Pirmdiena, 7. aprīlis
Vārda dienas: Zina, Zinaīda, Helmuts

Mērīšana beigusies. Pētījums turpinās

Iveta Rozentāle
00:00
20.08.2024
214
Merisana

Uniikāla pieredze.    Zaiga Damroze (no kreisās) un Baiba Damroze vērtē, ka piedalīšanās pētījumā ir unikāla un ļoti vērtīga pieredze. FOTO: Iveta Rozentāle

Pētījumā “Latvijas iedzīvotāju antropoloģiskās izpētes projekts Piebalga” Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) pētnieki un studenti Vecpiebalgā nomērīja 330 un Jaunpiebalgā – 349 iedzīvotājus. Jaunākajam dalībniekam bija pusotrs gads, bet vecākajam – 99.

Pētījums ir turpinājums pirms 87 gadiem veiktajam Jēkaba Prīmaņa projektam par Piebalgas iedzīvotāju antropoloģisko izpēti. Četri šī gada dalībnieki ir piedalījušies arī iepriekšējā pētījumā. Iegūtie dati ļaus noskaidrot cilvēku fiziskās uzbūves attīstību un izmaiņas.

Piedalās gan piebaldzēni, gan viesi

Pētījumā piedalījās ne tikai tie, kas dzīvo Piebalgā, bet piebaldzēni no visas Latvijas un arī ārzemēs dzīvojošie, tāpat arī cilvēki, kas šajā laikā viesojās Vec­piebalgā un Jaunpiebalgā. Pē­tījuma vadītājs, RSU Ana­tomijas un antropoloģijas institūta profesors Jānis Vētra, “Druvai” teica: “Piebaldzēni mērīšanā piedalījās, patriotisku jūtu vadīti, arī tādi, kuri zināja, ka viņu radinieki piedalījušies iepriekšējā pētījumā. Daudzi speciāli brauca no galvaspilsētas, Jelgavas, Vents­pils. Bet nāca arī cilvēki, kuri bija atbraukuši ciemos. Pirmajā brīdī šķiet, ka pētījuma dalībnieki varētu būt puse uz pusi – vietējie un tādi, kuri Piebalgā nedzīvo, bet precīzāk, protams, parādīs datu analīze. Pētījumam ir dažādi aspekti – viens ir šķērsgriezuma pētījums, tāds kā momentuzņēmums – Piebalga 2024. gada vasaras vidū, tāpat kā 1936. vai 1937. gadā. Arī toreiz mērīja tos, kas bija lauku sētās – tāpat bija viesi un laukstrādnieki, kas ieradušies no citurienes. Arī mēs šķērsgriezuma pētījumā ņemam vērā visus. Bet otrs aspekts, ko pētām, ir gadsimta pārmaiņas – kā ir mainījušies iedzīvotāji, viņu antropoloģiskais tips, gadsimta laikā, un te ir svarīga Piebalgas vides ietekme. Te tiek analizēti piebaldzēni, kuri šobrīd ilgstoši dzīvo Piebalgā ar ilgstoši dzīvojošiem piebaldzēniem teju pirms 90 gadiem.”

“Druvai”, viesojoties Jaun­piebalgā “Izvēlies Piebalgu!” svētku laikā ,bija iespēja satikt gan vietējos iedzīvotājus, gan viesus, kas izlēmuši piedalīties pētījumā. Dace Brakša dzīvo Cēsīs, viņa pastāstīja: “Puse no manis ir piebaldzēns, puse – latgaliete. Esmu atbraukusi uz svētkiem, un, tā kā ir tāda iespēja, es piedalos. Un sajūta ir ļoti īpaša, jo jūtos piederīga Piebalgai, pat ja ar otru kāju drusku esmu Latgalē. Sajūtas ir tiešām labas.”

Aija Ozola bija atbraukusi no Liepājas puses, viņu piedalīties pierunājuši draugi: “Esmu no Aizputes, kamēr draugi stāvēja rindā, pierunāja arī mani. Pirms tam nebija doma piedalīties, biju sapratusi, ka to var darīt tikai vietējie. Izlēmu nomērīties, jo ceru, ka arī mani dati noderēs, arī pašai būs interesanti uzzināt rezultātus.”

Baiba Damroze ieradusies kopā ar 77 gadus veco vīramāti Zaigu Damrozi: “Vīrs Ilvars jau nomērījās, atzina, ka tas ir bijis ļoti interesanti, un e-pastā jau saņēma savu 3D portretu. Ļoti cerējām, ka viņa senči arī ir mērījušies, bet vīrs noskaidroja, ka no mūsmājām neviens toreiz nav piedalījies. Par to nedaudz žēl, jo cerējām, ka varēs salīdzināt ģenētisko prototipu. Bet tādēļ aicinājām arī vīra mammu, lai var salīdzināt mammu un dēlu. Es esmu kurzemniece, dzīvoju šeit vairāk nekā desmit gadu, un arī man ir interese par sevi ko vairāk uzzināt, lieliska iespēja to darīt pie speciālistiem šādā vienreizējā pētījumā. Un cerams, ka pēc simts gadiem mazbērni vai mazmazbērni arī varēs piedalīties jaunākajā pētījumā, un tad būs mūsu dati, ko salīdzināt. Tiem, kuri ir piebaldzēni vairākās paaudzēs, noteikti būs ļoti interesanti uzzināt, kas ir mainījies.” Zaiga Damroze atzina: “Tādi brīnumi kā šāds pētījums manā mūžā nav bijis un nebūs, tas ir kaut kas jauns, tāpēc bija noteikti jāpiedalās.”

Piebaldzēni atsaucīgi

Svētku dienvidū pētījuma dalībniekiem jau bija izsniegti kārtas numuri 554, 555. Jānis Vētra bija ļoti gandarīts par piebaldzēnu atsaucību: “Esam pateicīgi un priecīgi. Bijām plānojuši, ka būtu labi, ja būtu 500 dalībnieku. Ir ļoti patīkami, ka ir tik liela atsaucība un uzticēšanās, un pilnīgi visi pieaugušie piekrīt arī ģenētiskajai pētījuma daļai, varēsim veidot arī ģenētisko datu bāzi. Ceram, ka arī nākamajos pētījumos citos novados būs tik liela atsaucība, kā parādījuši piebaldzēni,” piemin pētnieks.

Vaicāts par atšķirībām, ko novērojis starp Vecpiebalgu un Jaunpiebalgu, J.Vētra teic: “Mūsu vērojums no malas, ka Jaunpiebalga ir noslēgtāka vide. Vecpiebalga tomēr ir liela ceļa malā, līdz ar to ir lielāka kustība visas nedēļas laikā, ne tikai piektdien, sestdien, svētdien. Jaun­piebalgā nedēļas vidū ir kā riktīgā lauku mazpilsētā, te ir cits ritms, viss rit savu gaitu. Divpadsmitos dienā otrdienā, kamēr runāju pa telefonu, pusstundas laikā man pabrauca garām divas automašīnas. Tā kā uz Jaunpiebalgu ir speciāli jābrauc, tad Jaunpiebalga ir vairāk pašpietiekama. Tas nenozīmē, ka cilvēki ir noslēgti, viņi iesaistās sarunās, ir atsaucīgi, bet ir pašpietiekami.”

Pirmie rezultāti – decembrī

Stāstot par tālāko pētījuma gaitu, J.Vētra teic: “Septembrī sāksim visus datus ievadīt datorā. Pirmie aprēķini būs oktobrī, novembrī un pirmie secinājumi tad būtu šī gada beigās. Tās nebūs jau gatavas zinātniskās publikācijas, bet tēzes. Plānojam decembrī organizēt pasākumu Piebalgā, iepazīstinot ar pirmajiem rezultātiem, ko pētījums atklājis, kādi ir secinājumi. Vēlamies ne tikai dot personīgo atgriezenisko saiti, ja cilvēkam ir kādi veselības traucējumi, par ko viņam jāzina, bet arī dot pārskatu sabiedrībai.” Savukārt zinātniskās publikācijas top divu, trīs gadu laikā.

“Dati, ko iegūsim šajā pētījumā, būs jaunums, tāpēc būs ļoti interesanti. Arī veselības ministrs, viesojoties Jaunpiebalgā, uzsvēra, ka Latvijā nav bāzes ar ticamiem, zinātniskām metodēm iegūtiem veselības datiem, pēc kuriem varētu veidot sabiedrības veselības politiku. Tāpēc iegūtie dati būs noderīgi arī Veselības ministrijai, tāpat Slimības profilakses un kontroles centram,” norāda pētnieks.

Tomēr pie piebaldzēnu mērīšanas pētnieki neapstāsies. Ir iecerēts pētījumu turpināt arī Vidzemes jūrmalas pusē un Zemgalē, Bauskas novadā, jo no šīm vietām ir digitalizēti iepriekšējo pētījumu dati. Tāpat, ņemot vērā pieredzi Piebalgā, plānoti arī tehnoloģiskie uzlabojumi. J.Vētra teic: “Darbs Piebalgā ļāva precīzi noformulēt, ko tieši vēl vajag. Ceram darba stacijas papildināt ar vēl divām, viena no tām – pēdas skenēšana.”

Pētījums “Latvijas iedzīvotāju antropoloģiskās izpētes projekts. Piebalga” notiek, sadarbojoties RSU, Cēsu novada pašvaldībai un “Roche Latvija”.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Noziedzības līmenis kopumā mazinās, taču krāpnieku aktivitāte ir liela

00:00
07.04.2025
19

Pēdējo gadu noziedzības samazināšanās tendence vērojama arī pagājušā gada kriminālajā statistikā, un Vidzeme aizvien ir drošākais Latvijas novads, tā pagājušajā nedēļā preses konferencē reģiona žurnālistiemsacīja Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes priekšnieks Imants Mitrošenko. Pārvaldes vadība iepazīstināja ar aktuālajām norisēm un tendencēm reģistrētajos notikumos, kā arī pagājušā gadadarba rezultātiem. Noziedzības samazināšanās apliecina policijas spēju operatīvi reaģēt […]

Tirgotāji pastāv uz savām tiesībām, bet streiks pārtraukts

00:00
06.04.2025
136

Divas dienas Cēsu tirgus paviljons izskatījās neparasti – nestrādāja vairāki tirgotāji, kuru stendi otrdienās un trešdienās vienmēr bijuši atvērti. Saldētavu vitrīnas bija tukšas, uz tām piestiprināts uzraksts “Ar otrdienu, 1.aprīli, uzsākam streiku “Nē-jaunajiem līguma nosacījumiem!”. Jau trešdien, 2.aprīlī, rosība atsākās. “Esam vienojušies, ka tiem, kas jauno līgumu nav parakstījuši, iepriekšējo uz mēnesi pagarina. Tirgotāji atsāk […]

Soļi uz Zemes un ārpus Zemes robežām

00:00
05.04.2025
40

Pirmo reizi Kosmosa izziņas centrs sadarbībā ar Elektrum Energoefektivitātes centru aicināja uz pasākumu “60 minūtes Zemei”. Lai rosinātu aizdomāties par katra cilvēka ietekmi uz vidi un parādītu, kā ar pārdomātām izvēlēm iespējams saglabāt resursus gan šeit, uz Zemes, gan nākotnes izpētei kosmosā, Cēsu Kosmosa izziņas centrs aicināja uz pasākumu “60 minūtes Zemei”. Zemes stunda ir […]

Cēsīs norobežota ieeja tiesas namā. Vajadzīgs neliels remonts

11:22
04.04.2025
726
1

Ap tiesas namu Cēsīs šodien, 4.aprīlī, apvilkta policijas norobežojoša lente. Cēsnieki satraukti lasa uzrakstu, kas vēsta, ka tas darīts tehnisku iemeslu dēļ. Dzīvojot situācijā, kad var sagaidīt dažādus hibrīdkara elementus, rodas bažas. “Druva” sazinājās ar Vidzemes tiesas administratoru Gati Plusniņu, lūdzot situācijas skaidrojumu. “Nav noticis nekas bīstams, ēkas norobežošana saistīta ar vajadzību remontēt ieeju. Ir […]

Labākais sociālais darbinieks – Baiba Āboliņa

00:00
03.04.2025
39

Baiba Āboliņa, Cēsu novada Sociālā dienesta sociālā darbiniece darbam ar ģimeni un bērniem, nacionālajā konkursā “Gada balva sociālajā darbā 2024” atzīta par “Labāko sociālo darbinieku sociālajā dienestā 2024”. Baiba Āboliņa jau vairāk nekā 20 gadus strādā sociālajā jomā un ir kļuvusi par iedvesmojošu piemēru citiem. Cēsu novada Sociālā dienesta vadītājas vietniece Vita Pleševnika “Druvai” atzina: […]

Vecpiebalgas bibliotēka slēgta. Jurģi

00:00
02.04.2025
52

2.aprīlī Vecpiebalgas bibliotēka sāk pārcelties uz citām telpām. Turpmāk tā ikvienu gaidīs pagast­mājā, kur bibliotēkas vajadzībām pārbūvētas telpas. Rudenī būtu 35 gadi, kopš pagasta bibliotēkas mājvieta bijusi bērnudārza ēkā. “Pirms tam tā atradās aptiekas ēkā, tad pārcēlāmies te,” stāsta bibliotekāre Dzidra Ješkina. Blakus grāmatu krājumam ir lasītava, kur notika gan tikšanās ar rakstniekiem, dzejniekiem, gan […]

Tautas balss

Priecē dejotāji

09:20
07.04.2025
6
Lasītāja J. raksta:

“Ar prieku skatījos aizraujošo deju ansambļa “Raitais solis” jubilejas koncertu!  Tas bija izcils, gan mākslinieciski izstrādāts, gan emocionāli saistošs. Cik burvīgi, ka dejošanas tradīcija Cēsīs gadu desmitos uzturēta tik augstu,” pauda lasītāja J.

Vietējie jāatbalsta

09:19
07.04.2025
9
Seniore no Cēsīm raksta:

“Uzzināju par streiku Cēsu tirgū. Tas nav normāli, ka vietējiem tirgotājiem, ražotājiem tā jārīkojas. Tieši viņiem tirgū būtu jārada paši labākie apstākļi. Tirgus nav lielveikals, kur katram, kas kaut ko pārdod, prasa lielu nomu. Mūsu uzņēmēji taču jāatbalsta,” sacīja seniore no Cēsīm.

Vecs koks nav jāpārstāda

14:41
02.04.2025
28
G. raksta:

“Izlasīju, ka vienu veco koku no Cēsu stacijas laukuma pārstādīs citur, lai tas neiet bojā. Tas nu gan man liekas par traku! Vai tiešām nav naudu, kur likt! Labāk iestādīt jaunu kociņu, lai paliek nākamajām paaudzēm. Iedomājieties, kāda izskatītos pilsēta, ja arī pirms simts gadiem visi būtu lēmuši kokus saglabāt un jaunus nestādīt,” bija neapmierināta […]

Smiltis pieputina visu apkārtni

14:00
27.03.2025
27
Garāmgājēja raksta:

“Skatījos, kā pagājušajā nedēļā Cēsīs, Bērzaines ielā, liela automašīna ar rotējošu slotu no ielas malas tīrīja ziemā sakrājušās smiltis. Putekļi cēlās gaisā lielā mākonī. Droši vien apkaimes mājas un dārzi pieputēja ne pa jokam, nemaz nerunājot par cilvēkiem, kas tobrīd bija mašīnas tuvumā. Agrāk pavasarī smiltis no brauktuves Cēsīs tīrīja mitrā laikā, kad tās neput, […]

Raiņa un Piebalgas ielas krustojumā jāuzmanās

14:00
27.03.2025
42
30
Ģimnāzijas ielas apkaimes iedzīvotāja raksta:

“Cēsīs, Raiņa un Piebalgas ielas satiksmes aplī, gan autovadītājiem, gan gājējiem vairāk jāuzmanās. Savā izremontētajā skolā Ģimnāzijas ielā pagājušajā nedēļā atgriezās ģimnāzisti, tagad īpaši rītos kustība te ļoti liela. Turklāt laiks kļūst aizvien siltāks, jaunieši brauc ar skūteriem, velosipēdiem, kuru ziemā gandrīz nav, tāpēc situācija saspringta. Arī skolēnu vecākiem vajadzētu bērniem atgādināt, ka pa iet­vi […]

Sludinājumi