Ceturtdiena, 2. janvāris
Vārda dienas: Indulis, Ivo, Iva, Ivis

Krīze māca saimniekot

Druva
23:00
28.04.2009
12
200904282152099295

Valstī samazina algas, atlaiž darbiniekus, tiek apturēti projekti. Kāda finansiālā situācija un noskaņojums ir pašvaldībās, saruna ar Liepas pagasta padomes priekšsēdētāju Andri Rancānu, Līgatnes domes priekšsēdētāju Aināru Šteinu un Kaives pagasta padomes priekšsēdētāju Annu Caunīti.

A.Šteins: – Pašvaldības tiek vētītas pēc tā, kas notiek Rīgā. Visiem samazināt algas, vienādot. Vidēja līmeņa jurists valsts sektorā nopelna ap pusotru tūkstoti, manā pašvaldībā labs jurists ne vairāk par 500. Ko darīsim? Vai nu tam, kam ir pusotrs tūkstotis, jāmaksā 500 lati, vai tam, kam mazāk, alga jāpaaugstina? Ja jāpaaugstina, pašvaldība nevar atļauties. Valsts jau ir tās mazās pašvaldības, bet mēs nekad nevarēsim atļauties to, ko Rīgā.

– Vai pašvaldības var samazināt speciālistu skaitu?

A.Rancāns: – No speciālistiem nedrīkst atteikties. Ja jau tik tālu esam aizgājuši, strādāsim četras dienas nedēļā. Tā ir cilvēku mocīšana. Varbūt arī tajā brīvdienā viņi nāks un strādās. Ja sētnieku salīdzina ar grāmatvedi, tas nav normāli. Ja valstī ir minimālā alga, sētniekam algu var samazināt, tikai samazinot slodzi.

Gada sākumā likvidējām neaizpildītās štata vietas, piemaksas, veselības uzlabošanas pabalstus. No darbinieku apdrošināšanas atteicāmies jau pērn. Kopā ar pirmsskolas izglītības darbinieku algām gada sākumā pašvaldībām bija samazinājums par 38 procentiem.

A.Šteins: – Optimizāciju veicām jau 2006.gadā. Ne tāpēc, ka kāds lika, sapratām, ka nedrīkst visu budžeta naudu iztērēt algās un neieguldīt attīstībā. Darbiniekiem klāt neķērāmies . Iepriekšējos trijos gados palika nauda skolai, bērnudārzam. Tagad nevarēsim ieguldīt attīstībā. Vienīgais risinājums – novados varēsim darbu efektivizēt. Atbrīvojot speciālistu, mēs pasakām, ka pašvaldība šo funkciju nepilda. Mums nevienu darbu nedara divi darbinieki. Pašvaldības izdzīvos, pašvaldību vadītāji ir radoši. Strādā bezdeficīta budžeta apstākļos. Valsts pārvaldei vajadzētu paskatīties, kā pašvaldības to dara.

A.Rancāns: – Gada beigās pašvaldībām pateica, ka jāmaksā pirmsskolas pedagogu algas. Tas Liepas pagasta padomei ir 40 tūkstoši latu. A.Šteins: – Mums tāpēc algu fonds palielinājās par vairāk nekā 60 procentiem.

A.Caunīte: – Mazā pagastā viens speciālists ir universāls. Kasiere ir arī dzimtsarakstu nodaļas vadītāja, bāriņtiesas locekle. Tā nav strādāšana, jo viens nespēj visu veikt profesionāli. Mēs jau pērn daudz ko samazinājām, šogad turpinājām. Mana alga ir divas minimālās, speciālistiem procentuāli mazāk. Un neviens streikot neiet. A.Rancāns: – Pašvaldības pilda arī valsts funkcijas. Kūla deg, dzēšam, lai neizceltos lielāka nelaime. Pašvaldības vienmēr strādājušas ar to naudu, kas ir. Novadā patiešām vēl kaut ko varētu optimizēt, centralizēt. Bet ir bažas, cik pieejams pakalpojums būs iedzīvotājiem. Pirmajā ceturksnī budžetā nauda ienākusi par trim procentiem mazāk. A.Šteins: – Tā ir dzīvošana no rokas mutē. Ja kādu brīdi kas notiek, būs problēmas. Lielam pesimismam nav pamata, neesam 2005.gada līmenī, bet energoresursu izmaksas ir pieaugušas. – Ja naudu vēl samazina, no kaut kā būs jāatsakās.

A.Šteins: – Deputāti lems. Ne no vienas funkcijas atteikties nedrīkstam, tās ikdienā nepieciešamas iedzīvotājiem. Ja vēl kas jāsamazina, atliek tiešām četru dienu darba nedēļa. Cilvēki darbu darīs arī par zemāku samaksu. A.Caunīte: – Nav ko samazināt. Rēķini jāmaksā. Telefonsarunām jau esam izvēlējušies lētākos tarifus. Algas samazināt vairs nevar, varbūt vēl pa sīkumam, piemēram, kancelejas izdevumus. A.Šteins: – Vadītāju uzdevums šobrīd noturēt kolektīvu, ir taču daudz citu veidu, kā noturēt darbiniekus, ne tikai alga. – Pašvaldības gādā, lai ceļi un ielas būtu izbraucami.

A.Rancāns: – Tuvākos divus gadus dzīvosim no tā, ko padarījām iepriekšējos, kas arī tik trekni nebija. Uzturēšanu nodrošināsim.

A.Šteins: – Ielas un ceļus esam pratuši sakārtot. Remonti būs arī šogad. Krīzes laiks liek daudz ko pārvērtēt. Kā pašvaldības vadītājs neatļaušos maksāt 30 tūkstošus latu par grants ceļa kilometra remontu, ja reāli tas izmaksā trīs, četrus tūkstošus. Eiropas prasībām atbilstošais grants maisījums pērn maksāja 16 latus par kubikmetru.

Varbūt vajadzēs atgriezties pie mazajiem karjeriem, bet valsts uzlikusi ierobežojumu, licences saņemšana bieži vien neatmaksājas. Te ir tā atšķirība starp valsts un pašvaldības speciālistiem – viens katru bedrīti individuāli izvērtēs, otrs paskatīsies papīros, izrēķinās vidējo.

A.Caunīte: – Ceļi pagastā ir gana labi. Vēl ir nepabeigti darbi un nav nokārtoti rēķini. Uzturēšana tiks nodrošināta. Novadā visiem kopā to uzturēšanu varēs nodrošināt efektīvāku un kvalitatīvāku. – Izdevumi sociālajā budžetā palielinās.

A.Šteins: – Šogad varējām sociālo budžetu nesamazināt. Tā kā pieaugušas izmaksas pansionātos, bērnunamos, summa, ko varam izmaksāt, ir mazāka. Mazo pašvaldību pluss – pazīstam katru iedzīvotāju, viņa vajadzības. Meklējam neordinārus risinājums. Agrāk maznodrošinātajiem daļēji sedzām ārstēšanās izdevumus, tagad tam naudas nav. Bezdarbnieki un tie, kuri nespēj samaksāt komunālos pakalpojumus, tīra ceļmalas, sagādā malku, ko pensionāriem piegādājam bez maksas. Ietaupīto naudu viņi var izmantot ārstēšanās izdevumu segšanai. Sākas barters. Ja valsts nespēs sabalansēt budžetu, barteru izmantos aizvien vairāk.

Problēma, ka pēc palīdzības nāk jaunas ģimenes, kuras nespēj samaksāt komunālos pakalpojumus. Meklējam individuālus risinājumus. A.Rancāns: – Sociālais budžets par trešo daļu ir lielāks nekā pērn. Tas tukšojas ātri. GMI saņēmējiem kā līdzdalības pasākumos piedalās pagasta labiekārtošanā, līdz ar to mazāk jātērē šiem darbiem paredzētā nauda. Pašvaldībās jābūt mobiliem katrā situācijā.

Žēl, ka laikā, kad pieejami ES līdzekļi infrastruktūras attīstībai, nevaram atļauties iesaistīties, jo nav līdzfinansējuma, nauda jāizlieto sociālajiem pabalstiem.

A.Caunīte: – Brīvpusdienas maksājām visiem skolēniem Skujenes pamatskolā, arī tiem, kuri tur mācās no citiem pagastiem, tagad tikai maznodrošinātajiem. GMI maksājam trim ģimenēm. Ar katru, kam ir problēmas, tiek meklēts cits risinājums.

– Ko darīsiet, ja vēl samazināsies budžets? A.Šteins: -Līgatnē divus gadus bija pūtēju svētki, tos nevaram nerīkot. Līgatnieši ir gatavi iesaistīties rīkošanā brīvprātīgi. Pesimismā iekrist un teikt, ka nekā nav un nebūs, nedrīkst. Un nav pamata. Pēc skaitļiem nedzīvojam sliktāk kā pirms četriem gadiem. Bet saprotu, ka grūti atteikties no tā, kas iegūts pēdējos gados, ka valsts ierēdņiem grūti, nebūs veselības zelta polises, ceturkšņa prēmijas. Mums nekā tāda nav bijis.

A.Caunīte: – Tie daži pasākumi gadā, kas ir bijuši, būs. Skolas kolektīvi sniedz koncertu. Bija jau treknie gadi, kad aicinājām arī operas solistus, bet tolaik viņi neprasīja neprātīgu maksu. Maijā būs pagasta dzejnieku tikšanās, aizdegsim sveces, dzersim tēju, uzliksim fona mūziku, skanēs dzeja. Tas daudz nemaksā. A.Rancāns: – Tradīcijas nedrīkst lauzt. Būs skrējiens apkārt Liepai, būs uzvarētāji, prieks par piedalīšanos, kausi. Veidenbauma prēmiju piešķirsim.

Vaimanāt par pasaules galu pāragri. Jāstrādā. A.Caunīte: -Vieglāk katram pa diedziņam noraut un plikajam krekls sanāks. Visas krīzes reiz beigušās. Tās liek sasparoties. A.Šteins: – Šis ir laiks, kad jāmēģina saskatīt krīzes ieguvumus. Nav cita ceļa. Pašvaldību loma tuvākajos gados ievērojami palielināsies, notiks funkciju pārdale. Valstij saimnieciskās funkcijas jānodod pašvaldībām, jādeleģē reģioniem.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Svētdien ugunsgrēkā Cēsīs gāja bojā cilvēks

11:00
02.01.2025
29

Aizvadītajās diennaktīs, laika posmā no šī gada 28. decembra plkst. 6.30 līdz 2. janvāra plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma 50 izsaukumu – desmit uz ugunsgrēku dzēšanu, 38 uz glābšanas darbiem, bet vēl divi izsaukumi bija maldinājumi. Sestdienas pēcpusdienā tika saņemts izsaukums uz Cēsu novada Jaunpiebalgu, kur atklātā teritorijā dega nepieskatīts grils […]

Jaunais lifts atvieglos ikdienu pansionātā

00:00
02.01.2025
57

Ar sarkanās lentes pārgriešanu tika atklāts jaunais, ietilpīgais lifts Cēsu pilsētas pansionātā. Pansionātā ir divi lifti – mazais pasažieru un lielais. Lielais darbojās kopš seniem laikiem, pansionāta direktore Inga Gunta Paegle atzīst, kā jau padomju lifts, kalpoja arvien sliktāk: “Būtībā tas biežāk nedarbojās nekā darbojās. Bet lielais lifts ir ļoti nepieciešams mūsu ikdienas darbā, ar […]

Māksla vieno paaudzes. Bērni rada gleznas senioriem

00:00
01.01.2025
26
2

Atklāta “Zvannieku” kopienas bērnu gleznu izstāde “No paaudzes – paaudzei”. Darbi aplūkojami Cēsu muzeja Apmeklētāju centrā. Māksliniece, filozofe un mecenāte Aļona Savjuka “Dru­vai” pastāstīja, ka pirms vairākiem gadiem talantīgs pāris Dzintra Geka-Vaska un Pēteris Vasks viņu rosināja sarīkot meistarklasi bērniem “Zvanniekos” un iepazīstināja ar Juri un Sandru Cālīšiem: “Biju jau vairākus gadus Latvijā vadījusi labdarības […]

Atbalstīt un mācīties palīdzēt citiem

00:00
30.12.2024
87
1

Kaut vējš bija satrakojies un gatavs apgāzt visu, kas gadījās ceļā, Vecpiebalgas rūķu Dāvandiena bija pārpilna smaidiem un smiekliem. “Kad ir svētki un ballīte, vienmēr labs garastāvoklis,” sacīja biedrības galvenais rūķis Linda Tunte un atklāja, šogad rūķi sanākuši kopā un jau sprieduši, ka atpūtīsies, bet atbalstītāji, uzticamie ziedotāji deva ziņu, ka ir gatavi iesaistīties. “Tāpēc […]

Amatierteātris vienmēr attīstībā

00:00
29.12.2024
58
1

Lai arī Ingas Krišānes ikdiena rit Siguldā, viņa bieži mēro ceļu uz Mori, lai vadītu pagasta amatierteātra “Oga” mēģinājumus un režisētu iestudējumus. “Kā režisore teātrī darbojos jau trīs gadus, bet Mores amatierteātrim ir daudz, daudz senāka vēsture. Un, kaut aktuālajā iestudējumā “Smel­dze” darbojas četri aktieri, kopumā “Ogā” ir ap desmit aktiermākslas entuziastiem. ” Visi teātra […]

Tautas balss

Novērtē zemessargu spēku

09:45
31.12.2024
10
Seniore L. raksta:

“Gribu īpašu paldies teikt zemessargiem, kas visu gadu atbildīgi piedalījās dažādās mācībās, nežēlojot brīvo laiku. Ir tik svarīgi redzēt, ka ir cilvēki, kas apņēmības pilni mācīties, trenēties, lai aizstāvētu savu zemi, tuviniekus un visus citus – bērnus, seniorus. Vēlu, lai ikvienam zemessargam nākamais gads ir bagāts panākumiem, lai ir veselība un dzīvesprieks,” sacīja seniore L.

Gribētu vairāk krāšņuma

09:45
30.12.2024
23
Cēsniece raksta:

“Gribējās jau gan pilsētu svētkos spožāku. Vai nevarēja, piemēram, Pils parkā izveidot kādas gaismas takas, kur pastaigāties, papriecāties un gūt svētku noskaņu. Ne jau katram sev mājās iespējams sagādāt krāšņumu, dažs dzīvo ļoti pieticīgi. Bet Ziemassvētkos gribas kādas īpašas sajūtas. Televīzijā rāda koši izrotātas pilsētas, gribētos, lai kas līdzīgs būtu arī Cēsīs,” atzina cēsniece, kam […]

Balvas kā no pārpilnības raga

18:43
17.12.2024
31
Seniore T. raksta:

“Saprotams, ka katra nozare, ministrija, organizācija grib savu jomu celt saulītē. Tiek rīkoti dažnedažādi konkursi, vērtēšanas. Un nu gada balvas birst kā no pārpilnības raga, nav nedēļas, kad negodina vismaz trīs četru sfēru sasniegumus. Vai tas nav mazliet par traku, un vai tā nedevalvējas pagodinājumu vērtība? Beigās jau sajūk, kas ko kam pasniedzis, kas ko […]

Iela grimst tumsā

18:42
17.12.2024
28
Iedzīvotāja raksta:

“Cēsīs, Viestura ielas posmā, kas ved gar dzīvnieku patversmi, labu gabalu ir pilnīga tumsa. Nedeg pat tās pāris laternas, kas tur atrodas. Māju šai apkārtnē maz, taču cilvēki dodas pastaigās, un tagad, decembra pusē, tumšs jau ap pulksten četriem pēcpusdienā,” sacīja apkaimes iedzīvotāja.

Neizdarība kavē palīdzību

18:42
17.12.2024
27
Lasītāja V. raksta:

“Diezgan traki dzirdēt, ka cilvēkiem ar invaliditāti tehnisko palīglīdzekļu trūkst tādēļ, ka iestādes, kas par to rūpējas, neprot organizēt darbu. Mēs pārmetam valdībai, ka tā nedod pietiekami daudz līdzekļu, bet, izrādās, nauda iedota, vajadzīgais sagādāts, tikai lietas nenokļūst pie tiem, kam tās nepieciešamas. Iestāde, kas sadala tehniskos palīglīdzekļus, nemaz nezina, kas ir noliktavā, nesteidzas ar […]

Sludinājumi