Trešdiena, 18. septembris
Vārda dienas: Liesma, Elita, Alita

Mērīšana beigusies. Pētījums turpinās

Iveta Rozentāle
00:00
20.08.2024
120
Merisana

Uniikāla pieredze.    Zaiga Damroze (no kreisās) un Baiba Damroze vērtē, ka piedalīšanās pētījumā ir unikāla un ļoti vērtīga pieredze. FOTO: Iveta Rozentāle

Pētījumā “Latvijas iedzīvotāju antropoloģiskās izpētes projekts Piebalga” Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) pētnieki un studenti Vecpiebalgā nomērīja 330 un Jaunpiebalgā – 349 iedzīvotājus. Jaunākajam dalībniekam bija pusotrs gads, bet vecākajam – 99.

Pētījums ir turpinājums pirms 87 gadiem veiktajam Jēkaba Prīmaņa projektam par Piebalgas iedzīvotāju antropoloģisko izpēti. Četri šī gada dalībnieki ir piedalījušies arī iepriekšējā pētījumā. Iegūtie dati ļaus noskaidrot cilvēku fiziskās uzbūves attīstību un izmaiņas.

Piedalās gan piebaldzēni, gan viesi

Pētījumā piedalījās ne tikai tie, kas dzīvo Piebalgā, bet piebaldzēni no visas Latvijas un arī ārzemēs dzīvojošie, tāpat arī cilvēki, kas šajā laikā viesojās Vec­piebalgā un Jaunpiebalgā. Pē­tījuma vadītājs, RSU Ana­tomijas un antropoloģijas institūta profesors Jānis Vētra, “Druvai” teica: “Piebaldzēni mērīšanā piedalījās, patriotisku jūtu vadīti, arī tādi, kuri zināja, ka viņu radinieki piedalījušies iepriekšējā pētījumā. Daudzi speciāli brauca no galvaspilsētas, Jelgavas, Vents­pils. Bet nāca arī cilvēki, kuri bija atbraukuši ciemos. Pirmajā brīdī šķiet, ka pētījuma dalībnieki varētu būt puse uz pusi – vietējie un tādi, kuri Piebalgā nedzīvo, bet precīzāk, protams, parādīs datu analīze. Pētījumam ir dažādi aspekti – viens ir šķērsgriezuma pētījums, tāds kā momentuzņēmums – Piebalga 2024. gada vasaras vidū, tāpat kā 1936. vai 1937. gadā. Arī toreiz mērīja tos, kas bija lauku sētās – tāpat bija viesi un laukstrādnieki, kas ieradušies no citurienes. Arī mēs šķērsgriezuma pētījumā ņemam vērā visus. Bet otrs aspekts, ko pētām, ir gadsimta pārmaiņas – kā ir mainījušies iedzīvotāji, viņu antropoloģiskais tips, gadsimta laikā, un te ir svarīga Piebalgas vides ietekme. Te tiek analizēti piebaldzēni, kuri šobrīd ilgstoši dzīvo Piebalgā ar ilgstoši dzīvojošiem piebaldzēniem teju pirms 90 gadiem.”

“Druvai”, viesojoties Jaun­piebalgā “Izvēlies Piebalgu!” svētku laikā ,bija iespēja satikt gan vietējos iedzīvotājus, gan viesus, kas izlēmuši piedalīties pētījumā. Dace Brakša dzīvo Cēsīs, viņa pastāstīja: “Puse no manis ir piebaldzēns, puse – latgaliete. Esmu atbraukusi uz svētkiem, un, tā kā ir tāda iespēja, es piedalos. Un sajūta ir ļoti īpaša, jo jūtos piederīga Piebalgai, pat ja ar otru kāju drusku esmu Latgalē. Sajūtas ir tiešām labas.”

Aija Ozola bija atbraukusi no Liepājas puses, viņu piedalīties pierunājuši draugi: “Esmu no Aizputes, kamēr draugi stāvēja rindā, pierunāja arī mani. Pirms tam nebija doma piedalīties, biju sapratusi, ka to var darīt tikai vietējie. Izlēmu nomērīties, jo ceru, ka arī mani dati noderēs, arī pašai būs interesanti uzzināt rezultātus.”

Baiba Damroze ieradusies kopā ar 77 gadus veco vīramāti Zaigu Damrozi: “Vīrs Ilvars jau nomērījās, atzina, ka tas ir bijis ļoti interesanti, un e-pastā jau saņēma savu 3D portretu. Ļoti cerējām, ka viņa senči arī ir mērījušies, bet vīrs noskaidroja, ka no mūsmājām neviens toreiz nav piedalījies. Par to nedaudz žēl, jo cerējām, ka varēs salīdzināt ģenētisko prototipu. Bet tādēļ aicinājām arī vīra mammu, lai var salīdzināt mammu un dēlu. Es esmu kurzemniece, dzīvoju šeit vairāk nekā desmit gadu, un arī man ir interese par sevi ko vairāk uzzināt, lieliska iespēja to darīt pie speciālistiem šādā vienreizējā pētījumā. Un cerams, ka pēc simts gadiem mazbērni vai mazmazbērni arī varēs piedalīties jaunākajā pētījumā, un tad būs mūsu dati, ko salīdzināt. Tiem, kuri ir piebaldzēni vairākās paaudzēs, noteikti būs ļoti interesanti uzzināt, kas ir mainījies.” Zaiga Damroze atzina: “Tādi brīnumi kā šāds pētījums manā mūžā nav bijis un nebūs, tas ir kaut kas jauns, tāpēc bija noteikti jāpiedalās.”

Piebaldzēni atsaucīgi

Svētku dienvidū pētījuma dalībniekiem jau bija izsniegti kārtas numuri 554, 555. Jānis Vētra bija ļoti gandarīts par piebaldzēnu atsaucību: “Esam pateicīgi un priecīgi. Bijām plānojuši, ka būtu labi, ja būtu 500 dalībnieku. Ir ļoti patīkami, ka ir tik liela atsaucība un uzticēšanās, un pilnīgi visi pieaugušie piekrīt arī ģenētiskajai pētījuma daļai, varēsim veidot arī ģenētisko datu bāzi. Ceram, ka arī nākamajos pētījumos citos novados būs tik liela atsaucība, kā parādījuši piebaldzēni,” piemin pētnieks.

Vaicāts par atšķirībām, ko novērojis starp Vecpiebalgu un Jaunpiebalgu, J.Vētra teic: “Mūsu vērojums no malas, ka Jaunpiebalga ir noslēgtāka vide. Vecpiebalga tomēr ir liela ceļa malā, līdz ar to ir lielāka kustība visas nedēļas laikā, ne tikai piektdien, sestdien, svētdien. Jaun­piebalgā nedēļas vidū ir kā riktīgā lauku mazpilsētā, te ir cits ritms, viss rit savu gaitu. Divpadsmitos dienā otrdienā, kamēr runāju pa telefonu, pusstundas laikā man pabrauca garām divas automašīnas. Tā kā uz Jaunpiebalgu ir speciāli jābrauc, tad Jaunpiebalga ir vairāk pašpietiekama. Tas nenozīmē, ka cilvēki ir noslēgti, viņi iesaistās sarunās, ir atsaucīgi, bet ir pašpietiekami.”

Pirmie rezultāti – decembrī

Stāstot par tālāko pētījuma gaitu, J.Vētra teic: “Septembrī sāksim visus datus ievadīt datorā. Pirmie aprēķini būs oktobrī, novembrī un pirmie secinājumi tad būtu šī gada beigās. Tās nebūs jau gatavas zinātniskās publikācijas, bet tēzes. Plānojam decembrī organizēt pasākumu Piebalgā, iepazīstinot ar pirmajiem rezultātiem, ko pētījums atklājis, kādi ir secinājumi. Vēlamies ne tikai dot personīgo atgriezenisko saiti, ja cilvēkam ir kādi veselības traucējumi, par ko viņam jāzina, bet arī dot pārskatu sabiedrībai.” Savukārt zinātniskās publikācijas top divu, trīs gadu laikā.

“Dati, ko iegūsim šajā pētījumā, būs jaunums, tāpēc būs ļoti interesanti. Arī veselības ministrs, viesojoties Jaunpiebalgā, uzsvēra, ka Latvijā nav bāzes ar ticamiem, zinātniskām metodēm iegūtiem veselības datiem, pēc kuriem varētu veidot sabiedrības veselības politiku. Tāpēc iegūtie dati būs noderīgi arī Veselības ministrijai, tāpat Slimības profilakses un kontroles centram,” norāda pētnieks.

Tomēr pie piebaldzēnu mērīšanas pētnieki neapstāsies. Ir iecerēts pētījumu turpināt arī Vidzemes jūrmalas pusē un Zemgalē, Bauskas novadā, jo no šīm vietām ir digitalizēti iepriekšējo pētījumu dati. Tāpat, ņemot vērā pieredzi Piebalgā, plānoti arī tehnoloģiskie uzlabojumi. J.Vētra teic: “Darbs Piebalgā ļāva precīzi noformulēt, ko tieši vēl vajag. Ceram darba stacijas papildināt ar vēl divām, viena no tām – pēdas skenēšana.”

Pētījums “Latvijas iedzīvotāju antropoloģiskās izpētes projekts. Piebalga” notiek, sadarbojoties RSU, Cēsu novada pašvaldībai un “Roche Latvija”.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Miera skrējiens cauri novadam

00:00
18.09.2024
7

Pirmdienas rīts Vecpie­balgas vidusskolā sākās ar pulcēšanos pagalmā. Te tika sveikti Miera skrējiena dalībnieki. Uzsākuši ceļu Nor­vēģijā, viņi cauri Latvijai skrien uz Lietuvu, tad Mol­dovu un Ungāriju. Tas ir tikai viens pasaules Miera skrējiena maršruts. “Tā ir garākā stafete pasaulē, kas veltīta mieram un sadraudzībai. 1987.gadā to izveidoja filosofs, sportists, mūziķis un UNESCO miera prēmijas […]

“Rakšos” virmo Marokas garšas

00:00
17.09.2024
40

Kamieļu parkā “Rakši”, tepat Cēsu novada Drabešu pagastā, augustā divas dienas varēja baudīt neparastu atmosfēru un Marokas bagātīgās virtuves ēdienus pirmajā Marokas street food festivālā. “Vēlējāmies radīt šo pirmo Marokas ielu ēdienu festivālu, lai vairāk cilvēkiem parādītu šīs valsts neatkārtojamo ēdienkarti, garšas, smaržas un ievestu ikvienu Marakešas ieliņu virmojošajās sajūtās. Šie ēdieni lielākoties tiek gatavoti uz […]

Aktīva vasara un prātīgi iesācies rudens

00:00
16.09.2024
46

Jaunā mācību gada pirmajā nedēļā Cēsu novadā skolu tuvumā dežurēja pašvaldības policijas darbinieki. Tā ir laba un droša tradīcija, jo kārtības sargu klātbūtne rada disciplinējošu un nomierinošu efektu, un skolas laiks sācies bez incidentiem. Par to, kāda pašvaldības policijas darbiniekiem bija aizvadītā vasara,un aktualitātēm sabiedriskās kārtības uzturēšanā rudenī stāsta Cēsu novada pašvaldības policijas priekšnieks Guntars […]

Multiplās sklerozes biedrība svin Senioru dienu kā izbraukuma svētkus

00:00
15.09.2024
43

Sabiedriskā labuma biedrība “MSs Cēsis” organizēja izzinošu braucienu senioriem un cilvēkiem ar pārvietošanās grūtībām. “Pateicoties Cēsu novada domes atbalstam autobusa izmaksām, radām iespēju svinēt Senioru dienu kā izbraukuma svētkus. Cilvēki ar pārvietošanās grūtībām nevar izmantot tūrisma firmu organizētus pasākumus, arī individuāli viņiem sarežģīti doties kur tālāk. Mūsu rīkotajā izbraukumā izveidota piemērota vide,” teic “MSs Cēsis” […]

Kad dzejas vārdi uzrunā

00:00
14.09.2024
127

Ar dziesmu “Cēsīm”, kurai vārdus sarakstījusi Lauma Daugiša, ieskanējās vietējā komponista Jura Krūzes autorvakars Cēsu Centrālajā bibliotēkā. Bibliotēkas radošā komanda sadarbībā    ar komponistu piedāvāja programmu “Uz melnbaltiem taustiņiem dzejoļi skan…”. Tas bija gan koncerts, gan dzejas lasījumi, kuros varēja iepazīt Cēsu puses un Latvijā pazīstamu dzejnieku dzejoļus, gan dzirdēt dziesmas ar viņu vārdiem. Bibliotekāres […]

Zelta medaļa starptautiskā pārtikas konkursā

00:00
13.09.2024
44

Rīgā, Ķīpsalā, aizvadītās nedēļas nogalē norisinājās Baltijas lielākā pārtikas industrijas izstāde “Riga Food 2024”. Otro reizi tajā notika starptautisks pārtikas kvalitātes konkurss “The Baltic Taste Award 2024”. Augstu starptautiskas profesionāļu žūrijas vērtējumu tajā saņēma gardēžiem labi zināmā Vaives pagasta zemnieku saimniecība    “Kalna Paltes”.    Vaivēniešu bazilika pesto, kas gatavots pēc tradicionālas itāļu receptes parauga […]

Tautas balss

Planēta uzsilst

16:16
17.09.2024
7
Bioloģiskās saimniekošanas piekritējs raksta:

“Tagad, ka Čehijā un kaimiņu valstīs lielie plūdi, tajos iet bojā pat cilvēki, laikam neviens vairs neteiks, ka sasilšana ir izdomāta problēma. Vajadzīga aizvien ātrāka rīcība, arī lauksaimniekiem vairāk jādomā, kā strādāt, jābūt videi draudzīgākiem. Zemnieki nemaz tik slikti nedzīvo, kā reizēm izklausās, taču viņiem arī vajadzētu būt ieinteresētiem, lai klimata pārmaiņas nepārņem visu,” atzina […]

Pasts kļūst aizvien tālāks

16:16
17.09.2024
8
O. raksta:

“Žēl gan, ka Cēsīs, “Solo” veikalā, vairs nebūs pas­ta nodaļas. Tur vienmēr raiti apkalpoja, nekad nebija jāstāv garās rindās. Droši vien jau Latvijas pastam izmaksā dārgi uzturēt nodaļas, bet ir reizes, kad cilvēkiem tās ļoti vajadzīgas. Un tad, ja nākas uz pakalpojumu gaidīt pusstundu, stundu, iedzīvotāji izvēlas kādu citu iespēju, kuru Latvijā netrūkst. Tā pasts […]

Mazās un lielās algas

16:15
17.09.2024
8
Seniore raksta:

“Kad dzirdu, ka radiopārraidē eksperti runā par algu lielumu Latvijā, man gandrīz šoks. Izrādās, par mazām un vidējām algām uzskata visas, kas ir līdz četriem tūkstošiem eiro. Vai tad tiešām Latvijā daudziem darba samaksa pārsniedz četrus tūkstošus eiro? Man tas šķiet ļoti neparasti. Tad jau lielu algu saņem pavisam maz cilvēku, jo nepazīstu nevienu, kam […]

Siltums jauks. Cik maksās apkure

16:14
17.09.2024
9
Lasītāja raksta:

“Atceros rudeņus, kad šajā laikā jau vajadzēja sildīt dzīvokli. Tagad silts un jauks, var pat pa nakti turēt vaļā logu. Tikai atkal cita doma – vai tad, ja siltuma ražotājiem būs mazāki ienākumi, jo sezona īsāka, nepalielināsies apkures cena? Iznāk tāds apburtais loks, no vienas puses, vari ietaupīt, no otras, iespējams, siltuma cena būs augstāka,” […]

Neatstāt mežā atkritumus

11:25
13.09.2024
17
Meža saim­niece raksta:

“Man nav žēl, ka manā mežā nāk sēņotāji, nekad neesmu domājusi kādu raidīt prom, taču vienu gan gribu lūgt -lai neatstāj atkritumus. Zemē nomet gan dažādu ēdienu iepakojumus, gan cigarešu izsmēķus,” sacīja piepilsētas meža saim­niece.

Sludinājumi