Raksti

Domas

Kā gadu sāksi…

Jānis Gabrāns

Laimīgu jauno, 2022.,gadu! Lūk, jau ceturto dienu dzīvojam gadā, kas tik labi rakstāms, un laikam jau 2. un 20.februāris būs arī īpašas dienas, jo dokumentos varēs ierakstīt 02.02.2022. vai 20.02.2022.

Dienas garums palielinājies par desmit minūtēm, un vairums no tā, ko ļaudis gadu mijā apņēmās, vēl joprojām ir spēkā. Gadu mijas apņemšanās vienmēr ir jautra lieta, par ko paši pēc tam var pasmaidīt. Bet pāris aplauzienu ir vajadzīgi, lai saprastu, ka mērķi jāizvirza sasniedzami, reāli izpildāmi. Teiksim, pērn, gadu sākot, apņēmāmies noiet 1000 kilometrus, un gada pēdējā dienā skaitītājs rādīja 1051 km. Un tas nav ikdienas soļu skaitīšanas režīmā, bet dodoties sportiskā pastaigā pēc darba vai brīvdienās. Sākumā likās, ka tas daudz, bet, redzot, kā krājas kilometri, bija skaidrs, ka viss paveicams, un gandarījums nenoliedzami ir. Šogad mērķis netika paaugstināts, galvenais noturēt vismaz to pašu.

Mēdz teikt, kā gadu sāksi, tā to pavadīsi. Visticamāk, tas tikai tāds teiciens, bet zināmā mērā kaut ko jau sevī varam ieprogrammēt, dot kādu ievirzi. Vismaz noteikt mērķi, uz ko tiekties, kaut nelielu, bet izpildāmu, un tad gada beigās būs gandarījums par paveikto, jo īpaši, ja būs izdevies sasniegt vairāk.

Cēsīs gadu mija aizritēja miglā,    atlika vien priecāties, ka pašvaldība par salūtu naudu neiztērēja, jo redzēt īsti neko neredzētu. Raķetes gan pilsētā šāva uz nebēdu, bet par to liecināja tikai troksnis, nevis ugunīgās puķes debesīs. Skatoties uz pilsētu no daudzdzīvokļu nama augšējā stāva, tiešām nekas no daudzajiem salūtiem nebija redzams, tik vien kā neliela gaismas atblāzma, ja salūts bija kaut kur tuvumā.

Tad padomāju, ka    tā bija zemē jeb miglā nomesta nauda. Pieļauju,    šāvējiem virs galvām kāda nojausma par uguņošanu bija, bet cerētā krāšņuma, kā būtu skaidrā laikā, pietrūka. Droši vien lielākā vilšanās bija bērniem, kuri pacietīgi bija gaidījuši solīto uguņošanu. Iespējams, prātīgāk bija pagaidīt un šaut kaut nākamajā vakarā, kad debesis skaidras, un patiesībā pa kādam salūtam izskanēja arī 1.janvāra vakarā.

Kā katru gadu ap gadu miju, arī šoreiz sociālajos tīklos raisās diskusijas par un ap salūtiem, daļa uzskata, ka tos vispār vajadzētu aizliegt, jo ir bīstami cilvēkiem, dzīvniekiem, var izraisīt ugunsgrēkus. Tādas pozīcijas piekritēji uzskata, ka pareizāk salūtam atvēlēto naudu ziedot labdarībai, bet citi norāda, ka kāds prieks tomēr vajadzīgs. Kā rīkoties nākamgad, tas acīmredzot katram tomēr jāizlemj pašam.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *