Militāro mācību “Namejs 2022” rudens posma Zemessardzes 2.Vidzemes brigādes atbildības teritorijā, kurā piedalījās arī 27.kājnieku bataljona karavīri un zemessargi, skaļākais vingrinājums notika Cēsīs, Cīrulīšos.
Bija jāatbrīvo ēka, kurā, atbilstoši mācību scenārijam, “sliktie zēni” bija sagrābuši kritiski svarīgu infrastruktūru. Nama atbrīvošana tika uzticēta 1.rotai tās komandiera Arnolda Bahmaņa vadībā.
Vingrinājumā tika izmantota mācību munīcija un kaujas imitācijas līdzekļi, kas rada troksni, bet neapdraud cilvēku veselību un dzīvību, piedevām, tas risinājās pilsētā, ēkā, kur savulaik atradās profesionālās skolas dienesta viesnīca. Rotas štābs tika ierīkots ēkā blakus Cēsu pansionātam.
“Tas, ka notikums ir pilsētā, uzliek papildu saistības,” uzsvēra bataljona komandieris pulkvežleitnants Egils Dēvits. “Ja realitātē kaujinieki būtu ieņēmuši ēku, saņēmuši ķīlniekus, tiktu ņemts vērā iespējamais apdraudējums apkārtējiem iedzīvotājiem, tiktu slēgti piebraucamie ceļi un evakuēti iedzīvotāji no itin liela perimetra. Tā kā šīs bija tikai mācības, respektējām apkārtējos iedzīvotājus, evakuāciju neveicām, ceļus slēdzām uz neilgu brīdi pašā notikumu kulminācijā. Ir ļoti svarīgi trenēties reālā vidē, tikai tā spējam noslīpēt prasmes, kas vajadzīgas, lai spētu aizsargāt mūsu pilsētas, valsti un katru iedzīvotāju.”
Pirms mācībām apkārtējie tika informēti par gaidāmo, arī pēc tam bataljona pārstāvji tikās ar iedzīvotājiem, uzklausīja viņu sajūtas. Civilmilitārās sadarbības speciāliste Solveiga Leitlande stāsta, ka pirms mācībām satraukumu pauduši cilvēki, kuru tuvinieki atrodas pansionātā: “Taču no pašiem pansionāta iemītniekiem saņemti atzinīgi vārdi. Sieviņas karavīrus pat sveica ar aplausiem, sakot, ka diena beidzot ir interesanta. Kad otrā dienā jautājām, kā pagājusi nakts, dažs teica, ka kaut ko esot dzirdējis, bet visi bija noskaņoti pozitīvi, saprotot, ka mācības svarīgas. Runājām arī ar viesnīcā “Atpūta” mītošajiem ukraiņiem, viņi teica, ka varējuši noteikt, ar ko šauj. Varbūt pašā sākumā bērni nedaudz sabijušies, bet viņiem jau pirms tam skaidrots, ka šīs ir tikai mācības.”
Ēkas atbrīvošanas operācijai noslēdzoties, “gūstā” tika saņemti pretinieki, kuru lomu izpildīja Igaunijas zemessargi. Tad sākās vingrinājums “Cietoknis”, kas saistīts ar gūstekņu konvojēšanu uz Limbažiem, pārmeklēšanu, iztaujāšanu, citām darbībām. Štāba atbalsta rotas komandieris virsseržants Aigars Kalējs stāsta, ka darbojušies Valsts policijas telpās, kas garantējis atbilstošus apstākļus uzdevuma veikšanai: “Arī šī zemessargiem bija jauna pieredze, tāpēc vispirms notika apmācības, ko vadīja Militārās policijas pārstāvji, uzreiz pēc tam iegūto varējām pielietot praksē. Īpašu garšu deva, ka gūstā saņemti bija igauņi, nācās rēķināties ar valodas barjeru. Tas visiem bija ļoti noderīgi, no pieredzējušiem zemessargiem saņemtas atsauksmes, ka šīs bijušas interesantākās mācības daudzu pēdējo gadu laikā.”
Trešais vingrinājums bija Zemessardzes Vidzemes brigādes Medicīnas rotas un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) kopīgās mācības “AUSMA 2022”, kurās tika trenēta spēja organizēt un koordinēt cietušo evakuāciju uz civilajām ārstniecības iestādēm bruņota konflikta gadījumā. 27.kājnieku bataljona ārsta palīdze zemessardze Anete Dimante stāsta, ka dots uzdevums izveidot mobilo cietušo aprūpes punktu, uz kuru bataljona karavīri – glābēji nogādāja cietušo karavīru lomu tēlotājus, tā trenējot arī savas medicīnas spējas. Izstrādāta sadarbība ar NMPD brigādēm, kurām, izmantojot tikai karti, bija jānokļūst konkrētās vietas piepilsētā, kur paņemt cietušos, lai nogādātu medicīnas iestādēs.
“Katras mācības parāda, ka arī mediķi, kuri ir Medicīnas rotā, arvien labāk tiek galā ar uzdevumiem, kas ir atšķirīgi no mūsu ikdienas darba. Domāju, no šīm mācībām ieguvām ļoti daudz,” saka A. Dimante.
Mācību aktīvā fāze noslēgusies, turpināsies izvērtēšana, vai izvirzītie mācību mērķi sasniegti, bet bataljona komandieris pulkvežleitnants Egils Dēvits un uzsver: ”Pirmais secinājums skaidrs – Cēsu novads var justies zināmā drošībā un lepoties ar saviem zemessargiem.”
E. Dēvits norāda, ka ēkas atbrīvošanas vingrinājums deva unikālu iespēju sadarboties ar Nacionālo bruņoto spēku un Iekšlietu sistēmas specvienībām, kuras iesaistījās operācijas plānošanā: “Man kā komandierim bija gandarījums pēc uzdevuma veikšanas no viņiem par mūsu zemessargiem dzirdēt tikai labas atsauksmes.”
A. Bahmanis atklāj, ka viņiem pirmo reizi bijusi sadarbība ar specvienībām, tas devis noderīgu pieredzi. Veiksmīgā uzdevumu izpildes gaita parādījusi, ka līdz šim mācībās apgūtais ir ļoti noderīgs: “Pirmā analīze liek fiksēt, ko varējām izdarīt citādi, ko pamainīt, bet tieši tāpēc vajadzīgas mācības, lai to saprastu. Jau tagad ir ieceres, ko trenēt nākamajās mācībās.”
Komentāri