Trešdiena, 16. oktobris
Vārda dienas: Daiga, Dinija, Dinārs
casibom jojobet giriş jojobet Casibom holiganbet giriş casibom giriş Casibom casibom casibom giriş CASİBOM holiganbet Casibom Giriş casibom casibom güncel giriş casibom güncel Casibom Casibom holiganbet holiganbet casibom güncel giriş

Cēsu klīnika. Valsts apmaksāto pakalpojumu pieejamība gada nogalē

Arita Lejiņa
00:00
22.09.2024
146
350923513 262050429710387 2179555047744664402 N

FOTO: facebook.com/cesuklinika/

Garākas rindas uz valsts apmaksātiem ambulatorajiem pakalpojumiem un bažas par vairāku pakalpojumu pieejamību gada nogalē – tā ir situācija, ar kuru saskārušās ārstniecības iestādes.

Pašlaik Latvijas slimnīcās pacientu ambulatoro pakalpojumu saņemšanai ir vairāk nekā piešķirtā finansējuma. Tas ietekmēs slimnīcu darba plānošanu un pacientu apkalpošanu gan šā gada nogalē, gan arī nākamajos gados. Jautājumus par rindām un pakalpojumu pieejamību Cēsu klīnikā skaidro valdes locekle un Pa­kalpojumu reģistrācijas, uzskaites un kvalitātes kontroles daļas vadītāja Olga Rudzīte.

-Kāpēc rindas uz ambulatorajiem pakalpojumiem kļūst garākas?

-Pašlaik iedzīvotāju pieprasījums pēc medicīnas pakalpojumiem pārsniedz piedāvājumu. Tas novērojams praktiski visās ārstniecības iestādēs Latvijā, arī Cēsu klīnikā, un nozīmē, ka līdzekļu ambulatorajai palīdzībai nav pietiekami. Tāpēc pagarinās gaidīšana virknei pakalpojumu. Garākās rindas pašlaik Cēsu klīnikā ir, piemēram, nokļūšanai pie fizioterapeitiem, endokrinologa, bērnu neirologa, acu ārstiem. Bez rindas vai ar neilgu gaidīšanu var saņemt elektrokardiogrāfiskos un rentgena izmeklējumus, pediatru un ķirurgu konsultācijas.

Ir aktualizējies arī jautājums par to, ka pietiekami liela daļa līdzekļu, kas plānoti sekundārajai veselības aprūpei, tajā skaitā ambulatorajiem pakalpojumiem, jānovirza par Neatliekamās medicīniskās palīdzības un uzņemšanas nodaļā saņemtiem pakalpojumiem, kur iedzīvotāji vēršas arvien biežāk. Mūsu gadījumā tie ir aptuveni 15%. Piemēram, pacients vēršas ar akūtām vēdera sāpēm. Viņu izmeklē, tiek veikta vēdera dobuma ultrasonogrāfija, iespējams, datortomogrāfija. Pēc izmeklēšanas rezultātiem secina, ka problēma tomēr nav tik liela, lai būtu nepieciešama stacionēšana, pacients var turpināt ārstēties mājās ģimenes ārsta uzraudzībā. Šādos gadījumos izmeklējumu izmaksas jāsedz no ambulatoro pakalpojumu kvotas. Tāpēc mums ir jārēķinās ar reālo situ­āciju, ka pilnīgi visus ambulatorajai palīdzībai paredzētos līdzekļus diemžēl nebūs iespējams novirzīt plānveida pakalpojumiem.

Savā ziņā tas ir kā apburtais loks. Jo grūtāk cilvēkiem pieejams ambulatorais pakalpojums, jo lielāka iespējamība, ka kādā brīdī viņš vērsīsies uzņemšanas nodaļā. Jebkuras veselības aprūpes iestādes šā brīža lielākais izaicinājums ir spēt sabalansēt pakalpojumus ar reālajām iespējām un līgumā noteikto valsts finansējumu. To mēs arī cenšamies izdarīt pēc iespējas labāk.

-Vai pieaugošās rindas joprojām varētu būt arī “Covid-19” sekas, kad iedzīvotājiem pilnībā nebija pieejama plānveida palīdzība?

-Jā, arī tas situāciju ietekmē. Laikā, kad pakalpojumu pieejamība bija ļoti ierobežota, iedzīvotājiem veselības problēmas sāka samilzt. Latvijas Slimnīcu biedrība norāda, ka problēmas ar garākām rindām uz ambulatorajiem pakalpojumiem turpināsies, jo nākamgad būs jāārstē pacienti, kuri rindā iestājās jau šogad. Bet ilgtermiņa jautājums ir arī par ārstu speciālistu nodrošinājumu, vairākās jomās tas ir nepietiekams un neatbilst iedzīvotāju vajadzībām.

-Kas notiek, ja ārstniecības iestāde pārpilda piešķirto finansējumu vai, tieši pretēji, neizstrādā savai iestādei piešķirto valsts kvotu?

-Atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem gada laikā notiek sadarbības līguma ar Nacionālo veselības dienestu pārplānošana. Šogad pirmā pārplānošana notika pēc pirmajiem sešiem mēnešiem. Ja ārstniecības iestāde nav izpildījusi nolīgto apjomu vismaz par 80%, finansējums par neizstrādāto daļu attiecīgam pakalpojumam tiek samazināts un šos līdzekļus novirza tuvākajai ārstniecības iestādei, kur attiecīgā programma ir izpildīta. Tā pēc pirmā pusgada vairākas Cēsu klīnikas programmas tika kompensētas pilnīgi, piemēram, neiroloģija, kardioloģija, endokrinoloģija, datortomogrāfija, ultrasonogrāfija, rent­gena izmeklējumi, rehabilitācija dienas stacionārā pieaugušajiem. Daļēji izdarīto kompensēja EHO kardiogrāfijai un veloergometrijai, nefrologa, ausu, kakla un deguna ārsta konsultācijām. Pro­tams, ja kādu programmu ir pārstrādājušas visas ārstniecības iestādes, tur kompensāciju nav, jo tam būtu nepieciešami papildu līdzekļi.

Prognozējams, ka valsts apmaksātie pakalpojumi traumatoloģijas dienas stacionārā Cēsu klīnikā nebūs pieejami no oktobra sākuma. Varēsim sniegt maksas pakalpojumu vai uzņemt pacientus gaidīšanas rindā pakalpojuma saņemšanai nākamajā gadā. Vēl pirms gada beigām kvotas var izbeigties dermatologu venerologu konsultācijām, acu ārstiem, ķirurģijas dienas stacionāram, pulmonoloģijai, izņemot tuberkulozes slimniekus vai tos, kam ir iespēja inficēties, kā arī dažiem citiem pakalpojumiem. Tāpēc šiem pakalpojumiem veidojam gaidītāju rindu. Un tieši tāpēc konsultācijām pie ārstiem speciālistiem, pēc kuriem ir liels pieprasījums un klīnikai ir pietiekams speciālistu nodrošinājums, kā risinājumu varam piedāvāt maksas pakalpojumus, dodot iespēju cilvēkiem saņemt konsultācijas vai izmeklējumus par saviem līdzekļiem.

Taču acu ārstu valsts apmaksātas konsultācijas akūtu slimību gadījumos un pacienti pēc operācijām varēs saņemt arī gada nogalē.

-Kā rīkoties pacientam, ja nevēlas ilgi gaidīt uz izmeklējumu vai konsultāciju?

-Sadarboties ar savu ģimenes ārstu, kurš izvērtēs, cik steidzami izmeklējums nepieciešams. Un, protams, gadījumos, kad izmeklējums ir nepieciešams akūti, mēs to nodrošinām, ņemot vērā klīnikas kapacitāti. Piemēram, ir programmas sirds slimniekiem un onkoloģisko pacientu “Zaļais koridors”, kur palīdzība ir jānodrošina prioritāri. Citos gadījumos ir iespēja meklēt ārstniecības iestādi, kur rindas uz attiecīgo ambulatoro pakalpojumu ir īsākas. Arī uz Cēsu klīniku pacienti brauc no dažādām pilsētām, ja kāds pakalpojums šeit ir pieejamāks. Slimnīcu kapacitāte dažādiem pakalpojumiem ir atšķirīga. To ietekmē arī tas, cik lielu darba apjomu attiecīgās nozares speciālists veic noteiktā ārstniecības iestādē. Varbūt viņš strādā pilnu slodzi vai pusslodzi, bet ir arī speciālisti, kuri ir pieejami vienu vai dažas reizes mēnesī. Noderīgs avots, kur iepazīties ar informāciju par rindām uz valsts apmaksātiem ambulatorajiem pakalpojumiem, ir portāls rindapiearsta.lv.

-Kā ieteicams rīkoties, ja pacients netiek uz plānoto konsultāciju?

-Ir ļoti svarīgi atteikt konsultāciju, jo tā ir reāla iespēja pakalpojumu saņemt kādam citam. Pretējā gadījumā tas ir “tukšais laiks”, kad speciālists fiziski ir pieejams, bet pakalpojums netiek sniegts. Turklāt, saprotot, ka pakalpojums vairs nav aktuāls vai saņemts citā ārstniecības iestādē, atteikt vizīti pēc iespējas ātrāk. To izdarīt var vairākos veidos: aizpildot mājaslapā atteikuma formu, atsakot izmeklējumu vai konsultāciju e-pierakstā, sūtot e-pastu uz registratura@cesuklinika.lv vai sazvanot reģistratūru. Protams, arī klātienē reģistratūrā.

Mēdz gadīties arī tā, ka cilvēki aizmirst par pieteikto vizīti. Visbiežāk, ja bijis ilgāks gaidīšanas laiks. Tāpēc šādos gadījumos ne tikai sūtām atgādinājuma īsziņas, bet arī paši zvanām pacientiem, jo katrs intervāls ir ļoti vērtīgs.

Vēl viens no rindu veidošanās iemesliem ir tāds, ka valstiski nav izveidota vienota rindu sistēma, bet pacients var pieteikties uz vienu un to pašu valsts apmaksātu pakalpojumu vairākās ārstniecības iestādēs. Piemēram, viens pacients uz EHO kardiogrammu var pieteikties piecās ārstniecības iestādēs, un visās šis intervāls būs aizņemts.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Ministru prezidente iepazīst privātu pētniecības institūtu

00:00
16.10.2024
10

Cēsu novadu piektdien apmeklēja Ministru prezidente Evika Siliņa. “Druva” premjerministres vizītei pievienojās uzņēmuma “Field un Forest” Priekuļu ražotnē. Viesus sagaidīja pazīstamais uzņēmējs un Vides risinājumu institūta dibinātājs Gundars Skudriņš. Viņš ieskicēja savu veidoto uzņēmumu daudzveidīgo darbību un iepazīstināja ar ražotni, kurā pēta un ražo augu valsts produktus. “Field and Forest” modernās laboratorijas, kur nosaka augu […]

Cēsu pansionāta iemītnieki izzina kosmosa noslēpumus

11:50
15.10.2024
39
1

Kosmosa izziņas centrs, atzīmējot savu pirmo pastāvēšanas gadu, ciemos aicināja kaimiņus – Cēsu pilsētas pansionātu, tā reizē atzīmējot iestādes iemītniekiem nozīmīgo Senioru dienu. Sagaidot viesus, Kosmosa izziņas centra pārstāve Ilze Sestule sacīja: “Jūs ik dienu redzat, ka te, pie centra, piebrauc mašīnas, autobusi, čalo bērni, tāpēc mēs jau ilgāku laiku vēlējāmies uzaicināt ciemos arī jūs, […]

Cēsniekiem ceļš uz jūru, citiem uz Cēsīm

00:00
15.10.2024
42
1

Ne viens vien, kurš braucis uz Stalbi vai no Pārgaujas uz Cēsīm, šoruden to darījis bez bažām par braucienu. Ceļš no Raiskumkroga līdz Stalbei ir rekonstruēts un trešdien arī tika svinīgi atklāts. Auciemietis Dzintars Zellis ikdienā brauc pa visu Latviju. “Zinu, kādi ir ceļi. Šim ceļam bija ielāps uz ielāpa, beidzot tas atjaunots. Tā kā […]

KOM-AUTO nodrošinās zemes ceļu uzturēšanu Līgatnes pilsētā un pagastā

09:02
14.10.2024
65

Pilsētvides uzturēšanas uzņēmums KOM-AUTO ir paplašinājis savu apkalpojamo teritoriju un no šā gada 1. oktobra rūpējas par zemes ceļu uzturēšanu Līgatnes pilsētā un pagastā pavasara, vasaras un rudens sezonā, informēja uzņēmuma direktors Māris Lasmanis. Viņš piebilda, ka uzņēmums, kurš Latvijas tirgū strādā jau teju 30 gadu, ir pievērsis īpašu uzmanību, lai uzlabotu darbības efektivitāti, kas […]

Renovēti senie nami papildina pilsētas piedāvājumu

00:00
14.10.2024
183

“Draugiem Group” uzņēmums “Mājas Cēsīs” pabeidzis renovāciju un atvēris “Žagaru māju” – lauku namu Gaujas senlejā Cēsīs. Šajā mājā dzīvoja cēsnieka, aktiera un uzņēmēja Jura Žagara ģimene.  “Šo māju kopā ar sievu savulaik iegādājāmies unikālās vietas un brīvvalsts laika tipiskās vasarnīcu arhitektūras šarma dēļ. Bijām nolēmuši, ka šī ir ideālā vieta, kur gribam dzīvot, – […]

Sanākt kopā un sazaigot

00:00
13.10.2024
139

Priekuliete Zaiga Cīrule jau vairākus gadus piedalās interesantā notikumā – Latvijas Zaigu salidojumā. “Par Zaigu salidojumu uzzināju nejauši, vārds pa vārdam, caur paziņām, strādājot bērnudārzā. Pirmais mans Zaigu salidojums bija 2011.gadā. Kopā ar vārdamāsām esmu jau trīspadsmit gadus,” atklāj Z.Cīrule un pastāsta par savu pirmo tikšanās reizi ar vārdamāsām. “Izkāpu no automašīnas un devos sasveicināties. […]

Tautas balss

Pēcgarša nepatīkama

12:25
15.10.2024
18
8
Seniore E. raksta:

“Lai kā armija stāstīja, ka militārajam dronam, kas ielidoja Latvijā, visu laiku sekots, izrādās, ka militāristi par to uzzinājuši no policijas, kurai savukārt zvanījis kāds iedzīvotājs, kad dzirdējis dronu lidojam. To atklājuši Latvijas Televīzijas žurnālisti. Situācija nejauka, ieguvums ir gūtā mācība. Tomēr pēcgarša nepatīkama. Bruņotajiem spēkiem atvēl aizvien vairāk naudas, lasām par plašo sadarbību ar […]

Kā organizēt nokļūšanu uz kapusvētkiem

12:24
15.10.2024
17
Lasītājs J. raksta:

“Cēsīs kapusvētkos Meža kapos bija ļoti daudz cilvēku, trūka vietu, kur mašīnām apstāties. Šādiem pasākumiem varētu organizēt īpašus autobusu reisus, kas kursē biežāk tieši laikā, kad cilvēkiem svarīgi nokļūt uz kapiem un atpakaļ. Var būt pat tā, ka cilvēks savu mašīnu atstāj pilsētas stāvlaukumā, uz kapiem brauc ar sabiedrisko transportu. Ja braukšanas biļetes cena nesedz […]

Garš un skaists rudens

11:54
15.10.2024
10
Seniore raksta:

“Parasti zeltainais rudens bija septembrī, šogad oktobra pusē. Tūrisma uzņēmējiem vajadzētu būt labākai situācijai nekā citus gadus. Oktobrī parasti jau ir dubļi, lietus, nemīlīgs vējš. Šogad pietiekami jauks, lai baudītu dabu, apmeklētu skaistākās vietas,”domās dalījās seniore.

Vai nav par traku

11:53
15.10.2024
11
Lasītāja G. raksta:

“Uzņēmējiem būs jāziņo Valsts ieņēmumu dienestam, kuriem darbiniekiem algu izmaksā skaidrā naudā. Saprotu, ka jācīnās pret ēnu ekonomiku, taču tas šķiet par traku, ka tiek izsekots, kā cilvēks saņem darba samaksu un kā norēķinās par to, ko pērk. Vai tad ēnu ekonomikas lielāko daļu veido tieši algas? Vai tur nav preces, par kurām nenomaksā PVN, […]

Kad saņem otrajā līmenī uzkrāto

11:48
15.10.2024
15
Lasītāja T. raksta:

“Bankas skaļi stāsta, cik izdevīgi ir ieguldīt otrā līmeņa pensiju uzkrājumā, ka tam ir labs ienesīgums. Taču gandrīz nedzird, kā uzkrājumu izmaksā, kad cilvēks aiziet pensijā. Saprotu, ka ir divi varianti, viens, ka to pievieno vecuma pensijai, otrs ir tā sauktā “mū­ža pensija”, kuru apsaimnieko kāda finanšu institūcija, uncilvēks var izvēlēties, kādos termiņos un kad […]

Sludinājumi