Vairs nav tālu Ziemassvētki, tātad arī viesības un bagātīgi klāti galdi. Visi taču zinām, ka Ziemassvētkos uz galda jābūt divpadsmit ēdieniem, un tie visi jānogaršo, lai gads būtu labs un ražens. Tomēr svētki un svētku ēdieni rada ne tikai prieku un baudu, bet nereti arī kuņģa problēmas un svara palielināšanos.
Jautājām diētas ārstam Atim Tupiņam, kā garajās brīvdienās ēst tā, lai nebūtu jāmokās ar gremošanas problēmām. A.Tupiņš atgādina, ka pēc svētkiem nāk jauna diena. Lai gan cilvēki svētkos vēlas sevi palutināt ar gardumiem, tomēr labās sajūtas var tikt sabojātas ar vēdergraizēm, vēdera uzpūšanos, smaguma sajūtu un citām problēmām.
A.Tupiņš vērtē: “Pieēsties jau nav grūti, bet jautājums, ko cilvēks ēd.” Viņš skaidro, ka ir produkti, kurus pieēsties var pat atļauties, tie ir augļi un dārzeņi. Taču problēmas radīs gaļas izstrādājumu, treknu ēdienu pārēšanās. Tāpat speciālists neiesaka pārlieku mieloties ar plātsmaizi un pīrāgiem, īpaši jau ar tikko izņemtiem no krāsns. Tādēļ A.Tupiņš aicina ievērot mērenību, īpaši jau trekno ēdienu, tāpat arī alkohola lietošanā.
Kā labos ēdienus diētas ārsts vērtē vārītos, tvaicētos un sutinātos, tāpat augļus un dārzeņus. A.Tupiņš iesaka gaļas ēdienus kombinēt ar svaigiem dārzeņiem, bet saldos ēdienus ar augļiem. Diētas ārsts turklāt atgādina, ka ūdens kā svētkos, tā ikdienā jādzer pietiekamā daudzumā – litrs, pusotrs dienā. Turklāt – jo mazāk tiek ēsti augļi un dārzeņi, jo vairāk vajadzētu dzert ūdeni.
A.Tupiņš vērtē, ka nebūtu vēlams pirms svētkiem ievērot drakonisku diētu un uz viesībām doties izsalkušam, lai vēlāk pārēstos. Tad, visticamāk, radīsies gremošanas traucējumi un nāksies meklēt medikamentus. Gremošanas problēmu mazināšanai noder arī piparmētru tēja.
Būtiski atcerēties, ka no dažādajiem ēdieniem uzņemtā enerģija ir arī jāiztērē, tādēļ svētkos nevajadzētu tikai sēdēt pie galda, bet arī izkustēties. Ja tas nenotiek, tad iespējamās sekas būs svara izmaiņas.
Komentāri