Februārī Valsts darba inspekcijas (VDI) Ziemeļvidzemes reģionālajā Cēsu birojā reģistrēti četri negadījumi darba vietās un vēl četri šobrīd ir izmeklēšanas procesā.
Darba inspektori Valdis Tabūns un Juris Suseklis atzīst, ka pie vainas lielākoties ir pašu darbinieku neuzmanība.
Sazāģē pirkstus
Kādā rajona kokapstrādes uzņēmumā ar nedēļas intervālu notikuši divi negadījumi. Pēc otrā nelaimes gadījuma darba devējs sapratis, ka kaut kas jādara un, sazinoties ar VDI Cēsu biroju, sācis šo lietu izmeklēšanu.
„Abos gadījumos darbinieki rupji pārkāpuši it kā pašsaprotamas normas. Kā nereti gadās, pie vainas ir neuzmanība un nepareizas darba metodes. Viens darbinieks, zāģējot sagataves, sazāģējis sev pirkstus, otrs, strādājot ar ēveli, ieēvelēja pirksta galā,” stāsta V.Tabūns un atklāj, ka darbinieks, kurš traumu guva, strādājot ar ēveli, bijis praktikants, kurš vēl mācās.
„Šajā gadījumā darba devējs darbiniekus bija gan instruējis, gan izvērtējis visus riskus,” komentē vecākais darba inspektors. Traumē kāju
Par kādu citu negadījumu darba vietā valsts darba inspektori uzzinājuši no Cēsu rajona slimnīcas, saņemot izziņu.
„Pēc izziņas konstatējām, ka šis ir kārtējais slēptais vai neizmeklētais negadījums darba vietā. Sazvanījāmies ar darba devēju, kurš nenoliedza, ka negadījums darba vietā bijis. Darba devējs tika administratīvi sodīts,” stāsta V.Tabūns un atklāj, ka darbinieks nestabili uzkrāvis kravu ar rokām stumjamiem ratiem un tos pārvietojis pa slīpu virsmu. Rati sasvērušies un krītot darbiniekam traumējuši kāju. Šobrīd cietušais vēl ārstējas. Apdedzina seju
Arī nākamajā negadījumā galvenokārt vainojams pats darbinieks, kurš neuzmanīgi un nepārdomāti veicis darba pienākumus.
„Strādājot pustumsā, darbā ar automašīnas akumulatoriem darbinieks nepareizi salicis kontaktus un ar skābi guvis ķīmisku sejas apdegumu. Par laimi, trauma nebija smaga,” secina inspektors un piebilst, ka šajā gadījumā darba devējs bija darbiniekus instruējis, kā arī novērtējis visus iespējamos riskus.
“Pie vainas bija nepareizas darba metodes,” uzsver V.Tabūns.
Salauž potīti, iefrēzē pirkstā
VDI Cēsu birojā izmeklēšanas procesā ir četri negadījumi, kas notikuši pagājušajā mēnesī.
„Patlaban izmeklēju lietu, kurā darbinieks, tīrot mežu un velkot zarus, saspieda kāju starp diviem baļķiem. Pats spējis aiziet līdz mājām, bet nākamajā dienā, apmeklējot ārstu, konstatēts potītes lūzums. Otra lieta, kura tiek izmeklēta, saistīta ar kokapstrādes uzņēmumu,” saka V.Tabūns un stāsta, ka negadījums noticis pie frēzes.
„Veicot apkopes darbus, darbinieks it kā frēzi izslēdz un, liekot aizsargus, pieliek roku pie rotējošām detaļām. Darbinieks nepagaidīja, kamēr frēze apstājas pilnībā, un traumēja pirkstus,” stāsta inspektors.
Sazāģē roku
Kāds cits negadījums kokapstrādē noticis darbā ar lentzāģi. Darbinieks nav ievērojis instrukciju. Zāģējot sagataves, turējis rokas zāģēšanas vietas tiešā tuvumā, lai arī lentzāģis bijis aprīkots ar speciālu turētāju.
„Darba trauma nav smaga. Bet vainojams nav tikai darbinieks. Šajā gadījumā nav tikusi veikta obligātā veselības pārbaude. Bez tam šis ir trešais nelaimes gadījums konkrētajai firmai neilgā laikā, un atkārtoti konstatējam, ka nav veikta darbinieku obligātā veselības pārbaude,” komentē vecākais darba inspektors J.Suseklis.
Komentāri