Trešdiena, 24. jūlijs
Vārda dienas: Magda, Magone, Mērija, Magdalēna

Zaļos ārstniecības augu lauki

Sarmīte Feldmane
23:00
14.06.2021
15
Arta Kronberga 1

Pasaulē pieaug pieprasījums pēc ārstniecības augiem. To izmantošana farmācijā, kosmētikā, pārtikas ražošanā kļūst aizvien daudzveidīgāka.

Deviņdesmit procentus ārst­niecības augus ievāc savvaļā, un tikai desmit procentus kultivē lauksaimniecībā. Savvaļā samazinās ārstniecības un nektāraugu dabiskās dzīvotnes un tos ievākt kļūst aizvien grūtāk. Nedrīkst aizmirst, ka šiem augiem ir svarīga nozīme bioloģiskās daudzveidības saglabāšanā. sLai nodrošinātu izejvielas dažādām nozarēm, aizvien būtiskāka kļūst nepieciešamība savvaļas augus audzēt kultivētās platībās.

No savvaļas uz lauku

Pēdējos gados Vides risinājumu institūts (VRI) attīsta pētniecības virzienus ārstniecības un nektār­augu izpētē, sadarbojas ar bioloģiskās lauksaimniecības uzņēmumu SIA “Field and forest”, kas specializējas ārstniecības augu audzēšanā. Uzņēmumam ir interese audzēt aizvien jaunas sugas. Sākot no nulles, dažos gados paveikts daudz.

“Lielākoties zinām, kā ārstniecības augus audzēt mazdārziņā, bet mēs meklējam atbildes, kurus augus un kā audzēt kultivētās platībās bioloģiskajās saimniecībās,” stāsta Dr. agr. vadošā pētniece Arta Kronberga un uzsver, ka par ārstniecības augu komerciālu audzēšanu ir daudz nezināmā. Lat­vijā šādu pētījumu nav.

Priekuļos lielākos un mazākos pētījuma laukos aug ap 20 dažādu sugu ārstniecības un aromātisko augu. “Ārstniecības augiem atšķirībā, piemēram, no graudaugiem nav daudz šķirņu. Dažiem tās citviet Eiropā ir izveidotas, bet jāizvērtē, vai ir piemērotas mūsu apstākļiem. Pētījumos izmantojam vietējo ģenētisko materiālu, kas ir ļoti bagāts,” atklāj A.Kronberga. Augi ievākti ekspedīcijās dažādās vietās Latvijā. Iestādīti, iesēti laukā, un tiek sekots, kā tie iedzīvojas jaunajā vietā un attīstās.

“Vizuāli var redzēt, ka savvaļas populācijas komerclaukos iedzīvojas dažādi. Būtiski, kur ievāktā populācija pirms tam augusi – Kurzemē vai Vidzemē, simts metru virs jūras līmeņa vai zemāk. Tas ietekmē, kā augs attīstās un pielāgojas kultivēšanas apstākļiem. Mums jāvērtē, vai augs iedzīvosies un to varēs audzēt uz lauka,” stāsta vadošā pētniece.

Svarīgi ir izzināt Latvijas ārst­niecisko un aromātisko augu dabiskās populācijas un salīdzināt tos ar ārvalstu augu ģenētiskajiem resursiem, noteikt dažādu ārstniecisko un aromātisko augu genotipu kvalitāti, ražas stabilitāti un aktīvo vielu sastāvu, pētīt genotipa un augšanas apstākļu ietekmi uz ražu un kvalitāti. Pētnieku viens no galvenajiem mērķiem ir izstrādāt inovatīvu metodiku Latvijā sastopamo augstas vērtības ārstniecības un aro­mātisko augu audzēšanai bioloģiskajās saimniecībās, izstrādāt katrai sugai piemērotākās audzēšanas tehnoloģijas.

Pētnieki visu redz

Ir augi, kurus zinātnieki Eiropā pētījuši jau agrāk. Priekuļu Vides risinājumu institūta pētnieki izmanto “Eiropas Farmakopeju” – standartu, kas nosaka prasības ārstniecības augiem to pielietošanai farmācijas nozarē. Farma­kopeja parāda, kurās augu daļās pieejamas vērtīgās aktīvās vielas, kas nepieciešamas farmācijai. Tomēr ir daudz sugu, par kurām nav informācijas.

VRI aizvien tiek paplašinātas iespējas augus pētīt no dažādiem aspektiem. “Katrs paraugs tiek apsekots uz lauka, kā arī līdztekus veikti vizuālie vērtējumi ar droniem, tā pētot augu attīstību laukā. Ja ātri attīstās, tātad konkurēs ar nezālēm, kas bioloģiskajā lauksaimniecībā ir ļoti būtiski. No katra parauga ievācam ziedus, sēklas, lapas un laboratorijā veicam ķīmiskās analīzes,” stāsta A.Kronberga.
Savvaļas ārstniecības augiem ļoti svarīgi vērtēt sēklu diedzēšanas metodes. Ir sugas, kurām sēklas uzreiz neuzdīgst, ir augi, kam tās uzdīgst uzreiz, vienu gadu veidojas maz, citu gadu daudz sēklu. Ražošanā jāzina, kā ar kurām sēklām rīkoties. Pirms ražas novākšanas uzņēmējs novērtē, vai šo augu varēs novākt ar tehniku. Augam var būt izcila kvalitāte, bet tas var nebūt piemērots audzēšanai kultivētās platībās. Lielākā daļa augu ir daudzgadīgi, lai izdarītu secinājumus, nepieciešami vairāki gadi.

VRI pētnieki arī sadarbojas ar etnobotāniķiem, kuri pēta, kā augi izmantoti savulaik, kādi bijuši to nosaukumi. Latvija ir liela, un arī nosaukumi un pielietojumi ir dažādi. Arī vēsturiskās zināšanas ir svarīgas. Tās diemžēl pamazām vien zūd, bet nedrīkstam pazaudēt pavisam.

Augi mācās piemēroties

A.Kronberga rāda lauka pētījumu stādījumus. Te aug Latvijā ievāktās savvaļas sugas. “Efeju sētložņas smarža jūtama pa gabalu. Zinām parasto madaru, bet mežos aug smaržīgā madara, kas nav tik plaši izplatīta. Redzams, ka saulē tai nepatīk. Gaiļbiksītes un māllēpes novāktas, tās labi ieaugušās. Savukārt maijpuķītēm laukā pirmais pavasaris un diez ko te nepatīk, labāk jūtas pusēnā. Zal­ktene, vērtīgs ārstniecības augs, arī negrib pierast pie lauka apstākļiem. Labi redzams, cik dažādi ir raspodiņi. Vieni sacerojuši, augsti, stāvi, citi nelieli, nepatīk laukā. Piparmētras, strutenes aug labi,” vērtē A.Kronberga. Pētījumu laukos tiek izmantotas dažādas augsnes apstrādes un nezāļu apkarošanas tehnoloģijas, lai atrastu uzņēmējam piemērotāko un mazinātu roku darbu.

Jau vairākus gadus Vides risinājumu institūta pētnieki meklē iespējas, lai Latvijā varētu audzēt žeņšeņu. “Šķiet, augs labi jūtas nojumē. Tas iestādīts arī mežā. Secinājumi vēl sekos, jo šī auga audzēšanai nepieciešami vismaz četri gadi,” atklāj pētniece.

Pētījumu laukā, saņemot Dabas aizsardzības pārvaldes atļauju, iestādītas un iesētas arī atsevišķas savvaļā apdraudētas sugas. Tiek pētīts, vai tās varētu audzēt komerciāli, tā neizjaucot līdzsvaru dabā un pasargājot dabas daudzveidību, kā arī nodrošinot kvalitatīvas izejvielas pārstrādes rūpniecībai.

Vēlais pavasaris augiem nav traucējis, tie savvaļā pieraduši. Tikai siltais laiks pasteidzinājis vienlaikus ziedēšanu daudzām sugām. “Mums svarīgi zināt, kā dažādi laikapstākļi ietekmē augu augšanu, kvalitāti, ražu. Tas uzņēmējam, kurš audzēs, ir svarīgi,” atgādina A.Kronberga un uzsver, ka pētnieku mērķis, vērtējot dažādus aspektus, izlemt, ko piedāvāt uzņēmējiem – izstrādātu audzēšanas tehnoloģiju vai tikai ieteikumus.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Vai dzima tradīcija? Cēsu jubilejai Svētku koris, kurā ap simts dziedātāju

00:00
24.07.2024
4

Latvietim svētki bez dziedāšanas nav svētki. Kur nu vēl cēsniekiem Cēsu 818.dzimšanas dienā. Bija skaidrs, ka bez koriem neiztikt, bet koris var būt daudz plašāks. Un tika aicināts ikviens, kurš grib dziedāt. Diriģente Marika Slotina-Brante kopā ar instrumentālā ansambļa vadītāju Emīlu Zilbertu izraudzījās pazīstamas dziesmas: tautasdziesmas, dziesmas teātra izrādēm un kino, šlāgerus un citu no […]

Cēsu svētki - atskats

12:31
23.07.2024
67

Gājienā lepni par sevi un Cēsīm Trijās dienās pilsēta nenogura. Savu ceļu tuvāk zvaigznēm, lai cik augstu kuram tās būtu, ja vien vēlējās, ieraudzīja Cēsu 818. dzimšanas dienas svinību katrs dalībnieks. No vēstures līdz šodienai, no nopietnībai līdz nebēdnīgai jautrībai un spēku pārbaudei sportiskās sacensībās. Un, protams, satikšanās prieks ik uz soļa senajās un aizvien […]

Mērķis zināms – Zaļais kurss

10:58
23.07.2024
35

Festivālā “Rodam Raunā”, kura tēma šovasar bija “Pļava. Ko sēsi, to pļausi”, kā ik gadu notika arī uzņēmēju diskusija. Šoreiz par ikvienam aktuālo Eiropas zaļo kursu. Tajā piedalījās Raunas SIA “Firma “Pasāža”” valdes priekšsēdētāja Dace Neiberga, Zemkopības ministrijas Lauksai­mnie­cības departamenta Lauksai­mniecības ilgtspējīgas attīstības nodaļas vadītāja Kristīne Sirmā, Latvijas Lauku konsultāciju centra Cēsu nodaļas vadītāja Dace […]

Sniega kupenas vasarā. Hortenzijas

00:00
23.07.2024
60

Iebraucot Stalbes pagasta “Ozolkalnos”, pie norādes zīmes zied hortenzijas. “Man patīk visas puķes,” saka Baiba Svīķe un uzreiz atklāj, ka daudziem šķiet, hortenzijas ir vecu māju puķe, bet tā nav, mūsdienās tā ir tik moderna un dažāda. “Ziedi kupli, to krāsa mainās, cēla, liels krūms ar vieglumu,” tā Baiba raksturo hortenziju un uzsver: “Ja tās […]

Mazajam liepēnietim Kārlim īpaša uzmanība

00:00
22.07.2024
53

Vidzemes slimnīcā sagaidīts šī gada 400. bērniņš – puisītis Kārlis, kurš piedzimis liepēniešu ģimenei, informēja Vidzemes slimnīcā. Pasauli satikt Kārlis ieradās 10. jūlijā plkst. 11:52, mazulis dzimšanas brīdī svēra 3020 g un bija 51 cm garš. Tā kā arī abiem vecākiem – Kristiānai un Kristiānam – vārds sākas ar K, arī jaundzimušajam dots vārds, kas […]

Dienestu posteņiem būs ērtākas telpas

00:00
21.07.2024
49

Lai uzlabotu ēkas energoefektivitāti, aktīvi noris būvdarbi pašvaldības ēkā Brāļu Kaudzīšu ielā 9, Jaunpiebalgā. Ēkā atrodas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Jaunpiebalgas postenis. Darbi jau no pirmajām dienām pavasara beigās sokas raiti, vērtē Jaunpiebalgas apvienības pārvaldes vadītāja Dace Bišere-Valdemiere. Ja atklājas kādas problēmas, tām ātri rod risinājumu: “Bet jāteic, […]

Tautas balss

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
19
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
14
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Skujenes pazīšanās zīme - neasfaltēti ceļi

10:54
23.07.2024
13
Autobraucēja raksta:

“Mūsu pagastu, Skujeni, viegli atrast. Šeit nekādas ceļazīmes nav vajadzīgas. Ja sākas neasfaltēts ceļš (Krustakrogs- Skujene), dodieties tik tālāk un būsit Skujenē. Ceļmalās, kur krūmi, samaziniet ātrumu, aiz tiem sekos līkums. Mierīgi braucot, nepārsniedzot ātrumu, nokļūsiet uz asfaltētiem ceļiem un droši varēsiet turpināt ceļu – Skujene beigusies!” ar ironiju saka autobraucēja ar stāžu.

Laiks pļaut zeltslotiņas

10:54
23.07.2024
12
1
Lasītāja G. raksta:

“Gar ceļu no pašām Cēsīm, caur Dukuriem un pamazām līdz Valmierai izplatās invazīvās Kanādas zeltslotiņas. Tagad tās sāk ziedēt, drīz izplatīs pūkainas sēklas, kas nākamgad jau veidos biežākas audzes. Cēsu novada pašvaldība un Latvijas Valsts ceļi ir informēti par situāciju, bet pagaidām invazīvos augus nepļauj, taču gar ceļu ir arī Eiropa nozīmes aizsargājamie biotopi,” uzsver […]

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
31
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Sludinājumi