Ceturtdiena, 2. maijs
Vārda dienas: Zigmunds, Sigmunds, Zigismunds

Dzīve Piebalgas mainīgajās krāsās

Sarmīte Feldmane
08:02
15.06.2020
23
Kencis99 1

“Gadus nemēdzu skaitīt. Gadi ir skaitļi, kuri ir man blakus, kas mēra mūžu. Deviņdesmitgadnieks skaitās ilgdzīvotājs, bet cilvēks ir tik jauns, kā jūtas. Gadus nolieku blakus kā bagātību, bet dvēseliskā izjūta man ir jauna. Ja nebūtu stīvo kāju, būtu kā lakstīgala ievu krūmā.

Par gadiem nedomāju. Man tāda doma – vēl visa dzīve priekšā. Pase man derīga līdz 2046.gadam, līdz tam jānodzīvo. Nevar taču laist dokumentus postā,” saka jaunpiebaldzēniete Dzid­ra Kuzmane. Daudzi Latvijā viņu pazīst kā trāpīgo asprāti un savdabi Ķenci. Dzidrai aprīlī palika 90. Kā pati atzīst –šis laiks bendē cilvēkus. Pat īsti nezini, no kā jāsargājas, jāatturas, ko drīksti, ko ne. Un nekāda svinēšana neiznāca. “Man svarīgi, ka manējiem viss kārtībā. Saprotu, ka nevar bieži atbraukt, bet visvairāk gribas, lai man piezvana, lai zinu, ka visiem viss kārtībā,” teic Dzidra – piecu dēlu mamma, mīļa un saprotoša vecmāmiņa deviņiem mazbērniem un deviņiem mazmazbērniem. “ Varu teikt – bagāta. Katrs ir savā vietā. Mazmeita ar ģimeni ir Īrijā, mazdēls Anglijā, pārējie ir tepat Latvijā, viens dēls arī Jaunpiebalgā,” par savējiem stāsta Dzidra un, pieklusinot balsi, acu skatu paverot tālumā, piebilst, ka mūža lielākā sāpe ir dēla zaudējums.

“Daudzi teikuši, lai uzrakstu grāmatu par savu dzīvi, jo neviens tā neuzrakstīs kā pati. Nevaru saņemties. Mūžs nav bijis saules pieliets, bijuši tumši pavedieni. Vai pasaulei manas bēdas jānes? Esmu Zirga gadā dzimis Auns, varbūt tāpēc tik smagi vezumi bijuši jāvelk. Patiesībā gan esmu tāds mīlīgs auniņš,” smaidot saka Dzidra un uzsver: “Esmu pieķērusies dzīvei, nekas vērtīgāks jau cilvēkam nav dots.”

Dzīves izjūtas dzejas rindās

Dzidra Kuzmane ir jaunpiebaldzēniete. Bērnība pagāja, vecāku mīlestības apņemta. Meitene mācījās draudzes skolā. “Biju gudrs un labi ieredzēts bērns. Kad brauca kādi inspektori, mani vienmēr stundās izsauca. Skolā biju atbildīga par Sienas avīzi. Neviens negribēja tai rakstīt, atlika vien pašai. Vienā bija mans dzejolis par Piebalgu. Atbrauca inspektors, paņēma dzejoli, un vēlāk divi panti bija nopublicēti “Padomju Jaunatnē”. Es arī honorāru saņēmu,” atmiņās kavējas Dzidra. Latviešu valoda, vēlēšanās vārdos izteikt apkārtnē ieraudzīto viņu aizrāva. Tapa dzejoļi. “Biju neatlaidīga, braucu uz Rīgu, uz konsultācijām pie dzejnieka Valda Luksa. Viņš teica, ka man no dabas ir viss dots, lai neatlaidīgā darbā izveidotos par labu dzejnieci,” pastāsta Dzidra. Ne viss dzīvē notiek, kā sapņojam, vēlamies. Tiesa, visu mūžu Dzidra rakstījusi dzeju, sacerējusi daudzās Ķenča runas uzstāšanās reizēm, veltījumus un vēlējumus godos un svētkos. Daudziem pazīstama grāmata “Iz Ķenča gara gaišuma…” , tāpat V.Johansones sastādītā “Kā sacīt jāsaka, dubult­portrets”. Tajās var iepazīt gan Dzidras domu asumu, prasmi ieraudzīt to, kam citi paskrien garām, gan atklāt viņas raksturu, Piebalgas mīlestību. Pašvaldības izdevumā “Piebaldzēniem” ik mēnesi lasāms kāds novadnieces dzejolis, atziņa. Viņas dzeja publicēta daudzos kopkrājumos.

Kad caurvijas tumšais pavediens

1952.gadā Dzidra apprecējās. “Lai cik laba meita biju vecākiem, nepaklausīju un nepareizās tautās izgāju, uzticējos un maldījos. Gadiem dzīvoju ar cerības dzirkstelīti, ka kaut kas mainīsies. Sākās ne tie laimīgākie gadi,” saka Dzidra. Vīrs vairāk laika veltīja draugu kompānijām, nevis ģimenei, kurā auga bērni. Dzidra strādāja bibliotēkā. “Kāda tad toreiz bija alga? Ja vīrs naudu mājās nenes, pašai jātiek galā,” viņa nosaka. Viņai bija saimniecība, kā pati saka – pilna kūts. Kad dēli paaugās, bija palīgi siena sagādē, dārzā. Dzidra vēl arī kopa telpas kultūras namā, netrūka arī sabiedrisko pienākumu, no kuriem atteikties nedrīkstēja.

Dzidra tika uzskatīta par pretvalstisku vecāku bērnu. “Nepazīstu nevienu, kurš tā ienīda svešu varu kā mani vecāki. Var aiziet mežā, saprotu, bet palikt, piedzīvot, ka visu atņem, ka pensijas nav, dzīvot pusbadā un vēl blakus kaimiņi, kas saka, ka viņi nav pie pilna prāta. Vecāki nestājās kolhozā, dzīvoja savā mājā, kopa zemi. Nodokļi bija milzīgi. Pēdējais ābolu grozs tika pārdots, lai samaksātu,” atmiņās kavējās Dzid­ra un ar apbrīnu pastāsta mātes dūšu braukt sūdzēties uz Mas­kavu Brežņevam. Dzejniece Olga Lisovska studēja Maskavā un bija par tulku. “Kā viņa tika Kremlī, nezinu. Izstāstīja, kā padomju vara izrīkojas ar veciem cilvēkiem. Kad atgriezās mājās, bija pavēle, lai viss, kas nabaga cilvēkiem nodarīts, tiktu atgriezts. Atbrauca no Rīgas čekists un pateica: “Ja vēl reizi sūdzēsies par padomju varu, nošaušu kā suni. Viss palika, kā bijis. Kad kādu brīdi vecāku māja bija tukša, to izdemolēja, paņēma visu. Arī manas skolas burtnīcas. No bērnības man nekā nav,” pastāsta Dzidra.

Dzidra atceras, ka savulaik, kad arī draudzei bija jāmaksā lieli nodokļi, viņas vecāki vāca naudu. Cik varēja, deva no sevis. “Viņi bija vieni no tiem, kas izglāba mūsu balto baznīcu, un tur netika ierīkota noliktava,” ar lepnumu stāsta Dzidra.

Diemžēl laiks bija tāds, kad ideoloģiskajiem darbiniekiem, un tāds bija arī bibliotekārs, pievērsa lielu vērību. Bija arī cilvēki, kas parūpējās, lai tiklīdz kas ne tā, pastāstītu, kam vajag. Dzidras mamma, viņai nezinot, meitas pirmo dēlu bija nokristījusi baznīcā. Kāds to nosūdzēja partijas komitejā un kultūras vadībai. “Toreiz mani izglāba rajona kultūras dzīves vadītājs Uldis Sisenis, viņš aizstāvēja. Ja tā nebūtu, es 55 gadus nenostrādātu bibliotēkā,” saka Dzidra un uzsver, ka diemžēl nepatīkamu gadījumu, arī pāridarījumu nav bijis maz, bet, lai arī kā gājis, ne uz vienu ļaunu prātu netur.

Dzidras ģimene, kurā auga pieci bērni, dzīvoja vienā istabā. Tad vīrs noskaitās un uzrakstīja “Cīņai” par apstākļiem, kādos jādzīvo. Atbrauca, pārbaudīja, un ģimene dabūja klāt vēl vienu kambarīti. No 1954.gada Dzidra dzīvo Jaunpiebalgas centrā, mājā, pa kuras logu var redzēt kultūras namu, kurā ilgus gadus atradās viņas mīļā bibliotēka.

Ķencis – cita dzīve

Aktīva kultūras un sabiedriskajā dzīvē – tādu bibliotekāri pazina jaunpiebaldzēni. Dažādos pasākumos, iedzīvojoties dažādos literāros tēlos, Dzidra prata pārsteigt gan bērnus, gan pieaugušos. Bet 1972.gadā viņu gaidīja jauns pārbaudījums, bija jātēlo Ķencis. “Kā es to negribēju!” viņa smej. Bet no likteņa lemtā neizbēgt, tagad Dzidras mūžs tik cieši savijies ar Ķenci, ka nav jā­brīnās, ja kāds viņu nesauc vārdā, bet par Ķencīti.
“Ar Ķeņča izskatu un domāšanu esmu iepazinusi Latviju un saņēmusi daudzu cilvēku mīlestību. Kā var justies laucinieks, ejot Dziesmu svētku gājienā, kad visi viņu pazīst un sauc uzslavas? Laimīgs. Ķencis mani savedis kopā ar daudziem cienījamiem cilvēkiem, starp kuriem jutos līdzīga, arī aktieri – leģendas – mani pieņēma,” stāsta Dzidra. Dažādos pasākumos uzstājusies kopā ar aktieriem Jāni Dreiblatu, Daci Skadiņu, Pēteri Liepiņu, Robertu Zēbergu, Imantu Skrastiņu un citiem. Tikusies ar valsts prezidentiem, ministriem.

“Varbūt dzīve, lai tajā būtu arī tas gaišais pavediens, ar varu mani ielika Ķenča ādā,” spriež Dzidra.

Savulaik viņai bija izveidojusies draudzība ar vīru kori “Absol­venti”. Diriģenta Paula Kveldes godināšanas reizē piedalījās arī Valsts prezidents Guntis Ulmanis. Saprotams, ka Ķencim arī viņš bija jāpavelk uz zoba. Kad 1998. gada novembrī prezidents viņai pasniedza 5. šķiras Triju Zvaigžņu ordeni, atkalredzēšanās bija sirsnīga. “Prezi­dents klusi pie auss pajautāja: “Kur tad, Ķencīt, pauniņa?” Es tikpat klusi atteicu: “Prezidenta kungs, es domāju, ka jūs man kaut ko dosiet.” Ja jau piešķīra ordeni, tad dzīvē kaut ko cilvēkiem esmu devusi,” teic Dzidra un piebilst, ka tagad var atsaukt atmiņā satiktos cilvēkus, sarunas, tā brīža izjūtas.
Mīlestības un cieņas pilnas ir Dzidras tikšanās ar Jaunpiebalgas ciemiņiem. “Pagasta valdības mājā man ir Ķenča istabiņa. Tur savāktas manas Ķenča gaitas. Stāstu par tām, par savu mīļo Piebalgu. Ja ciemiņi prom brauc kaut mazliet priecīgāki, kādu atziņu vai domu paņem līdzi, varu būt gandarīta. Pēc šīm tikšanās reizēm vienmēr jūtos veselāka,” saka Dzidra un pastāsta, ka vienmēr ir klāt arī ļaužu pulcēšanās reizēs Zosēnos, Skrāģu krogā, uzteic režisoru Gunti Gailīti par to, ko viņš tur paveicis.

Kāpēc Ķencis daudziem tik ļoti patīk? Viņš ir tāds, kādi esam paši, pasaka to, ko domājam, bet skaļi nepasakām, un ļauj pasmieties par pašu vājībām. “Apkārt ir tik dažādi tipāži! Ķencītis jau arī tikai lūdza, lai viņam būtu tīrumiņš, pat sūtīja Pāvulu uz smiltiņām, jo diezgan jau dzīvojis šajā pasaulē, kaut abi vienā vecumā. Ir pasaulē nejēgā daudz Ķenču un nejēgā daudz Švaukstu, tāpat Prātnieku. Diemžēl Latvijā ir daudz negodīgu cilvēku, sava labuma meklētāju, kuriem galvenais ir – man. Tāpēc arī nav tā, kā brīvā zemē gribējām. Daudz kas izpārdots un nolaists. “Mērnieku laiki būs vienmēr, jo vienmēr kāds iekāros otra daļu! Ķencis ir gudrs,” Ķenci visos laikos raksturo Dzidra.

Ir prieks dzīvot

“Pavasaris ir mans laiks, kad viss plaukst un zied. Dobē ieliku sīpolus, dilles dīgst. Esmu priecīga, ka varu savā lēnā gaitā aiziet uz pastu, bibliotēku, valdības māju, kur mana Ķenča istabiņa. Apkārt jauki cilvēki. Kad ir labāka pašsajūta un esmu dzīvīgāka, tad acumirklīgās izjūtas par Piebalgu, cilvēcisko būšanu pierakstu,” atklāj Dzidra un klusi piebilst: “Nevarēju iedomāties, ka sāpes tā var izmainīt cilvēku. Man pat šķiet, ka neesmu tāda kā agrāk. Tās nomāc dvēseli, kā vari būt jautrs, runātīgs, brīvs, ja visu laiku kaut kas sāp, esi, kā sapīts. Es arī uzrakstīju:
“Vecum, mans vecumiņ,
Tu man gauži nodarīji,
Atņemdams skaistu vaigu,
Manu soļu vieglumiņu.”
Dzidra priecājas par savējiem. “Ar savu gudrību viņu dzīvēs nejaucos. Tā kā meitiņu nesagaidīju, priecājos par vedeklām, viņas pieņēmu ar dziļu mīlestību, augstu vērtēju viņu saimniekošanas prasmi. Prieks par mazmazbērniem, vai kāds būs tikpat runātīgs tautietis kā vecvecmāmiņa, dzīve rādīs,” teic Dzidra.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Vērtīgākais – kulturāli kvalitatīva, veselīga vide ģimenei un bērnam tuvu pie dabas

05:15
30.04.2024
254

“Man ļoti patīk, ka Skujene nav pārāk tālu no pilsētas. Gabaliņš ir, tomēr nav pārlieku sarežģīti aizbraukt līdz Cēsīm. Skujene ir diezgan mierīga vieta, sakopta un skaista. Te ir skaisti lauku ceļi, lielāki un mazāki. Tuvu ezeri un upes. Priecē sakoptais pagasta centrs. Cik nu pašvaldība iespēju robežās mēģina organizēt pasākumus un uzturēt teritoriju, tik […]

Par Lielo talku un ne tikai

17:02
28.04.2024
78
1

27.aprīlī norisināsies ikgadējais vides sakopšanas notikums – Lielā talka, kas notiks jau septiņpa­dsmito reizi. Šī gada moto ir “Tīri – zaļi – ilgi!”. Sarunājos ar Cēsu pašvaldības Centrālās administrācijas Īpašumu apsaimniekošanas pārvaldes teritorijas apsaimniekošanas speciālisti SIGNI ĶERPI. Viņa kopš 2021.gada Cēsu novadā ir Lielās talkas koordinatore. -Kā vērtējat Cēsu novadā padarīto? -Katru gadu cilvēki aktīvi […]

Filma par cilvēku, viņa izvēli un laiku

06:15
27.04.2024
73

Antras Cilinskas un Annas Vidulejas filma “Podnieks par Podnieku. Laika liecinieks” skatāma visā Latvijā. Ar filmas režisori un producenti Antru Cilinsku tikšanās notika pēc viena no kino seansiem Cēsīs. Juris Podnieks (1950. gada 5. decembris – 1992. gada 23. jūnijs) ir tā dēvētās latviešu poētiskās kinodokumentālistu skolas jaunās paaudzes spilgtākais un talantīgākais kinooperators, režisors un […]

Patīk darbi, kurus darot nav jāsteidzas

06:02
25.04.2024
46

Jānis Vagulis dienas piepilda ar darbu, rodot arī laiku paslinkošanai, nekā nedarīšanai. “Laukos vienmēr ir, ko darīt, vienmēr kādam vajag piepalīdzēšanu,” viņš saka un piebilst, ka māk visus laukos ikdienā nepieciešamos darbus. Savulaik strādājis dažādās zāģētavās, to sen vairs nav gluži tāpat kā daudzos citos mazos pagastos. Jānis Kaivē dzīvo jau 25 gadus. Pats ir […]

Bērnības vietai atdota sirds

05:45
24.04.2024
139

Daces Kārkliņas dzimtas saknes ir Kaivē. Pati dzīvo Cēsīs, strādā Rīgā, bet par savu vietu sauc Kaivi. Kad vien brīvs laiks, viņa mēro ceļu, lai būtu pie krustdēla, draugiem. “Man bērnība saistās tikai ar Kaivi. Vasaras pavadīju pie krustmātes. Te vienmēr bija, ko darīt un ik dienu notika kas interesants. Bija, protams, jāravē, jāvāc siens, […]

Iedzīvoties un būt savējai

05:34
23.04.2024
128

Evita Petrova ar ģimeni Kaivē nokļuva nejauši.  “Vasarā, braucot pa Piebalgu, ieraudzījām aizaugušu viensētu. Tā iepatikās, izdevās vienoties ar saimniekiem, un nopirkām “Lapsas”,” stāsta Evita. “Tas bija pirms 12 gadiem. Gadus trīs ģimene šurp brauca vien brīvdienās, tad pārcēlās pavisam. Tā rīdzinieki kļuva par kaivēniešiem. Evita piebilst, ka mājas ir tikai nepilnus divus kilometrus no pagasta centra. […]

Tautas balss

Labāk uzraksts, ne karogs

16:57
26.04.2024
25
Druva raksta:

“No rudens pārtikas precēm būs redzami jānorāda valsts, kur tā ražota. Saprotu, ka to varēs parādīt ar karodziņu vai uzrakstu. Es domāju, ka vislabāk būs pietiekami lieliem burtiem rakstīts uzraksts, jo vai gan daudzi uzreiz atšķirs, piemēram, Slovākijas un Slovēnijas karogus. Arī tagad jau uz produktiem norāda izcelsmes valsti, tikai nereti uzraksts ir tik maziem […]

Uzšļāc ūdeni un dubļus

16:57
26.04.2024
33
Druva raksta:

“Regulāri nākas iet Cēsīs zem dzelzceļa tilta. Kad līst lietus, dubļains, gan to nevienam neiesaku. Uz galvas pilēs ūdens un mašīnas nošķiedīs. Ietve tur tik šaura, grūti izmainīties ar pretimnācēju, kur nu vēl pamukt kaut kur, kad brauc mašīna. Vai kāds saskaitījis, cik cilvēku kājām ik dienu iziet pa šo vietu? Žēl ģimnāzistu, kuri dosies […]

Operatīvi, atsaucīgi un laipni

16:56
26.04.2024
24
Druva raksta:

“Sirsnīgs paldies ārstes Sprindules prakses medicīnas māsai Irīnai, viņa bija ļoti atsaucīga un ātri nokārtoja, lai tieku pie vajadzīgajiem medikamentiem, kad man pasliktinājās pašsajūta. Un milzīgs paldies arī māsiņai Lindai, kas nāca pie manis mājās, vēnā ievadīja zāles, katru reizi mērīja asinsspiedienu, vienmēr izjautāja, kā jūtos, bija ļoti laipna, atsaucīga. Domāju, tā darbu vajadzētu darīt […]

Ģimnāzijas remonts ievelkas

09:23
23.04.2024
57
Druva raksta:

“Ļoti ievilcies Cēsu Valsts ģimnāzijas ēkas remonts. Esmu pensionēta skolotāja, mani interesē, vai jaunajā mācību gadā ģimnāzisti varēs atgriezties savā skolā vai mācības būs jāturpina pielāgotajās telpās Raunas ielā. Saprotu, ka tur nav slikti, taču ģimnāzijas tēla veidošanai gan tas par labu nenāk,” pārdomās dalījās seniore.

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
49
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Sludinājumi