Raksti

Dzīves stils

Gada pirmās nedēļas tūristi

Krodziņā ar Cēsu veco nosaukumu. Tūristu sagaidīšanā un apkalpošanā kafejnīcā "Vendene" strādājot, Ģirts Fogelis stāsta par latviskiem ēdieniem: kur audzēts, kā pagatavots un kāpēc latvieši ziemās iecienījuši tik sātīgo bukstiņputru.
Foto: Marta Martinsone - Kaša

Cēsu Kultūras un Tūrisma centra direktore Andra Magone vakar analizēja pirmo atskaiti par tūrismu janvāra pirmajā nedēļā.

Tūrisma informācijas centrs, kas darbojas vecpilsētā, Torņa ielā, bija saskaitījis, ka šogad Cēsīs apmeklētāju bijis par 207 vairāk nekā pirms gada janvāra pirmajās dienās. To, ka janvārī pilsētā lielākā daļa tūristu būs Krievijas iedzīvotāji, liecinājusi iepriekšējo gadu pieredze. “Tū­risma darbinieku vidū atbraucējus dēvējam par pareizticīgo svētku laika tūristiem. Krievijā pēc Jaunā gada sagaidīšanas sākas Ziemassvētku garās brīvdienas. To laikā Cēsīs visbiežāk ierodas ģimenes ar bērniem no Krievijas,” atskaitē redzamos datus par klientu sagaidīšanu komentē Andra Magone. To, ka viesi būs, liecinājuši jau iepriekš saņemtie zvani uz tālruni un e-pasta vēstules. Potenciālie tūristi centušies noskaidrot apstākļus kopumā Lat­vijā un tieši Cēsu apkaimē. Visbiežāk jautāts, vai Cēsīs un apkaimes slēpošanas kalnos ir sniegs, kāda būs gaisa temperatūra gada pirmajās dienās.

Cēsnieki bijuši spiesti teikt, ka ziemas priekus Latvijā šajā janvārī nevarēs baudīt, papildinot sacīto ar to, ka Krievijas tūristiem tiek gatavotas citas programmas, tāpēc ir vērts apmeklēt tieši Cēsis. Aptaujas liecina, ka savulaik Latviju garajās brīvdienās bieži apmeklēja maskavieši, bet tagad uz Latviju janvārī brauc ģimenes no Pēterburgas, bet visvairāk ir Krievijas iedzīvotāju no Ples­kavas un Smoļenskas apgabala.

“Šoziem tūristiem krievu valodā piedāvājām gidu vadītas ekskursijas vecajā un arī jaunajā Cēsu pilī. Tūristi bija sajūsmā par iespēju vecpilsētā apmeklēt ceptuvi, kur Agnis Elperis cep Cēsu maizi un stāsta par to,” uzskaita A.Magone. ” Ģimenes ar bērniem bija priecīgas par ekskursijām uz “Rak­šiem”, kur mīt Eiropas daļai eksotiski dzīvnieki – kamieļi un lamas -, patika piedāvājums apmeklēt skolēniem domāto izziņas centru “ZINOO”. Šogad tūristi labprāt brauca arī uz Ieriķiem, lai dotos pa Cecīļu dabas takām un apskatītu izgaismotās dzirnavas. Pro­tams, tādi izcili tūrisma objekti kā Āraišu ezerpils un Cēsu Sv. Jāņa baznīca Krievijas tūristus vienmēr interesējuši. Pareizticīgo baznīca Cēsīs nav izteikts tūrisma objekts. Apmeklējums apskatei iepriekš jāpiesaka.”

Krievijas tūristu uzmanības centrā bijusi pilsētas centra kafejnīca “Vendene”. Oficiants Ģirts Fogelis teic, ka gada pirmajā nedēļā latvisko virtuvi baudījuši daudzi atbraucēji, viņiem patikuši gan ēdieni un atmosfēra, gan oficianta stāsti par pilsētu un to, kas redzams Cēsu vēsturiskajās fotogrāfijās pie sienas kafejnīcā.

Visvairāk “Vendenē” maltīti ieturējuši viesi no Pēter­bur­gas. Viņi izvēlējušies latvisko piedāvājumu: liellopa gaļu gaileņu mērcē, vietējās audzētavās zvejotas foreles un vietējo alu.

“Krievu tūristiem iesaku latvisko bukstiņputru. Kad to podiņā nesu un nolieku galda vidū, katram dodot pa karotei, arī bērni pagaršo un tad jau ēd ļoti labprāt. Arī pieaugušie novērtē ziemas sātīgo ēdienu un izvaicā, kā to gatavo,” saka runātīgais oficiants. Viņš uzsver, ka nākamie tik labi un lielā skaitā klienti būs tikai vasarā. “Gaidīsim vasaru ar vācu tūristiem. Viņiem ļoti tīk latviskā virtuve. Ziemu, iespējams, krodziņu pilsētas centrā nāksies slēgt, lai nesaņemtu lielo elektrības rēķinu par apkuri. Ja nav apmeklētāju, nav izdevīgi uzturēt siltas telpas un darbināt virtuvi.”

“Druva” Tūrisma informācijas centrā noskaidroja, ka nākamās nedēļas nogalē pilsētā atkal būs daudz atbraucēju. Cēsīs notiks starptautiskais senioru basketbola čempionāts, jāgatavojas uzņemt 60 komandas. Visas iespējamās naktsmītnes Cēsīs čempionāta laikā būs aizņemtas. Treneru brigādēm vien jau rezervēta lielākā un dārgākā viesnīca “Villa Santa”. Cēsu Kultūras un Tūrisma centra direktore teic, ka skats tiek vērsts uz Priekuļiem, lai čempionāta laikā veiksmīgi atrisinātu atbraucēju izmitināšanu.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *