Kuplu dalībnieku skaitu pulcēja Latvijas čempionāta distanču slēpošanā 1.posma sacensības Cēsu Olimpiskā centra slēpošanas – biatlona kompleksā.
Sacensības notika divas dienas, pirmajā dienā īsā distance klasiskajā solī, otrajā – īsā distance brīvajā, un, kā ierasts, tieši brīvais stils pulcēja krietni vairāk dalībnieku, kopumā distancē devās vairāk nekā 350 slēpotāju.
Latvijas Slēpošanas savienības valdes loceklis Jānis Puida, kurš ir atbildīgais par distanču slēpošanu, “Druvai” atzina, ka sacensības aizvadītas teicami: “Laiks labs, pietiekami daudz svaiga sniega, distances sagatavotas perfekti, dalībnieku daudz, un organizēšana viegla, jo to dara pieredzējuši rīkotāji. Es teiktu, viss bija tuvu izcilam līmenim. Rīkotāju pieredze ļoti būtiska, jo tad mazākas iespējas, ka kaut kas var noiet greizi, arī sportistiem un treneriem ir skaidrs, kā viss noritēs, tas ļauj visu uzmanību veltīt tieši sacensībām.”
Jau vairākus gadus Latvijas čempionāts distanču slēpošanā notiek Cēsīs, Madonā, Siguldā, kur viss labi zināms, pārbaudīts. J. Puida gan atzīst, ka labprāt rīkotu sacensības arī citās vietās, bet viss atduras pret trases infrastruktūru un cilvēkiem, kuri gatavi iesaistīties rīkošanā.
Atzīmējot kuplo dalībnieku skaitu, viņš norāda, ka tas būtu vēl lielāks, ja šajās dienās Igaunijā nenotiktu Baltijas kausa posms biatlonā: “Kā zināms, Latvijā liela daļa biatlonistu startē arī distanču slēpošanā, bet ziemā to nedēļas nogaļu ir tik, cik ir, un sportisti saliek kalendārus pēc savām prioritātēm.”
Jautāts, ko Slēpošanas savienība var darīt, lai vēl vairāk popularizētu distanču slēpošanu, J. Puida saka, ka par sevi vairāk jāstāsta sabiedriskajos medijos, jāpopularizē sociālajos tīklos, vairāk jāstrādā ar jauniešiem: “Sarežģīts ir jautājums, kā panākt, lai jaunieši, sasniedzot 18 gadu slieksni, neliktu sportošanu malā, jo šajā vecuma grupā dalībnieku skaits neliels. Saprotam, tas ir slieksnis, kad jaunieši izdara izvēli, ko dzīvē darīt, un bieži sports nav prioritāte.”
Jau ierasti sacensībās plaši pārstāvēta Cēsu Sporta skola, un jaunie slēpotāji regulāri izcīna arī daudzas godalgas. Īpaši patīkami to izdarīt savā trasē. Sporta skolas trenere Ieva Cēderštrēma atzinīgi vērtē audzēkņu sniegumu, uzsverot, ka katram ir savs mērķis: “Viens grib uzvarēt, cits – tikt medaļās, vēl kādam vēlme būt pirmajā desmitā vai uzvarēt konkrētu sāncensi. Konkurence brīvajā stilā bija ļoti nopietna, visu izšķīra sekundes, atslābt nevarēja līdz pēdējam metram, jo pēdējais stūmiens varēja būt medaļas vērtībā! Protams, neiztikt arī bez asarām, bet arī tas kaut ko iemāca.”
Trenere stāsta, ka ir labi startēt savās mājās, jo zināma trase, izdevīgi arī vecākiem, kuri var atbraukt, paskatīties, kā startē bērni, atbalstīt viņus: “Taču ir patīkami arī braukt uz sacensībām citur, jo tas vērtīgi komandas saliedēšanai, distancē atbalstot citam citu, māca būt patstāvīgākiem, jo ar visu jātiek galā pašiem. Izbraukums ir jauks piedzīvojums vismaz vienas dienas garumā.”
Latvijas čempionāta 1.posmā sieviešu konkurencē abās dienās pārliecinoši ātrākā bija madoniete Kitija Auziņa. Jautāta par trases sarežģītību, viņa saka, ka viena trases daļa ir dinamiska ar kāpumiem un nobraucieniem, bet arī tajos īsti atslābt nevar, jāstrādā visā trases garumā: “Katrai trasei savas nianses, Priekuļu trase ir viena no izaicinošākajām Latvijā. Katrā trases posmā jāatstrādā, lai iegūtu tik svarīgās sekundes. Ikdienā trenējos Madonā, Smeceres sila trasē, tā ir nedaudz līdzīga šai, arī kāpumi un nobraucieni, kas man patīk.”
K. Auziņa savas prasmes kā trenere nodod arī jaunajiem madoniešiem, un viņa gandarīta, ka jaunākajās grupās tik daudz dalībnieku, jo tas rada konkurenci: “Redzu, kā treneri strādā, lai sagatavotu audzēkņus, iedvesmo savējos. Ir patīkami redzēt, ka mūsu slēpošanas saime aug. Jautājums, kā rast motivāciju jauniešiem, kuri sasniedz 16 – 18 gadus, jo tad rindas būtiski sarūk. Var jau būt, ka problēma tajā, ka tas ir laiks, kad jaunietis saprot, ka panākumi vairs nenāk viegli, vairāk laika un spēka jāveltī treniņiem, bet viņi tam nav gatavi.”
Savus audzēkņus uz sacensībām bija atvedis arī bijušais biatlonists Jēkabs Nākums, kurš trenē Ogres jauniešus. Komentējot lielo dalībnieku skaitu, viņš saka: “Manuprāt, te jāpateicas vecāku interesei, kuri grib bērnus redzēt veselīgus un izvēlas sporta veidus, kur jādarbojas ārā. Vecāki ir arī galvenie motivētāji turpināt trenēties. Svarīgas arī sacensības, te veidojas draudzība ar citiem, veidojas, ja tā var teikt, kolektīvā atmiņa.”
Komentāri