Raksti

Dzīves stils

Izbaudīt ziemas priekus

Aiziet! Mazie meklē kaut nelielu sniega kārtiņu, lai varētu ar ragaviņām vai citu šļūcamrīku nolaisties no kalniņa.
Foto: Marta Martinsone-Kaša

Lai cik neparasti tas arī nebūtu, šogad ziemas priekus tā pa īstam varēja sākt baudīt tikai janvāra vidū. Aizvadītās nedēļas nogale, kad laika apstākļi bija ļoti labvēlīgi, uz daždažādām aktivitātēm brīvā dabā aicināja lielus un mazus.

No sniega tika attīrīts ledus uz dīķiem un ezeriem, lai slidotu, spēlētu hokeju; kalnu slēpošanas entuziasti devās uz kalnu slēpošanas kompleksiem, kas dienu un nakti ražoja sniegu, lai iespējami ātrāk piedāvātu iespējami vairāk nogāžu slēpotājiem un snovotājiem. Mazākie no nogāzēm parkos un māju tuvumā brauca ar ragaviņām un citiem braucamrīkiem, bet distanču slēpošanas cienītāji meklēja iespējas nodoties šai nodarbei.

Cēsu pievārtē ir vieta, kur aktīvisti pamanās nodoties dažādām aktivitātēm. Ir interesanti vērot notiekošo uz Niniera ezera. Uz ledus uzsnigušais sniegs distanču slēpotājiem ļauj izveidot lielisku trasi. Slidošanas cienītāji vai nu attīra sev laukumus, vai izmanto vietas, kur sniegu nodzinuši autobraucēji, kuri uz ezera cenšas ķert savas emocijas. Te gan derētu atgādināt, ka ezers atrodas Priekuļu novadā un šīs pašvaldības Sais­tošie noteikumi aizliedz atrasties ar transportlīdzekli uz aizsalušām tilpēm (ezeriem, dīķiem, upēm). Par šo pārkāpumu paredzēts naudas sods. Līdzīgs aizliegums iestrādāts arī Pārgaujas novada Sais­tošajos noteikumos. Šiem adrenalīna ķērājiem der atgādināt, ka pagājušā gada janvārī neveiksmīgi beidzās ledus drifts uz Driškina ezera, kur automašīna ie­lūza ledū un cilvēkiem tikai par mata tiesu izdevās izvairīties no letālām sekām.

Atgriežoties pie notiekošā uz Niniera, savu vietu uz tā atrod arī zemledus makšķernieki, pastaigu cienītāji un pat ziemas peldētāji, kuru izveidotais āliņģis arī svētdien bija atbrīvots no ledus, apliecinot, ka pelde joprojām notiek.

Satiktie cēsnieki atzinīgi novērtē ezera tuvumu, kur aktivitātes var atrast gan ziemā, gan vasarā. Vieni īpaši atzīmē tuvumu pilsētai, jo nav nepieciešama automašīna, bet var ar slēpēm vai slidām mierīgi atnākt, var arī pastaigāties no pilsētas līdz ezeram un atpakaļ.

“Prieks redzēt cilvēku aktivitāti, kad katrs atrod ko savu un cits citam netraucē baudīt ziemas priekus,” atzina cēsniece Aivita, kura izbaudīja lēnu pastaigu, kamēr meita centās atjaunot slidošanas iemaņas.

Vērojot daudzo cilvēku dažādās nodarbes, jāsecina, ka gadu no gada pieaug izpratne, ka izkustēties brīvā dabā ir patiešām noderīgi. Citējot “tās dullās Paulīnes” vārdus – svaigs gaiss un kustības, tad ir veselība un sejas krāsa.

Lai arī par “Cēsu Olimpiskā centra” Priekuļu slēpošanas un biatlona trasi tiek lauzti šķēpi, ir izdevies saražot mākslīgo sniegu aptuveni 800 metru garam aplim, lai distanču slēpotāji un Cēsu Sporta skolas audzēkņi varētu trenēties. No dažiem slēpotājiem gan izskanējuši pārmetumi par neprofesionālo darbu, bet, zinot situāciju bāzē, laikam šogad jāpieņem piedāvātās iespējas.
Ziemas prieki tiek baudīti arī pilsētā. Uzlieta slidotava Cēsu tirgus laukumā, stadionā iespējams paslēpot, iespēju nodoties fiziskajām aktivitātēm – daudz. Pils parka dīķis un Dubinska dīķis kļuvuši par slidošanas un hokeja spēlēšanas arēnām. Dažs lasītājs gan satraucies, vai ledus drošs, bet nekāda centralizēta ledus biezuma kontrole netiek veikta, tas, vai kāpt uz ledus, vispirms atkarīgs no katra paša vai bērniem no vecākiem, ja jaunietis nav sasniedzis pilngadību.

Bez brīvdienām kopš sezonas at­klāšanas strādā arī “Žagar­kalns”, un, kamēr vienas nogāzes jau tiek atvērtas, citās ražo sniegu, lai piedāvājums būtu arvien lielāks. Sniega ražošana turpinās arī “Ozol­kalnā”, jo pagaidām nav zināms, cik daudz vēl ziema to ļaus darīt, tāpēc jāizmanto katra iespēja.

Kalnu slēpošanas kompleksa “Žagarkalns” pārstāvis Vadims Kameņevs stāsta, ka cilvēku pieplūdums brīvdienās bijis liels: “Bija patīkami redzēt, ka cilvēki ļoti gaidījuši šo iespēju. Varbūt dažbrīd nācās pastāvēt ilgāk pie pacēlāja, bet domājam, ka pozitīvās emocijas tas nesabojāja. Ta­gad turpinām sagatavot sniegu, jo biezāka sniega sega, jo drošāk varēs pārlaist īslaicīgu atkusni.”

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *