Cēsu novads tādās robežās, kā tika piedāvāts līdz šim, neveidosies, tā lēma Cēsu domes deputāti. Lēmums piedāvā divas iespējas – vai nu novads veidojas visa Cēsu rajona robežās, vai arī Cēsu pilsētas pašvaldība saglabā vietējās (pilsētas) pašvaldības statusu pašreizējās administratīvās teritorijas robežās.
Līdz ar to par spēku zaudējušiem atzīti iepriekš pieņemtie lēmumi par novada veidošanu. Kā stāstīja domes priekšsēdētāja vietnieks Andris Mihaļovs, izveidot novadu 13 pašvaldībām, kā to paredzēja lēmums, ir neiespējami, jo netiek ievērots MK noteiktais teritorijas vienotības princips: “Apkārtējie pagasti nevēlas būt kopā ar pilsētu, tāpēc ir pārrāvums ar Liepas un Mārsnēnu pagastu. Ar pārējo novadu pilsētai ir saskarsme tikai caur Vaives pagastu, un veidojas dīvaina situācija, ka novada centrs ir pašā teritorijas nomalē. Tikāmies ar atbildīgās ministrijas vadību, lai noskaidrotu, kā tiks saglabāts teritoriālās vienotības princips, bet konkrētu atbildi nesaņēmām. Tāpēc mūsu lēmums ir vienīgā pareizā izeja, lai gan, manuprāt, vispareizāk būtu, ja kopā ietu visas rajona pašvaldības, tā saglabājot vēsturisko būtību.”
Ideju par novadu visa rajona robežās Cēsu domes priekšsēdētājs Gints Šķenders, kurš šobrīd ir atvaļinājumā, izteicis vairākkārt, taču atsaucību tā nav guvusi. Kā deputātiem pastāstīja attīstības plānošanas nodaļas projektu vadītājs Armīns Seņkāns, viņš sazvanījies ar pašvaldībām, lai uzzinātu to viedokli, taču novadu rajona robežās atbalstījušas tikai tās, kas bija plānotajā Cēsu novadā.
A.Mihaļovs arī norādīja par deputātu atbildību pilsētas iedzīvotāju priekšā: “Mūsu uzdevums ir uzlabot viņu dzīves situāciju, nevis to pasliktināt. Taču, veidojot novadu tikai šīm 13 pašvaldībām, finansiālā situācija pilsētā pasliktināsies. Vēlētāji mūsu rīcību nesapratīs. Lai panāktu uzlabojumu, būtu jāiet kopā visam rajonam, bet ar varu mīļš nebūsi. Vairākas pagastu pašvaldības deklarējušas, ka spēj pastāvēt pašas, tāpēc negrib ne ar vienu apvienoties. Cēsis tiešām var atļauties pastāvēt pašas par sevi, būsim tikai ieguvēji.”
Arī deputāts Juris Žagars uzsvēra šo finansiālo aspektu, kas šobrīd, kad pilsētā vajadzību ir tik daudz, ir pats svarīgākais. Deputātiem un pašvaldībai jādomā, kā piesaistīt vairāk līdzekļu un tos apsaimniekot iespējami efektīvāk, nevis panākt pretējo.
Taču domes deputāti pilnīgi neaizcirta durvis uz novadu, bet lēmumā iekļāva aicinājumu Cēsu rajona teritorijā ietilpstošajām pašvaldībām veidot novadu rajona robežās. Pretējā gadījumā pilsētas pašvaldība saglabās savu statusu esošajās robežās.
“Esam par reformu, bet tās rezultātā visiem jābūt ieguvējiem. Mēs savu piedāvājumu esam izteikuši, tagad pašvaldībām steidzami jādomā, vai arī tās ir par kopīgu ilgtspējīgu un līdzsvarotu attīstību,” norādīja A.Mihaļovs.
Deputāti lēmumu atbalstīja vienbalsīgi. Tas tiks nosūtīts reģionālās attīstības un pašvaldības lietu ministram. Tiesa, pārējām pašvaldībām sava izvēle jāizdara ātri, jo grozījumi Ministru kabineta 2007. gada 4.septembra noteikumos nr. 596 “Noteikumi par vietējo pašvaldību administratīvi teritoriālo iedalījumu” nosaka: “Visas Cēsu rajona teritorijā ietilpstošās vietējās pašvaldību domes (padomes) pieņem savstarpēji saskaņotus lēmumus par priekšlikumiem veidot novadu (novadus) Cēsu rajona teritorijā, ievērojot teritorijas vienotības principu, un līdz 2008.gada 1. aprīlim iesniedz tos Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijā.”
Komentāri