Piektdiena, 26. aprīlis
Vārda dienas: Alīna, Sandris, Rūsiņš

Pārvarēt kautrību un paradumus

Līga Salnite
07:57
03.09.2019
7
Produkti Indarsfoto 1

Par “zaļu” attieksmi pret vidi un bezatkritumu dzīvesveidu sabiedrībā un plašsaziņas līdzekļos tiek runāts arvien biežāk, plašāk un skaļāk.

Vienu brīdi šī informācijas plūsma rada iespaidu, ka visa cilvēciskā eksistence ir kaitējums videi, ka katrs mūsu dzīves laikā spertais solis ir vairojis piesārņojumu, pieprasījis liekus dabas resursus vai mazinājis bioloģisko daudzveidību. Tomēr nav jāmaina radikāli sava dzīve, lai kaut nedaudz mazinātu savu “ekoloģisko pēdu” jeb to negatīvo iespaidu, ko vides un klimata stabilitātei nodara mūsu ikviena dzīvesstils.

Vēl nepierasti

Vismaz jaunākās paaudzes pārstāvji – tie, kam ceturtais gadu desmits vēl nav pārkāpts , – manā draugu un paziņu lokā tur zem sava goda veikala pirkumus iekravāt pie kases nopērkamajos plastikāta maisos, viņi ik dienas somiņā nēsā kaut vienu auduma tarbu. Tas kļuvis teju par beznosacījuma refleksu.

Tomēr, lai darītu ko vairāk dabas resursu saudzēšanas un vides aizsardzības labā, arī divdesmitgadniekiem un trīsdesmitgadniekiem vēl nākas krietni piepūlēties. Galu galā mēs visi tik ļoti esam pieraduši pie patēriņa ērtībām, ka mazākais mēģinājums sagādāt savai ikdienai tik nepieciešamo proviantu videi kaut nedaudz draudzīgākā formā rada ne tikai praktiskas neērtības, bet joprojām arī psiholoģisku slodzi. Bez tā, ka no rīta jāatceras paķert mājās dažādu izmēru tīkliņus, burciņas un kastītes, kas savukārt jānēsā līdzi visās darba gaitās, jautājums pārdevējam par iespēju iesvērt kaut ko pircēja līdzi ņemtajā trauciņā joprojām izraisa negribētu uzmanību – visas acis tuvāko desmit metru rādiusā pavēršas pret jautātāju, un vai nu veikala darbinieka vaibstos saskatīsi pretestību un šaubas par trauka higiēniskumu, vai rindā gaidošie cilvēki nogurumā nenoturēsies izteikt kādu īdzīgu komentāru, jo šāds pircējs aizņem nedaudz vairāk laika un rinda virzās lēnāk.

Līdz ar to kautrīgajam, introvertajam latvietim, arī cēlāko domu motivētam, tuvināties tā saucamajam “zero waste” (ang. – nulle atkritumu) dzīvesveidam apgrūtina reizumis pat vairāk psiholoģiskie aspekti nekā fiziskās grūtības ikdienas skrējienā.

Specializēti veikaliņi neatrisina iepirkšanos

Pēdējos pāris gados, pasaules ideju vēsmām atceļojot līdz mūspusei, arī Latvijas pilsētās viens pēc otra durvis vēruši viens otram visai līdzīgie bezkritalu veikaliņi. Jau stāstījām, ka šovasar arī Cēsis kļuva par vienu šādu vietu bagātāka, kur zaļi domājošie iedzīvotāji var bez kautrēšanās pārdevējam pasniegt savas burkas, burciņas un kannas, lai uzpildītu tajās sau­sos beramos produktus, eļļas un pat sadzīves ķīmiju. Tas, protams, ir apsveicami un vērtīgi.

Tomēr pircējs “parastais” joprojām pret šo formātu ir visai rezervēts – vecākai paaudzei tik ļoti tas atgādina no prāta un sirds izstumtos trūkuma periodus. Savukārt filozofa un publicista Ilmāra Šlāpina savulaik ironiski definētajam “vidējam latvietim” ārkārtēji sveša ir vegānu kultūras aura, kas nemanāmi apdvesusi gan šīs bodītes, gan bezatkritumu kustību kopumā. Tāpat mazajām un idejiski no sirds atbalstāmajām tirgotavām nebūt ne tik viegli sokas ar cenas konkurenci – mājsaimniecībās, kur kritiskāk jāuzrauga ikmēneša budžets, nav vienaldzīgi tas, ka kāda pamatprodukta kilograma izmaksas bez iepakojuma izrādās pat dārgākas nekā ar iepakojumu. Pēc šiem atsevišķajiem produktiem tad tomēr nākas doties uz iepirkšanās meku – lielveikalu – un savu sirdsapziņu remdēt, taru šķirojot.

Arī lielveikalos var

Taču neaizmirsīsim, ka viss jaunais ir labi aizmirsts vecais. Tādēļ “Druva” veica eksperimentālu iepirkšanās tūri pa Cēsu lielveikaliem, lai izzinātu, cik viegli vai sarežģīti ir iegādāties izsveramo pārtiku līdzi ņemtos traukos.

Kopiespaids ir ļoti pozitīvs – viss ir iespējams, ja tikai protam ieraudzīt jēgu vairāk piepūlēties un atmest dažas vides veselībai kaitīgās ērtības. Lai varētu nodrošināt ģimeni ar daudzveidīgu produktu klāstu, pēc iespējas atsakoties no iepakojuma, ir “jāupurē” nedaudz vairāk laika trauku mazgāšanai un pašam iepirkšanās procesam, un vēl būtiskāk – sava iepirkšanās jāplāno, jo katrā veikalā nesafasēta ir nedaudz cita produkcija. Taču tas var palīdzēt teju pilnībā atteikties no impulsīviem tēriņiem.

Visos lielveikalos – “Rimi”, Raunas ielas “top!”, J.Poruka ielas “Solo”, kā arī abos tīkla “Maxima” veikalos – pārdevējas pie izsveramajiem produktiem, tāpat arī kasieres “Druvai” atzina, ka pagaidām vēl ļoti maz manāmi pircēji, kuri ņemtu līdzi savu taru. Vienīgi Valmieras ielas “Maxima XX” veikala gaļas nodaļā pēdējās nedēļas laikā apkalpoti vairāki pircēji, kuri vēlējušies gaļas izstrādājumus un svaigo gaļu saņemt savos iepakojumos. Gaujas ielas “Maxima X” veikalā gan pārdevēja atzina, ka bažas ir, vai, ieliekot produktu nezināmā un, iespējams, inficētā traukā, pircējs vēlāk nevirzīs pretenzijas veikalam, taču aizliegts šādi apkalpot klientus nav. No tiem, kas aktīvāk izrādījuši vēlmi mājās nest produktus pašu sagādātajos iepakojumos, vairāk bijušas ģimenes ar bērniem, tas novērots “Solo”.

“Druvas” korespondentei lielveikalos laipni atsaucās lūgumam ij kupātus iesvērt plastmasas kārbā, ij malto gaļu spainītī, kā arī gatavo silto ēdienu un salātus ielikt kārbiņā un stikla burciņā. Kad buljona kauls izrādījās par lielu, lai to ievietotu jebkurā no līdzpaņemtajiem traukiem, “Maxima XX” darbiniece laipni piedāvāja “zaļi apsēstajai” pircējai iesaiņot liellopa lāpstiņu dubultā papīrā, kas arīdzan šķiet ļoti apsveicams risinājums.

Tāpat nevajadzētu aizmirst par iespēju apmeklēt tirgu un arī mazos izbraukuma tirdziņus – šādās vietās ne tikai daudz vieglāk saskaņot iesvēršanu jebkurā sev ērtā iepakojumā, bet arīdzan produkti ir vietējas izcelsmes. Jo īpaši tas attiecas uz piena produktiem, kurus lielveikalos vairs reti kur var atrast izsveramus. “Druva” šo iespēju redzēja vien Gaujas ielas “Maximā X”, kur līdzi ņemtajā traukā iegādājās krējumu un biezpienu.

Pirkumi jāplāno un paradumi jāveido

Protams, tas nenozīmē, ka pilnīgi viss ir tik vienkārši – pie katra pirkuma ir nedaudz vairāk jāpiedomā, kā arī jāuzņemas savs risks par iepakojuma tīrību. Var nākties vairāk pastaigāt, jo katra tirdzniecības vieta izsveramu piedāvā citu produktu spektru. Bezatkritu­mu veikals ir lieliska vieta, kur iegādāt ne tikai putraimu krājumus, kurus pagaidām nekur citur izsveramus netirgo, bet arī nopirkt nelielu apjomu vēl neiepazītu produktu degustācijai.

Jāņem vērā, ka lielveikalā augļiem un izsveramajiem riekstiem tomēr nederēs kastītes vai burkas, šeit piemērotāki būs plāni, vēlams caurredzami maisi. Īstenie bezatkritumu entuziasti iesaka sadiegt tarbiņas no veciem dienas aizkariem vai izmantot pat nederīgās zeķubikses īpaši mazu sveramo apjomu maisiņu pagatavošanai, ja turza smagāka, būs lieka maksa, jo pie kases tās svars papildinās produkta svaru.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Patīk darbi, kurus darot nav jāsteidzas

06:02
25.04.2024
37

Jānis Vagulis dienas piepilda ar darbu, rodot arī laiku paslinkošanai, nekā nedarīšanai. “Laukos vienmēr ir, ko darīt, vienmēr kādam vajag piepalīdzēšanu,” viņš saka un piebilst, ka māk visus laukos ikdienā nepieciešamos darbus. Savulaik strādājis dažādās zāģētavās, to sen vairs nav gluži tāpat kā daudzos citos mazos pagastos. Jānis Kaivē dzīvo jau 25 gadus. Pats ir […]

Bērnības vietai atdota sirds

05:45
24.04.2024
116

Daces Kārkliņas dzimtas saknes ir Kaivē. Pati dzīvo Cēsīs, strādā Rīgā, bet par savu vietu sauc Kaivi. Kad vien brīvs laiks, viņa mēro ceļu, lai būtu pie krustdēla, draugiem. “Man bērnība saistās tikai ar Kaivi. Vasaras pavadīju pie krustmātes. Te vienmēr bija, ko darīt un ik dienu notika kas interesants. Bija, protams, jāravē, jāvāc siens, […]

Iedzīvoties un būt savējai

05:34
23.04.2024
120

Evita Petrova ar ģimeni Kaivē nokļuva nejauši.  “Vasarā, braucot pa Piebalgu, ieraudzījām aizaugušu viensētu. Tā iepatikās, izdevās vienoties ar saimniekiem, un nopirkām “Lapsas”,” stāsta Evita. “Tas bija pirms 12 gadiem. Gadus trīs ģimene šurp brauca vien brīvdienās, tad pārcēlās pavisam. Tā rīdzinieki kļuva par kaivēniešiem. Evita piebilst, ka mājas ir tikai nepilnus divus kilometrus no pagasta centra. […]

Atrast burtus baltās rūtīs

15:25
22.04.2024
397

Krustvārdu mīklu risināšana ne vienam vien ir gan laika īsināšana un prāta asināšana, gan atmiņas trenēšana un savu zināšanu pārbaude. Cēsniece Vizma Kronīte rūtotajiem laukumiem pareizos burtu izvēlas, ne tikai meklējot atbildes, bet arī uzdodot jautājumus – sastādot krustvārdu mīklas. Ar viņu saruna par krustvārdu mīklām, seniora ikdienu un  ne tikai. -Kāpēc tik daudzi risina […]

Vai suns ir “tikai suns”

05:14
19.04.2024
116

Viņa pati par sevi teic, ka vēl cēsiskāka nemaz nevarētu būt, jo bērnība pagājusi pašā Cēsu sirdī, iepretim Sv.Jāņa baznīcai – Torņa ielā 1. Viņa teic, ka “sapņa par Ameriku” viņai nav bijis nekad. Kur cilvēks piedzimis, tur viņam arī jādzīvo, dzīvē nejaušības nenotiek. Pēc profesijas friziere, brīvajā laikā aizraujas ar sportošanu kopā ar suņiem. […]

Abstrakciju rada dvēseles harmonija

05:37
18.04.2024
22

Pārdomas par laiku, kurā dzīvojam, un notikumiem, lietām, kas ietekmē to, kā jūtamies, ko domājam, kā uz to visu reaģējam, tāds ir pamatvēstījums gleznotāja Kaspara Zariņa izstādei “Laika sajūtas”, ko sestdien (13.04.) atklāja Cēsu koncertzālē. “Laika sajūtas” ir piedāvājums iepazīties ar vienu no K.Zariņa radošajām šķautnēm – abstraktajām kompozīcijām, kas līdztekus figurālajai glezniecībai šobrīd saista […]

Tautas balss

Labāk uzraksts, ne karogs

16:57
26.04.2024
8
Druva raksta:

“No rudens pārtikas precēm būs redzami jānorāda valsts, kur tā ražota. Saprotu, ka to varēs parādīt ar karodziņu vai uzrakstu. Es domāju, ka vislabāk būs pietiekami lieliem burtiem rakstīts uzraksts, jo vai gan daudzi uzreiz atšķirs, piemēram, Slovākijas un Slovēnijas karogus. Arī tagad jau uz produktiem norāda izcelsmes valsti, tikai nereti uzraksts ir tik maziem […]

Uzšļāc ūdeni un dubļus

16:57
26.04.2024
9
Druva raksta:

“Regulāri nākas iet Cēsīs zem dzelzceļa tilta. Kad līst lietus, dubļains, gan to nevienam neiesaku. Uz galvas pilēs ūdens un mašīnas nošķiedīs. Ietve tur tik šaura, grūti izmainīties ar pretimnācēju, kur nu vēl pamukt kaut kur, kad brauc mašīna. Vai kāds saskaitījis, cik cilvēku kājām ik dienu iziet pa šo vietu? Žēl ģimnāzistu, kuri dosies […]

Operatīvi, atsaucīgi un laipni

16:56
26.04.2024
6
Druva raksta:

“Sirsnīgs paldies ārstes Sprindules prakses medicīnas māsai Irīnai, viņa bija ļoti atsaucīga un ātri nokārtoja, lai tieku pie vajadzīgajiem medikamentiem, kad man pasliktinājās pašsajūta. Un milzīgs paldies arī māsiņai Lindai, kas nāca pie manis mājās, vēnā ievadīja zāles, katru reizi mērīja asinsspiedienu, vienmēr izjautāja, kā jūtos, bija ļoti laipna, atsaucīga. Domāju, tā darbu vajadzētu darīt […]

Ģimnāzijas remonts ievelkas

09:23
23.04.2024
35
Druva raksta:

“Ļoti ievilcies Cēsu Valsts ģimnāzijas ēkas remonts. Esmu pensionēta skolotāja, mani interesē, vai jaunajā mācību gadā ģimnāzisti varēs atgriezties savā skolā vai mācības būs jāturpina pielāgotajās telpās Raunas ielā. Saprotu, ka tur nav slikti, taču ģimnāzijas tēla veidošanai gan tas par labu nenāk,” pārdomās dalījās seniore.

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
39
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Sludinājumi