradīcija Cēsīs aizsākusies jau 1865.gadā, kad pastāvējusi Cēsu Vīru dziedāšanas biedrība, bet pirmais jauktais koris izveidots 1869.gadā. Tomēr par kora “Vidzeme” dibināšanas jeb atjaunošanas gadu tiek uzskatīts 1944.gada 15.novembris, kad uz pirmo mēģinājumu pēc kara sanāca dziedāt gribētāji un diriģents Kārlis Ozols. Kopš tā laika kori vadījuši diriģenti K.Ozols, A.Krastiņš, V.Grāvītis, O.Cin­tiņš, A.Grandava, J.Sprancmanis, J.Stirna, A.Kauliņa, E.Ķepītis, I.Rausis, J.Ugoļņikovs, V.Krēs­liņš, A.Rubenis, O.Neimande. Gadu “Vidzemes” diriģents ir Artūrs Švarcbahs, bet no pērnā marta kormeistars Rihards La­piņš. Koris bijis visu pēckara Dziesmu svētku dalībnieks, daudz koncertējis tuvu un tālu.
Bijušais diriģents Jānis Spranc­manis “Druvai” uzsvēra, ka “Vidzeme” allaž bijis labs koris. “Tagad ir jauni diriģenti, jāattīstās tālāk, jāatrod savs ceļš. Koncerts bija labs, bet vairāk gribējās a capela dziedājumu, lai koris var sevi labāk parādīt,” saka J.Sprancmanis un uzsver, ka ir svarīgi vienmēr augstu turēt profesionālo latiņu un mēģināt to celt augstāk, nekā šķietami spēs pārvarēt. J.Sprancmanis “Vid­ze­mi” vadīja 1976. un 1977.gadā. “Daudz strādājām kopā ar A.Grandavu. S.Cintiņa bija koncertmeistare. Ar koncertiem braucām uz Igauniju, Volgogradā dziedājām Šostakoviča “Dzies­mu par mežiem”. 1977.gadā Tautas koru konkursā guvām labus rezultātus, dziedājām M. Glin­­kas operas “Ivans Susaņins” noslēguma kori. Strādājām daudz, koris bija mērķtiecīgs,” atmiņās kavējas J.Sprancmanis un piebilst, ka diemžēl laiks bija tāds, kāds bija, un tikai dažas stundas pirms sezonas pirmā mēģinājuma viņš uzzinājis, ka vairs nav diriģents. “”Vidzemei” vienmēr esmu sekojis līdzi. Ja strādā, ir mērķis, tad ir arī rezultāts,” pārliecināts diriģents.

Bijušie diriģenti par aizvadītajiem darba gadiem kultūras namā un centrā piemiņai no kora saņēma pa dēlītim no vecā kultūras nama skatuves grīdas.

“Vidzemi” par savu kori sauc arī pazīstamais mūziķis Andris Vilders. “Ar “Vidzemi” esam vie­nā vecumā. Kora dziedātāja karjeru “Vidzemē” sāku 1965. gadā pie A.Krastiņa. Mājās bilde, kur universitātes aulā dziedājām skatē. Tad “Vidzeme” bija vienīgais Cēsu koris, un saknes, pamats jūtams arī tagad. Tikai vēlāk izveidojās citi kori. Kolektīvs ir ļoti jauks, patīkami cilvēki. Lai dziedātu korī, ar dziedāšanu vien ir par maz,” pārdomās dalās A.Vilders un piebilst, ka līdz ar jaunajiem diriģentiem “Vidzeme” ieguvusi jaunu elpu.

No 1992. gada korī dzied Inese Voldiņa. Jau daudzus gadus viņa ir “Vidzemes” prezidente. Inese atzīst, ka patlaban viņas dzīvē korim ir ļoti svarīga vieta. “Pēdējos gados kora sastāvs nav būtiski mainījies, bet ienāk jauni dziedātāji. “Vidzemē” esam no 17 līdz 75 gadus jauni koristi. Dziesmas iet līdzi laikam, katrs diriģents ir ar savu rokrakstu. Cenšamies turēt līdzi. Diriģenti uzskata, ka esam ļoti jauneklīgs kolektīvs. Arī tas apliecina mūsu varēšanu,” saka I.Voldiņa un sev un korim nākamajos gados novēl : “Lai vēl daudzos jo daudzos koncertos un Mežaparkā koris dziedātu “Gaismas pili” un “Lauztās priedes” un kolektīvā visi kopā mēs justos labi!”

Diriģents Artūrs Švarcbahs un kormeistars Rihards Lapiņš atzīst, ka “Vidzeme” ir kļuvusi par abu ģimeni. “Pa nedēļu esam noguruši, bet piektdienu vakaros atbraucam, un mēģinājumi dod enerģijas lādiņu, tāpēc mājupceļš neliekas kā pēc darba. Zinu, ka braucu pie jaukiem cilvēkiem, būs radošs darbs,” saka Artūrs, bet Rihards piebilst: “Koris mūs uzlādē, mēs dziedātājus. Mēs labi saprotamies. Koris ir gatavs strādāt. Atdeve papildu mēģinājumos pirms jubilejas koncerta pierādīja, cik svarīga mums visiem ir “Vidzeme”.”

Aizvadītais gads korim bijis ļoti darbīgs. Novembra beigās bija A.Kalniņam veltītais koncerts, kam bija daudz jāgatavojas, bet decembris pagāja, mācoties programmu jubilejas reizei.

Draudzīgs, saprātīgs un sirsnīgs, ar savām tradīcijām bagāts – tā “Vidzemi” raksturoja Cēsu Kultūras centra dziedošie kolektīvi, kuri dzimšanas dienā sveica vienu no vecākajiem amatiermākslas kolektīviem. “Jāstrādā. Ir jau ieceres,” atklāja diriģents Artūrs Švarcbahs.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *