psiholoģe
Pamanīt sava bērna īpašās dotības un palīdzēt tās attīstīt ir viens no vecāku uzdevumiem. Tās pat var nebūt dotības, tā varētu būt bērna interese, zinātkāre, kāda atbalstāma iniciatīva, kurai sekodams, vecāks var palīdzēt bērnam attīstīt noteiktas spējas. Tās vēlāk var kļūt par pamatu aizrautīgam vaļaspriekam vai profesionālai izvēlei.
Viens no svarīgākajiem mācīšanās veidiem bērnībā ir atdarināšana. Nav neviena bērna, kurš nebūtu centies atdarināt savus vecākus. Bieži vecāku aizraušanās kļūst par ģimenes kopīgo vaļasprieku, kurā aktīvi iesaistās arī bērni. Ģimenes kopā sporto, muzicē, dejo, kolekcionē. Nevar pat nosaukt visas nodarbes, kas var vienot vecākus un bērnus! Pozitīvais lādiņš, kas piemīt vecākam, nemanot pārņem arī bērnu. Vairākiem faktoriem summējoties, no paaudzes paaudzē var veidoties tā saucamās dinastijas. Eiropas valstu vēsturē to nav mazums. Protams, senākos laikos, piemēram, dažādu amatnieku dinastijas vienoja arī kāds profesionāls un komerciāls noslēpums, kas nodrošināja labklājību – neizpaužama recepte vai citas zināšanas.
Iespējams, mūsdienās nav tik nozīmīgu tradīciju, taču arī mēs Latvijā varam atzīmēt baletdejotāju Leimaņu, Ritenbergu ģimeniskās profesijas, arī sportistus vairākās paaudzēs, kā basketbolā Valterus un Jēkabsonus.
Taču ne visās jomās ģimenes intereses sakrīt. Tādēļ ir svarīgi, lai vecāki ievērotu un respektētu bērna iniciatīvas, kuras var būt atšķirīgas no vecāka gaidām un vēlmēm attiecībā uz savu bērnu. Jo arī šajās iniciatīvās bērnam nepieciešams vecāka atbalsts!
Un tad kāda bērna aizraušanās, piemēram, puzzles likšana, var kļūt arī par vecāku vaļasprieku.
Ir situācijas, kad vecākiem svarīgi saredzēt, ka bērnam nav īpašu dotību tajā jomā, kurā pieaugušajiem gribētos viņu virzīt. Tad svarīgi neizdarīt spiedienu uz bērnu. Dažreiz mēs, vecāki, liekam uz bērniem cerības tajās jomās, kur paši kaut kad sajutāmies neveiksminieki. Taču godīgāk būtu pieaugušajam pašam parūpēties par savu labsajūtu, nedarīt to caur bērnu.
Visbeidzot jāatzīmē, ka savā bērnā ieinteresēti vecāki vienmēr var ievērot vairāk un izdarīt vairāk bērna labā!
Komentāri