Lai diskutētu par aktuālajiem jautājumiem nozarē, Latvijas Nekustamo īpašumu darījumu asociācija (LANĪDA) Cēsīs organizēja nekustamo īpašumu tirgus profesionāļu konferenci, pulcējot vairāk nekā 200 speciālistu no visas Latvijas.
Kā “Druvai” atzina asociācijas izpilddirektore Sandra Rasnača, pasākums izdevies pat labāk, nekā cerēts: “Varēja redzēt, ka nozarē strādājošie ļoti noilgojušies pēc kopīgas tikšanās, jo kopš 2019.gada šāds forums nebija noticis. Bija tik daudz pārrunājamā!”
Viens no iemesliem, kāpēc konference notika tieši Vidzemes koncertzālē, ir tāds, ka kopš septembra LANĪDA biroja darbību pārcēlusi uz Cēsīm. Asociācijas valdes priekšsēdētājs Aigars Šmits uzsver, ka šī Vidzemes pilsēta kļuvusi par mājvietu ne vienam vien uzņēmumam, kas nolēmis darba vietas izvietot ārpus galvaspilsētas: “Arī mūsu lēmums pārcelt biroju bija ne vien ekonomisku apsvērumu dēļ, bet kā signāls nozarei par nekustamo īpašumu potenciālu ārpus Rīgas, ko Cēsu gadījumā apliecina kopējā pieejamā infrastruktūra un piedāvājums, organizējot konferenci. Manuprāt, šī ir pareizā izvēle, domāju, tradīciju rīkot konferences reģionos varētu saglabāt!”
Viņš arī akcentēja, ka konference ir nozares gada notikums, kas pulcē kompānijas, aģentus, viedokļu līderus un nozares politikas veidotājus: “Šis arī nekustamo īpašumu jomā strādājošajiem ir izaicinājumiem bagāts laiks, diskutējām, kā globāli mainās nekustamo īpašumu tirgus un klientu paradumi, kādas iespējas ieraudzīt un kā prasmīgi tās izmantot šajā laikā. Esam jaunu izaicinājumu priekšā: inflācija, energoresursu cenas, ģeopolitiskā situācija, Latvijas demogrāfiskā situācija – tas viss ietekmēs Latvijas tautsaimniecību kopumā. Taču 2008.gada krīze pierādīja, ka Latvijas nekustamo īpašu nozare spēj ļoti ātri atjaunoties, un arī šī brīža tendences liecina, ka tirgus prot pielāgoties apstākļiem, radot arvien jaunas iespējas nekustamo īpašumu aģentiem.”
Konferences dalībniekus uzrunāja Cēsu novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs, sakot paldies, ka asociācija par savu mājvietu izvēlējusies Cēsis, kas ir labs privātā sektora piemērs, ka viss nav tikai Rīgā.
J.Rozenbergs norādīja, ka nekustamā īpašuma tirgus ir viens no katalizatoriem gan ekonomikai kopumā, gan arī novadam: “Ja šis tirgus ir aktīvs, tad arī novads attīstās pareizajā virzienā, un, ja var ticēt tam, ko saka jūsu nozares pārstāvji, Cēsis ir viens no aktīvajiem punktiem Vidzemē.”
Galvenās organizatoriskās rūpes konferences rīkošanā uzņēmās mājiniece, asociācijas izpilddirektore Sandra Rasnača kopā ar Inesi Pabērzu, kura vadīja pasākumu.
“Kad konference beidzās, tiešām bija gandarījums,” neslēpa S. Rasnača. “Tas bija mans pirmais rīkotais tik liela mēroga pasākums, tāpēc prieks par atsaucību, par kolēģu atzinību. Parasti jau pirms pasākuma formulējam, ko sagaidām no tā, un varu teikt, ka šoreiz rezultāts tiešām pārsniedza gaidas. Cilvēku ieradās vairāk, nekā sākotnēji plānots. Dabūt tik daudz cilvēku uz Cēsīm ir zināms izaicinājums, bet laikam jau lielā pauze kalpoja kā papildu stimuls atbraukt.”
Programma gara, piesātināta, tika runāts par nekustamā īpašuma attīstības tendencēm un ekonomikas attīstības prognozēm, nekustamā īpašuma attīstību un saglabāšanu reģionos. Notika piecas paneļdiskusijas par atšķirīgām tēmām, un tieši uz tām tika likts galvenais akcents.
“Ja agrāk konferencēs pārsvarā bija runas ar prezentācijām, šoreiz galvenais fokuss bija uz paneļdiskusijām, un tieši tās iedeva vajadzīgo spraigumu un dinamiku,” teica S. Rasnača.
Viena no paneļdiskusijām bija par tēmu “Ko mācīties no krīzes?”. Tās dalībnieks, “Amatciema” attīstītājs Aivars Zvirbulis norādīja, ka krīze vienmēr ir labi, tā bija vajadzīga, jo ļauj mācīties, lai gūto pieredzi pēc tam liktu lietā.
Andrejs Valters, LANĪDA valdes loceklis, teica, ka krīzes ir bijušas un būs, pie tā jāpierod. Tās atkārtojas ik pēc apmēram desmit gadiem.
Diskusijas moderators Edgars Šīns jautāja Līgatnes papīrfabrikas īpašniekam Edgaram Ricevam, kā viņam vienmēr, arī krīzēs, izdodas saglabāt mieru. Uz to
E. Ricevs norādīja, ka miers taču ir katrā cilvēkā, tas ir dabīgs stāvoklis: “Šī būs psiholoģiska krīze uz noturību. Kaut kas līdzīgs kovidam, tikai to aizsācis cits iemesls, bet tā pārbaudīs katru, pārbaudīs mūsu paļāvību un mieru.
Runājot par krīzi, man patika kāda uzņēmēja teiktais, ka uzņēmējdarbība jau nav klinšu kāpšana, ja biznesā nokritīsi, vari sākt atkal. Ja to uztver kā spēli, ir vienkāršāk, bet arī spēlēt vajag gudri un atbildīgi. Domāju, ka viss būs labi, protams, apzinoties, ka nekad nebūs tā, kā bija. Domāju, netālredzīgi un naivi ir darīt tā, kā darīju visu laiku. Vajag eksperimentēt, nebaidīties to darīt, vadoties nevis pēc pieredzes, bet pēc sajūtām.”
Komentāri