Valkas novada pašvaldība cenšas darīt visu iespējamo, lai informētu iedzīvotājus par Āfrikas cūku mēri, aģentūrai LETA apgalvoja Valkas novada domes sabiedrisko attiecību speciāliste Zane Brūvere.
Valkā un tās apkārtnē iedzīvotāji tiek informēti par nepieciešamajiem drošības pasākumiem, tiek izdalīti informatīvie bukleti, izvietota informācija pilsētā, pagastu centros, mājaslapā. Pašvaldība strādā ciešā sadarbībā ar Pārtikas un veterināro dienestu (PVD).
Pašvaldība ir nodrošinājusi resursus, lai savāktu un iznīcinātu slimos dzīvniekus.
Brūvere atzina, ka pagaidām neesot bažu, ka mēra dēļ kāds izvēlētos nebraukt uz konkrēto reģionu, jo, kā norādīja domes priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis: “Panikai pamata nav, jo šī slimība nav cilvēkiem bīstama. Paši esam noskaņoti pragmatiskai rīcībai un darīsim visu iespējamo, lai šī slimība tālāk neizplatītos.”
Kā ziņots, kopumā Āfrikas cūku mēris Latvijā līdz šim bija konstatēts 30 mežacūkām un 28 mājas cūkām 14 piemājas saimniecībās, savukārt iznīcinātas 198 mājas cūkas. Šis mēris Latvijā tika konstatēts 26.jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas.
Pēc nedēļas, slimībai izplatoties, Saeima izsludināja ārkārtas situāciju, kas no 2.jūlija līdz 1.oktobrim noteikta Aglonas, Krāslavas, Dagdas, Zilupes un Ciblas novadā, Daugavpils novada Ambeļu, Biķernieku, Demenes, Dubnas, Laucesas, Maļinovas, Naujenes, Salienas, Skrudalienas, Tabores, Vecsalienas un Višķu pagastā, Rēzeknes novada Kaunatas, Mākoņkalna un Pušas pagastā un Ludzas novada Brigu, Isnaudas, Istras, Nirzas, Ņukšu, Pildas un Rundēnu pagastā.
Pēc Āfrikas cūku mēra gadījuma konstatēšanas Valkas novadā ārkārtas situācijas zona 22.jūlijā izsludināta arī Rēzeknes, Ludzas, Alojas, Mazsalacas, Rūjienas, Naukšēnu, Valkas, Burtnieku, Kocēnu, Beverīnas, Strenču, Priekuļu, Raunas, Smiltenes, Apes, Alūksnes, Viļakas, Balvu, Rugāju, Baltinavas, Kārsavas, Preiļu un Riebiņu novadā.
LETA
Komentāri