Trešdiena, 24. jūlijs
Vārda dienas: Kristīne, Kristīna, Krista, Kristiāna, Kristiāns

Skaists notikums iztraucē sikspārņus

Sarmīte Feldmane
00:00
27.02.2021
6
Liepas Elle 5 1

Dabas aizsardzības pārvalde sākusi administratīvo lietvedību par aizsargājamo sugu sikspārņu ziemošanas traucējumu ģeoloģiskajā objektā “Liepas Lielā Ellīte” pašvaldības
rīkota skaņu un gaismu šova laikā.

Pastaiga “Vai Tev staro sirds?”, kuras laikā tika izgaismotas takas uz alu un alas ārējās arkas, skanēja leģenda par Velnu, kurš iemīlējās cilvēkā, priecēja daudzus apmeklētājus. Pēc notikuma sociālajos tīklos izskanēja satraukums, ka iztraucēti alā ziemojošie sikspārņi.

“Priekuļu novada pašvaldība šajā aizsargājamajā dabas objektā sarīkoja ar Dabas aizsardzības pārvaldi nesaskaņotu četras stundas ilgu gaismas – mūzikas šovu ar devīzi “Vai tev staro sirds?”. Pasākums izraisīja liepēniešu visnotaļ lielu sajūsmu par iemīļotās Ellītes romantiskošanu. Pie­ņemu, ka dažs pat plānoja to pārvērst par ikgadēju tradīciju. Pēc dabaszinātnieku domām, šova laikā Liepas sikspārņu populācija ir iznīcināta, iespējams, pat uz vairākiem gadiem. Turpmāk būtu jāņem vērā, ka Liepas Lielās Ellītes ala nav atrakciju un izklaides centrs, bet aizsargājams dabas piemineklis un kā tāds būtu atstājams nākamajām paaudzēm,” tā rakstīja liepēnietis, dabas pazinējs Aivars Vilnis.

Bioloģijas zinātņu doktors, sertificēts sikspārņu eksperts, Latvijas Sikspārņu pētniecības biedrības valdes loceklis Viesturs Vintulis “Druvai” uzsver, ka troksnis un gaisma ir pats bīstamākais, kas var notikt ziemošanas laikā: “ Tas vēsta par nezināšanu, kādas dabas vērtības ir novadā, ko drīkst, ko nedrīkst darīt.”

Viņš atgādina, ka Liepas Lielā Ellīte ir sen zināma sikspārņu ziemošanas vieta, apzināta jau no pagājušā gadsimta 70.gadiem. Pērn decembrī ziemojošo sikspārņu uzskaites laikā tika reģistrēti trīs sugu 22 sikspārņi: seši ziemeļu sikspārņi, pieci garausainie un 11 ūdeņu naktssikspārņi. “Tā kā uzskaite notika vēl pirms nopietnāka sala iestāšanās, visticamāk, janvārī sikspārņu skaits vēl palielinājās, jo uznākušais aukstums piespieda meklēt alā patvērumu arī tos, kas bija apmetušies citviet,” stāsta V.Vintulis.

“Par to, ka pašvaldība pārkāpusi likumu, uzzinājām no soci­ālajos medijos publicētās Dabas aizsardzības pārvaldes preses relīzes,” saka Priekuļu pašvaldības vadītāja Elīna Stapulone un atgādina, ka ierastā kārtībā gan vispirms tiek veikta pārbaude, tad paziņots par pārkāpumu. Viņa arī skaidro, ka pirmām kārtām pasākums jau nav bijis gaismas – skaņas šovs. No stāvlaukuma uz Ellīti taka un arī koki izgaismoti, uzstādītas gaismas instalācijas. Izgaismotas tikai alas ārējās arkas, nevis ala. Uz alu nebija novirzīti ne gaismas stari, ne skaņa. Pastaiga organizēta vienā virzienā.

“Tas nebija pasākums, kurā vienkopus tiek sapulcināti vairāk nekā 60 cilvēki, tāpēc arī nebija vajadzīgs saskaņojums ar Dabas aizsardzības pārvaldi. Mūsu mērķis nebija nodarīt pāri dabai. Šajā laikā gaisma cilvēkiem vajadzīga dzīvespriekam. Rodas jautājums, kāpēc dabas draugi, kuri arī bija pasākumā, uzreiz neteica, ka tā rīkoties nedrīkst, sabiedrību informējot pēc tam. Ja būtu ziņots laikus, izgaismotā pastaiga, visticamāk, tiktu rīkota citādi,” atgādina pašvaldības vadītāja un piebilst, ka diemžēl tikai retais liepēnietis zina par Lielajā Ellītē ziemojošiem sikspārņiem. Arī “Druva”, parunājoties ar satiktajiem pastaigā gar alu, par to pārliecinājās. Dažādu paaudžu apkārtnes iedzīvotāji atzina, ka par sikspārņiem nav neko zinājuši.

“Datu bāzē “Ozols” ikviens var redzēt, ka Lielā Ellīte ir sikspārņu ala,” uzsver sikspārņu pētnieks V.Vintulis. E.Stapulone atzīst, ka diemžēl šis fakts ir palaists garām. Viņa vērtē, ka līdz šim ar Dabas aizsardzības pārvaldi (DAP) nav bijusi pietiekama sadarbība. “Pie Ellītes nav informācijas, ko drīkst, ko nedrīkst darīt. Tas ir ļoti iecienīts tūristu apskates objekts. Diemžēl tūristi lien alā, fotografē. Vai zibspuldzes gaisma nenodara kaitējumu? Pašvaldības policija regulāri apseko Ellīti,” stāsta novada vadītāja un piebilst, ka pašvaldība ir gatava finansēt informatīvu stendu uzstādīšanu, lai tie, kuri apmeklē Liepas Lielo Ellīti, zina, kur atrodas, ko šajā vietā nedrīkst darīt. Tad arī pašvaldības policija varēs vairāk iesaistīties, lai šim dabas objektam un tajā mītošajiem dzīvniekiem nenodara pāri.

“Dabas aizsardzības jomā mērķis nav sodīt, bet gan izskaidrot un veidot sabiedrības izpratni par sugu un biotopu aizsardzības nozīmi,” atgādina DAP sabiedrisko attiecību speciāliste Maija Rēna. Sugu un biotopu aizsardzības likums “Par normatīvajos aktos noteikto prasību pārkāpšanu attiecībā uz īpaši aizsargājamo sugu indivīdu, tai skaitā putnu un zivju, un ierobežoti izmantojamo īpaši aizsargājamo sugu indivīdu iegūšanu vai traucēšanu piemēro brīdinājumu vai naudas sodu fiziskajai personai no trim līdz simt četrdesmit naudas soda vienībām, bet juridiskajai personai — no četrpadsmit līdz divsimt astoņdesmit naudas soda vienībām.”

Sikspārņu pētnieks V.Vintulis atzīst, ka sikspārņi Lielajā Ellītē ir daļēji pielāgojušies īslaicīgiem cilvēku apmeklējumiem, dzīvniekus lielā mērā pasargā spēcīgais avots, kas klāj visu alas grīdu – tas neļauj cilvēkiem alā uzturēties, trokšņot.

“Kad sikspārnis tiek pamodināts, tas ir stresā, jūt, ka ir apdraudēts un jāmeklē drošāka vieta. Kad guļ, tā ķermeņa temperatūra ir tāda kā alā, lai pārvietotos, ķermenis jāuzsilda līdz 35 un vairāk grādiem, tas prasa tauku rezerves. Sikspārnis bēg, bet kur – ja ārā pastāv iespēja, ka aizies bojā, jo ātrumā neko nevar atrast, ja paliek turpat, tas nozīmē visu to laiku dedzināt rezerves. Ziemā atjaunoties nav iespējams, turklāt rezerves ziemas otrajā pusē jau ir mazākas. Šāds traucējums var novest pie tā, ka dzīvnieks vai nu aiziet bojā, vai, ja nodzīvo līdz pavasarim, tam var nepietikt enerģijas izlidot no alas,” par sikspārņiem stāsta pētnieks un uzsver, ka speciālisti, apsekojot alu pēc pasākuma, nevienu bojā gājušu sikspārni neatrada.

Sugu un biotopu likums liedz, īpaši ziemas guļas laikā, apzināti traucēt īpaši aizsargājamo sugu dzīvniekus. Visas sikspārņu sugas Latvijā ir īpaši aizsargājamas, kā arī starptautiski aizsargājamas.

Nezināšanu vienmēr var novērst – jāstāsta, jārada interese un izpratne. Arī V.Vintulis atzīst, ka, visticamāk, pastaiga Liepā sarīkota nezināšanas dēļ. “Šādi gadījumi nav bieži, bet gadās. Lielākoties tā ir nezināšana, pāris gadījumos bija arī noteikumu ignorēšana. Tā diemžēl mēdz darīt tūrisma gidi. Nākamā ziema rādīs, vai sikspārņi aizvien ziemo Liepas Lielajā Ellītē. Sikspārņiem ir laba atmiņa, ja iztraucēja, vairākus gadus var neatgriezties. Sevišķi ļoti asi reaģē retākas sugas. Liepas Ellītē retās gan netika atrastas,” skaidro V.Vintulis. Viņš pastāsta, ka pirms gadiem 20 Abavas Velnalā pie Velnakmens tika sarīkots pasākums un jaunieši līda arī alā. Pēc tam gadus četrus piecus alā sikspārņu nebija. Tad pamazām ziemojošo dzīvnieku skaits atjaunojās.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Dzimtas likteņstāsts grāmatā

06:06
24.07.2024
5

Diena mākslai “Vieta, kur pagātnes satiekas ar šodienu” Zosēnu pagasta Skrāģu krogā veltīta divdesmit pieciem gadiem kopš sestajiem Piebalgas kultūras svētkiem Zosēnos un operas “Baņuta” libreta autora Artura Krūmiņa un komponista Alfrēda Kalniņa 145. dzimšanas dienai. Mākslas dienā tika atvērta arī Ilzes Būmanes grāmata “Piebal­dzēns ar pasaules apvārsni” par Artura Krūmiņa dzimtas likteņstāstu. Gan pats […]

Vai dzima tradīcija? Cēsu jubilejai Svētku koris, kurā ap simts dziedātāju

00:00
24.07.2024
11

Latvietim svētki bez dziedāšanas nav svētki. Kur nu vēl cēsniekiem Cēsu 818.dzimšanas dienā. Bija skaidrs, ka bez koriem neiztikt, bet koris var būt daudz plašāks. Un tika aicināts ikviens, kurš grib dziedāt. Diriģente Marika Slotina-Brante kopā ar instrumentālā ansambļa vadītāju Emīlu Zilbertu izraudzījās pazīstamas dziesmas: tautasdziesmas, dziesmas teātra izrādēm un kino, šlāgerus un citu no […]

Cēsu svētki - atskats

12:31
23.07.2024
68

Gājienā lepni par sevi un Cēsīm Trijās dienās pilsēta nenogura. Savu ceļu tuvāk zvaigznēm, lai cik augstu kuram tās būtu, ja vien vēlējās, ieraudzīja Cēsu 818. dzimšanas dienas svinību katrs dalībnieks. No vēstures līdz šodienai, no nopietnībai līdz nebēdnīgai jautrībai un spēku pārbaudei sportiskās sacensībās. Un, protams, satikšanās prieks ik uz soļa senajās un aizvien […]

Mērķis zināms – Zaļais kurss

10:58
23.07.2024
35

Festivālā “Rodam Raunā”, kura tēma šovasar bija “Pļava. Ko sēsi, to pļausi”, kā ik gadu notika arī uzņēmēju diskusija. Šoreiz par ikvienam aktuālo Eiropas zaļo kursu. Tajā piedalījās Raunas SIA “Firma “Pasāža”” valdes priekšsēdētāja Dace Neiberga, Zemkopības ministrijas Lauksai­mnie­cības departamenta Lauksai­mniecības ilgtspējīgas attīstības nodaļas vadītāja Kristīne Sirmā, Latvijas Lauku konsultāciju centra Cēsu nodaļas vadītāja Dace […]

Sniega kupenas vasarā. Hortenzijas

00:00
23.07.2024
67

Iebraucot Stalbes pagasta “Ozolkalnos”, pie norādes zīmes zied hortenzijas. “Man patīk visas puķes,” saka Baiba Svīķe un uzreiz atklāj, ka daudziem šķiet, hortenzijas ir vecu māju puķe, bet tā nav, mūsdienās tā ir tik moderna un dažāda. “Ziedi kupli, to krāsa mainās, cēla, liels krūms ar vieglumu,” tā Baiba raksturo hortenziju un uzsver: “Ja tās […]

Mazajam liepēnietim Kārlim īpaša uzmanība

00:00
22.07.2024
53

Vidzemes slimnīcā sagaidīts šī gada 400. bērniņš – puisītis Kārlis, kurš piedzimis liepēniešu ģimenei, informēja Vidzemes slimnīcā. Pasauli satikt Kārlis ieradās 10. jūlijā plkst. 11:52, mazulis dzimšanas brīdī svēra 3020 g un bija 51 cm garš. Tā kā arī abiem vecākiem – Kristiānai un Kristiānam – vārds sākas ar K, arī jaundzimušajam dots vārds, kas […]

Tautas balss

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
20
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
14
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Skujenes pazīšanās zīme - neasfaltēti ceļi

10:54
23.07.2024
13
Autobraucēja raksta:

“Mūsu pagastu, Skujeni, viegli atrast. Šeit nekādas ceļazīmes nav vajadzīgas. Ja sākas neasfaltēts ceļš (Krustakrogs- Skujene), dodieties tik tālāk un būsit Skujenē. Ceļmalās, kur krūmi, samaziniet ātrumu, aiz tiem sekos līkums. Mierīgi braucot, nepārsniedzot ātrumu, nokļūsiet uz asfaltētiem ceļiem un droši varēsiet turpināt ceļu – Skujene beigusies!” ar ironiju saka autobraucēja ar stāžu.

Laiks pļaut zeltslotiņas

10:54
23.07.2024
12
1
Lasītāja G. raksta:

“Gar ceļu no pašām Cēsīm, caur Dukuriem un pamazām līdz Valmierai izplatās invazīvās Kanādas zeltslotiņas. Tagad tās sāk ziedēt, drīz izplatīs pūkainas sēklas, kas nākamgad jau veidos biežākas audzes. Cēsu novada pašvaldība un Latvijas Valsts ceļi ir informēti par situāciju, bet pagaidām invazīvos augus nepļauj, taču gar ceļu ir arī Eiropa nozīmes aizsargājamie biotopi,” uzsver […]

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
31
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Sludinājumi