Pavasara darbi dārzos ir dažādi. Šie padomi noderēs cilvēkiem, kuri gatavojas iekārtot daiļdārzu jeb smukumdārzu pie mājas nelielā zemes platībā. Vēl idejas līdzēs arī tiem, kuri grasās dārzu pārveidot.
Elitāros žurnālos redzamas fotogrāfijas, kurās atainoti plaši dārzi – ar dīķiem, atpūtas stūrīšiem, pastaigu takām. Žurnāla “Dārzs un Drava” publikāciju autori iesaka – skaistu, košu un augļus nesošu dārzu var iekārtot arī piemājas zemes pleķītī.
“Daiļdārzniecības pīlāri kādreiz teica – augļu koki ir jāstāda rindās un ogulāji vēl pa starpu, bet sakņu dārzam jābūt tālāk no mājas, tam priekšā jāaudzē augstas ziemcietes, lai kartupeļu un gurķu dobes nerēgojas. Tagad principi ir citi. Arī mazā dārziņā kombinē burkānus ar samtenēm vienā dobē, un izskatās glīti. Lapu salāti izaug ar krokainām, krāsainām lapām, tie ir dekoratīvi un apēdami. Vajag atteikties no dobēm, kas, kā smejamies, ir kā kapu kopiņas. Var arī ēdamo augu dobes veidot neregulāras formas. Tās aizņems pat mazāk vietas. Būs grūtāk kopjamas, bet var pielāgoties- dobē ielikt koka ripas, lai nav jāpēdo zeme, ravējot, aplaistot, novācot ražu,” stāstīja žurnāla “Dārzs un Drava” žurnāliste Jolanta Cielava un piebilda, ja pie mājas ir zeme, tad noteikti vajag to izmantot, nevis iesēt tikai zālienu un iestādīt pāris skujeņus. Arī zāliena kopšana paņem daudz laika. Tas arī pareizi jāmēslo, karstās vasarās krietni jālaista, lai izskatītos gaumīgi.
“Augļu koks arī ir ne tikai ražas devējs. Jānovērtē, ka dārzā ir vajadzīgi koki, lai šur tur būtu ēna, lai dārzs nebūtu vienmuļš un plakans. Ja izvēlamies stādīt koku, kāpēc tai nebūt ābelei vai saldajam ķirsim? Ja vajadzīgs krūms, tad kāpēc tam noteikti ir jābūt ceriņam? Der arī korinte. Zied skaisti un ogas var palasīt. Putniņiem būs savs prieks. Ja jāstāda dzīvžogs, tad tam nav jābūt vien asam un dekoratīvam. Ir jaunas kultūras, piemēram, amerikāņu krūmmellenes. Brīnišķīgi augi. Ogas tiem ienākas pamazām. Var pieiet, panašķēties. Rudenī lapojums krāsojas,” ieteica Jolanta Cielava un minēja, ka, lai pēc iespējas mazāk būtu jāiegulda laiks un darbs dārza kopšanā, ir jāizvēlas dažāda augstuma ziedošu krūmu stādījumi, jāieplāno vieta ziemcietēm, mazāk jāstāda vasaras puķītes.
“Ja nav laika puķēm, tad izeja ir ziedošie krūmi- spirejas, jasmīni, bārbeles. Vajag vien paformēt augstumu. Priekšdārzā var iestādīt kādu skujeni, spireju, lai dobei būtu satvars. Brīvajās vietās iekombinēt puķes. Ir svarīgi, lai dārzs būtu baudāms visos gadalaikos. Skujeņi ir skaisti ziemā, kad ir sniegs, bet ļoti labi izskatās arī nokareno formu stādījumi, kuru vainags maina toni, kuri ilgi glabā krāsainu ogu ķekarus,” skaidroja speciāliste un norādīja arī uz tipiskām kļūdām, ko pieļauj dārzkopji iesācēji.
“Gribam puķu dobes pie logiem, zem loga. Cik laika dienā, cik gadā pavadām pagalmā? Bieži uz dārzu noraugāmies caur logu un puķes neredzam. Redzam pretējo sētu. Tāpēc ieteikums – tur veidot stādījumus, dzīvžogu. Ja ir maz vietas, tad jāstāda vīteņaugi. Un jāatceras, ka visvairāk par pirmo ziediņu priecājamies pavasarī, tāpēc priekšdārzā noteikti vajag iestādīt kādu bariņu krokusu, tulpes un ziedošu krūmu pie mājas ieejas. Skaistiem dzelteniem ziediem zied forsītija pavasarī,“ uzsvēra Jolanta Cielava. Latvijā labi zināmais selekcionārs un žurnāla “Dārzs un Drava” galvenais redaktors Aldonis Vēriņš daiļdārzu sakarā piebilda: “ Cilvēkam jābūt dārza saimniekam. Un visi darbi jāplāno tā, lai neesam dārza kalpībā. Dārzā vajag zālīti, vietu, kur savējiem satikties un atpūsties.”
Komentāri