Raksti

Dzīves stils

Gaidot dāliju un tulpju ziedēšanu

Vēl vasaras krāšņumā. Iveta Valdberga “Upmaļu" pagalmā.
Foto: Sarmīte Feldmane

“Rudenī dārzs ir visskaistākais,” smaidot saka Iveta Valdberga. Iebraucot “Upmaļos”, acis apžilbst no krāsām. Skaistais pagalms no ceļa un pa gabalu nav redzams, žēl, ka tā.

Garās vagās zied dālijas. Vairāki desmiti šķirņu. “Šķirņu nosaukumus nezinu, ” bilst saimniece. Dālijas sastādītas grupās tā, lai veidotos daudzkrāsains paklājs. Un katru vasaru tas ir citāds.

“Dālijas visskaistākās ir brīdī, kad saule riet. Tad gribas pasēdēt dārzā, papriecāties,” saka Iveta un pastāsta, ka šovasar tās sākušas ziedēt jau jūnija beigās, kaut citus gadus ne agrāk kā jūlija sākumā. Inešos pavasarī nedrīkst neko agri stādīt, jārēķinās ar vēlām salnām.

Pagalmā dobēs arī lietainās dienās kā saulītes zied samtenes. Saimniece atgādina, ka tās ir ne vien skaistas, bet arī atbaida kaitēkļus un pasargā citas puķes. Dobēm apkārt kā zari sasprausti kazbāržu kāti. Iveta atzīst, ka tie labi noder, lai kaķi netiek puķēs, un kalpo pat pāris vasaru.
Uz lielā gobas celma salikti puķu podi. Fuksijai krietni vairāk nekā desmit gadu. Lielais koks vienos ziedos. Eņģeļtaure šovasar paslinka, Iveta pastāsta, ka citus gadus tikai rudens pusē mazāk ziedējusi, bet, kad ienes istabā, izzied vairāki desmiti ziedu. Begonijas un pelargonijas steidz ziedēt, cerams, rudens salnas tik drīz nepārsteigs. Pie mājas sienas vasaru izbauda kaktusi, tad tie tumšajā gadalaikā, sasmēlušies sauli, zied jo kupli.

“Citus gadus pagalmu un dobes regulāri pārlūkoja kurmji, šovasar to ir mazāk. Varbūt pērnā sau­sā vasara lika pārcelties tuvāk upei, varbūt tos atbaida no plast­masas pudelēm gatavotās dzirnaviņas. Toties tik daudz pūpēžu pagalmā kā tagad sen nav bijis,” stāsta Iveta un uzsver, ka katrs augs grib, lai to pačubina. Ne viens vien, savu reizi nopirkts lielveikalā, tāds nīkulīgs, bet uzzied krāšņi jo krāšņi.

“Katra vasara ir citāda. Vieniem tā patīk, citiem ne. Tāpat arī augiem. Šī vasara nepatika lilijām. Vēlās šķirnes gan skaisti ziedēja,” pastāsta saimniece un piebilst, ka pavasarī jau daudz kas tiek izdomāts, iecerēts, bet jārēķinās, ka ne viss izdosies.

Tagad jāpriecājas par krāsaino ziedēšanu un jāsāk domāt par salnām, kad daudzie puķu podi būs jānes mājā, bet dālijas uz pagrabu. ““Upmaļos” vīra vecamtēvam zem mājas bijusi ceptuve, desu darbnīca. Tur tagad mums ir pagrabs, pa ziemu dālijas labi glabājas,” pastāsta Iveta.

Pagalmā valda rudenīgs un nesteidzīgs miers, bites lido uz ziediem. “Vasarā taču dienas garas, var strādāt līdz pusnaktij. Un dārzā vienmēr ir, ko darīt. Ja grib, lai viss skaisti zied, jākopj,” piebilst Iveta un uzsver, ka vīra Valda ziņā ir zāles pļaušana un plašajā teritorijā darba daudz. Un, ja patīk skaistais apkārt, ja gribas strādāt dārzā, tad, kaut arī darbā noguris, vakarā vienmēr var rast spēku un prieku, rūpējoties par puķēm. Iveta atminas,kā pirms gadiem bija saimniecība un trīs reizes dienā bija jāslauc govis, jāpagūst daudzi lauku darbi, un atzīst, ka tagad visu pagūt vieglāk.

Ziemā pagalmā sniegs rotāsies uz skujeņiem, bet, tikko saulīte sāks stiprāk sildīt, modīsies sniegpulkstenītes, krokusi. Un tulpes. Tās ir katrā dobē. Tik dažādas un skaistas. Tāpat kā dālijas rudenī.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *