Otrdiena, 23. jūlijs
Vārda dienas: Magda, Magone, Mērija, Magdalēna

Vīnogas paša dārza un siltumnīcas

Sarmīte Feldmane
13:42
13.10.2022
83
Vinogas

Vairs nav pārsteigums, ka Latvijā prot izaudzēt augļus, ogas un dārzeņus, kas ierasti saistās ar siltajām zemēm. Par vīnogām, šķiet, vairs nediskutē. Protams, Kurzemē, Zemgalē, kur klimats maigāks, tās izaudzēt vieglāk.

Priekulietis Jānis Java atzīst, ka ir tik daudz šķirņu, kuras    iztur aukstas ziemas, nav problēmu. “Protams, katram jāvērtē, vai tās ir ogas, kas garšo vislabāk,” viņš uzsver.

J.Java kopā ar dzīvesbiedri Irēnu kopj 120 šķirņu vīnogulājus. No dažas šķirnes pāris vīnkoku, bet lielākoties no katras pa vienam.

Nevarēja palikt vienaldzīgi

Pirms gadiem sešiem tirdziņā Jaunpiebalgā bez kādas nopietnas domas nopirka četrus vīnogulājus. Tie lēnām auga. Tad Irēna un Jānis aizbrauca uz vīnogu ražas degustāciju Kroņaucē un Irēna novērtēja – stādām vēl, bet ne vairāk par 20.

Radās aizvien lielāka interese, literatūras pietiekami daudz, lai, kā atzīst Jānis, pieļautu pats savas kļūdas. “Man svarīgākais, lai ogas garšīgas un skaistas. No tām četrām šķirnēm, kuras nopirkām pirmās, vairs nav nevienas. No nākamā pirkuma – puse. Vīn­ogām jābūt saldām – tādas lielākoties garšo, jābūt lieliem ķekariem, skaistām ogām, acīm taču vajag baudījumu. Ja odziņas būs necilas, lai arī ļoti gardas, tādas negribēsies, ” pārliecināts vīnogu audzētājs. Un atgādina, ka pateikt, kura oga garšīgāka, var tikai salīdzinot.

Siltumnīcā ogas garšīgākas

Vīnogas iestādītas garā rindā dārzā aizvējā un siltumnīcā. “Ārā ir šķirnes ar augstāku ziemcietību un īsāku veģetācijas periodu. Siltumnīcā stādījums    ciešāks nekā parasti, stāds ik pa metram, starp rindām pusotrs. Siltumnīcā vienmēr ogas būs lielākas un garšīgākas,” pieredzē dalās J.Java.

Tievas, garas, apaļas, ovālas, mazas un pāris īkšķu lielumā, bez sēklām, ar lielām sēklām, zaļas, sarkanas, rozā, violetas, dzeltenas – tik dažādas ir vīnogas. Protams, ir vīna šķirnes un deserta šķirnes. “Deserta šķirnes nesatur tik daudz skābes un šķiet saldākas, bet vīna šķirnēs cukura ir vairāk. Ir arī    ļoti garšīgas vīna šķirnes vīnogas,” teic J.Java un piebilst, ka daudziem pazīstamā `Zilga`    ir vīna šķirnes oga, tā vīnam piedod brīnišķīgu aromātu. Tāpat daudzi iestādījuši `Gauju`.

Katra šķirne īpaša

J.Java pastāsta, ka ik gadu no kādas šķirnes atsakās un vietā tiek iestādīta cita. “Stādus pērku no Gata Kužuma. Viņam kolekcijā ir daudz jaunu šķirņu. Ļoti ražīgi strādā ukraiņu un krievu selekcionāri, arī daudzām latviešu šķirnēm nav ne vainas. Vīndari ir ieinteresēti sev piemērotu šķirņu audzēšanā, un, tā kā vīndaru ir aizvien vairāk, palielinās pieprasījums pēc stādiem. Tā nu viegli var nopirkt vīnkoku, kas labs vīnam, bet ogas ēšanai ne tik garšīgas,” pastāsta J.Java un piebilst, ka Latvijā ir vairāki nopietni vīn­ogulāju stādu audzētāji.

Ejot gar vīnkokiem, viņš zina pastāstīt par katru šķirni, kā tā aug, kādām jābūt ogām, kādas tās šoruden, kas vīnogulājam nav paticis.

“Vīnogu audzētāji teikuši, ka pagājušais gads bija slikts, šis vēl sliktāks. Gluži tā teikt nevaru,” atklāj dārznieks un uzsver, ka, protams, raža siltumnīcā un ārā atšķiras. “Ārā ogas apskādē gliemeži, lapsenes, tās saplaisā,” stāsta J.Java un dalās pieredzē: “Lūk, šķirne `Gurman raņņij`, lauka šķirne,    bet siltumnīcā augušām ogām cita garša. `Muskat belij` garšīgas ogas, bet ārā nenogatavotos.

`Nero` gribēju jau mest ārā, šogad ogas ir    garšīgākas, nekā bija pērn.`Hameleons` – ogām pamazām mainās krāsojums. Spica, gara kā lāsīte -    `Vikings`, izturīga un salda. Lielas ogas ir    šķirnei `Kijeva`. Ja ķekarā kāda liela oga, tā rāda, kādām jābūt visām.`Melnā skaitule` pavasarī tiešām skaista, bet mežone, ogas arī nekas īpašs. ` Pamjats nebesnoj sotņi’ -    šķirnei nosaukums par godu Maidana cīnītājiem Ukrainā -nopirku tikai nosaukuma dēļ, šoruden ražas vēl nav.”

 Pieredze krājas

J.Java vairākkārt uzsver, ka    ne vīnogu stādus, ne ogas neaudzē, lai tirgotu. “Ja tirgotu, audzētu ne vairāk kā sešas šķirnes. Mani interesē vīnogu audzēšana. Vīnkoki prasa uzmanību, saprotu, ka veltu par maz laika, ļaujot ne vienam vien augt savā vaļā. Tie jāgriež, jāveido,” pastāsta vīn­ogulāju audzētājs.

Saimnieks rāda pavasara stādījumus, tie    krietni pastiepušies.    “Kad iestādu, apleju, vairāk nevajag laistīt, lai stāds aug dziļumā un meklē mitrumu. Mēslojumam – komposts. Dažai šķirnei patīk sārmaina, citai skābāka augsne. Ja grib izaudzēt garšīgas vīnogas, lielākais kaitnieks ir    slāpeklis. Jā, izaugs 20 kilogramu raža, bet ogām nebūs nekādas garšas,” pārliecinājies vīnogu audzētājs un piebilst, ka ar miltrasu ir jācīnās, palīdz pelni, var miglot ar sodu -    desmit grami uz litru.

Siltumnīcā un garā rindā dārzā gatavojas vīnogas. Saimniekam jāvērtē raža, ogu garša, jāgatavo vīnkoki ziemai un nākamajam pavasarim. “Rudenī zari jāizgriež, pavasarī    vīnkoks    raud un asaro, ir skumīgs. Ja zaru daudz, arī ogu daudz, bet raža mazāk kvalitatīva. Ja zarus atstāj      vertikāli, būs vien daži pumpuri, ja horizontāli – daudz vairāk. Tāpat ar ogām. Rudenī pazarītes izgriežu, galotni nost. Četri pieci lielie zari jānoliec, mazajiem zariem nedrīkst ļaut ražot,” pieredzē dalās priekulietis J.Java.

Viņš ir pārliecināts, ka savu vīnkoku var izaudzēt katrs un arī iegūt labu ražu. Tikai jāizvēlas īstā šķirne, jāapzinās, cik laika varēs veltīt kopšanai.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Mazajam liepēnietim Kārlim īpaša uzmanība

00:00
22.07.2024
28

Vidzemes slimnīcā sagaidīts šī gada 400. bērniņš – puisītis Kārlis, kurš piedzimis liepēniešu ģimenei, informēja Vidzemes slimnīcā. Pasauli satikt Kārlis ieradās 10. jūlijā plkst. 11:52, mazulis dzimšanas brīdī svēra 3020 g un bija 51 cm garš. Tā kā arī abiem vecākiem – Kristiānai un Kristiānam – vārds sākas ar K, arī jaundzimušajam dots vārds, kas […]

Dienestu posteņiem būs ērtākas telpas

00:00
21.07.2024
33

Lai uzlabotu ēkas energoefektivitāti, aktīvi noris būvdarbi pašvaldības ēkā Brāļu Kaudzīšu ielā 9, Jaunpiebalgā. Ēkā atrodas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Jaunpiebalgas postenis. Darbi jau no pirmajām dienām pavasara beigās sokas raiti, vērtē Jaunpiebalgas apvienības pārvaldes vadītāja Dace Bišere-Valdemiere. Ja atklājas kādas problēmas, tām ātri rod risinājumu: “Bet jāteic, […]

Sirsnīgi un priecīgi nosvin Cēsu pansionāta jubileju

00:00
20.07.2024
63

Ar dziesmām, dejām, pansionāta jeb namiņa, kā iestādi dēvē darbinieki un iemītnieki, atmiņu stāstiem, svētku torti, daudziem sveicieniem, laba vēlējumiem, atzinības rakstiem un pateicībām aizvadīta Cēsu pilsētas pansionāta 30. jubileja. Svinot dienu, kad pirms 30 gadiem pašvaldības pansionāts pārcēlās no Glūdas kalna uz Cīrulīšiem, kopā ar iestādē dzīvojošajiem bija esošie un bijušie darbinieki, kādreizējie lēmumu […]

Sportiskā ģimenes diena Rīdzenē

00:00
19.07.2024
29

Ģimenes sporta dienā “Pilna laime, kad sporto saime!” Vaives pagasta Rīdzenē biedrība “Kiwanis Cēsis” otro gadu pulcināja vietējā un tuvējo pagastu iedzīvotājus aktīvi izkustēties. Uz pasākumu bija ieradies ap simt cilvēku. Ikviens varēja piedalīties skrējienā, mest šautriņas, spēlēt volejbolu, galda tenisu, kā arī dažādas lielformāta un neierastākas izklaidējošas spēles, būt kopā un noslēgumā ēst uz […]

Raunā Dziesmu svētkos svin Cimzes jubileju

00:00
19.07.2024
40

Raunā pie novadnieka Jāņa Cimzes pieminekļa dienas gaitā sagūla ziedu paklājs, bet brīvdabas estrādē izskanēja viņa 210.jubilejai veltītais koru koncerts “Rotā Dziesma”. Tā raunēnieši un astoņu kolektīvu dziedātāji godināja latviešu kora mūzikas pamatlicēju. Vai nu dienas gaitā mēģinājumos    pāri Raunai izskanējušās dziesmas, vai    vēlēšanās dzirdēt Raunas Dziesmu svētku kori, vai, iespējams, cita iemesla […]

Amatas apvienības svētkos ceļ godā pļaušanu ar izkapti

00:00
18.07.2024
153

Nītaurē tikās pieci pagasti, kas savulaik veidoja Amatas novadu, tagad svinot apvienības svētkus. Bija daudz aizraujošu atrakciju un koncertu, bet zīmīgākais notikums – nītaurieši uzspodrināja senāk laukos neaizstājamās prasmes, proti, rīkoties ar izkapti. “Pļaušanai ar izkapti Nītaurē ir tradīcijas. Nītaurieši gan bijuši labākie Latvijas čempionātā pļaušanā, gan paši bijuši šo sacensību rīkotāji,” stāsta Nītaures kultūras […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
26
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
18
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
24
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
31
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi